PDA

View Full Version : Concurs Mecha final challenge - 400 RON

Adi
08-06-2006, 03:19 PM
Concurs Mecha - final challenge -

CINE?
VisualArt

CAND?
08.06.2006-08.07.2006 - cu posibilitate de prelungire daca activitatea este slaba (sesiune, concedii...)

DE CE?
Prezentul concurs va duce mai departe stafeta data de concursul mecha 2D.
Scopul acestui concurs este dea realize o prezentare la nivel professional a unui concept mecha 2D [ca sursa de inspiratie fiind concursul precedent], folosind resurse digitale 3D. Vor fi apreciate plansa/conceptual de prezentare final [3D+2D] precum si cea mai buna colaborare 2D-3D.

CAT?
Valoarea totala a premiilor va fi de 400 Ron distribuite astfel:

150 Ron - cea mai buna prezentare finala
100 Ron - cel mai bun model 3D
50 Ron – cea mai buna colaborare 2D-3D
50 Ron – cea mai buna modelare
50 Ron - cea mai buna texturare+iluminare

SI MAI CE?
Premii surpriza: mici, bere, castane, plugg, award… si critici!

CUM?
Regulament:
Concursul este adresat tuturor userilor VA, indifferent de vechime, apartenenta dimensionala [0,1,2D sau 3D] sau veleitati artistice. Participarea se poate face individual sau in echipe cu una sau mai multe lucrari.
Conceptul final va fi decis exclusiv de catre modelatorul 3D, modelul fiind ales dintre conceptele prezentate la concursul precedent, cu acordul/ajutorul autorului 2D. Pot fi aduse in concurs si concepte noi, insa RESPECTAND INTREGUL REGULAMENT din concursul precedent [prezentare schita si lucrare finala 2D]. Binenteles aveti obligativitatea de a respecta deasemeni regulamentul general VA pentru 2D si 3D. Participantii la concurs au obligativitatea de a specifica softurile folosite. Imaginile postate, atat 2D cat si 3D nu vor depasi 600*800pixeli; Lucrarea finala va fi la rezolutia minima 1800x2400pixeli,jpg, atasata ca arhiva zip.
Regulamentul poate suferii minore schimbari. Acestea vor fii adaugate aici:
*** noi reguli adaugate ***
- Fiecare echipa/concurent va deschide propriul thread in sub-forumul acesta. Cate un thread pentru fiecare lucrare unde va fi cazul.
- In thread trebuiesc postate obligatoriu urmatoarele milestone-uri:

conceptul final
modelarea finala
texturarea finala
iluminarea si renderul final
imaginea finala (plansa de prezentare)

CARE?
Modul de acordare al premiilor se va face in urmatorul mod:

Pentru artistii 3D se vor acorda cate 5 puncte pentru:

1.modelare
2.texturare
3.iluminare
4.render final
5.colaborare

Pentru artistii 2D se vor acorda cate 5 puncte pentru:

1.concept
2.prezentare blue-print
3.prezentare texturi
4.procesare/prezentare lucrare finala
5.colaborare

Pentru userul ce va participa la ambele sectiuni se va face media [2D+2*3D]/3.
Pentru lucrul in echipa se va face media [2D+2*3D]/3. Va fi deci apreciata de 2 ori munca artistului 3d si o data a celui 2d; in cazul cartigarii premiului in echipa distributia premiului va fi decisa intre useri.
Punctajul maxim acumulat este 25, punctele pentru fiecare lucrare fiind acordate de catre organizatori. Distributia puctajelor va fi posata intr-un thrad separate.
Prin poll se va acorda award+plug lucrarii preferate de catre public, dar asta nu va insemna ca va si si lucrarea castigatoare.

DECI?
Fie ca cei mai buni sa castige.
Bafta multa!

*** juriul va fii anuntat in curand ***

Diesel
08-06-2006, 07:21 PM
BRA-VOOOOOO :thumbsup: Sa speram ca bulgarele o sa se tot rostogoleasca, provocarile sa fie tot mai interesante/atragatoare/...mishto :D Bafta tuturor viitorilor participanti !

Adi
08-06-2006, 07:35 PM
just one thing... pt ca nu vreau sa iau credite care nu mi se cuvin... nu eu dau banii, sponsorul a dorit sa ramana anonim.
------
si eu sper sa fie participare mare, desi acum cu sesiunea, concedii si alea alea cred ca o sa se prelungeasca deadlineul... vedem...

lilcara
08-06-2006, 09:07 PM
In sfarsit... :)
Sper sa ma apuc de treaba in week-endul asta.
Spor!

Adi
09-06-2006, 10:59 AM
noi reguli aparute

Master_Blaster
10-06-2006, 11:00 AM
Ia sa vedem cum stam cu agenda ...poate ca ma get busy si eu :thumbsup: ..

Oricum..misto initiativa!

blitzbog
10-06-2006, 02:30 PM
hmmm...misto:D sper sa am si eu timp de ceva...desi ...cam greu cu sesiunea...oricum bafta celor care reusesc sa se apuce....

Master_Blaster
10-06-2006, 02:35 PM
oricum bafta celor care reusesc sa se apuce....

Mai importanti sunt cei care termina :D

blitzbog
10-06-2006, 02:51 PM
k...atunci bafta la toata lumea...:D

Master_Blaster
16-06-2006, 08:56 AM
Este voie colaborare 3d + 3d ?

Adi
16-06-2006, 02:44 PM
sigur, problema este ca puteti pierde puncte daca nu prezentati un concept 2d... acum, unul dintre voi poate fii si concept artist si 3dist, and thats cool, sau poate sunteti 2x3d + 1x2dist formula care fct ok deasemenea... ideea e ca va tre un concept prezentat pt puncte...

ReapeR13
18-07-2006, 12:57 PM
Shi unde sunt conceptele 2d, un link, ceva?

Master_Blaster
18-07-2006, 02:28 PM
lol

vali
03-10-2006, 01:35 PM
acest forum este temporar
in putin timp va fi sters

vali
03-10-2006, 01:37 PM
am mutat aici threadul, am sa sterg subforumul respectiv

mutley
03-10-2006, 09:09 PM
acest forum este temporar
in putin timp va fi sters

o sa fie sters Va-ul? :D

vali
03-10-2006, 09:58 PM
nu
acel subforum chiar a fost un subforum temporar [asa scria si sub el, cine a citit stie]
threadurile au fost mutate la provocarile 3d, subforumul ca atare nu mai avea sens...

vali
03-10-2006, 09:59 PM
dap
trebuia sa scriu subforum in loc de forum
my mistake!