PDA

View Full Version : 3D Challenge Zone - Saptamana 7 - util

[radu]
15-02-2006, 12:31 AM
Reguli:
1. Concursul are durata de o saptamana. In fiecare zi de miercuri se anunta un subiect. Castigatorul fiecarui concurs propune subiectul pentru concursul de peste o saptamana, dupa ce in prealabil s-a consultat cu moderatorii. Cel care deschide threadul in care anunta subiectul este obligat sa posteze regulile de baza ale concursului.Castigatorul va fi desemnat de catre juriul format din: [radu], Adi, Shaka, LEON.

2. Pentru realizarea subiectului se poate folosi orice soft 3D. Pentru o buna prezentare a lucrarii se accepta si ajustari intr-un soft de editare imagine.

3. Orice user poate participa cu una sau mai multe lucrari la acelasi concurs. Conditia este ca fiecare lucrare sa fie prezentata intr-un singur post, iar modelul sa fie total diferit de celelalte modele prezentate de user sau de catre ceilalt useri.

4. Se pot afisa una sau mai multe imagini ale subiectului, din orice pozitie, dar este obligatorie prezentarea obiectelor si in modul wireframe si specificarea softurilor folosite.

5. Orice lucrare trebuie sa fie realizata in intregime de catre user. Nu se accepta in cadrul lucrarii modele luate de pe net sau de la altii, nici macar modele realizate de user cu alta ocazie. Texturile de orice fel sunt acceptate.

6. Toti userii sunt liberi sa comenteze sau sa critice in mod civilizat lucrarile prezentate.

7. Incalcarea oricarei parti din regulile de mai sus duce la descalificarea lucrarii. Userul poate reveni cu o alta lucrare in care va respecta regulile. Pe langa aceste reguli, se vor respecta implicit regulile generale ale forumului VisualArt. Pentru orice nelamuriri exista moderatori care pot raspunde intrebarilor.

Propunerea lui BAM pentru saptamana 7 este modelarea unui 'obiect util'. Totusi, pentru a va directiona atentia spre ceva si tinand cont ca majoritatii celor de aici le plac masinile ne-am gandit ca acest obiect sa fie de prin vreun portbagaj :) Deci tema este:
un obiect pe care este bine sa-l ai la nevoie in portbagajul masinii

PS: sa nu fie roata de rezerva ca roata a fost. orice altceva: patent, cric, ciorap de dama ce vreti voi da' nu roata :thumbsup:

Spor la treaba !!!

denverash
15-02-2006, 03:17 AM
un prezervativ poate fi considerat "un obiect pe care este bine sa-l ai la nevoie in portbagajul masinii"? :)

a_ombladon
15-02-2006, 10:09 AM
daca tu ti le tii in portbagaj esti cool, inseamna ca ai fabrica de prezervative si nu iti incap toate in torpedou :grin:

back to school
15-02-2006, 11:44 AM
3ds max 6

ktx
15-02-2006, 10:25 PM
Huligan de profesie ? :D

novo'
15-02-2006, 10:31 PM
un chinez mic taiat bucati?
imi plac temele de genul asta :)

luce
16-02-2006, 06:46 PM
nice back to school :)
am si eu o intrebare...e valabil orice poate incapea intr-un portbagaj de orice dimensiuni? aidca poate fi si o duba ? orice?

mersi mult...si numai bine

[radu]
16-02-2006, 06:55 PM
am si eu o intrebare...e valabil orice poate incapea intr-un portbagaj de orice dimensiuni? aidca poate fi si o duba ? orice?

mersi mult...si numai bine
daca ai in gand o masina in care incape o duba si daca duba respectiva o consideri utila la o imprejurare oarecare....adica vine politia, vrea sa te aresteze....dar nu are o duba la indemana sa te duca pana la sectie....eeeee....aici intervii tu: stai sefu'...am o duba in portbagaj...."vin baietii cu caschete/duba/duba...."
:D:D:D

luce
16-02-2006, 07:10 PM
nu nu...am formulat gresit ...scuze :) ma refeream la dimensiunile portbagajului :) adica poti face orice care sa incapa intr-un portbagaj mai mare, cum ar fi cel al unei dube (asa, acum am zis-o bine) :D sau trebuie sa incapa numai intr-o masina mica? ah si inca ceva :p daca soferul sa zicem ca are ceva de care vrea sa scape si nu sa il foloseasca....e ok, nu? adica tema challenge-ului e ce se poate gasi la cineva in portbagaj, nu?

mersi mult si scuze pt intrebari dar eu am un timp foarte scurt si ce fac ramane facut, adica nu am timp pt mai multe variante (sunt a 12-a) :cry:

[radu]
16-02-2006, 07:25 PM
.... adica tema challenge-ului e ce se poate gasi la cineva in portbagaj, nu?
NU
tema e ce se poate gasi in portbagaj si poate fi UTIL intr-o imprejurare oarecare :)
daca ai un cadavru in portbagaj... e si asta util daca vrei sa faci inchisoare 2-3 vieti la rand si nu stii cum...:D

[radu]
16-02-2006, 07:38 PM
PS la teama concursului (adica indiciu :))
mai mult ca sigur ca, majoritatea dintre voi, stiti cum arata un portbagaj incarcat de chestii mai mult sau mai putin utile dar care stau acolo si ocupa spatiul degeaba....totusi, daca intrebi 'propritarul', zice ca toate sunt esentiale, intr-un caz sau altul.
daca o tema nu indica un subiect foarte exact inseamna ca trebuie sa va axati pe inspiratie si imaginatie. suntem pe un forum care incurajeaza creativitatea...imaginati diverse situatii problematice si modelati obiectul salvator. iesiti cu mintea din portbagaj si treceti la volan pe soselele patriei :D

luce
16-02-2006, 07:39 PM
am inteles. mersi mult radu, sa vedem ce iese in timpul asta scurt :)
bafta tuturor, si sa inceapa distractia :) (i love those vertices) :D

mihneanu
20-02-2006, 10:15 PM
Daca esti proprietar de Dacie chiar ca nu ar trebui sa iti lipseasca astea din masina!!
Sa nu uit! Maya 6.5

All the best, Mihneanu.

roLand
20-02-2006, 10:51 PM
Daca esti proprietar de Dacie chiar ca nu ar trebui sa iti lipseasca astea din masina!!.

mai degraba o sufa sau sfoara solida :)

DarkAngel
21-02-2006, 02:26 PM
Destul de necesara in caz ca ai o pana........ :thumbsup:
3DS Max 7, Vray si PS Cs2

mihneanu
21-02-2006, 04:27 PM
eu mai am si asa ceva prin masina...
Maya 7

Heavy Regards, Mihneanu.

pyromanu
21-02-2006, 05:36 PM
Am facut si eu o incercare :D (nereusita ca de obicei)
Facut in maya 7 si randat in IS3

mihneanu
21-02-2006, 08:11 PM
bravo pyromanule! acum putem schimba rotile, si tine dusmanii la distanta cu unealta! :)

Calligrapha
21-02-2006, 09:26 PM
in afara concursului: cric de genu asta avem voie?

http://korimage.free.fr/cric_blonde.jpg

roLand
21-02-2006, 10:10 PM
...nu stiu daca poti...

[radu]
22-02-2006, 10:57 AM
...si castigatorul este....
...
NU ESTE
....

BRAVOS !!!

lilcara
22-02-2006, 10:37 PM
Felicitari lui.... hmm... cui?

pyromanu
22-02-2006, 10:42 PM
Felicitari lui.... hmm... cui?

Dark Angel
:D

LEON
22-02-2006, 11:06 PM
Probabil ca Dark Angel ar fi meritat sa gastige saptamana asta.
Dar am hotarat sa nu acordam nici un titlu de castigator.
Pentru ca VREM MAI MULT! (din toate punctele de vedere)
Stiu ca se poate!