PDA

View Full Version : Photoshp work

Varekai
29-03-2006, 08:55 PM
salut...primul post si prima randare a unei schite proprii in Photoshp cs2 :) ... c&c required....mersi.
p.s. sper sa nu o dau in bara cu atachment-ul :rolleyes:

FiveseveN
29-03-2006, 09:09 PM
E un inceput bun la culoare, dar perspectiva e fortata. Lucrezi / inveti in domeniu?

ovidiums
29-03-2006, 10:45 PM
constructzia elipselor e aiurea, "randarea" e timida, lipsa materialitatzii.

vali
30-03-2006, 08:35 AM
sunt extraordinare imaginile astea
cu corectura lui ovidiums si considerandu-le la nivel de WIP...este frumos ce vad
felicitari [da nu ti-o lua in cap :)]

vali
30-03-2006, 08:36 AM
maimmulta grija la elipse....shi cele mici sufera!

Varekai
30-03-2006, 10:11 AM
wow...feedback

fieveseven - da...invat in domeniu....sunt in anul I la design industrial

Ovidiums - s-a notat :) materialitate, elipse, perspectiva....mersi frumos pentru
corectura...aaa...ai dreptate la partea cu randare...nu cred k se numeste randare ce am facut eu...incercare in cel mai bun caz :)

Vali - onorat....multumesc pt incurajari

FiveseveN
30-03-2006, 11:39 AM
Wait a sec... Iasi, an I design... inseamna ca esti coleg(a) cu mine?! :) Sau nu inveti in Iasi?
Anyway, un tip: pentru schite rapide, poti lasa line-art-ul deasupra, pe multiply, pentru a folosi textura hartiei si a-i da aspectul de schita. Dar pentru materialitate mai buna, scapa de textura si redu contrastul line-art-ului:
- ori scoti textura hartiei (Levels) si il lasi deasupra, dar cu opacitate redusa
- ori il folosesti ca pana acum, dar pana la un punct, dupa care stergi layer-ul
- ori colorezi+valorezi pe un layer deasupra line-art-ului, dupa care il poti sterge/adauga un fundal etc.

ovidiums
30-03-2006, 12:07 PM
rugatzi-l pe Iliutza sa va explice cum e cu constructziile shi materialitatzile (nu cred ca shi-a pierdut indemanarea) ;)

ovidiums
30-03-2006, 12:13 PM
iata o metoda simpla shi eficienta pentru a construi shi verifica elipsele. e vorba de rotitul lucrarii astfel incat axele de rotatzie sa fie verticale.

Varekai
30-03-2006, 01:06 PM
fiveseven inseamna ca suntem colegi :) ...mersi de sfaturi...
oviudiums asa am sa fac :) ....urmatoarele lucrari sper sa fie mai bune