PDA

View Full Version : Un nou manga

Claude
03-10-2005, 11:43 AM
Hi all, da, stiu, n-am mai postat de mult, mi-am uitat si parola de atunci. Ce voiam eu... Aaa.. Sa priviti acest desen. Mai multe o sa apara in curand. Byee! :thumbsup:

http://img395.imageshack.us/img395/1447/akimebrothers1kf.jpg (http://imageshack.us)

http://img95.imageshack.us/img95/8251/imag00021lb.jpg (http://imageshack.us)

elevor
03-10-2005, 05:22 PM
schitza-i frumoasa :)
color cam ia ochii - manga sunt de obicei alb-negru :P
imi plac efectele de metal, sunt bine realizate

in schimb la fatza blondei - parca e ceva in neregula, greu de spus 0_0
astept continuarea :bouncy:

Maxim
11-10-2005, 11:37 PM
Tot ILUSTRATII sunt.
Claude, ai putea deschide un thread la "Ilustratii". Ii zici si "Manga", daca vrei.
Aici, se spun POVESTI in IMAGINI. Aici discutam despre cum se spun ele si aratam cum se deeneaza ele. Am putea primi aici si incercari de foto-romane...dar nu Ilustratii.

Si-apoi Ilustratii la CE?... Dar asta este o discutie la alta sectiune!

Maxim
21-11-2005, 01:29 PM
ACTIUNEA este aici:
http://www.visualart.ro/forum/showthread.php?p=195430#post195430

Claude
08-12-2005, 12:46 PM
am vazut thread-ul lui kaeru... multa munca dar are ceva probleme pe ici pe colo. Momentan lucrez si eu la un manga... cum e gata prima parte o postez .... See u later!

vali
08-12-2005, 12:57 PM
hmm
daca ma iau dupa imagine, pare ca umarul fetei ar intra un pic in spatele baiatului.....
nu e destul spatiu intre ei
altfel imi plac [cu rezerva ca nu ma pricep la manga aproape deloc...deci nu stiu cata baza sa pui pe reply-ul meu]

Claude
08-12-2005, 02:19 PM
Vali, e adevarat ce spui... umarul e cam stramb. Si asta nu tine de stilul anime, tine de neatentia mea :P

kaeru
08-12-2005, 03:48 PM
Da, fata tipei blonde e stramba.
Din 2 motive: primul ar fi ca (probabil) esti dreptaci, deci iti e mai greu sa desenezi semiprofile care privesc inspre dreapta, decat invers. Al 2-lea motiv, ca si pe primul, l-am descoperit pe propria piele: e mult mai greu sa desenezi o fata de om a carei ochi sunt oblici. E greu de pastrat inclinatia ochilor, ca sa nu mai zic ca, de obicei, unul iese mai sus, altul mai jos.

Laurence
08-12-2005, 04:10 PM
Al treilea motiv ar fi ca s-a uitat prea mult la fetele care apar in Drgon Ball...e o oarecare cu cele de acolo.

Claude
08-12-2005, 06:58 PM
Ma da` de unde stiti voi atatea? Repede apare asa-zisul maestru Kaeru care ne invata cum sa desenam un manga.
Iar pt Laurence, NU ma uit la Dragonball, it sux. Anime-urile mele preferate sunt Evanghelion si Ah my goddess.

Maxim
08-12-2005, 07:32 PM
(Claude, tu zici asa )

03.10.05: Hi all, da, stiu, n-am mai postat de mult, mi-am uitat si parola de atunci. Ce voiam eu... Aaa.. Sa priviti acest desen. Mai multe o sa apara in curand. Byee!

(si desi Vali spune ca nu prea se pricepe la Manga, numai lui ii dai dreptate: )

08.12.05: Vali, e adevarat ce spui... umarul e cam stramb. Si asta nu tine de stilul anime, tine de neatentia mea :P

(..iar despre Kaeru, care posteaza o POVESTE in IMAGINI, spui: )

am vazut thread-ul lui kaeru... multa munca dar are ceva probleme pe ici pe colo. Momentan lucrez si eu la un manga... cum e gata prima parte o postez .... See u later!

(si te miri ca esti luat in seama: )
Ma da` de unde stiti voi atatea? Repede apare asa-zisul maestru Kaeru care ne invata cum sa desenam un manga.

(...si tu uiti ca postezi aici pentru a afla parerea celorlalti, mai ales pe cea a celor care lucreaza in acelasi "domeniu" ca si tine! tu vrei doar Tu vrei DOAR SA PRIVIM desenele tale? E absurd, Claude!)

(nu stiu daca cineva vrea sa te invete sa desenezi Manga - Kaeru este vizat, el sa raspunda...)

(...poate vrei tu sa-i inveti pe altii! Pe cine?)

Claude
08-12-2005, 10:17 PM
daraga Maxim, ma enervezi la Maxim cu ideile tale. Kaeru nu e in masura sa-mi dea mie sfaturi, bine? Nu vreau lauda nimanui, dar nici reply-uri de-an-stiti voi ce pt. ca eu desenez anime-uri de mai multa vreme si stiu care-i stilul. Daca fac o mica discrepanta anatomica o fi din cauza ca in ultima vreme nu prea mai desenez asa des, dara asta nu inseamna ca trebuie sa iau sfaturi de la un copil. Priviti si voi diferentele. Pa!

http://img39.imageshack.us/img39/900/akime02over1mi.jpg (http://imageshack.us)

http://img171.imageshack.us/img171/3296/dragonball5le.jpg (http://imageshack.us)

http://img164.imageshack.us/img164/1575/new013ow.jpg (http://imageshack.us)

Claude
08-12-2005, 10:23 PM
se poate vedea clar aici ca eu NU ma inspir din DBZ cand creez personaje, spre deosebire de altii...

kineticspin
08-12-2005, 11:55 PM
cata inversunare

kaeru
09-12-2005, 01:21 PM
Scuza-ma ca am incercat sa te ajut.
Promit ca pe viitor nu o s-o mai fac.

Claude
09-12-2005, 02:08 PM
Scuza-ma ca am incercat sa te ajut.
Promit ca pe viitor nu o s-o mai fac.

mersi de ajutor.

vali
09-12-2005, 02:44 PM
de ce dracu va certati eu nu inteleg
claude esti cam certaretz....nu e bine asta....

Claude
09-12-2005, 03:10 PM
scuze Vali, dar cand sunt acuzat de plagiat sau de "nici o treaba cu manga" ma cam transform in Hulk. N-am nimic cu nimeni.

spoitoru
09-12-2005, 03:22 PM
Hulk, aaaaaaaaaaaaaaaaa ,asta nu prea e manga.Hai sa vedem ce poti!

Claude
09-12-2005, 03:25 PM
daca era messenger iti dadeam ignore
dar mai bine iti dau link

http://img467.imageshack.us/img467/1107/aki2jg.jpg

Maxim
09-12-2005, 03:31 PM
[QUOTE=Claude]daraga Maxim, ma enervezi la Maxim cu ideile tale. Kaeru nu e in masura sa-mi dea mie sfaturi, bine?

scuze Vali, dar cand sunt acuzat de plagiat sau de "nici o treaba cu manga" ma cam transform in Hulk. N-am nimic cu nimeni.

Eu enuntam niste principii, nu "idei" - adica, ma dadeam "moderator" p'acilea.

Kaeru, care mai posteaza in niponul stil pe VA, nu are dreptul sa-ti spuna nimic, atunci Vali, care a recunoscut ca nu e connaisseur (cum am zis si eu). pare sa fie singurul caruia ii acorzi respectul cuvenit!! Nu mai inteleg!...

Nu ma mai intereseaza, de-acum incolo, nici un thread care se vrea "Manga"!
Voi faceti sa para o DOGMA...
Va respect, chiar daca nu va inteleg...

vali
09-12-2005, 03:33 PM
maxim
eshti moderator
fa ce trebuie facut....nu iti mai face atatea probleme
daca threadul trebuie mutat shi consideri ca asha este muta-l
de aiai esti moderator ca sa actionezi...
nimeni nu are ce iti reprosha!

spoitoru
09-12-2005, 03:34 PM
doar atit credeam ca ma uimesti frate ,gata cu manga pe ziua de azi ca bijbiim ,nu desenez manga dar stiu si eu cite ceva.oricum il prefer pe Kaeru

Laurence
09-12-2005, 04:00 PM
Mah , eu zic sa o lasati mai moale cu cearta asta care nu duce la nimic constructiv. Apucati-va de treaba amandoi (Kaeru si Claude) ca aveti ceva de spus in manga. Dupa ce ca sunteti putini astia care fac asa ceva in Romania, ar trebui sa fiti mai uniti, sa invatati unul de la altul, sa va perfectonati, macar asa, de dragul frumusetii artelor. :)

Maxim
09-12-2005, 07:39 PM
Ai dreptate, Laurence. Doar ca indemnul ar fi mai mult pentru Claude.
Claude, inca o data: Posteaza (fragmente - pagini de) POVESTI, NARATIUNI DESENATE, te rog. Altfel, te incadrezi la 2D Graphics/Concept Art/Illustrations.

Kaeru a dat dovada de bun simt. Era sa dau si eu, dar sunt moderator si...n-am incotro :D :D :D

Tine cont, Claude, ca aici ne aratam si ca artisti dar si ca oameni. Si una fara alta nu prea merg. Altfel cum am mai comunica? (Intreb eu, Sanki!) Ne facem galerii si gata!

shynta
10-12-2005, 01:18 PM
Ce manga-uri ai citit? Care ar fi preferatul tau?
Good luck.

Claude
10-12-2005, 01:24 PM
Credeam ca e thread-ul meu si postez ce vreau. Stiu bine ca manga inseamna BD. Daca aveti rabdare, o sa pun si niste pagini de BD imediat ce sunt gata. Hai sa lasam la o parte cearta cu Kaeru iar Maxim, sa nu crezi ca am ceva cu tine.
Shynta, am citit cateva volume de Hitoshi Okuda (Tenchi Muyo), Kosuke Fujishima (Ah my Goddess, You`re under arrest) si mai nou am gasit pe net niste pagini din Ghost In The Shell.

bliss
10-12-2005, 01:40 PM
io nujtu ce ai cu kaeru care chiar a fost de bun simt si nici nu te-a acuzat de nimic
tu ai sarit la el
prin exemplele alea nu stiu exact ce ai vrut sa arati - da ai reusit sa ne amintesti ce frumos deseneaza kaeru :) si ce feeling are desenul lui fata de un desen colorat cu 3 brushuri in photoshop
asemanarea cu personajul din dragon ball e de domeniu trecutului, intrucat persnajul a fost refacut in tot mangaul lui, tocmai ca astfel de exemple cum ai dat tu sa nu isi aibe rostul :D

Claude
10-12-2005, 01:50 PM
Eu nu stiu de ce toata lumea il apreciaza asa tare pe Kaeru? O fi iar faza cu discriminarea.
Se fac multe discriminari pe forum.
In primul rand tre` sa fii din Buc. Asta ar fi prima conditie sa te laude lumea.
In al doilea rand tre` sa te imprietenesti cu Maxim, altfel o sa posteze mereu reply-uri ca sa ii ia apararea lui Kaeru, pe care il considera un idol, un zeu '"Ah, I worship u, Kaeru, Claude sucks, let`s kill him, let`s ban him forever ahahah"
Si in al 3-lea rand, Kaeru nu este in masura sa-mi dea mie lectii. Daca este sa iau lectii de desen, iau de la Vali sau de la Eric. Ei doi se pricep la anatomie si pot sa dea oricui sfaturi.
No offense.

Diesel
10-12-2005, 01:52 PM
bliss, prin exemplul ala, Claude a vrut sa arate ca el se apropie mai mult decat kaeru de stilul manga original, asta ca sa sublinieze de ce nu i-a convenit sfatul din partea lui kaeru. acuzati omul ca sare la unul sau la altul, dar si voi il intaratatzi voit prin modul cum ii raspundeti.

Claude
10-12-2005, 01:56 PM
Diesel, Bliss nu urmarea asta. Credea ca e ceva intre mine si Kaeru. Eu nu am nimic personal cu Kaeru, dar Maxim are ceva cu mine de cand am postat reply-ul ala. Cred ca abia asteapta sa inchida permanent thread-ul si sa-mi arate mie cine-i seful.

vali
10-12-2005, 02:27 PM
claude
in primul rand nu imi place faza cu invatzatul anatomiei de la eric sau de la mine....suna a lingusheala shi de asta nu avem nevoie.....[personal pe mine ma face sa ma simt anapoda tare de tot]
in continuare vad ca nu va potolitzi shi ma obligati la actiuni mai dure......
va rog foarte mult sa va potolitzi.....

bliss
10-12-2005, 02:37 PM
pai chiar asa reiese, nu numai din threadul asta, dar si din celelelte threaduri ale voastre
mi se par remarcile lu kaeru de bun simt, iar tu te superi tocmai pt ca vin de la el - si asta nu inteleg de ce. Sustii ca el nu trebuie sa-ti dea sfaturi, ca el insusi are o gramada de greseli. E foarte posibil, si chiar ar fi frumos sa i le arati, astfel ar putea corecta si sigur ar aprecia. Amandoi aveti greseli, asta nu e o tragedie, ideea e sa fie sesizate si corectate, macar in viitor.

imi place cum desenati aman2, e clar ca aveti gusturi putin diferite in domeniul manga, dar pana la urma e tot manga. Si faptul ca mai e cineva cu aceeasi pasiune ca si tine, nu trebuie sa te faca sa te simti in competitie sau sa il consideri adversar.

Maxim nu cred ca abia asteapta sa iti inchida threadul, ci asteapta ceva mai multa seriozitate de la tine in acest thread.Mai multa implicare, mai multa munca
:)

@diesel
zi si mie te rog care e "stilul manga original" :D

Diesel
11-12-2005, 10:20 AM
pai..pai, e ala cu batai,, poaf poaf! si cand asta urla si vuuuum.. apare un monstru.. si aia vjiuu vjiuu taie cu sabia :D

Acuma serios, din cate am citit si vazut la televizor, zic ca stilul lui Claude a mai aproape de ceea ce produce Japonia.

Claude
11-12-2005, 11:23 AM
Uite un om care s-a prins.

Eric
11-12-2005, 02:42 PM
Nu inteleg discutia asta, desii o urmaresc de citeva zile. Sper ca vali sa nu stearga, deoarece este interesanta si cred ca avem de invata si de la ea.

Scurt parerea mea sincera despre artworkul lui Claude: Este la nivel foarte inalt Manga/Anime. Coloritul este clar stil Anime, adica, gen film de animatie Manga, se vede un talent la desenat Manga foarte mare, volum, dinamica, tot ce iti doresti sa vezi intrun Manga sau Anime(unii tot nu pricep care este diferenta).

Singura kestia care "supara" este pe de o parte atitudinea lui fata de alti artisti, in special Manga, ca de exemplu Kaeru, si - prostia de a deschide tot timpul noi threaduri cu "Un nou Manga...", SI NU VEZI NICAIERI O SINGURA PAGINA MANGA; CI DOAR SCHITZE DE PERSONAJ!!! Asta nu este Manga, si efectiv e de ***** promisiunea de a vedea un Manga, foarte simplu spus.

Kaeru a data dovada de profesionalitate totala atit la desen cit si la povestire in stil Manga.

Atit timp cit Claude nu a facut aceasi kestie, trei sa spun foarte clar,Claude are sansa de a invata de la Kaeru ce inseamna sa povestesti Manga. Bineinteles ca Claude este asa de mandru(asi mai spune si tinar si prost) incit sa creada ca nu are nevoie de asa ceva, whatever, este prostia tineretii de a fii ingimfat si a crede ca mandretea trei sa stea peste curiositatea de profesie. Atitudinea asta o au aproape toti la varsta asta, indiferent de sex , fete si baieti. Unii sint mai destepti, si intradevar sar peste treapta asta si invata ceva, altii....well, vedem ce se intimpla aici.

Insa asta este unul din motivele din ce cauza am terminat sa ma implic la threaduri de oameni tineri, nu exista o baza de comunicare, si admit, ca sint si egoist destul ca sa ma ocup de ale mele, in loc sa ma bag la certuri de genul asta:D

Ramine doar sa spunem Succes, si sa revenim cind oamenii sint ceva mai "destepti";)
Sal, Eric

Maxim
11-12-2005, 02:49 PM
Nu cred ca ai avea ceva cu mine, oh, nu, Claude! Si am rabdare... Abia astept sa vad niscai pagini Manga de la tine!
Kaeru nu are nevoie ca...cineva sa-i ia apararea.
Pe el nu-l cunosc decat din ce a postat aici. Asa ca si pe tine. Am placerea sa va cunosc pe amandoi astfel!

A, si iei lectii de la cine doresti! Numai ca esti un pic prea..."declarativ"...?
Chiar daca Manga are reguli stricte, pe care nu toti de-aici le cunoastem, GUSTUL ramane...
...si e greu de discutat! ;)

Claude
11-12-2005, 03:59 PM
Mda... vad ca v-ati saturat sa formulati un reply decent : "Asta nu este Manga, si efectiv e de ***** promisiunea de a vedea un Manga, foarte simplu spus"
Nu ma deranjeaza limbajul, ma deranjeaza doar ca sunteti avocatii lui Kaeru. Se vede clar ca voua nu va pasa daca e manga sau nu, ci doar sa fiti uniti impotriva mea. Stiu ca nu va plac desenele mele, dar daca va intereseaza sunt foarte apreciate peste ocean. Si eu daca fac un manga, nu ma limitez la un ink in graba fara hasura si niste balonase cu prostii.
Imi place sa compun dialoguri, imi place naratiunea, dar sunt genul care vrea sa faca ceva k-lumea daca e de publicat undeva. Sunt sigur ca povestea lui Kaeru ar sta bine undeva intr-o revista romaneasca de BD, dar nu asta e si telul meu. Telul meu este sa fac ceva k-lumea, un manga k la carte, my story, my characters, nu sa combin personaje din DBZ cu personaje din Naruto si Full Metal Panic.
Sariti repede in capul meu degeaba ca m-am luat de idolul vostru. Scuze. Iar va razbunati din motive personale pe mine (daca va dati asa maturi, de ce va comportati k niste copii????)
Ce-o sa faci Eric, o sa inchizi tu thread-ul nu inainte de a scrie un intreg roman despre ce tare esti tu si ce copil sunt eu?

Eric
11-12-2005, 04:17 PM
Nu numai ca esti orb, insa si ignorant la toate ce ti se spune. Daca citesti bine ce am scris mai sus, ai sa vezi ca apreciez talentul si desenele tale. Si nimenea nu se intereseaza sa il "apare" pe Kaeru, asta visezi tu in frustrarea ta de zii cu zii. idolul meu este masamune Shriow, Kaeru nu are cum sa fie, so shut the fuck up cu prostiile tale de copil mic.

Comparatia ta intre kaeru si tine este nu numai de prost gust, insa si ridicola. est singurul care se crede la un nivel mai inalt decit Kaeru, si ma mir, deoarece nu ai cu ce. "sunt foarte apreciate peste ocean." - asta ai mai spuso si acu doi ani, si pina acuma nu am citit nici un manga din mina ta, si nu cred ca scot japonezii covorul rosu pentru cele citeva personaje pe care le prezinti pe acilea. Asa ca mai termina sa iti lingi fundul personal in oglinda si incearca sa te trezesti la realitate, macar termina cu acuzarile stupide pe acest forum si incearca sa te limitezi la postat si discutat la lucrari. Lumea se scoala dimineata si ii doare in cot ce si cum face Claude, singurul care se ia asa de importanta este Claude himself.

"Ce-o sa faci Eric, o sa inchizi tu thread-ul nu inainte de a scrie un intreg roman despre ce tare esti tu si ce copil sunt eu?"

Macar o kestie ar trebuii sa fi remarcat in ultimii ani de cind esti pe forum: Eu nu inchid threaduri din cauza de astfel de discutii! Singurul care se face de ris este Claude, de ce sa inchidem asa ceva, poate exista sansa sa se trezeasca la realitate - sau macar au sansa alti tineri sa invete "cum sa nu se compoarte".

Well then, asta sa fie ultimul meu minut pierdut in acest thread din viata mea:)

Succes nu trebuie sa iti urasc, sint sigur ca "il ai peste ocean";)

Claude
11-12-2005, 04:31 PM
Ha ha. Daca ar fi asa cum spui tu, eu as fi narcisist si voi niste oameni modesti care isi fac 100 de site-uri cu doodles ca sa le vada lumea.

Claude
11-12-2005, 04:56 PM
P.S. Mersi de complimente, Eric... Cand ma gandesc ca incepusem sa te apreciez, hop apare si adevarata ta personalitate.

kineticspin
11-12-2005, 11:45 PM
"Singurul care se face de ris este Claude" trist pt tine amuzant pt restul lumii ; intra si tu pe mai multe forumuri si ai sa vezi ca unii oameni de-afara la varsta ta stiu sa faca arta traditional digital si mai sunt si modesti pe deasupra; daca tot iti place sa compari, compara ca lumea ia in calcul tot spectrul

spoitoru
12-12-2005, 12:07 AM
Claude lasa prostiile si treci la treaba,nu te mai uita la altu' in curte si arata-ne tu ce tare esti si fa-ne sa ne dam seama ca te-am judecat gresit.Ca la urma urmei aici nu e un forum in care ne dam mari de cit mai buni suntem uni fata de altii, ci de a ne arata unul altuia greselile si calitatile(de a forma o echipa)si daca esti designer adevarat trebe sa lucrezi in echipa vad ca tu nu faci decit sa te bati cu pumnul in piept in ultima vreme.Nu dau cu paru' desenezi bine dar e loc si de mai bine la virsta ta.Si sa nu te vad ca iar sari la harta ca eu unul nu te mai bag in seama deloc.Data viitoare cind postezi fa sa apara si un desen acolo.Si apuca-ta odata bedeul ala,ca din cite zici o sa fie super,VREAU SA O VAD
Si sa nu mai iei ca o faci pentru afara ca nu te cred,daca aci in Romanica nu te descurci acolo esti MORT!

amirutza
12-12-2005, 12:18 AM
ma bag si eu in discutie mpt ca de ..sunt neam latin si imi place... :D
nu vreau sa supar pe nimeni, mai ales pe Claude care sa ataca mai usor. Dupa parerea mea, Claude din cate vad eu aici esti destul de sigur pe ceea ce faci tu si mai ales vad ca nu ai nevoie de sfaturi. poate ar trebui atunci sa mentionezi acest lucru la inceputul threadului. sau poate sa nu mai postezi. Kareu a facut un cometariu de foarte bun simt. Sa stii ca si eu cu toate ca nu desenez sau fotografiez perfect, sunt capabila sa vad si sa analizez greselile mele, cat si pe ale altora. gresesc deoarece nu pot coordona mana cu gandirea si teoria, dar vad si eu ca am ochi. asa si kareu. cand zici ca nu accepti sfaturi de la un copil e de rahat...la scoala am colegi mai mari ca mine care accepta sfaturi de la noi astia mai mici..sa fie ei prosti su doar realisti si intelepti??? .. daca sfatul lui kareu venea de la vali sau cineva pe care tu respecti se schimba oare reactia ta?? si sa stii k in desen, fotografie,etc e f imortant sa stii sa iti vezi greselile ca sa poti avansa... tu oare nu ai vazut greselile de la tipa aia blonda???? si te a deranjat ca un "copil" le a vazut si nu numai atat...a si indraznit sa iti atraga atentia??

acum impusti pe oricine e contra ta... nu e o atitudine ok... aici incercam sa ne ajutam... de ce trebuie sa te comporti ca majoritatea artistilor - sa vezi in ceilalti un adversar, un inamic.... poacat de arta si pacat de tine...

imi cer scuze daca ce am zis eu s a mai zis sau daca e de *****, dar asa vad eu lucrurile si simteam nevoia sa le exprim..

bafta

Laurence
12-12-2005, 12:25 AM
Cred ca e vorba de kare.... kare ..kar.... ptiuuuu... m-am incurcat si eu. Cred ca e vorba de Kaeru nu de kareu. lol :D

Claude
12-12-2005, 12:32 AM
Sa nu credeti ca eu postez numai aici ca sa am cu cine sa ma contrazic pe cu totul alte teme. Postez de multa vreme pe forumuri straine si acolo e cu totul alta faza. Se discuta numai despre anime si despre manga, hentai, dar tratate cu seriozitate.
Eu am facut o greseala ca am deschis aici un thread. Trebuia sa-mi vad de treaba mea.

between
12-12-2005, 02:07 AM
Oameni buni!.. de unde atata disputa de la 2 desene postate?
Personal imi plac desenele tale. Un stil manga foarte... comercial, deci care prinde. Astept mai multe (desene, manga)!
Toushi, gasesc cam mica (rau) "documentatzia" manga citita de tine (sau nu ai mentzionat totul?). De aici, poate, si sensul prost de intzelegere la ce se refera acel "manga original". Monstrii, taiatul de capete si violentza la maxim sunt o mica parte a ceea ce inseamna conceptul manga.

Claude
12-12-2005, 02:42 PM
Stilul meu comercial prinde la copii de toate varstele, e adevarat... Nu o sa incep sa fac un thriller psihologic cu personaje care arata atat de inofensive.
Dar partea cu violenta cred ca e cam fumata. Prea multe BD-uri americane ori japoneze cu faze sangeroase, decapitari, lasere care strapung corpul etc. Copiii cand cumpara o revista de genul asta sau un hentai o iau doar de dragul desenelor de pe coperta dar o sa aiba un shoc cand o rasfoiesc acasa. Nu tot ce are okii mari si viu colorati e un exemplu bun.

Clau S.
12-12-2005, 05:40 PM
domle Claude este un tip cu un ego foarte puternic, vad eu destul de orgolios. asa ca fratilor admiratii desenele si nu-l mai criticati ca se supara.

PS: ideea este ca oricine poate avea o parere fara nici o suparare. poti sa ignori daca nu te intereseaza. Oricum kaeru a postat ceva inchegat pana acum la bd, un scenariu bd, 50 si de pagini, etc...

bliss
12-12-2005, 05:46 PM
a ajuns la pagina 100 :)
si mai are cica vreo 15 pg. si termina primu volum :D
si urmeaza al 2lea :clap:

Dariz
12-12-2005, 05:50 PM
i hate kaeru!.....:D...nimeni n-are dreptate!(ba da...nu e bd inca da mai asteptam sa se coaca) s'ada fac ap and go 2 ork!....hahahahaha...mmmmm

between
12-12-2005, 08:37 PM
@Claude. Mi-a placut raspunsul tau. Sunt de acord, violentza e cam depashita.
Culmea... faza cumpararii de dragul desenelor de pe coperta am patzit-o si eu acum vreo 8 ani, cand am vazut prima data "Geisha" . What a shock :D !!!

corto
13-12-2005, 01:29 AM
Am citit si eu ... In primul rand vreau sa-l felicit pe Kaeru ca n-a intrat in polemici. In al doilea rand, Claude, daca toti au zis ca n-au nimic cu tine, da-mi voie sa-ti spun ca eu am. Considera-te avertizat. Am sa abuzez de functia de moderator daca e cazul.

In concluzie va rog nu mai bateti campii, pentru ca de acum incolo offtopicul va fi sters.

Maxim
13-12-2005, 11:02 PM
De la "moderator", la...moderator:
Corto, d'asta zicem "offtopic" ca sa evitam a spune "bataie de campi" ;)
Evita si tu, te rog! Mai ales intr-o adresare glotala... aaahm... globala... ahhhmm... generala! :))
Sterge tot ce e offtopic aici si... ce mai ramane?!;)