PDA

View Full Version : 3D Challenge Zone - Saptamana 8 - palarie

LEON
22-02-2006, 11:00 AM
Reguli:
1. Concursul are durata de o saptamana. In fiecare zi de miercuri se anunta un subiect. Castigatorul fiecarui concurs propune subiectul pentru concursul de peste o saptamana, dupa ce in prealabil s-a consultat cu moderatorii. Cel care deschide threadul in care anunta subiectul este obligat sa posteze regulile de baza ale concursului.Castigatorul va fi desemnat de catre juriul format din: [radu], Adi, Shaka, LEON.

2. Pentru realizarea subiectului se poate folosi orice soft 3D. Pentru o buna prezentare a lucrarii se accepta si ajustari intr-un soft de editare imagine.

3. Orice user poate participa cu una sau mai multe lucrari la acelasi concurs. Conditia este ca fiecare lucrare sa fie prezentata intr-un singur post, iar modelul sa fie total diferit de celelalte modele prezentate de user sau de catre ceilalt useri.

4. Se pot afisa una sau mai multe imagini ale subiectului, din orice pozitie, dar este obligatorie prezentarea obiectelor si in modul wireframe si specificarea softurilor folosite.

5. Orice lucrare trebuie sa fie realizata in intregime de catre user. Nu se accepta in cadrul lucrarii modele luate de pe net sau de la altii, nici macar modele realizate de user cu alta ocazie. Texturile de orice fel sunt acceptate.

6. Toti userii sunt liberi sa comenteze sau sa critice in mod civilizat lucrarile prezentate.

7. Incalcarea oricarei parti din regulile de mai sus duce la descalificarea lucrarii. Userul poate reveni cu o alta lucrare in care va respecta regulile. Pe langa aceste reguli, se vor respecta implicit regulile generale ale forumului VisualArt. Pentru orice nelamuriri exista moderatori care pot raspunde intrebarilor.

Subiectul propus de Ketzy: PALARIE
Aveti libertatea de a realiza orice tip de palarie, de pe orice continent, din orice tara, din orice cultura. NU uitati sa texturati.
BAFTA!

IzzI
23-02-2006, 02:57 PM
asta era o palarie foarte trendy,fledny la timpul ei ... sunt nou in max vre-un an :)
timp total de lucru 3 ore :D
sper sa vad lucrari mult mai reusite decat a mea....cel putin saptamana trecuta....chiar nu merita nimeni sa castige pentru ca nu si-a pus nimeni imaginatia la lucru'
Toate cele bune
P.S , imi cer scuze pt calitatea proasta de render o sa mai lipesc o imagine cand ma intorc , acum i'm outta' time

IzzI
23-02-2006, 06:32 PM
nu pot edita postul precedent nu stiu de ce , probabil ca nu vad de nas butonul....sper sa nu deranjeze

roLand
23-02-2006, 06:38 PM
arata foarte bine palariutza...

doar ca ai postat-o in afara concursului, vezi pc.5 al regulamentului...

cred ca poti sa ii pui rugina peste tot pe unde sunt bezile de intarire, nu?

IzzI
23-02-2006, 06:40 PM
'blueprintul' acela este doar o poza reala gasita pe google , cropata de mine in photshop , mersi pt aprecieri dar nu prea mai vreau sa-i pun rugin asa multa ca am incercat si vede cam urat

pyromanu
23-02-2006, 08:29 PM
Arata bine, dar parca tema era Palarie!? :D

IzzI
23-02-2006, 09:12 PM
eu zic ca e o 'palarie de metal' poti spune ca are ca accesorii un voal de metal + niste suruburi :) oricum las la aprecierea moderatorilor , ei sa-mi spuna daca mi-am folosit bine bucatica asta de imaginatie pe care o am

LEON
23-02-2006, 09:18 PM
asta vom decide noi la urma (daca e palarie sau nu...)
pana atunci.. spor la modelat !

pyromanu
23-02-2006, 09:19 PM
Ooooo man nu te 'nerva.

[radu]
23-02-2006, 09:29 PM
...totusi tema e 'palarie' si nu 'obiect de pus pe cap'....:)

pyromanu
23-02-2006, 11:01 PM
Maya 7

mihneanu
24-02-2006, 03:58 PM
Eu am vrut sa iasa ceva tip gangsta' . De iesit a iesit ce se vede.
Maya 7. Nivel: incepator...
Principiu: important e sa participi ! :)
All the best, Mihneanu.

Cruiser3D
25-02-2006, 05:30 PM
Salutare tuturor

intru si eu cu o lucrare la acest concurs

3ds max 7/ VRay

IzzI
25-02-2006, 05:33 PM
@Cruiser3D frumos ;)

pyromanu
26-02-2006, 07:39 PM
Si parca ar fi mai reusita decat prima :D
Tot maya 7

omar
26-02-2006, 08:25 PM
the head is yours?

pyromanu
26-02-2006, 08:28 PM
nope.why?

LEON
26-02-2006, 10:55 PM
omar, asa cum scrie si in regulament, fiecare are voie sa intre in concurs cu cate lucrari vrea

omar
26-02-2006, 11:20 PM
pai...n-am comentat nimic....mi-a atras atentia capul ...ca pare bine modelat...atat :)

LEON
26-02-2006, 11:45 PM
ah, sorry, am inteles eu altceva...
totu-i ok.

lilcara
27-02-2006, 09:23 PM
5. Orice lucrare trebuie sa fie realizata in intregime de catre user. Nu se accepta in cadrul lucrarii modele luate de pe net sau de la altii, nici macar modele realizate de user cu alta ocazie.

S-a desfiintat regula?

pyromanu
27-02-2006, 09:58 PM
Eu inteleg ca aceasta regula se refera la subiectul concursului si nu la punerea lui in scena.Daca gresesc imi cer scuze,dar asa o vad eu.

a_ombladon
28-02-2006, 01:04 AM
da, dar "in cadrul lucrarii modele luate de pe net sau de la altii" pare destul de explicit....

IzzI
28-02-2006, 03:12 AM
@lilcara eu zic ca nu e asa... punerea in scena conteaza foarte mult dar nu mai mult decat modelul in sine , eu zic ca nu conteaza ca pui acolo 500 de carcatere (sau orice altceva) imprumutate de la alti artisti atata timp cat modelul de baza in cazul de fatza "palaria" este modelat in intregime de catre artistul respectiv , chiar zic ca a facut o treaba foarte buna :thumbsup: dar...cine sunt eu sa judec ? ( sunt altii deasupra mea care fac asta.... ( vecinii de la 3 :)) ) lasand gluma la o parte eu consider ca nu a gresit cu absolut nimic importand caracterul pentru a-i aseza PALARIA pe cap , inca odata daca deranjez pe cineva , nu-mi prea pasa :D (vopsesti usor vopsesti cu) SPOR

[radu]
28-02-2006, 08:24 AM
Regula e foarte clara: se refera la toata lucrarea si nu doar la obiectul ce face tema concursului.

IzzI
28-02-2006, 11:21 AM
atunci , asta este , va trebui sa plateasca ( 10.000 , platiti cu cardu la casa va rugam ) chiar imi pare rau.... dar cred ca va putea pune un batz pe care sa atarne palariille si nu va fi descalificat

omar
28-02-2006, 12:00 PM
sorry de faza... :(
....mie chiar imi placea capu, cre ca mai bine taceam

pyromanu
28-02-2006, 03:24 PM
Rog administratia sa-mi stearga cele 2 lucrari.Motivul fiind regula nr.5 a regulamentului
Omar no probl man :D
O intrebare am si eu:
daca in cadrul unei lucrari care are ca tema o cladire sa zicem folosesti un script luat de pe net care sa genereze soarele,inseamna ca tre sa fie concurentu' descalificat?!

[radu]
28-02-2006, 03:39 PM
O intrebare am si eu:
daca in cadrul unei lucrari care are ca tema o cladire sa zicem folosesti un script luat de pe net care sa genereze soarele,inseamna ca tre sa fie concurentu' descalificat?!
1. nu e descalificat concurentul, e descalificata lucrarea; concurentul poate sa vina cu o lucrare noua;
2. la faza cu scriptul cred ca glumesti...daca ai un script care genereaza palarii pierzi, daca ai unul care lumineaza frumos nu ne intereseaza.

luce
28-02-2006, 05:39 PM
cele cateva minute libere :(
cred ca asta e ultima provocare la care mai particip pana dupa bac :cry:
daca o sa am timp ma mai bag, nu mai promit nimic :hmm:
anyway, sper sa va placa :)
bafta tuturor!

- 3ds max 8 si photoshop

best wishes

pyromanu
28-02-2006, 06:46 PM
2. la faza cu scriptul cred ca glumesti...daca ai un script care genereaza palarii pierzi, daca ai unul care lumineaza frumos nu ne intereseaza.[/QUOTE]

Poate am ales gresit exemplul.In fine mare importanta nu are.Si apropo
caracterul este din Poser 6

lilcara
28-02-2006, 08:58 PM
pyromanu, sper ca nu-mi iei in nume de rau faza ca am citat regulamentul.
Moderatorii au avut de decis daca e corect sau nu. Mi s-a parut clara totusi regula...

Palaria poate arata bine si fara sa fie pe cap ;)

DarkAngel
28-02-2006, 10:54 PM
Pe ultima suta de metri cu o incercare de palarie.....
Facuta in 3ds max 8, vray si PS

Care poate sa scoata un iepure din ea ? :D

http://www.darkangel.as.ro/palar.jpg

http://www.darkangel.as.ro/palwire.jpg

PS: Sper ca merge sa vedeti pozele(daca nu, asta e...), ca Manage Attachments de pe VA.ro nu imi merge la ora asta,tot incerc de 30 min sa postez, nu stiu de ce, cika SENDING REQUEST si sufletu, si daca mai incerc mult cred ca sparg monitoru de nervi...... :banghead:
Le-am uploadat pe as.ro, daca cineva poate sa le bage pe alt host ar fi super. Multumesc !

luce
28-02-2006, 11:00 PM
DarkAngel mai incearca te rog pentru ca eu nu pot vedea nimic :(
http error
bad referrer

vezi ca la 12 e deadline-ul asa ca mai incearca sa le uploadezi ca altfel ai muncit degeaba
hurry up! :)

best wishes

LEON
01-03-2006, 11:31 AM
In urma deliberarilor, juriul a hotarat ca nici saptamana asta nu esista un castigator.
Explicatia e urmatoarea: lucrarea care ar fi meritat sa castige contine obiecte care nu sunt realizate de catre user.
Dar pentru ca lucrarea a fost buna, ii acordam o mentiune lui
Cruiser3D
Bravo!

[radu]
01-03-2006, 12:29 PM
Felicitari Cruiser3D !

Pacat ca nici in aceasta saptamana nu am putut acorda un premiu, de data aceasta din cauza regulamentului. Totusi, tot raul spre bine: acum avem un thread de discutii (http://www.visualart.ro/forum/showthread.php?t=11554) :)

[radu]
01-03-2006, 12:33 PM
PS: Sper ca merge sa vedeti pozele(daca nu, asta e...), ca Manage Attachments de pe VA.ro nu imi merge la ora asta,tot incerc de 30 min sa postez, nu stiu de ce, cika SENDING REQUEST si sufletu, si daca mai incerc mult cred ca sparg monitoru de nervi...... :banghead:
Le-am uploadat pe as.ro, daca cineva poate sa le bage pe alt host ar fi super. Multumesc !

Din pacate nu se vad. Cand mai ai probleme cu VA incearca macar sa le pui pe 'imageshack' pentru ca e mai sigur si le recuperam noi de acolo.

Cruiser3D
01-03-2006, 01:09 PM
Asta este ... trebuia sa fiu mai atent....oricum multumesc !

Sper ca pe viitor o sa participe mai multi la provocari !