PDA

View Full Version : Festivalul Periferic de la Iasi

raluq
31-10-2005, 02:51 PM
Pentru ieseni, si pt toti cei interesati de performance, am cateva intrebari. Cine a fost la ultima editie a festivalului, care acum cred ca a devenit bienala? Cum a fost? Eu am participat la editiile 2, 3 si 4, de cand e bienala, nu am mai fost, dar as vrea sa stiu ce a devenit si cum se mai prezinta. Mai face Matei Bejenaru expozitii in baia turceasca?

raluq
12-03-2006, 03:45 PM
Chiar nu a auzit nimeni despre Perifericul de la Iasi, sau nu va intereseaza?

Mizou
12-03-2006, 04:47 PM
Anul acesta va avea loc o noua editie a bienalei
aici ai textul oficial

Periferic 7 – Focussing Iaşi

Bienală Internaţională de Artă Contemporană

Iaşi, România

12 – 30 mai 2006

Ediţia a şaptea a Bienalei Periferic este un proiect care analizează diferite aspecte ale contextului socio-politic şi cultural din Iaşi şi din România. Proiectul se va finaliza cu o serie de expoziţii al căror vernisaj va avea loc pe 12 mai 2006.

Detalii despre Periferic şi Iaşi pot fi găsite la www.periferic.org

Această ediţie a Perifericului se concentrează asupra:

- poziţiei oraşului Iaşi în contextul global în care fenomenele sociale, politice şi economice influenţează practicile, producţiile şi reprezentările culturale;

- istoriei recente a artei contemporane româneşti şi a dezvoltării scenei artistice în România;

- explorării condiţiei copiilor, cu un accent deosebit pus pe problema abandonului acestora, privit în sens larg.

Periferic 7 este structurat în trei secţiuni independente curate de:

Marius Babias & Angelika Nollert, Florence Derieux şi Attila Tordai-S.

Periferic 7 va fi însoţit de trei publicaţii, câte una pentru fiecare secţiune.

Periferic 7: Focussing Iaşi / Social Processes (Procese sociale)

Curatori:

Marius Babias (teoretician şi curator, Berlin) şi Angelika Nollert (curator, Siemens Art Program München)

Parteneri:

Asociaţia Vector şi Siemens Art Program München

Procese sociale a început în octombrie 2005 cu o serie de conferinţe, prezentări şi workshopuri şi se va încheia cu o expoziţie în fosta Baie Turcească. Artiştii invitaţi vor cerceta perspectivele sociale, culturale şi socio-politice pe care le oferă oraşul Iaşi, privit ca un nod cultural ce uneşte România, Ucraina, Moldova şi Transnistria. Ei se vor concentra asupra unor proiecte cu referinţă specifică la oraşul Iaşi. Prezentarea finală a acestora va fi dispusă, în mai 2006, în spaţiul fostei Băi Turceşti, o clădire istorică aflată în centrul Iaşului. În expoziţie va mai fi expusă şi Vector Art Data Bank, o bancă de proiecte şi iniţiative artistice regionale (România, Serbia, Bulgaria, Moldova, Ucraina), realizată de Matei Bejenaru şi Cătălin Gheorghe.

Un source book reprezentând contribuţiile artiştilor va fi publicat şi distribuit de către Editura Revolver (Germania).

Artişti:

Luchezar Boyadjiev (Bulgaria)

Boris Buden (Austria/Croatia)

Nicoleta Esinencu (Moldova)

Andrea Faciu (Germania)

H.arta (România)

Christine and Irene Hohenbüchler (Austria)

Laura Horelli (Finlanda)

John Miller (SUA)

Dan Perjovschi (România)

Lia Perjovschi (România)

Hito Steyerl (Germania)

Cu sprijinul:

Insitutul Cultural Român

FRAME Helsinki

IFA Stuttgart

Kontakt. The Arts and Civil Society Program of Erste Bank Group in Central Europe

Barnard College of Columbia University New York

raluq
13-03-2006, 12:49 AM
Mersi Mitzou! De cand am pus intrebarea, am aflat si eu acesta informatie. Ideea e, a fost cineva acolo la ultimele editii? Ma intereseaza atmosfera de acum. La editiile de inceput la care am fost eu, era cam incordata atmosfera... Vreau sa stiu sum mai arata expozitille, ce s-a discutat, lucruri pe care le poate spune cineva care a fost, si care nu se afla din comunicatele de presa.
Dar oricum, mersi pentru raspuns.

Mizou
13-03-2006, 03:55 AM
eu nu am fost la festivalul de acum 2 ani, dar imi doresc sa ma duc la cel de anul acesta
fundatia Vector condusa de Matei Bejenaru lucreaza acum la mai multe proiecte in paralel, un proiect social cARTier(http://www.vector-cartier.ro/) precum si multe altele pe care le poti vedea aici: http://www.periferic.org/vector/vector.html