PDA

View Full Version : negativ/fotografie

onyx
14-03-2006, 07:31 PM
am si eu o intrebare...

fotografia....are o alta incadratura decat negativul?? adik..dak in negativ in partea de jos exista un spatiu, in fotografie nu mai apare?? tocmai am scos primele mele fotografii pe film si nu prea inteleg c s-a intamplat cu cateva dintre ele...si daca nu e vina mea, cei de la laborator au avut oare ceva d'a face cu "eroarea'?

10x

GrafiX
15-03-2006, 03:49 PM
well

fotograma de film e 24x36 ... asta are un anumit form factor (lungimea impartita la latime) , adik 1.5

acum, diferitele tipuri de dimensiuni pe care scot astia poze au diferite form factoruri , mai nici unul de 1.5 , dar undeva in jurul lui 9x13 , 13 x18 si care or mai fi, 10x15 (asta din urma are form factoru la fel, deci nu vei pierde nimic)... in fucntie de cat de mult e diferit form factorul hartiei de 1.5 ... cu atat mai mult vei pierde informatie de pe margini

so.. nu e vina ta, si nici vina lor, astea sunt standardele , scoatele 10x15 si nu vei pierde nimic, sau 13x18 si vei pierde foarte putin si vor fi si un pic mai mari :)

onyx
15-03-2006, 07:04 PM
mersiiiiii.....muuuullltttt.....k de obicei mi sari in ajutor:) n-ai idee c dezamagita am fost...dar chiar nu stiam d asta ... o sa rescot ce mi-a placut din ele si sper sa fie ok:) 10x again

GrafiX
16-03-2006, 01:25 AM
no prob, ma bucur ca te pot ajuta