PDA

View Full Version : Challange ilustratie 2D(concurs #2) - 50 RON

meeshoo
21-04-2006, 10:52 PM
Concurs Visual Art in colaborare cu New Edge Studios.

Regulamentul general al concursului:

1. La fiecare noua etapa se vor specifica tema concursului si eventuale constrangeri ale acesteia.
3. Fiecare participant trebuie sa afiseze un work-in-progress si un rezultat final pentru fiecare lucrare.
4. Fiecare participant are dreptul sa participe cu maxim 2 (doua) lucrari intr-o etapa.
5. Castigatorii vor fi premiati (premiile nu vor fi mari la inceput, si vor fi afisate pentru fiecare etapa in parte).
6. Castigatorii vor putea alege ca arta lor sa fie vanduta in magazinul online de la New Edge Studios la un pret stabilit de comun acord(se va lansa in curand).
7. Castigatorul a 3 (trei) concursuri va putea lucra la proiecte ale New Edge Studios si va fi platit pentru asta.
8. Participantii trebuie sa se inscrie la fiecare concurs printr-un simplu reply in threadul concursului.

Concurs #2

Tema: "Asediu"
Descriere: Participantii vor trebui sa ilustreze un asediu. Se va pune accent pe dinamismul si dramatismul scenei. Nu exista limite de perioada istorica(poate fi trecut sau viitor), de tehnologie, rase, univers, etc. Absolut nici o limita. Primiti puncte si pe originalitatea ideilor, asa ca nu va infranati imaginatia.
Constrangeri: Lucrarea trebuie sa prezinte urmatoarele elemente:
-Obiectul asediului(fortareata, gard, santz sau ce o fi),
-Aparatorii + cu ce se apara(arme, masinarii de razboi, etc)
-Atacatorii + cu ce ataca (arme, masinarii de razboi, etc)
-Numarul de personaje (ma refer la personaje vii: oameni, creaturi etc) trebuie sa fie de minim 5(cu cat mai multe cu atat mai bine, dar a nu se pierde din vedere detalierea a minim 5 dintre ele), iar pentru numarul masinariilor/vehiculelor/etc nu se specifica o limita, dar prezenta lor cu un scop bine determinat reprezinta un bonus.

Se accepta doar lucrari 2D (tehnici digitale sau clasice).

Premiu: 50 RON

Atentie: premiul se acorda daca vor exista cel putin 4 participanti, iar in caz de egalitate, banii for fi impartiti intre castigatori!!!

Lucrarile nu vor fi folosite in nici un scop(comercial sau nu) de catre New Edge Studios, dar vor fi afisate si pe forum-ul acesteia, ca un rezumat!

Termen limita : 15 Mai 2006, pana la ora 22:00.

Data anuntarii castigatorului: 20 Mai 2006.

Pot fi contactat prin private message, mail, IM, toate care sunt trecute langa avatarul meu.

Dominus
22-04-2006, 12:22 AM
nu vreau sa fiu rau, insa la ce complexa se cere tema, 50ron mi se pare putin, adica doriti calitate, iar o asemenea tematica cere MULTA munca, nefiind justificata de castig.
Insa am sa particip de dragul concursului, daca am timp ;)

meeshoo
22-04-2006, 12:38 AM
Daca lucrarile sunt intr-adevar foarte bune, voi mari premiul la 60 de RON.

Constrangerile sunt puse acolo ca sa nu mai existe dubii referitoare la cerinte. Sunt atat de amanuntite ca cei care vor sa munceasca mult(sa fim seriosi, dead-line-ul e de o luna) sa aiba ce sa lucreze. Oricum nu e obligatoriu sa se respecte toate constrangerile, dar cine respecta mai multe, are puncte mai multe. Eu consider ca scopul acestor concursuri(printre altele) este ridicarea standardului VA, si ar trebui abordate cu placere, nu pentru premiu, pentru ca dupa cum am spus, eu nu folosesc in nici un fel lucrarile voastre, acestea merg direct la portofoliul vostru, asa ca nu cred ca munciti degeaba.

Diesel
22-04-2006, 02:15 AM
lolozauuuur maaareeee :D :D Mai, meeshoo, tu nu cumva ai fost pus de adminii forumului ca gaseshti o cale e a-i motiva pe artishtii mai rasariti de aici si sa-i faci cumva sa deseneze mai mult si sa participe la concursuri ?! Ce bataie de joc mai e shi asta pana la urma ?! "Lucrarile merg direct la portofoliul vostru" ..lucrarile merg oricum unde vor ele. Macar se respecta studioul New Edge si vad ca mareshte premiul in caz ca lucrarile vor fi foarte bune.. vad ca mai baga asha, fara nici o retinere inca O SUTA DE MII DE LEI...un salam si o paine ! Numai mie mi se pare super trasa de par treaba asta? Oare la urmatoarea etapa o sa fie 80 RON cu o posibila marire pana la 90 ?

Mai degraba nu dadeati premiu de la bun inceput si gata, ca asha va faceti de rushine. Eu chiar am ramas uimit cand am vazut prin ce jurizare stricta si cu nu stiu ce punctaje a trebuit sa treaca fiecare lucrare la banii aia...fraaaate

Nelu
22-04-2006, 12:13 PM
Diesel vad ca tu iei la bashcalie ceea ce vrea sa faca meeshoo.
Cred ca ai putea primi si tu un ban pe chestia asta, dupa cum ziceai in postul tau de concurs dar esti si tu prea vechi pe aici.

Ce vrea sa faca meeshoo o sa tina mai mult decat o izbugnire de orgoliu sau ce o fi la tine, nu e nimeni obligat sa participe la concurs, dupa cum vezi el se tine de promisiune si a marit premiul si o sa fie si mai mare, sunt sigur.

Si eu cred ca a gresit ca nu a pus de la inceput sistemul de votare. Sper sa-l puna acuma, dc s-a schimbat ceva.

Scuze ca nu postez in threadul cuuvenit dar concursul organizat de tine e binevenit si sper la mai multe, poate gasesti sponsori, chiar felicitarile mele. Dar toate astea fiindca meeshoo a organizat aceste concursuri de " ..un salam si o paine "

Diesel n-am nimic cu tine, dar am cu reactia ta la concursul organizat de meesho pe care il consideri bataie de joc !!!

P.S. " Concurs Visual Art in colaborare cu New Edge Studios. " critica si pe admini.....

Eric
22-04-2006, 06:11 PM
Nelu are dreptate, nu trebuie sa incepeti sa va certati pe kestia asta.

Ce incearca Meshoo sa faca este foarte frumos, in special daca lucrarile sunt doar expuse pe situl New Edge fara nici un pofit de pe kestia asta. Banii dati sunt un simbol, si cred ca putem suporta mai multe incurajari de genul acesta pe VA:)

Personal ii multumesc foarte mult lu Meshoo ca incearca aceste concursuri, o fapta buna si demna de urmarit si copiat. La cit mai multe....:)

Salutari, Eric

meeshoo
24-04-2006, 10:33 PM
Merci Eric si Nelu.

Dupa cum spuneau si acestia, reactia lui Diesel e nepotrivita pentru ca nimeni nu il obliga sa participe la concurs, existe si alte metode de a castiga bani daca el asta doreste. Eu va urez succes si astept lucrarile voastre, pentru ca sunt sigur ca de data aceasta, dat fiind complexitatea dar si libertatea pe care v-o ofera tema, acestea vor fi deosebit de variate. De asemenea va promit ca sistemul de votare va fi mult mai pus la punct ca data trecuta.

Ma bucur ca Diesel doreste sa faca concurenta acestui concurs, inseamna ca ceea ce am inceput eu este poate inceputul unei noi sesiuni de concursuri la VA. Dat fiind ca ambele deadline-uri sunt peste o luna am increderea ca cine doreste are timp sa participe la ambele. Ar fi frumos sa apara si alte astfel de initiative, si eventual sa se faca o planificare de catre administratorii VA, astfel incat tot timpul sa fie activ cel putin un concurs.

Diesel
24-04-2006, 10:52 PM
eu nu am nimic cu faptul ca voi vreti sa faceti concurs, i vad ca prima runda a mers chiar bine, numai ca nu ar fi durut pe nimeni daca dadeatzi o suma ceva mai mare la a doua runda, sa se simta creshterea aia de care ziceati initial.. o fi modica, dar e vorba totushi de munca cuiva.

meeshoo
25-04-2006, 12:03 AM
Sunt de acord ca e munca cuiva, dar dupa cum scrie in regulile concursului, munca nu e despusa pentru noi, noi nu folosim respectiva munca, si ma gandeam ca lumea care participa si la challange-uri fara nici un premiu, va participa si la challange-uri cu premii modice(deocamdata). Atunci cand bugetul ne va permite sa sponsorizam concursuri mai de amploare o vom face.

Diesel
25-04-2006, 01:13 AM
Atunci cand bugetul ne va permite sa sponsorizam concursuri mai de amploare o vom face.

Nu-mi mai bat atata capu degeaba.. eu tot incerc sa subliniez faptul ca daca tot vreti sa faceti o treaba, macar faceti-o buna din toate punctele de vedere(si aici ma refeream la bani), mai ales atat timp cat lume, talent si potential este. Eu spre exemplu nu-s sub nici o forma bogat (nu ca m-ash supara daca ash fi :D ), si nu incerc sa par nu stiu cum, dar 100 RON nu-i frate capat de tzara..in fine, chiar nu vreau sa par ca-s ala care vrea sa va scoata banii din buzunar. fiiiecare face cum si ce vrea, bafta!

Dominus
06-05-2006, 10:40 PM
mi-a placut mult sa lucrez la asta. :)
pt o varianta mai mare click aici (http://img55.imageshack.us/img55/8036/siegebig9ak.jpg) .

Dominus
06-05-2006, 10:41 PM
si pasii care au fost...

lilcara
07-05-2006, 12:30 AM
Bine dominus, f. misto! ;)

meeshoo
07-05-2006, 01:07 AM
f frumos intr-adevar.

Nelu
07-05-2006, 10:41 PM
presupun ca nu e gata, seamana cu o schitza ;)...

gospo28
13-05-2006, 11:12 PM
Ma bag si eu cu ceva in ultimul moment .Din pacate respecta doar partial ce scrie in cerinte . Oricum uite lucrarea .

Salut!

meeshoo
15-05-2006, 01:35 AM
Daca pana maine seara nu se vor fi numarul minim de participanti, o sa extind termenul limita cu o saptamana. Daca nici pana atunci nu vor participa destui, atunci voi decide daca voi mai extinde termenul sau vor incheia concursul fara sa acord premiul(cu parere de rau pentru cei care s-au straduit si au participat).

meeshoo
23-05-2006, 11:38 AM
se pare ca nimeni nu mai participa asa ca voi inchide aces thread. imi pare rau ca s-a terminat in acest fel. as fi incercat sa organizez concursuri in fiecare luna, dar cu asa o concurentza o sa-i las pe ei sa faca acest lucru, ca se pare ca au de unde :p . Imi pare totusi rau ca la premii asa mari sunt cerinte asa mici, astfel nu se va ridica niciodata standardul VA. In fine. Dariz si Dominus si-au demonstrat talentul si de aceea ii voi ruga sa "preia" cateva din proiectele New Edge Studios in curand. Spor la desenat. :bye:

gcm
23-05-2006, 10:02 PM
ai putea deschide un concurs de logo, ilustratie, print, ceva mai, oarecum simplut.

meeshoo
24-05-2006, 12:13 AM
ceea ce nu inteleg eu este de ce "artistii" astia, in loc sa munceasca si sa se perfectioneze, sa fie tot mai buni, incearca doar sa castige bani pe chestii care nu le ia mult timp sa le faca. cand ma voi lamuri, atunci voi mai deschide si alte concursuri. spor.

ovidiums
24-05-2006, 12:35 AM
"artishtii"ashtia munces shi chiar se shi perfectzioneaza...
in schimb pretzul/valoarea artei nu e data de timpul alocat. ar fi trebuit sa shtii asta.

meeshoo
24-05-2006, 12:37 AM
poate nu m-am exprimat corect, dar ma refeream la ce s-a spus mai sus. lumea vrea sa faca ceva mai simplutz, in loc sa se puna pe munca si sa traga tare pentru a ajunge la cerintele unei anumite teme. pe scurt se asteapta ca temele sa fie dupa cum vrea lumea, nu lumea sa incerce sa ajunga la nivelul temelor. asta vroiam sa spun.

ovidiums
24-05-2006, 12:45 AM
atunci poate nivelul recompensei nu se ridica la nivelul cerintzelor...
nu toata lumea e dispusa sa consume timp shi energie doar "de amorul artei".
ce opere de arta potzi "rasplati" cu 50 de lei?!?

meeshoo
24-05-2006, 12:53 AM
cred ca ai pus punctul pe "i". Exact asta ma asteptam eu, ca cei care sunt cu adevarat pasionati sa faca treaba asta de "amorul artei", dar cred ca sunt prea putini pasionati intr-adevar de asa ceva. Eu de exemplu nu lucrez in acest domeniu ci intr-un domeniu complet opus as putea spune(inginerie - calculatoare) si totusi asta nu m-a oprit sa fac scoala de arta si sa mai desenez din cand in cand. Nici nu se pune problema sa ma ridic la nivelul unui profesionist sau al unui amator care face toata ziua arta, dar asta nu ma impiedica sa mai sacrific din putinul timp pe care il am mazgalind cate ceva, doar de "amorul artei", si chiar daca nu ies opere de arta, satisfactia pe care o obtin este f mare. Asa ceva astept si de la participantii unui concurs organizat de mine, pentru ca daca nu o fac de dorul artei, atunci in proiecte platite bine nu pot sa ma astept la daruire prea multa din partea lor. Dominus in schimb mi-a placut. El a fost singurul care a inteles si a facut-o just for fun. Ar trebui sa luati exemplu de la el. Eu tot timpul am considerat VA ca o comunitate unde lumea se intalneste de dragul artei, nu de a face bani din ea.

ovidiums
24-05-2006, 01:12 AM
ai dreptate.
insa lumea pe forum se inghesuie "de drag" in threadurile personale sau in cele de provocari; la concursuri lumea se inghesuie pe premii (nu cred ca e o mentalitate strict VA).
dominus a dat dovada de ceea ce spui tu, insa shi ceilaltzi participantzi au facut-o din acelashi motiv. premiul pus in joc e "simbolic".
poate ai urmarit pe forum ... nu doar concursul tau a avut parte de acest gen de atentzie; sunt multe altele unde se anuntza multzi participantzi shi se termina chiar mai nereushit decat acest concurs (se intampla shi la tutoriale shi la "lectzii"... cam peste tot).
nu e nimeni (pana la urma) responsabil de eshecul concursului tau...poate doar concursul de imprejurari (care, iata, la prima editzie a fost favorabil). data viitoare, cine shtie?

meeshoo
24-05-2006, 01:30 AM
ai tu dreptate. in idee eu am vrut sa creez ca un fel de provocare, cum ii spui tu, dar lumea, pe langa laude, sa primeasca si ceva in schimb, "simbolic". Isi mai ia lumea ceva creioane de banii astia si asa mai departe. Vom vedea in viitor cum vor evolua lucrurile.

ovidiums
24-05-2006, 01:40 AM
asta e.
prima data au primit laude shi bani de creioane. acum au primit critici shi au ramas shi fara creioane. e subtzire granitza intre 50RON=premiu simbolic shi 50RON=evaluare.
btw, nu ar fi fost mai "fair" sa premiezi concursul doar cu aparitzia lucrarii in prima pagina la voi? sau sa propui temele ca teste pentru eventualele colaborari cu voi? (bineintzeles asta din urma folosindu-te de resursele tale, de pe VA luandu-tzi doar baza de date, fara thread dedicat; sau cu, dar cu aprobarea unui admin)

meeshoo
24-05-2006, 01:42 AM
pai eu pentru evaluare am facut-o. dar am vb cu Vali si a zis ca ar fi o idee buna sa facem pe VA. oricum mi-am facut o idee despre cine si ce.

ovidiums
24-05-2006, 01:44 AM
Vom vedea in viitor cum vor evolua lucrurile.

vorba ta. :)

Eric
24-05-2006, 09:52 AM
"Exact asta ma asteptam eu, ca cei care sunt cu adevarat pasionati sa faca treaba asta de "amorul artei", dar cred ca sunt prea putini pasionati intr-adevar de asa ceva."

Credca combini si calculezi gresit la treaba asta: Cei pasionati de aceasta arta, in caz ca recompensa(fie ea in bani sau in colaborare, etc) nu ofera intradevar challenge, factreaba serioasa. Insa: isi aleg singuri tema, locul si timpul potrivit, nu au nevoie de cineva care sa le dea o tema si o recompensa simbolica.

Fiecare "artist" isi duce razboaiele lui private cu arta, in fiecare zii, asta in caz ca vrea sa devina profesionist. Nu ai dreptul de a il critica, doar pentru ca nu sa bagat la un challenge pe ideea ta, repet, recompensa este simbolica si fraza: "In fine. Dariz si Dominus si-au demonstrat talentul si de aceea ii voi ruga sa "preia" cateva din proiectele New Edge Studios in curand." e aproape tot atat de buna ca si "Buna ziua!". In acest domeniu, exista cateva sute de mii de firme care tot promit...promit...promit....experienta mia aratat ca nu merita dupa fraze de genul asta, sau dupa laude/promisiuni. La un challenge adevarat, hai sa zicem cu un job, pentru o recompensa serioarasa, etc, sar fi pus oamenii cu totul altfel la treaba.

"dominus a dat dovada de ceea ce spui tu, insa shi ceilaltzi participantzi au facut-o din acelashi motiv. premiul pus in joc e "simbolic"."

Si asta ma duce la urmatoarea fraza a ta: De ce a dat "dovada" Domuinus? Ca Art Director pot sa iti spun ca singura kestie ce am vazut in speedpaintigul ala este o simpla schita, una de duzina, nimika out of common, ceva ce poti vedea in toate filmele de specialitate, la mod simplu. Asa ceva nu ma convinge ca el ar fi un artist demn de a face conceptart la un film/joc cu tema data, pentru o simpla schita, fara atmosfera, spatiu, perspectiva interesanta, dinamica, layout nu asi da cuiva un job. Doar ca "Meshoo" spune o astfel de fraza nu inseamna mare lucru, doar ca, nu stie sa isi gaseascaaltfel colaboratori, decit prin concursuri de hmmm, hai sa zicem speedpainting cu recompensa simbolica. Asa ceva sa fie un "merit" pentru un artist? No way dude:)

Sperca nu ma intelegi gresit, eu ma bucur de oriceconcurs pe care il vad aici, fie el de 5 Ron, sau de 500 Ron:) Te laud inca odata kiar pentru recompensa de 50 Ron, gasescca orice efort la bani, in Romania, este un efort pentru toata comunitatea de artisti din Romania, asta Bravoo din toata inima:):):)

Doar in momentul cand incepi sa critici artistii la general, doarpentru ca nu tiau dat atentia la carete asteptai, atunci bineintels ca incercsa iti explic cum statreaba din punctul devedere al unui artist. Sper ca nu teai suparat, si mie imi parerau ca nu sau bagat mai multi la acest challenge, poate data viitoare, sper:) O alta tema, poate mai bine aleasa, altecerinte(schite, studii, mai multa gandire de"conceptart" si mai putin speedpainting la repezeala , in asa fel incat si ceilalti participanti sa aibe sansa de a invata ce inseamna "conceptart", mai mult studiu de lumina, culoare, kiar mai multe cerinte, insa bine gandite, te pot ajuta la un Challenge mai bun. Ahh, si sa nu uitam, poate o alta recompensa, la un joc serios, un job, kiar si unul mic, o gagica;), d...doua....poate si asta ar ajuta:)

Salutari si numai bune, Eric

vali
24-05-2006, 10:28 AM
e posibil ca si celalat concurs [cel de 400] sa fie cauza....
deci o simpla problema de conjunctura....

Dariz
24-05-2006, 02:01 PM
ceea ce nu inteleg eu este de ce "artistii" astia, in loc sa munceasca si sa se perfectioneze, sa fie tot mai buni, incearca doar sa castige bani pe chestii care nu le ia mult timp sa le faca. cand ma voi lamuri, atunci voi mai deschide si alte concursuri. spor.

Uite mie nu imi place ce ai spus aici de loc. Imi pare ca e speculata ideea conform careia daca imi place sa fac un lucru sau sunt pasionat de lucrul asta, banii nu ar trebui sa fie problema. E chiar asa de rau ca vreau sa cistig bani facind ceea ce imi place? Ma face asta mai putin pasionat sau mai putzin sincer in demersu meu? Nu cred.

Daca o sa lucram impreuna sa nu crezi ca am sa iau 30RON pe nus ce desen full color la care am modificat o luna, desi am facut si lucrul asta dar am depasit faza asta. No ofence. Prefer sa nu fac nimic sau sa desenez ce imi place decit sa ma evaluez la nivelul asta. Vrei talent pasiune si sa ne rupem dintzi??? OK! O FACEM CU MARE DRAG!!!! dar nu pe 30RON. Sau am sa iti desenez ce cred eu ca merita 30RON...:)

Cheers!

ovidiums
24-05-2006, 04:22 PM
:clap:

meeshoo
29-05-2006, 04:39 PM
Credca combini si calculezi gresit la treaba asta: Cei pasionati de aceasta arta, in caz ca recompensa(fie ea in bani sau in colaborare, etc) nu ofera intradevar challenge, factreaba serioasa. Insa: isi aleg singuri tema, locul si timpul potrivit, nu au nevoie de cineva care sa le dea o tema si o recompensa simbolica.

ok, te cred, dar sper sa intelegi ca pt mine era important sa vad cum se descurca cu tema data

"In fine. Dariz si Dominus si-au demonstrat talentul si de aceea ii voi ruga sa "preia" cateva din proiectele New Edge Studios in curand." e aproape tot atat de buna ca si "Buna ziua!". In acest domeniu, exista cateva sute de mii de firme care tot promit...promit...promit....experienta mia aratat ca nu merita dupa fraze de genul asta, sau dupa laude/promisiuni. La un challenge adevarat, hai sa zicem cu un job, pentru o recompensa serioarasa, etc, sar fi pus oamenii cu totul altfel la treaba.

doar nu te astepti sa strig in gura mare pe forum ce si cum o sa ma ingeleg cu ei. Si nu, nu sunt doar promisiuni.

Si asta ma duce la urmatoarea fraza a ta: De ce a dat "dovada" Domuinus? Ca Art Director pot sa iti spun ca singura kestie ce am vazut in speedpaintigul ala este o simpla schita, una de duzina, nimika out of common, ceva ce poti vedea in toate filmele de specialitate, la mod simplu. Asa ceva nu ma convinge ca el ar fi un artist demn de a face conceptart la un film/joc cu tema data, pentru o simpla schita, fara atmosfera, spatiu, perspectiva interesanta, dinamica, layout nu asi da cuiva un job. Doar ca "Meshoo" spune o astfel de fraza nu inseamna mare lucru, doar ca, nu stie sa isi gaseascaaltfel colaboratori, decit prin concursuri de hmmm, hai sa zicem speedpainting cu recompensa simbolica. Asa ceva sa fie un "merit" pentru un artist? No way dude:)

primul job pe care o sa-l am pentru un artist este speed painting in mare parte. am nevoie de o gramada de schite facute la repezeala, cateva artworkuri care sa fie prezentate publicului, tot la repezeala, si asa mai departe. sa zicem ca lucrarea lui dominus e combinatia perfecta dintre ceva rapid si ceva prezentabil. Dariz in schimb mi-a atras atentia prin lucrarile lui de environment sketching de pe site-ul personal.

meeshoo
29-05-2006, 04:46 PM
Uite mie nu imi place ce ai spus aici de loc. Imi pare ca e speculata ideea conform careia daca imi place sa fac un lucru sau sunt pasionat de lucrul asta, banii nu ar trebui sa fie problema. E chiar asa de rau ca vreau sa cistig bani facind ceea ce imi place? Ma face asta mai putin pasionat sau mai putzin sincer in demersu meu? Nu cred.

Daca o sa lucram impreuna sa nu crezi ca am sa iau 30RON pe nus ce desen full color la care am modificat o luna, desi am facut si lucrul asta dar am depasit faza asta. No ofence. Prefer sa nu fac nimic sau sa desenez ce imi place decit sa ma evaluez la nivelul asta. Vrei talent pasiune si sa ne rupem dintzi??? OK! O FACEM CU MARE DRAG!!!! dar nu pe 30RON. Sau am sa iti desenez ce cred eu ca merita 30RON...:)

Cheers!

Cred ca m-ai inteles gresit. Nu asta am vrut sa spun prin ce am zis. Am vrut sa spun ca pe un forum ca acesta, artistii ar trebui sa lucreze de placere, mai ales ca chestia cu 30 de RON a fost pentru ei, eu nu m-am ales cu nimic. Adica daca faci ceva pentru tine, faci si pe gratis, darami-te daca ti se mai da si bani de o pizza.

Eu de exemplu sunt programator. Asta nu ma opreste sa muncesc de placere la proiecte open source, fara sa primesc nimic. O fac din placere, pentru comunitate. Asta nu inseamna ca nu ma chinui sa castig bani. Dar fac si din placere, si daca as lucra pentru un soft open source care sa-l folosesasca mii de oameni as fi foarte fericit, fara sa am pretentia la vreun castig. Si as face si munca de calitate, nu m-as gandi ca nu castig nimic din asta. Munca de calitate te reprezinta ca om, iti reprezinta caracterul. Daca te apuci de o treaba, o faci cat se poate de bine, indiferent de recompense.

Cat despre faza cu job-ul si recompensa, mi se pare absolut normal ce ai spus. Normal ca daca ti se va cere un desen full color si complex, ti se va oferi mult mai mult. Dar se va intampla pentru ca tu vei respecta cerintele, iar clientul OBTINE BENEFICII de pe urma muncii tale. Pe cand aici, clientul nu obtinea nimic. Sper sa intelegi diferenta.

Dariz
29-05-2006, 06:58 PM
Cred ca m-ai inteles gresit. Nu asta am vrut sa spun prin ce am zis. Am vrut sa spun ca pe un forum ca acesta, artistii ar trebui sa lucreze de placere, mai ales ca chestia cu 30 de RON a fost pentru ei, eu nu m-am ales cu nimic. Adica daca faci ceva pentru tine, faci si pe gratis, darami-te daca ti se mai da si bani de o pizza.
Si eu lucrez de placere zilnik fara nici un ban doar ca sa ma perfectionez pe linga job si alte probleme. Nu m-a deranjat faptul ca tie iti pare normal ca lumea sa participe ca are de cistigat. Foarte deacord cu tine: participati ca aveti de cistigat oameni buni!!! Ce ma deranjat a fost reprosul ca participarea a fost f slaba. Fara sa vreau sa te jignesc iti zic ca daca vrei sa gasesti artistul pe care il cauti sau sa ajuti comunitatea VA nu te opreste atita lucru.

Eu de exemplu sunt programator. Asta nu ma opreste sa muncesc de placere la proiecte open source, fara sa primesc nimic. O fac din placere, pentru comunitate. Asta nu inseamna ca nu ma chinui sa castig bani. Dar fac si din placere, si daca as lucra pentru un soft open source care sa-l folosesasca mii de oameni as fi foarte fericit, fara sa am pretentia la vreun castig. Si as face si munca de calitate, nu m-as gandi ca nu castig nimic din asta. Munca de calitate te reprezinta ca om, iti reprezinta caracterul. Daca te apuci de o treaba, o faci cat se poate de bine, indiferent de recompense.
Eu zic ca participarea la primul concurs o fost foarte buna, munca de calitate, facuta cit se poate de bine. La al doilea concurs nu am participat pentru ca tema era complicata si nu merita efortul, no ofence. Daca te uiti pe forum o sa vezi ca sunt prea putini care reusesc sa faca un personaj cap coada sau o perspectiva corecta, pe amindoua si mai putini. Dar tu vrei o compozitzie gen scena de lupta cu minim 5 personaje un castel sau alt tip de env, ilustratie. Nerealist, parerea mea. Plus celalalt concurs care il concura pe al tau, adica un pic de conjunctura nefavorabila. Nu e vina nimanui.

Cat despre faza cu job-ul si recompensa, mi se pare absolut normal ce ai spus. Normal ca daca ti se va cere un desen full color si complex, ti se va oferi mult mai mult. Dar se va intampla pentru ca tu vei respecta cerintele, iar clientul OBTINE BENEFICII de pe urma muncii tale. Pe cand aici, clientul nu obtinea nimic. Sper sa intelegi diferenta.

Uite cum gresesti...:) Clientul face o selectie la singe (cazul tau) pentru o posibila colaborare. Si e la singe nu? Uita-te la cerinte sau la cum ai analizat desenele. Deci nu e vorba de chiar de nimic. De fapt e un fel de licitatie: tu ai chemat mai multe firme( :)) ) din care alegi una cea mai buna. Totul pe o suma simbolica. Sau ca un spectacol. Ai vrut un spectacol cu ce are mai bun VA-ul si l-ai platit cu 30 ron...:) Nu e chiar nimic. Eu as fi incintat in locul tau.. Eu zic ca tu esti cel cistigat avind in vedere raportul desene suma pe care ai pus-o in joc. Sper sa intzelegi diferentza. Plus ca la al d-lea concurs nu ai premiat pe nimeni desi au fost oameni care au desenat ceva.

Asta e lucrul care ma deranjeaza: faptul ca reduci la nimic efortul asta. Ca spui: eu nu am nimic de cistigat ci voi.

meeshoo
30-05-2006, 12:06 AM
Dariz, sper ca la primul concurs toata lumea a inteles ca sunt f multumit, pt ca altfel nu il mai initiam pe al 2-lea. Chestia cu licitatia - nu stiu daca e corect, eu n-am vazut niciodata licitatie platita in sine. In fine. Ceea ce pe mine m-a deranjat, si a fost f clar, a fost faptul ca celalat concurs putea fi foarte bine organizat dupa ce al meu se termina, ca atunci toata lumea avea acces la ambele. Insa acel concurs a fost organizat special ca o replica la acesta. Asadar eu consider ca nu a fost deloc in favoarea membrilor VA acest lucru. Nu am subapreciat in nici un fel efortul altora. La ultimul concurs nu s-a indeplinit numarul minim de participanti. Daca exista numarul minim, indiferent de calitatea lucrarilor, cel mai bun castiga. Cum Dominus a putut participa la ambele, si altii puteau. Ar mai fi multe de spus dar eu zic ca ar fi cazul sa incheiem aceasta tema de discutie, pentru ca nu e frumos ca orice discutie pe VA se termina cu discutii si certuri. Daca mai vrea cineva sa imi spuna ceea ce are pe suflet, il rog sa imi spuna pe messenger - id-ul e cel trecut aici pe VA. Va urez spor la munca.

Eric
30-05-2006, 11:42 AM
Meeshoo,
discutia e tare buna, asa avem cu totii ceva de invatat. Comunicatia pare buna, Dariz a spus exact ce il deranjeaza la tonul si parerea ta, la fel si tu, astfel de discutii sunt o comoara pentru a invata cum si ce la comportamentul."Artist/Client".

Daca mai ai ceva de spus, go ahead, nu pastra doar pentru tine, precum am zis, tot VAul poate invata din aceasta discutie.

Dariz
30-05-2006, 06:51 PM
Ceea ce pe mine m-a deranjat, si a fost f clar, a fost faptul ca celalat concurs putea fi foarte bine organizat dupa ce al meu se termina, ca atunci toata lumea avea acces la ambele. Insa acel concurs a fost organizat special ca o replica la acesta. Asadar eu consider ca nu a fost deloc in favoarea membrilor VA acest lucru.

Concursul cu mecha nu a devenit decit ulterior un concurs 'oficial' ca sa spun asa. Cu bani mai multi etc etc. A fost ideea lui Diesel sa organizeze concursul pe banii lui pentru ca probabil ca a gindit (si cred ca si altii) ceva de genul: i-a uite ce poti sa faci cu 30ron! Eu de ce sa nu pot sa organizez o chestie de genul asta?. Si cred ca a devenit un concurs real. Adica cam aia e suma 'normala' daca vorbim de bani.
'Ce m-a deranjat pe mine' a fost faptul ca in momentul in care nu a participat nimeni mesajul tau a fost ceva in genul: aaa deci nu va place munca dar vreti bani!!! Sau: ar trebui sa fi fericit ca exita un concurs care pe linga un desen facut iti ofera si bani de o pizza...cmoon!!! Eu nu cred ca lumea a participat la primul tau concurs pentru cei 30ron cum nu a participat lumea nici la primul chalange pe VA pentru bani ca nu au fost bani de nici un fel. Au participat pentru ca a fost o competitie faina intre membrii si a fost mai tare decit concursul pe care l-ai organizat tu(nu ca e vina ta sau ceva) De aici eu deduc ca nu a fost vorba de bani. De aici si pina la a spune uite eu va dadeam bani de creioane si de pizza dar daca voi nu vreti eu plec mai 'artistilor'! imi pare cam mult. Asta imi arata un pic lipsa de consideratie si ma mir de ce pentru ca si tu desenezi si stii cumva despre ce este vorba.

Daca exista numarul minim, indiferent de calitatea lucrarilor, cel mai bun castiga.
Pai trebuia sa mai postam inca trei membrii cite o foaie cu un punct pe ea ca sa se incadreze in categoria 'lucrare'. C'moon! Da', trebuie sa fie 2 lucrari, intzeleg, altfel nu e concurs dar de ce 5?

Ar mai fi multe de spus dar eu zic ca ar fi cazul sa incheiem aceasta tema de discutie, pentru ca nu e frumos ca orice discutie pe VA se termina cu discutii si certuri. Daca mai vrea cineva sa imi spuna ceea ce are pe suflet

Eu nu cred ca deviem in cearta. E doar o disputa de idei. Eu personal cred ca exista atitudinea asta in Rom (zic in rom ca nu stiu cum e afara) conform careia 'desenul asta e asa o chestie banala care nu merita vre-o rasplata. Si ca ce mare lucru sa faci o schitza pentru mine ca tot faci schitze zilnic si e ceva banal pentru tine. Ar trebui sa vrei sa te perfectzionezi ce d-zeu!' Plus ca ne mai dam si singuri in cap pentru ca e shic sa fii modest si detasat de 'lucrul' tau. Eu unu fac cu destula truda 'lucrul' meu, poate pentru altii e mai usor, nu ma prind
Dar poate exagerez!
Cheerz!

vali
30-05-2006, 07:46 PM
voiam sa nu postez, dar am sa postez totushi....pentru ca vreau ca lucrurile sa fie clare , sa nu existe resentimente...
diesel este un tip pe care nu pot sa spun ca il am foarte langa inima mea...
nu stiu
poate sa fie vina mea sau a lui, sau a amandorura...nu este prea important pentru ca asta nu ne priveshte decat pe noi doi.....
da nu stiu de ce , aceasta initiativa a lui m-a atras....am apreciat extraordinar aceasta initiativa cu atat mai mult cu cat el nu era obligat sa initieze acest concurs pe banii lui.....
nu conteaza ca acel concurs a devenit mai mult sau mai putin loial acestuia...
VA-ul nu trece prin cele mai bune perioade din diverse motive [care depind de noi mai mult sau mai putin]....in conditiile astea eu spun ca un concurs ca cel de la mecha nu poate fi decat bine-venit
fara a eluda meritul concursului tau aici de fatza spun ca celalat concurs a cashtigat prin implicare
era de ashteptat
majoritatea celor care erau studenti cand am intrat pe VA sunt acum salariatzi
majoritatea celor care erau la liceu in aceeashi vreme sunt acum la facultate si simt mirosul banului
nu este un lucru rau
traim in Romania si banul este important, dincolo de necesitatile culturale sau artistice
nu poti blama un om ca vrea sa cashtige onest bani in romania....
nu se poate asha ceva.....
se spune ca orice sut in cur e un pas inainte, dar nu neaparat orice concurs este un + in experientza personala
un concurs poate fi un exercitiu [pentru cei avansati asha este]
nu poti spune: credeam ca vreti sa va perfectionatzi unora care deja au atins o oarecare maturitate in exprimarea vizuala......
nu incepatorii se ofusca aici....ci cei care deja au meserii unde fara calitati artistice nu au ce cauta....
nu vreau sa intelegi greshit postul meu, pentru ca eu apreciez foarte mult ca tu ai fost un user care ai pornit un concurs pe bani [au mai fost si inainte, dar orice actiune de acest fel este bine venita]
am sa incerc sa am grija pe viitor sa nu mai suprapun astfel de concursuri.....
de data asta iti cer sa ai intelegere pentru un admin care a vazut in diesel un pionier....
multumesc!