PDA

View Full Version : 3D Challenge Zone - Saptamana 3 - barca

[radu]
17-01-2006, 09:17 AM
Reguli:
1. Concursul are durata de o saptamana. In fiecare zi de miercuri se anunta un subiect. Castigatorul fiecarui concurs propune subiectul pentru concursul de peste o saptamana, dupa ce in prealabil s-a consultat cu moderatorii. Cel care deschide threadul in care anunta subiectul este obligat sa posteze regulile de baza ale concursului.Castigatorul va fi desemnat de catre juriul format din: [radu], Adi, Shaka, LEON.

2. Pentru realizarea subiectului se poate folosi orice soft 3D. Pentru o buna prezentare a lucrarii se accepta si ajustari intr-un soft de editare imagine.

3. Orice user poate participa cu una sau mai multe lucrari la acelasi concurs. Conditia este ca fiecare lucrare sa fie prezentata intr-un singur post, iar modelul sa fie total diferit de celelalte modele prezentate de user sau de catre ceilalt useri.

4. Se pot afisa una sau mai multe imagini ale subiectului, din orice pozitie, dar este obligatorie prezentarea obiectelor si in modul wireframe si specificarea softurilor folosite.

5. Orice lucrare trebuie sa fie realizata in intregime de catre user. Nu se accepta in cadrul lucrarii modele luate de pe net sau de la altii, nici macar modele realizate de user cu alta ocazie. Texturile de orice fel sunt acceptate.

6. Toti userii sunt liberi sa comenteze sau sa critice in mod civilizat lucrarile prezentate.

7. Incalcarea oricarei parti din regulile de mai sus duce la descalificarea lucrarii. Userul poate reveni cu o alta lucrare in care va respecta regulile. Pe langa aceste reguli, se vor respecta implicit regulile generale ale forumului VisualArt. Pentru orice nelamuriri exista moderatori care pot raspunde intrebarilor.

Tema este: BARCA CU VASLE

Precizari: poate fi orice fel de barca cu vasle: de salvare, de plimbare pe lac, canoe, gondola etc. Nu este obligatoriu sa fie prezentata pe o suprafata de apa. Concentrati-va asupra ambarcatiunii si nu asupra altor detalii (peisaje, pontoane, pescarusi etc.).

NOTA: aceasta runda va dura pana marti 24 ianuarie ora 24

SUCCES !!!

a_ombladon
17-01-2006, 05:51 PM
@@ acum se complica treburile... o sa incerc si eu @@

luce
17-01-2006, 06:13 PM
hehe...ce tare e subiectul!! pt asta chiar ca trebuie sa-mi fac timp :( ..uff...sa vedem...
bafta concurentilor, o sa aiba nevoie :)

best wishes

a_ombladon
17-01-2006, 06:22 PM
am incercat si eu... :shrug: max7 /v-ray /Photoshp

PS: nu sunt eu in poza :D

pyromanu
17-01-2006, 06:59 PM
Cred ca nu ai sa poti iesi cu ea in larg.Are niste gaurici :D
Oricum bafta la concursul asta.

a_ombladon
17-01-2006, 07:07 PM
pai oricum, vroiam sa o fac abandonata, nu cred ca va iesi cineva vreodata cu ea decat daca stie foarte bine sa inoate :D
mersi

LEON
17-01-2006, 07:18 PM
Bun, ati iesit in larg!
Bafta tuturor si sa va vedem vaslind! :D

sandu22
17-01-2006, 08:40 PM
:)..plus ca daca stai pe scandurile acelea puse invers care imediat se rup :)..tre puse pe lung ;).
bafta multa tuturora

a_ombladon
17-01-2006, 08:52 PM
au suport dedesubt, sunt multe sipci puse pe o stinghie mai mare si mai groasa care din cauza unghiului nu se vede :thumbsup:

The MadMilkMan
18-01-2006, 08:53 AM
MAx 7.0 si Brazil R/S.
2,5 ore de la concept la rezultatul final.

lilcara
18-01-2006, 11:26 AM
interesant ;)

Verrochio
18-01-2006, 07:51 PM
Super tare, chiar imi place conceptul. Nu imi place antena aia cromata, ar fi putut fi acoperita cu cauciuc din moment ce barca aia ar trebui folosita in apa. In rest super tare ideea si parca imi vine si mie sa ma apuc sa fac barci.

Verrochio
18-01-2006, 07:54 PM
Apropo, ala care gaseste o forma practica pentru a folosi aceasta barca are cinci mii de la mine (da 5000 ROL nu RON)

a_ombladon
18-01-2006, 08:30 PM
utilitate practica: cautarea de mine subacvatice (da-mi 5000 :twisted: )
dar cam low poly...nu cred k o sa alunece prea bine pe apa

xn3ct
18-01-2006, 10:04 PM
ok, barca arata fain. dar pt ce mai este gaura in corpul barcii daca nu este vaslas? o sa cada apa pe echipamentele electrice. bratele pt vasle pot iesi direct prin corp.

The MadMilkMan
19-01-2006, 08:29 AM
Ma bucur ca va place... :)

Echipamentele electrice sunt protejate de cutia aceea mare si alba. Intradevar antena trebuia sa fie din cauciuc, la asta nu m-am gandit..... ooops.

Gaura din corpul "barcii" este inca acolo pt ca ideea de baza a asa zisului "proiect" este de a folosi tehnologii deja existente intr-un mod inovator. Oricum este doar o idee, mai mult amuzanta decat realista. Nu am cautat sa vin cu vreun concept nou de propulsie pentru barci. I's a fun boat. :p

Do you get the drift? :) <--- some sailor humour

vali
19-01-2006, 08:33 AM
ambarcatiunea de mai sus , in afara ca nu are utilitate practica, nici nu prezinta vre-un design deosebit [ma rog...la barci e mai greu, pentru ca o barca trebuie sa indeplineasca un minim de reguli ca sa poata fi utilizata]
pentru a manevra vaslele acelea, motorashele 3 sa fie foarte puternice
nu mai vorbesc ca intr-o barca 3 sa existe oarecare greutate [de aici shi vaslashul], pentru ca altfel, la primul val luat in coasta....se ratsoarna
cu alte cuvinte un concept nestudiat, facut doar de dragul de a fi facut
asha cred eu...nu mi-o luati in nume de rau

The MadMilkMan
19-01-2006, 08:38 AM
none taken... :) Apropo de puterea de vaslire sunt si eu de acord. Chiar am si scris viteza cu care merge, 2 noduri care inseamna aproape 3.5 kilometri pe ora.

vali
19-01-2006, 09:08 AM
dap
eu am dat examen o zi intreaga din ambarcatziuni shi navigatzie ca sa imi iau carnet [certificat de capacitate ii spune]
conduc barci cu motor de vre-o 8 ani cred.....o barca trebuie sa fie frumoasa ca o femeie shi utila ca un barbat

[radu]
19-01-2006, 09:17 AM
Sa nu uitam ca:

"3. Orice user poate participa cu una sau mai multe lucrari la acelasi concurs. Conditia este ca fiecare lucrare sa fie prezentata intr-un singur post, iar modelul sa fie total diferit de celelalte modele prezentate de user sau de catre ceilalt useri."

Deci fiecare participant are posibilitatea ca in functie de reactiile primite "sa mai traga odata" si sa vina cu ceva mai bun :thumbsup:

PS:

o barca trebuie sa fie frumoasa ca o femeie shi utila ca un barbat
imi place cum suna vorba asta :)

vali
19-01-2006, 10:31 AM
in afara de concurs :D

LEON
20-01-2006, 01:38 PM
Bineinteles, in afara concursului, dar nu m-am putut abtine :D (doar modelare)
Max8 + Vray

a_ombladon
20-01-2006, 02:04 PM
marfa barca, dar dc nu ai folosit un msmooth k arata mai bine :thumbsup:

daca fac o dacie 1310, se incadreaza la "barci" sau "salupe"??

LEON
20-01-2006, 02:10 PM
da. stiu. dar am preferat sa o las asa. din mai multe motive ...

a_ombladon
20-01-2006, 02:16 PM
leon: ok, marfa
vali[offtopic]: in poza aia erai pe nil sau amazon? prea frumos sa fie romania :D

sandu22
20-01-2006, 03:39 PM
off-topic: vali, as zice ca esti pe bratul Dunarii, dar pe la Capidava[zona Cernavodei] unde erau candva 'taberele' SF Atlantikron...

vali
20-01-2006, 03:55 PM
nope!
canalul dranov / delta dunarii
leon
barca ta nu prea ar putea fi folosita cu motor [cam greu shi fara]
nu taie valurile
etrava 3 sa urce mai sus

LEON
20-01-2006, 04:18 PM
sunt sigur ca ai dreptate. am facut-o fara concept (nu sunt mandru de asta :D)
dar la o plimbare romantica pe lac merge... :D

roLand
20-01-2006, 04:42 PM
nu stiu de ce am impresia ca tema saptamanii a fost "aleasa" !?

nu stiu nici daca e in afara concursului sau pentru concurs, dar postez...

ceea ce vreau sa stiu (si Vali imi poate raspunde) daca exista la vedere niste cuie de prindere sau ceva de genul asta

merci

LEON
20-01-2006, 04:46 PM
poti sa intri in concurs cu barca aia, dar cu unele conditii:
sa pui un wire
sa specifici softul
sa nu fie facuta cumva cu alta ocazie !!!

roLand
20-01-2006, 04:48 PM
da...n-am citit toate conditiile...deci e in afara concursului...nu conteaza, e un motiv sa ma apuc din nou de barca asta si, poate, sa fac texturile

nelamuririle legate de constructie raman

The MadMilkMan
21-01-2006, 01:56 AM
Am urmarit pe Discovery un documentar in care se incerca recreerea unei ambarcatiuni de prin secolul XV. Din cate imi aduc aminte se foloseau cuie dar acestea nu erau vizibile in final. Fixarea scandurilor se facea cu un soi de clei si de asemenea cu cuie. Etnsarea se facea cu cālt si smoala. Dar nu imi aduc aminte sa fi vazut vreun cui vizibil.

The MadMilkMan
21-01-2006, 02:02 AM
Looks very, very good roLand. Excelent :thumbsup:
offtopic:
Ce s-a intamplat cu maiestoasa ta corabie?

blitzbog
21-01-2006, 11:36 PM
mda...
am terminat cu examenele sem. asta...uiiiiiiii!!!!
imi place tema...asa ca ma bag si eu...:D
oricum imi trebuia un soi de incalzire pt proiectele adevarate:D
imi cer scuze de pe acum de texturile "din topor"
sper sa va placa

luce
22-01-2006, 01:50 PM
..... nice :D

a_ombladon
22-01-2006, 02:04 PM
blitzbog sa nu uiti sa specifici softul...just trying to help. bafta

blitzbog
22-01-2006, 02:13 PM
dap
scuze am uitat...(softul este 3ds max...)
in general asta folosesc...

a_ombladon
22-01-2006, 02:21 PM
pai si eu folosesc numai 3dsmax... dar trebe specificat k te descalifica, si e pacat de barca ta misto...cheers :thumbsup:

LEON
22-01-2006, 02:36 PM
thanks a_ombladon :)
inca ceva. de ce nu incercati macar un GI simplu. ar arata imaginile totusi mai bine.
nu e nevoie de pluginuri> o sursa de lumina sky, la care bifati cast shadows e de ajuns.
si pentru reducerea timpului de render folositi pe langa sky, light tracer la advanced lighting.

blitzbog
22-01-2006, 03:43 PM
ok
am bagat la cap dar tocmai am facut rost de brazil si vray:D
(la barca am folosit default...)

roLand
22-01-2006, 08:16 PM
n-arata rau textura de la ultima poza....coca parca e impletitura de nuiele...

Off-topic: "majestoasa" mea corabie....putrezeste prin calculator

blitzbog
22-01-2006, 09:40 PM
:D ms
pai...asta era si impresia pe care vroiam sa o creeze...

DarkAngel
22-01-2006, 09:42 PM
Nu aveam ce face, asa ca m-am hotarat ca fac eu si o "Barca" cika :thumbsup:
Scuze pt texturile care lasa de dorit, dar chiar nu am avut timp sa caut unele mai bune.....
3ds Max 7 si Vray(ce bun e displacement-ul, la crapaturile din lemn :D), Photoshp pt ajustari de culoare si DOF !

http://www.darkangel.as.ro/barca.jpg

lilcara
22-01-2006, 09:45 PM
']Tema este: BARCA CU VASLE
Hmm... Cam ai ocolit tema DarkAngel ;)

DarkAngel
22-01-2006, 09:49 PM
Ai dreptate, un soi de barca, asa ca tot voiam eu de mult sa fac ceva in genu asta :P
Sunt curios daca pluteste @@

O sa adaug maine niste vasle, nu am fost prea atent la tema !
Pai inelele alea tin barca, sa zicem si noi ca sunt lipite cumva :P

lilcara
22-01-2006, 09:51 PM
Dar vaslele...? :) Si franghia care impiedica dezmembrarea barcii.

Interesant rezultatu' oricum...

a_ombladon
22-01-2006, 09:54 PM
eeee.....aa pluta... arata bine, dar where are the paddles? ajungi cam greu la destinatie fara un "motoras", doar impins de vant

roLand
22-01-2006, 10:16 PM
leaga cu niste sfori trunchiurile alea de copac, iar "betele" ce tin panza se intersecteaza (pai e corect)? :)

spor

blitzbog
22-01-2006, 10:36 PM
pai nu-i rau dar daca bate un vant mai puternic zboara panza cu catarg cu tot...trebuia sa asiguri catargul cu niste franghii si eventual sa-l faci mai gros...

luce
23-01-2006, 12:32 AM
mie imi place...si ca atmosfera e tare...parca si vad un filmulet ceva cg horror cu 2 (un tip si o tipa - tipa pt ca in filmele de groaza tipa frate...si inca tipa tare de tot :D )plutind pe barca aia si cu tot felul de creaturi in apa iar ei...lipsiti de aparare...hehehe :twisted:

but that's just me i guess :)

best wishes

LEON
23-01-2006, 10:30 AM
DarkAngel, cu parere de rau te anunt ca esti pe langa subiect...
tema era BARCA, nu ambarcatiune... cu vasle. Pe langa asta, PLUTA nu e terminata, nici macar vasle nu are si arata ca si cand ar fi de jucarie.

pyromanu
23-01-2006, 02:12 PM
maya 7

Shinro
23-01-2006, 03:18 PM
Nu inteleg nimic din textura aia plutind in mijlocul apei ... mesh-ul pare ca merita o texturare mai ingrijita ...

roLand
23-01-2006, 05:01 PM
Nu inteleg nimic din textura aia plutind in mijlocul apei ...

o frunza toamna?

dar trebuie lucrat asa cum zice si Shinro

[radu]
23-01-2006, 08:44 PM
impresii pana acum valabile pentru toata lumea: e bine ca va place tema, e rau ca o tratati la repezeala :(

luce
23-01-2006, 09:17 PM
dap..radu are dreptate...
recunosc ca nu ma pricep atat de bine la modelare...dar o barca necesita foarte multa atentie..detalii foarte multe, si sa nu mai vorbim de texturi si punere in scena...(motiv pt care eu nu pot intra...timpul necesar mie pt a veni cu ceva competitiv e prea mare pt cat am la dispozitie :( )
la urma urmei e un concurs! si inca unul tare...hai sa facem si lucrari tari pt el...
aratati tot ce aveti mai bun din voi...sa se vada ca e un concurs...!
daca tema e o barca cu vasle...nu stiu eu m-am gandit la ceva vechi...pe care o ardeau vikingi :) aia da intrare pt concurs...sau gondola...pei la gondola e de munca daca vrei sa o faci demna de un concurs...!
spor la treaba...si daca am gresit cu ceva in ceea ce am zis imi cer scuze...
bafta concurentilor! :)

best wishes

yashu
24-01-2006, 10:31 AM
Barca de sezon:

http://img29.imageshack.us/img29/3255/barca7kq.png

wire
http://img29.imageshack.us/img29/2473/barcawire0jd.png

viewport
http://img29.imageshack.us/img29/6408/barcavp6bj.png

btw am vrut sa fac o barca da a iesit un bobobarc TM pan la urma :D

Maya 7 @ nurbs @ mentalray @ 3-4 ore de lucru @ 5 min randare

.p

roLand
24-01-2006, 10:35 AM
fromoasa reflexia dar despicatura aia din fata la ce ajuta?

si apoi stabilitatea laterala? unde e? si nici varful rotund (mai potrivit pentru un sumbarin) nu cred ca e cel mai fericit ales

yashu
24-01-2006, 10:42 AM
mi s-a parut prea simpla barca fara "despicatura" aia :)
ehy shi in fond ar putea fi folosita de pasagerul din fatza pt depozitari :D

si apoi stabilitatea laterala? unde e? si nici varful rotund (mai potrivit pentru un sumbarin) nu cred ca e cel mai fericit ales

pai da, e barca de zapada :D

a_ombladon
24-01-2006, 03:41 PM
pai si vaslele la ce te mai ajuta pe zapada? :D

roLand
24-01-2006, 03:43 PM
adaugirea cu "barca de zapada" m-a convins......:D

si ce sistem ai tu, mey, de randezi in 5 minutzele?

...reflexia imi place...

a_ombladon
24-01-2006, 03:49 PM
uau! io ii multumesc lui Dumnezeu cand termin o randare in vray in 45 min-2h...vorba lui roland : ce SERVER ai acasa?

novo'
24-01-2006, 03:50 PM
looks like a huge dildo with paddles...
stabilitate 0
incearca sa pui un om in "barca" si sa vezi cum ar putea vasli el... e imposibil
nu se pot misca vaslele pe axa verticala...

anyway.. it's shiny!

roLand
24-01-2006, 04:00 PM
looks like a huge dildo with paddles...

caz in care despicatura aia e total aiurea asezata :D

LEON
24-01-2006, 04:24 PM
deseara anuntam castigatorul
si la ora 00.00 subiectul pentru saptamana viitoare
Asa ca daca mai vrea cineva sa intre in concurs, sa se grabeasca!

yashu
24-01-2006, 04:35 PM
si ce sistem ai tu, mey, de randezi in 5 minutzele?
nu cine stie ce, doar un A64 3000+ @ 2.2 :p

setari:
IBL
FG: 500 rays, 5 bounces, 2 pix min / 25 pix max
numai shadere & lumini mr
.

pai si vaslele la ce te mai ajuta pe zapada?

tema era BARCA, nu ambarcatiune... cu vasle.
:D

a_ombladon
24-01-2006, 07:40 PM
lol :p

[radu]
25-01-2006, 12:11 AM
Este miercuri si este timpul sa anuntam castigatorul celei de a treia runde a concursului nostru. Acesta este:

The MadMilkMan

FELICITARI !!!

LEON
25-01-2006, 12:31 AM
Cu toate ca nu am fost foarte multumiti de prestatia concurentilor de saptamana aceasta,
am ales castigatoare barca lui The MadMilkMan pentru ca este cea mai bine realizata, gandita si cea mai bine prezentata, desi practic este inutilizabila. Speram ca la tema urmatoare participantii sa fie mai motivati.
Felicitari The MadMilkMan!

vali
25-01-2006, 09:28 AM
roland a facut singura barca utilizabila shi care ar putea raspunde definitiei: BARCA CU VASLE [SAU RAME]

restul v-atzi mai jucat o saptamana......

vali
25-01-2006, 09:30 AM
inca o saptamana in care cashtigatorul este ales chinuit din lipsa de preocupare a concurentilor

roLand
25-01-2006, 11:16 PM
felicitari castigatorului :)

pacat ca nu a fost o mai mare activitate...

vali...barca era in afara concursului doar textura daca....:D

Nervozix
30-01-2006, 09:44 PM
Madmilkman congrats, frumos prezentata barca. Totusi, nu prea cred ca poti da vina pe concurenti ca nu s-au implicat....probleme, deh social life and the rest, mai un exam sau un deadline...probabil ca unora nu le-a suras subiectul in sine atat de mult, cine stie....