PDA

View Full Version : Sodomizat_de_tableta

Nervozix
23-09-2005, 12:58 AM
Am reusit, in final, sa pun ghearele pe un wacom graphire3 A5. :twisted: Am citit eu tutorialul ala cu care a venit dihania si am inteles cat de cat cum stau lucrurile. Pana acum m-am chinuit sa-mi conving bratul si ochii sa faca un cooperative prin ps7 si e mai greu decat credeam. Am incercat sa folosesc nivelele de presiune dar m-am lasat pagubas. Asa ca am inceput sa trag linii alandala ca sa exersez hand-eye coordination si mi-a iesit pana la urma mandrilu' asta sau ce naiba' o fi. Ideea e ca trebuie sa te obisnuiesti un pic, parca imi si aduc aminte de vremea cand am dat prima oara de mouse. Daca stie cineva niste exercitii utile pentru inlaturarea problemei sa mi le sufle si mie....

--alex--
23-09-2005, 08:15 AM
Haha. te inteleg. eu am avut nevoie de timp ca sa trec de la tableta de genius A6 pe o tableta wacom A5. A mai dat cineva recent un sfat pe tema asta. Era idea sa scanezi la inceput schite, si sa desenezi peste. e mai usor l-a inceput asa, si incearca sa experimentezi ce si cum cu brush-urile alea (nu e asa de greu in PS.). ar fi bine sa vezi si ce setari mai are si wacomul.
Spor la treaba!

Nervozix
24-09-2005, 01:23 AM
Hum, incerc sa inkuiesc un bd acum si am ceva dificultati. Adica am pus layerul scanat si lucrez pe un alt layer (cu multiply) pus deasupra. Problema e ca linia iese destul de "miscata", parca sunt copil de clasa I nu alta. Enervant rau. E vreo optiune prin ps pe undeva care poate face liniile trase de mine sa nu mai fie tremurate? Ceva un "value" pe undeva de care sa ma folosesc...Adica pe hartie linia vine de la sine, fara probleme...dar pe tableta mai putin.

Diesel
24-09-2005, 02:52 PM
eu incercasem un exercitiu care il facusem acuma cativa ani pentru a-mi educa linia pe hartie.. faceam "flori"... adica dintr-un punct duceam linii cat mai drepte in toate directiile (mai exact, raze)..fara sa mishc foaia, sau sa-mi sucesc mana ... a mers pe foaie..si cu exercitiu intens a mers si pt tableta.
Neaparat trebuie sa incerci brushurile in functie de presiune.. ca asta e una din marile frumusetzi ale tabletei ;)

--alex--
26-09-2005, 08:16 AM
ideea e ca trebuie experienta pana stapanesti. nu incerca nici chiar sa ink-uiesti de la inceput. adica poti, dar nervii se consuma repede avand frica sa faci exact cum e pe schita. fii mai relaxat si joacate pe schite mai simple. si incearca sa acepti ca nu tre sa iasa identic cu desenul in creion (ca doar nici in tus daca faci nu iese exact). cei drept ca daca tragi prea incet cu frica iese tremurat, si daca tragi prea repede un cerc de exemplu iese cu colturi, astea dupa experientele mele, dar depinde poate si de puterea calculatorului. eu am un P 3 la 650 si 384 r. cu placa gforce 2. si merge binisor.
exemplul lui diesel e foarte bun. are wacomul si in fisierul pdf un exemplu pentru asemenea exercitii.
trebuie sa gasesti limitele tabletei sa vezi ce si cum.
posteaza sa vedem cum ti-a iesit.

Nervozix
26-09-2005, 06:47 PM
Ok eu am facut deja exercitiul cu x-urile si gridul (era in tutorialul inclus pe cd-ul tabletei), m-a ajutat la inceput, dar nu a fost destul. Pur si simplu imi aluneca pixul pe plastic. Parca mi-as face de cap cu markerul pe banca. Iar cum eu nu am facut asta prea des in clasa nu am experienta atat de multa. In orice caz multumesc pentru sfaturi, asa ca ce mai tura-vura ma duc la lucru :smash:

Nervozix
08-10-2005, 05:03 PM
...ok, am venit de la lucru...Am mai lucrat cu teh' tablet, iar asta e ultima lucrare facuta. A fost mai greu la inceput, si inca e...am lucrat dupa schita scanata. Mai e ceva timp pana voi incepe sa lucrez full'tablet.
-animalu' de fata e un gnoll...

--alex--
10-10-2005, 09:28 AM
Inceput bun, chiar bun de tot. dupa monocrom treci si pe zone cu culori diferite. Hai ca merge. ici colo ar merge inca niste griuri mai colorate. dar cum am zis good start. ;)

Nervozix
10-10-2005, 07:42 PM
Stiu ca da impresia de monocrom, dar defapt animalul in sine e chiar gri. Oricum am incercat mai ales sa vad cum stau lucrurile cu pen pressure in desenul cu gnollul. Ce pot sa spun, usureaza treaba faza cu presiunea. Pe vitor vin cu lucrari mai bogate in paleta...

Ira_Melanox
03-12-2005, 04:33 PM
problema cu "patratzirea" curbelor trasate rapid se poate rezolva daca bifezi "smoothing" in panelul cu brush presets.
eu una n-am reusit sa trag o linie dreapta in PS cu tableta ... dar ajuta daca pui un punct, tii shiftul apasat, si pui al doilea punct undeva in plansha ;)
misto animalutzu :thumbsup:
spor !

Nervozix
12-03-2006, 02:14 AM
Hai' salut...m-am gandit sa mai postez ceva mai nou, oarecum mai reusit(interesant cum se vede evolutia intre cele 3 lucrari).. Lucrare facuta pentru un proiect la care lucrez pe moment.

-era sa uit, in lucrarea de fata am vrut fumul (aburii de la plasma cannon) sa fie bine definit, liniat conturat etc...dar cum pot seta brushul pentru a face un fum mai blurat sau, pufos ca sa zic asa...mai "real" in alte cuvinte...in ps nu am gasit un brush de genul ala, hm....

Nervozix
01-04-2006, 04:59 PM
Am inceput sa pun pe picioare un webcomic, in curand sper sa-l mut pe .com :cool:
In orice caz....trantesc aici prima banda, ca tot e 1 aprilie...

-so, incerc sa experimentez cu brushurile...sa ajung la un rezultat mai interesant...

Nervozix
15-04-2006, 05:58 PM
:rolleyes: Salutari din pantelimon tuturor, tziganul analfabet care nu stie decat sa mazgaleasca din cand in cand, s-a hotarat sa mai traga un desen....

Nervozix
15-04-2006, 11:01 PM
Ah da, say hello to satan....

mutley
16-04-2006, 01:37 AM
salut, faci chestii dragutze si funny :) ce nu imi place insa este faptul ca esti f nervos (ma uit acum la numele userului tau). Stilul de desen este un mod de exprimare, fiecare avem un stil asa in functie de temperament, cunostinte, fire si altele. Tot in functie de asta apreciem stilul altuia sau nu.
In concluzie (nu prea imi place sa scriu dastea :D, ma descurc mai bine cand ma cert) desenatul e fun, ar trebui sa ne bucuram de el si sa ne respectam reciproc, mai ales ca avem preocupare asa misto si nu sunt multi cu astfel de preocupari.
Porumbei si soare. Iuhuuuuu :D.

Homeworld
16-04-2006, 02:30 PM
mie-mi place :) incearca totusi mai mult contrast, daca-l bagi pe satanel in photoshop si-i tragi un auto levels/contrast/color, garantat arata mai bine, sau, cel putin, se citesc valorile mai bine. Acelasi lucru pentru shobolan. Bafta!

Nervozix
16-04-2006, 03:49 PM
Maitrei, poti sa racnesti cat vrei (desigur, "in text", altfel nu avem cum) la lucrarile mele. Nu ma deranjeaza absolut deloc, ba chiar imi plac comentariile scandaloase ;) Defapt, cred ca ti-ai dat seama de asta deja...Chiar daca de multe ori e greu de crezut, faci mai mult bine unui fellow artist daca tai in carne vie...sau ma rog, poate e o deviatie de-a mea doar...

Ok homeworld, deci tot ce ai vazut pana acum e facut in ps7 si o sa incerc (cat de curand) auto leves. Adevarul este ca si in "arta traditionala" cand folosesc creion/carbune fac lucruri cam plate si fara contrast prea reusit....

Nervozix
16-04-2006, 08:27 PM
Am facut schimbarile de rigoare si.....shobo arata, zic eu, mai bine ceva mai intunecat...dar la little devil merge mult mai bine contrastul cu auto levels....

Theo
10-12-2007, 11:44 AM
frumos...