PDA

View Full Version : 3D Challenge Zone - Saptamana 2 - fotoliu

xn3ct
09-01-2006, 01:31 PM
Ok, dupa multe discutii cu moderatorii sectiunii, am hotarat sa continuam oarecum linia pe care am inceput-o saptamana trecuta, but with a twist.

Reguli:
1. Concursul are durata de o saptamana. In fiecare zi de miercuri se anunta un subiect iar martea se desemneaza castigatorul.. Castigatorul fiecarui concurs propune subiectul pentru concursul de peste o saptamana, dupa ce in prealabil s-a consultat cu moderatorii. Cel care deschide threadul in care anunta subiectul este obligat sa posteze regulile de baza ale concursului.Castigatorul va fi desemnat de catre juriul format din: [radu], Adi, Shaka, LEON.

2. Pentru realizarea subiectului se poate folosi orice soft 3D. Pentru o buna prezentare a lucrarii se accepta si ajustari intr-un soft de editare imagine.

3. Orice user poate participa cu una sau mai multe lucrari la acelasi concurs. Conditia este ca fiecare lucrare sa fie prezentata intr-un singur post, iar modelul sa fie total diferit de celelalte modele prezentate de user sau de catre ceilalt useri.

4. Se pot afisa una sau mai multe imagini ale subiectului, din orice pozitie, dar este obligatorie prezentarea obiectelor si in modul wireframe si specificarea softurilor folosite.

5. Orice lucrare trebuie sa fie realizata in intregime de catre user. Nu se accepta in cadrul lucrarii modele luate de pe net sau de la altii, nici macar modele realizate de user cu alta ocazie. Texturile de orice fel sunt acceptate.

6. Toti userii sunt liberi sa comenteze sau sa critice in mod civilizat lucrarile prezentate.

7. Incalcarea oricarei parti din regulile de mai sus duce la descalificarea lucrarii. Userul poate reveni cu o alta lucrare in care va respecta regulile. Pe langa aceste reguli, se vor respecta implicit regulile generale ale forumului VisualArt. Pentru orice nelamuriri exista moderatori care pot raspunde intrebarilor.

Tema este: fotoliu

...insa de data aceasta accentul se va pune pe realism. Acesta va fi principalul criteriu de selectie. Castigatorul va trebui sa redea cat mai fidel un fotoliu. Constituie un bonus faptul ca este facut dupa un concept propriu, nu doar o redare a unui model existent.

Astea fiind spuse, spor tuturor participantilor.

Cheers.

LEON
10-01-2006, 01:45 PM
IN AFARA CONCURSULUI!

Fotoliu. Doar pentru incurajare :)
max 8 + vray

xn3ct
10-01-2006, 02:08 PM
ce fain. ar fi o prezenta respectabila chiar si in concurs.

luce
10-01-2006, 02:28 PM
intru si eu...promit sa fac ceva pana la sfarsitul saptamanii..sa scap de teza la mate si meditatii ...uff ce saptamana grea o sa fie asta :(( ce nu inteleg este ca toti zic ca, clasa a 12-a e usoara...ei bine...NU E!!! i hate it >:)..(aseara am dormit fix 2 ore..de la 4 dimineata la 6 dimineata :((((((( )

oricum...sper ca sambata mai e valaibil concursul pt ca atunci am de gand sa intru si eu cu ceva bun, bun :)

xn3ct...tare subiectul :)...sunt sigur ca o sa fie o bataie mare :)

as for leon...imi place mult fotoliul...sper sa fac si eu ceva frumos...
numai bine si spor saptamana asta tuturor concurentilor :)

best wishes

Master_Blaster
10-01-2006, 03:05 PM
ah...si parca aveam un fotoliu pe undeva facut pentru speed ch de pe threedy :D (stiu ca nu am voie :p )

E sa vedem cum ne permite timpu...bafta tuturor....

vali
10-01-2006, 04:13 PM
fiti atenti la design oameni buni
un fotoliu poate fi o piesa de mobilier foarte frumoasa

LEON
12-01-2006, 04:16 PM
Haideti fratilor cu fotoliile! Curaj!
Nu-l lasati pe al meu sa se plictiseasca singur pe aici!
Are fiecare un fotoliu acasa, luati-l ca model!
It`s that simple!

DarkAngel
12-01-2006, 05:33 PM
3Ds Max 7 si Vray !
Facut in graba in aprox 20min.....
Sper sa va placa ! :rolleyes:

http://www.darkangel.as.ro/fotoliu.jpg

Burzum
12-01-2006, 06:19 PM
nu era mai bine sa pui dof-ul pe partea dreapta a fotoluilui(stanga la noi) ?

a_ombladon
13-01-2006, 01:25 AM
Please...have a seat in my comfy chair :)

LEON
13-01-2006, 01:34 AM
good job people!
keep it goin`!

[radu]
13-01-2006, 09:01 AM
Incepusem sa am emotii cu fotoliul asta. Haideti ca vine week-endul: navaliti cu fotoliile peste noi !

a_ombladon
13-01-2006, 10:06 AM
probabil lipsa de participanti se datoreaza faptului k au inceput scoala respectiv serviciul...in weekend o sa sara toti :thumbsup:

xn3ct
13-01-2006, 11:08 AM
respectiv sesiunea, eu de aia nu ma pot baga :cry:

Nelu
14-01-2006, 03:33 PM
3dsmax si vray
sper ca n-am depasit dimensiunile maxime :)

a fost o adevarata provocare fotoliul ... si mai am de invatat la toate capitolele dar mi-a placut si o sa particip si la urmatoarele...deja am in plan niste modele de fotoliu :D

Nelu
14-01-2006, 03:47 PM
mai multi mi-au zis ca e cam intunecata imaginea...cam asa e, dar pe monitorul meu se vede totul bine...dc e asa schimbati intensitatea sau ceva prin PS :P
...la scobiturile acelea din lateralele interioare ale fotoliului sunt ca suport pt telecomanda sau altceva :clap:

luce
14-01-2006, 05:06 PM
ufff...ce treaba buna a facut toata lumea...:)
sper sa am si eu timp sa ma bag... dar cu invatatul asta nu stiu ce sa zic...
spor la toata lumea si sa bagati tare ca maine e ultima zi!

best wishes

[radu]
14-01-2006, 06:13 PM
mai multi mi-au zis ca e cam intunecata imaginea...cam asa e, dar pe monitorul meu se vede totul bine...dc e asa schimbati intensitatea sau ceva prin PS :P

Aici e vorba de un challenge. Imaginea pe care o prezinti te reprezita. Daca e prea intunecata si altii nu vad bine ce e acolo...asta e, nu o sa stea nimeni sa corecteze "intensitatea sau ceva prin PS" in locul tau :P

lilcara
14-01-2006, 09:34 PM
Ca de obicei, max si mental ray :)

sandu22
15-01-2006, 05:44 AM
o incercare in zbrush, cu wire'ul exportat in max[mesha nu e optimizata, e de la 'mama ei']:)...sper sa placa.
o remarca, un fotoliu pt a fi confortabil trebuie sa fie cat mai lat, altfel senzatia numai de odihna sau relaxare nu mai este.
bafta multa tuturor

variante in plush chinezesc si piele de zmeu bronzat la ciomag[ sau p'acolo :)]

Nelu
15-01-2006, 11:59 AM
[radu] ...stiu ... era doar o sugestie... si o explicatie, in caz ca la altii apare prea inchisa

ketzy
15-01-2006, 06:55 PM
Am incercat si eu ceva, asa scurt printre proiecte nenorocie legate de scoala . Sunt curios ce reactii :) o sa starnesc legate de forma spatarului si de stabilitatea fotoliului.Lipsa de timp si-a spus cuvantul. Oricum, sper sa nu fie chiar asa de rau.

Am folosit 3ds max 7.5 cu vray.

Shinro
15-01-2006, 07:18 PM
hehe misto idee ketzy ... ceva diferit ... imi place :)

Nelu
15-01-2006, 08:38 PM
cu stabilitatea e OK ... dar nu prea cred ca e confortabil :)

karaz
15-01-2006, 09:20 PM
:confused:... maya+mental ray

[radu]
17-01-2006, 09:12 AM
castigatorul acestei runde urmeaza a fi desemnat si va alege tema pentru concursul incepand de miercuri 25 ianuarie.

LEON
17-01-2006, 11:14 AM
Castigatorul de sapatamana aceasta este ketzy. Fotoliul lui ni s-a parut cel mai interesant. :thumbsup:

FELICITARI !!! :bouncy: :bouncy:
http://www.visualart.ro/forum/showthread.php?t=11201

De asemenea felicitari tuturor participantilor, care speram ca nu se vor lasa mai prejos la concursurile viitoare... :clap:

Shinro
17-01-2006, 11:19 AM
Felicitari ketzy! Eram convins ca vei castiga cu ideea aia non-conformista :)

[radu]
17-01-2006, 11:22 AM
FELICITARI ketzy !!!
Intr-adevar, non-conformismul abordarii a contat mult :)
Acum asteptam de la tine o tema de concurs cat mai interesanta.
Totusi, sa nu stam pana atunci sunteti invitati la o noua provocare aici (http://www.visualart.ro/forum/showthread.php?t=11276) .

vali
17-01-2006, 11:48 AM
uite ca ma bag shi eu ca musca
ketzy
interesanta idee
de departe cea mai buna, DAR
ideea principala a unui obiect de mobilier este sa fie functional
fotoliul prezentat de tine nu este functional
1. este prea jos [asta nu e atat de grav]
2. spatarul nu ofera confortul necesar [asta e grav]

meeshoo
17-01-2006, 12:29 PM
Felicitari, dar pb este alta. Voi luati in considerare ergonomia, sau doar aspectul estetic? Dupa cum vad eu fotoliul lui ketzy, cand stai pe el, ai un omoplat care se sprijina pe spatar si unul care atarna, lucru care pare deosebit de incomod. In fine, voi judecati :rolleyes:

LEON
17-01-2006, 12:46 PM
Luam in considerare originalitatea, creativitatea, realizarea lucrarii, aspectul prezentarii, munca depusa, si mai putin functionalitatea sau corectitudinea designului.

vali
17-01-2006, 12:50 PM
Luam in considerare originalitatea, creativitatea, realizarea lucrarii, aspectul prezentarii, munca depusa, si mai putin functionalitatea sau corectitudinea designului.

foarte rau

Shinro
17-01-2006, 01:03 PM
Nu se pot acorda 2 premii? Sau sa faceti 2 concursuri diferite ...
Adica unul pt Concept si altul pentru Realism? Insa ambele sa corespunda celor spuse de LEON ( originalitatea, creativitatea, realizarea lucrarii, aspectul prezentarii, munca depusa).
Sau .. sa specificati .. urmarim realismul obiectului sau conceptul sau ...

LEON
17-01-2006, 01:14 PM
Noi am specificat inaintea fiecarui concurs ce urmarim! Probabil o sa vina vremea cand vom cere acuratete in concept, dar deocamdata asta e...
Nu e nevoie de 2 concursuri sau 2 premii

[radu]
17-01-2006, 01:55 PM
Haideti sa nu stricam jucaria ca e abia la inceput. Sa incurajam lumea sa participe la provocare 'just for fun' si sa nu creem aici o atmosfera prea rigida ca la scoala :p

meeshoo
17-01-2006, 05:19 PM
aici ai dreptate. prima data trebuie pusa treaba pe picioare, si dupa aia sa creasca pretentiile :thumbsup: . Doar sa nu uitati sa le cresteti :D

Nelu
17-01-2006, 05:28 PM
de acord cu Vali..

incurajezi lumea dar nu in modul asta, nu cred ca era cea mai buna lucrare nici din pdvd al designului, nici graphic...originalitate da...iar cerintele erau altele..dc la cerinte scria sa se faca cel mai trasnit fotoliul era altceva:

" ...insa de data aceasta accentul se va pune pe realism. Acesta va fi principalul criteriu de selectie. Castigatorul va trebui sa redea cat mai fidel un fotoliu. Constituie un bonus faptul ca este facut dupa un concept propriu, nu doar o redare a unui model existent"

felicitari .... sper sa nu te superi KZY :)

LEON
17-01-2006, 05:52 PM
Nelu, genul acesta de discutii este inevitabil atunci cand exista un juriu care decide castigatorul. NU poate fi toata lumea multumita. Iti inteleg frustrarea, dar considera ca fotoliul castigator nu e atat de fantezist incat sa nu poata fi facut in realitate, indiferent ca e confortabil sau nu, deci e realist. De concept propriu nu mai vorbim. In plus imaginea finala arata cel mai bine.
Decizia juriului este irevocabila.
Thread closed.