PDA

View Full Version : incercari

Pages : [1] 2

ravage
10-06-2006, 07:37 PM
Deoarece am problem cu perspectiva in desen,,si nu numai,dati-mi niste sfaturi ,cam ce greseli fac in desen?

Eric
10-06-2006, 08:35 PM
Anatomia in general, putine locuri le nimeresti potrivit, insa muuult mai multe nu le nimeresti deloc, nu le construiesti si nu le cunosti inca.

ravage
10-06-2006, 08:40 PM
Asa este,,good point,adevarul este ca le fac la nimereala,fara sa ma documentez in prealabil

Eric
10-06-2006, 09:02 PM
Atat timp cat vrei sa stai la acest nivel, este okay, daca vrei sa depasesti, trei sa incepi sa te documentezi.

ravage
11-06-2006, 12:58 AM
ok,mersi pt sfat

Eric
11-06-2006, 01:12 AM
Problema ramane si aici acelasi, pare mai rau ca prima.

ravage
11-06-2006, 01:27 AM
Bine,poti te rog sa fii putin mai explicit?Stiu ca suna banal,dar da-mi te rog niste exemple concrete,ce greseli anatomice am facut?Poti spre exemplu,sa salvezi jpg-ul acela in pc-ul tau si sa trasezi niste linii peste desenul meu unde sa exemplifici greslile de anatomie.Asta daca vrei bineinteles

ovidiums
11-06-2006, 02:29 AM
la al doilea desen bratzele sunt prea scurte, piciorul stang e "ixat", coapsa e prea conica, talpile prea mici. se intampla o mimare a anatomiei (e de admirat daca e doar din imaginatzie); ar trebui sa observi formele corpului uman (sunt o multzime de referintze shi de turoriale, benzi desenate, poze, oglinzi...). asta te-ar ajuta fiindca la stilul detaliat pe care il abordezi toate greshelile devin prea vizibile.
pe de alta parte, incearca sa modulezi linia, sa redai volumul/lumina shi din grosimea contururilor (s-ar preta mai bine stilului pe care vrei sa mergi).
pana sa te corecteze cineva cu "roshu" uita-te singur la dimensiunile partzilor corpului, vezi ca tibiile sa aiba aceeashi dimensiune, coapsele la fel, masoara cam de cate ori intra talpa in lungimea tibiei, capul in lungimea torsului. dupa ce eshti convins ca ai deprins toate aceastea ai putea incerca sa deformezi de dragul expresiei, pana atunci deformarile astea par/sunt doar gresheli.

ravage
11-06-2006, 03:10 AM
Da,ai dreptate in mare parte,bratele nu sunt prea scurte,,sunt prea subtiri,coapsele sunt conice dar chiar nu stiu cum altfel sa le,,deformez,,in pozitia in care sta tipa ca sa nu para nici prea musculoase,talpile trebuiau mai late,iar restu chiar nu stiu cu talpa in lungimea tibiei,capul in lungimea torsului,o sa incerc sa ma documentez,si nici ,,ixat,,nu pricep cuvintul.Cu modularea liniei asa este,o sa ma ocup si de asta dar inca nu am ajuns la stadiul acesta.,,Deformarile'' sunt de dragul artei,la urma urmei nu incerc sa imit natura,ci sa o ,,deformez''.Multumesc pentru timpul acordat.

ravage
11-06-2006, 04:56 AM
cred ca pozitia personajului ma dezavantaja,stiu ca acesta nu este un saite pentru lectii gratuite de desen,dar profit de lucrul acesta totusi.Am incercat sa-i schimb pozitia si bratele putin mai lungi.Nu mai desenez si alte detalii pentru ca nu are rost deocamdata

ravage
11-06-2006, 06:20 AM
Mai am o schita care mi-a placut,aceasta este mai reusita,cred.

ovidiums
11-06-2006, 09:59 AM
...

Eric
11-06-2006, 12:55 PM
Primul tau post pe acest forum/site, a fost unul unde ai "atacat" unii membrii ai forumului, fiind "neprofesionisti" si cu comportament de "increzuti", nerusinare pentru care tiam sters imediat replyul si ai avut noroc ca nu ai fost banat din prim foc(la threadul lui ddd...).

Al doilea tau post este acest thread, unde, deja dupa mici desene de incepator postate, ne ceri sa iti facem un "overpaint" ca sa iti explicam ce este gresit la acest nivel, sau mai bine zis, sa iti aratam cum sa se deseneze anatomia corecta.

Nici macar nu teia prezentat, ai intrat deja cu scandal si acu, mai si "ceri", kestie care nu gasesc ca meriti la asa comportament"nepoliticos", "neprofesionist" si "increzut de nerusinat".

Insa iti acordam inca o sansa, in speranta ca iti schimbi comportamentul si revii la realitate.
" Bine,poti te rog sa fii putin mai explicit?Stiu ca suna banal,dar da-mi te rog niste exemple concrete,ce greseli anatomice am facut?Poti spre exemplu,sa salvezi jpg-ul acela in pc-ul tau si sa trasezi niste linii peste desenul meu unde sa exemplifici greslile de anatomie."

Ma costa prea mult timp sa trag linii rosii la desenul de mai sus, mai bine zis, nu am mai vedea mare lucru din cauza liniilor rosii. Muult mai simplu este daca iti dau un contur la desenul de mai sus, ca sa remarci cum silhoueta femeii desenate arata ca o sculptura moderna, sau ca un desen "artistic" al lui Corbusier. Proportiile sunt extraterestre, pozitionarea elementelor ale corpului uman sunt puse cu noroc, fara nici o constructie si bineinteles false. Daca ai increca sa desenezi un "alien", asi intelege asa ceva, insa aici presupun ca vrei sa desenezi o gagica baban, o femeie realista, frumoasa, right?

Daca continui in felul acesta, ramai la acest nivel. 10% talent de desen ai, asa ca oricare alt beginner de pe acest forum, restul este 90% documentare si munca serioasa. Construiesteti personajele, lucreaza la detaliile corpului, construieste si ceea ce vezi in "spate", ceea ce nu se vede direct insa are o legatura directa asupra pozitionarea corpului, asupra comportamentului muschiului si scheletului uman. Pozitia femeii de mai sus este simplu: plictisitoare, nefavorabila pentru a o reprezenta in forta si cu atractivitate. Incearca sa exagerezi, atat in pozitia corpului cit si la perspectiva aleasa, muta "camera" mai sus sau mai jos, mai in stanga si mai indreapta, cauta unghiul cel mai favorabil. Si lasa detaliile, care doar incearca sa ascunda ceea ce inca nu reusesti a desena cu bine, concentreazate intai pe compozitia totala a corpului.

ravage
11-06-2006, 02:48 PM
Multumesc Ovidiums si Eric,dar vreau sa ,,fur,, de la voi din experienta acumulata in decursul anilor,cit mai mult posibil.Se pare ca am gresit cind am cautat modalitatea de a va aborda,am incercat sa va provoc atentia si m-am cam jucat cu focul.Acum sunt pe muchie de cutit,asta-i viata,arta cere sacrificii.Scuzati-mi tupeul,este pentru o cauza nobila,nici decum pentru,, scandal".Din ,,scandal,,nu am ce cistiga.Multumesc pentru reply_uri.Yes!!! Profesionistii m-au bagat in seama!!.Am salvat desenele corectate de voi sa le analizez mai in amanunt.

ravage
11-06-2006, 06:37 PM
Prima este realizata cu 6 luni in urma si cea de-a 2-a astazi.Ca sa raspund si l-a prezentarea care am omis-o.Numele meu este butuc laurentiu,implinesc pe 10 august 28 ani.Ce caut aici?Am desenat pina la virsta de 16 ani,asta doar in timpul orelor de matematica.Nu am urmat nici o scoala de profil.In ultimul an m-am hotarit sa ma intorc la vechea mea pasiune si sa incerc sa o duc mai departe,poate peste 10 ani ne vedem la Marvel.Nu i-mi pot permite sa fac ma meditez la desen si nici sa fac lucrul acesta pe situri de specialitate(deoarece majoritatea sunt situri straine si eu vreau sa stau cu romani mei,din cauza temperamentului nostru).Altceva ce am realizat pina la virsta asta?Un copil,un baietel care peste citeva zile implineste virsta de 1an.

Eric
11-06-2006, 07:00 PM
Salut Laurentiu,

multi inainte la baietel, asta da intradevar realizare, foarte bine asa:) Astfel de realizari am facut si eu cu succes, kiar de doua ori consecutiv;)

Daca ai fii inceput direct in acest fel, cu o prezentare "normala" atunci ai fii atras atentia in mod placut, fara a avea nevoie de semiscandal. Schita din dreapta, cea de constructie, arata cu mult mai bine, este mai clara si arata o directie muult mai buna, deciat cea facuta a cu 6 luni. Aici incepe munca, acu ar trebuii sa ai rabdarea sa lucrezi la schita asta de constructie cateva ore, kiar una doua zile bune, sa o duci la un sfarsit cat mai harmonic.

"Nu am urmat nici o scoala de profil."
Daca nu ma insel, nimenea de pe acest forum nu a facut asta. Astfel de scoli exista in Franta, Belgia si in USA.

"poate peste 10 ani ne vedem la Marvel."
Sa dea domnu!

Sal, Eric

ravage
11-06-2006, 07:08 PM
multumesc pentru incurajare,atunci ne vedem cind definitvez cite ceva care sa merite prezentat pe site.Multumesc pt. felicitarea copilului,de asemeni sa-ti traiasca.

ovidiums
11-06-2006, 07:27 PM
sa-tzi traiasca baietzelul!
e curajoasa raportarea la marvell (chiar shi peste 10 ani).
cat priveshte va-ul, e un site de specialitate, chiar daca e in romaneshte (btw shi no offence: fii mai atent cu "l-a","i-mi"...)
referitor la ultimul desen: distantza dintre primul desen shi ultimul e cel putzin egala cu cea dintre ultimul shi ce ar trebui sa fie...asta daca te pui serios pe treaba) ;)

ravage
12-06-2006, 07:13 PM
cu,,l-a si i-mi,,asa este stau si mai prost decit cu desenul,care-l exersam si in timpul orelor de gramatica,se vede clar.

ovidiums
12-06-2006, 07:21 PM
palma stanga sta sa se rupa. studiaza muschii nu-i "nimeri".

Eric
12-06-2006, 07:26 PM
Hooooold, you go tooo far. te grabesti sa termini. La schita "goala", acolo ar trebuii sa mai ramai o tzara, sa muncesti la baza. De ce nu postezi cu constructie? Liniile de constructie nu sunt rusine, sunt ajutatoare, si te invata sa nu repeti sau sa duci greseli mai departe.

In primul rand incepi cu ideea in sine. De ce o astfel de pozitie?? Nu te supara, insa primul gand a fost ca saraca de fata se supara ca este constipata. Insa presupun ca vrei sa o faci "tough" luptataore, si nu model pentru tablete inpotriva constipatiei8sperca am scris bine..)

A doua kestie este, trei sa inveti sa fii mai autocritic. De exemplu greseala cu mana rupta, dreapta a ei. Trebuie sa remarci asaceva deja in stadiul de constructie a personajului, daca nu acolo atunci macar la sfarsit, insa, in oricecaz, trebuie remarcata kestie si schimbata. Nu conteaza dacaredesenezi desenul a 10ea oara. Fuckit, tot nu vinzi nicaieri astfel de desen, atunci dece nu sa merite sa incepi din nou, sau sa stergi cu guma si sa dai peste din nou? Merita;)

ravage
12-06-2006, 07:45 PM
Okay,multumesc pentru feedback,o sa mai studiez muschii caut acum sa vad pe net ce imagini gasesc si ma documentez mai bine.Mina am vazut ca ,,se rupe,,dar am crezut ca este mai dinamica putin,iar pozitia este constipata intradevar,dar ma rog era intr-un context anume ,,trebuia sa stea in spatele unuia trintit la pamint caruia tocmai ii lua gitul.La urma urmei si pe Spiderman l-am vazut de nenumarate ori in aceasta pozitie , cred ca aveau aceleasi probleme cu stomacul.Multumesc,ma apuc de studiul muschilor.

Eric
12-06-2006, 07:58 PM
"La urma urmei si pe Spiderman l-am vazut de nenumarate ori in aceasta pozitie , cred ca aveau aceleasi probleme cu stomacul."

Nu compara ceea ce faci tu acolo cu profesionistii care deseneaza Spiderman, pozitiile lui sunt dinamice, construite si binestiute de cei care deseneaza, la tine inca nu se poate compara.

De ce sa fie mana mai "dinamica" si cum ii "ia gatul" unuia, daca intre cele doua maini este asade mult spatiu? Toate astfel de intrebari se pun, cand un desen este "nelogic" si nu este bine construit.

ravage
19-06-2006, 07:40 PM
un kitch ,prima mea ,,pictura,, facuta cu o tableta grafica ,am folosit ca referintza o poza

ovidiums
20-06-2006, 12:23 AM
gagica?!?

ravage
20-06-2006, 03:47 PM
he he he ,,si pe mine tot fatza ei m-a atras in mod deosebit.

ovidiums
21-06-2006, 01:13 AM
ei bine, poate te-a atras fatza pe care ai vazut-o. cea pe care ai desenat-o e din parc de la opera.

ravage
21-06-2006, 02:36 AM
Asa este Ovidiums,ai dreptate,am continuat sa ma joc cu adobe

ovidiums
21-06-2006, 08:13 AM
asta e mai bunicel, chiar daca ii lipseshte coapsa dreapta.

ravage
22-06-2006, 12:48 AM
i-am facut o amputare asa este,,abia acum am observat si eu,graba strica treaba

Dariz
22-06-2006, 09:48 PM
Eu zic sa nu te mai semnezi pe ele ca sigur nu iti fura nimeni desenele:). Influentze Marvel la greu, old style. Ai cartea sau filmuletzul cu 'sa desenem stil Marvel'? incearca sa fii si creativ nu doar sa copiezi ce fac altzii.

ravage
23-06-2006, 02:36 AM
Scuza-ma Dariz eram putzin speriat ca i-mi fura cineva desenu am intrat in panica si m-am semnat pe el,promit sa nu se mai intimple asta,,iar cartea ,,sa desenam in stil Marvel,, nu o am , poate o imprumut de la tine.

ravage
23-06-2006, 07:27 AM
Si totusi,Dariz,a avea o,, influentza,,este una iar a ,,copia,,este alta,la ce te referi cind mi-ai sugerat sa fiu mai creativ si sa nu copiez ce fac altzii??

Dariz
23-06-2006, 03:55 PM
Eu nu prea imprumut carti. Dar poate o gasesti pe internet. Desenele le postasei in pe alt forum sub numele de schitze de concept. Nu poti sa spui ca sunt schitze de concept daca sunt desene care seamana in prop de 75 la suta cu un caracter deja existent. Eu cind zic concept(incepe sa devina idiot cuvintul asta) ma gindesc la o idee, sau la faptul ca inventez ceva. Nu este un desen pe care il fac copiind partzi din alte 3 desene. Da, e bine sa studiezi si ce fac altzii dar e o sabie cu 2 taisuri: de bine pentru ca mergi deja pe un drum batut si poti vedea cum anume au facut altzii dar de rau pentru ca o sa ajungi un simplu papagal. No ofence!(vorbesc la modul general) Tre sa ai un pic de tarie si ambitzie sa gasesti si propriile solutzii sa inventezi propriile forme etc etc, nu doar sa bijbii prin cartzi si comixuri si tutoriale. Parerea mea
Nu trebuie sa te enervezi pentru ca remarcasem asta la desenele tale de mai de mult nu am nimic cu tine. Acum am avut ocazia sa scriu, plus m-a distrat faptul ca ai scris copyright pe un desen si nu era cazul. Valoarea ta nu sta in fiecare schitza pe care o faci ci chiar in tine, nu e nevoie sa pui stampile unde nu e nevoie. O sa evoluezi si poate o sa vezi lucrurile altfel.
Cheerz!

ravage
23-06-2006, 04:54 PM
Mda,,poate ai dreptate,am pus acea stampila pentru ca acel,,caracter,,este folosit de cineva intr-un film de animatie,nu dau numele proiectului si altele,nu are rost, stampila este suficienta.In ceea ce priveste,,conceptul,,acesta avea un rol bine definit,trebuia sa se incadreze in anumite cerintze ale celui care a scris scenariul,oricum in acest thread nu este vorba de ,,concept,,este vorba doar de desen si vice versa ,pentru un concept nu este neaparata nevoie sa fii bun la desen. Am vazut,, conceptele'' tale de pe acest forum si iti inteleg reactia,poate atunci cind am sa evoluez o sa reusesc sa fac desene originale 100% asemenea ,,conceptelor''(chiar este idiot acest cuvint) tale.Drumurile batute de altzii inaintea mea sunt cele mai bune,nu este nevoie sa reinventez roata.Pe tema aceasta putem discuta foarte mult si nu este nici cazul si nici locul aici in acest thread.Nu sunt deloc nervos,doar simplul fapt ca ai remarcat mai demult desenele mele ma bucura

Eric
23-06-2006, 05:08 PM
"Mda,,poate ai dreptate,am pus acea stampila pentru ca acel,,caracter,,este folosit de cineva intr-un film de animatie, nu dau numele proiectului si altele,nu are rost, stampila este suficienta."

Pe langa faptul ca estetare greu de inteles, ce exact sa fie acel "caracter", dai intradevar dovada ca "conceptart", in caz ca acel "personaj" a fost la baza pentru un film de animatie, precum spui, nu trebuie sa aibe o calitate buna, ajunge kiar si asa ceva.

"pentru un concept nu este neaparata nevoie sa fii bun la desen."

Ba trebuie, asta in caz ca vrei sa visualisezi ce ai in minte. Daca asi fii regizor, mas intreba, ce sa fie acel personaj, e mult prea neclar si prost desenat pentru a intelege ce sa fie. Aici trei sa ai norocul cu modelistul 3D, care sa aibe destula fantesie si creatie pentru a scoate cat de cat ceva din ce vede pe hartie.

"Nu sunt deloc nervos,doar simplul fapt ca ai remarcat mai demult desenele mele ma bucura"

Insa ce remarcare sa fie? Una buna? Mas mira, este mai degraba a pain in the ass, cand vad asa ceva, ieftin, prost desenat, zero originalitate, asta sa fie ceva "demn de remarcat"?

Greu de crezut....

ravage
23-06-2006, 07:49 PM
Nici nu am avut pretentzia sa fiu sau nu apreciat,,dar atunci cind am de a face cu niste comentarii copilaresti si absurde referitoare la ,,originalitate ,,care vin din partea lui Daritz,care prezinta in conceptele lui ca fiind originale lucrari furate din tutorialele lui FengZu nu am de ce sa mai stau aici.Desfiinteaza-mi contul,,si asa cum avetzi obiceiul sterge si replayul meu

Eric
23-06-2006, 08:03 PM
Keep cool, nimenea nu sterge pe aici nimika. Daca ai impresia ca Dariz ar "copia" de undeva ceva, poti sa critici asta la el in thread, sa discuti la mod serios, nu credca Dariz sar supara. Ce a scris acolo sus, a fost o critica, in special dupa ce ca semnatura si avertizarea de a nu incalca legea de "copyright" pe acel desen al tau, sarea mai mult in oki decit desenul in sine.

Este foarte clar ca in desenele tale, originalitatea este inca la un nivel foarte mic, aproape acele componente vazute in desenele tale sunt legate la mod foarte simplu de unele "concepte"(mie imi place denumirea:)) binecunoscute, din diferite Comicsuri si Gamuri.

Nu trebuie sa te superi ca cineva te critica la acest nivel. Poate in cativa ani nu se va mai vedea aceste influnete si vedem un Ravage 100%, insa pana acolo trebuie sa te acomodezi cu situatia, ca cei mai avansati decit tine, au vazut ceeacefaci tu la nivel muult mai bun, mai profesionist si mai original.

Intradevar nimenea nu reinventa roata in sine. Insa felul precum combinam si facem "designul" la roti, toata aceasta combinatie, are ca rezultat un aer de originalitate.

Pasul tau este inca la a invata baza de desen. Abia urmatorul pas este , sa combini in asafel incat sa arate original. Bucurate daca reusesti intai sa visualisezi clar, ce anume vrei sa "concepti".

Si nu te mai supara, precum vezi, forumul ia conceptartul la serios, daca vrei sa ajungi si tu la acest pas, atunci trebuie sa inveti cacritica este necesara, kiar daca doare pe alocuri;)

Sal, Eric

ravage
23-06-2006, 08:41 PM
Ramin cool atunci,dar sa incheiem aici discutzia despre concept(nu asta ma intereseaza in momentul de fatza si poate foarte usor divaga aceasta discutzie,bw am furat ,,corbii,, din acel desen dintr-un alt desen facut de tine,ai mei arata ca niste corbi bolnavi de gripa aviara,sunt mai originali)vreau sa discutam doar despre baza desenului.Multumesc

Eric
23-06-2006, 10:51 PM
Discutiile sunt okay, nu incerca sa opresti asa ceva, deoarece este o esenta importanta in ceea ce facem.

"vreau sa discutam doar despre baza desenului"

E greu de discutat la asta, atita timp cit inca nu ai o "baza". Ai mici cunostinte care inca nu le ai combinat cu succes, in asa fel, incat putem vorbii de o baza.

Dariz
24-06-2006, 08:12 PM
Mda,,poate ai dreptate,am pus acea stampila pentru ca acel,,caracter,,este folosit de cineva intr-un film de animatie,nu dau numele proiectului si altele,nu are rost, stampila este suficienta.
pai nu mai posta mai ca poate am sa iti fur desenele si fug cu ele la Marvel sa ma angajez inaintea ta...:D

Nici nu am avut pretentzia sa fiu sau nu apreciat,,dar atunci cind am de a face cu niste comentarii copilaresti si absurde referitoare la ,,originalitate ,,care vin din partea lui Daritz,care prezinta in conceptele lui ca fiind originale lucrari furate din tutorialele lui FengZu nu am de ce sa mai stau aici.

Dariz
24-06-2006, 08:21 PM
yo! nu am replica la ce ai scris mai sus! De cite ori am desenat in stilul x sau y am spus asta. Imi place f mult si feng si Capullo si am desenat destul de mult in stilurile astea adica nu am ascuns asta niciodata. Cel putin eu asa am crezut ,ca nu e nici un dubiu ca sunt influentzat de x si y. Dar nu prea o sa vezi nimic copiat pe acolo si pus semnatura pe desene.

Dariz
24-06-2006, 08:34 PM
Geeee..! am citit si restu....:) Esti doar un incepator mai nu ai tu dreptul sa ma judeci. De fapt am gresit sa iti zic sa nu mai copiezi. Copiaza tata, poate invetzi si tu cite ceva. Esti inca la ivelul de copy-paste dar macar nu mai pune semnatura de desene ca sa eviti penibilul.
Hai sa traiesti!

ravage
24-06-2006, 10:16 PM
Ai ceva personal cu mine?.Nu am ce sa comentez la replayurile tale.Sunt absurde(Geee...! Yooo.Esti doar un incepator mai nu ai tu dreptul sa ma judeci...)acestea spun totul despre tine ca persoana.Esti un copil infatuat si nimic mai mult.I-mi cer scuze, nu merita sa-ti dau replay ,normal ar fi fost sa ma abtzin...dar nu am taria de caracter necesara.(pai nu mai posta mai ca poate am sa iti fur desenele si fug cu ele la Marvel sa ma angajez inaintea ta...)faza cu Marvel a fost mai mult intr-un spirit de gluma,,nu sunt atit de absurd incit sa ma imbat cu apa rece,nu este vina mea ca tu ai luat asta de buna.( Esti inca la ivelul de copy-paste dar macar nu mai pune semnatura de desene ca sa eviti penibilul. )i-ti mai explic odata,nu ma impiedica nimeni sa imprumut diferite elemente ,deja existente,pentru a creea un caracter,(si sa-mi pun si semnatura pe acel desen).Acesta este si mersul lucrurilor,nimeni nu este original 100% in ceea ce face.Nici nu ascund faptul ca am imprumutat elemente de la diferite personaje si le-am adaptatat pentru ceea ce am avut nevoie,(in fapt aceasta a fost intentzia mea de la inceput,sa fac niste caractere ,,soft,,nimic iesit din comun pentru ca de obicei cind incerci ceva prea original risti ca ceilaltzi sa nu intzeleaga ce reprezinta ,,caracterul respectiv).Totul a fost desenat cu simplul scop de a arata cit de cit bine in 3D.Aici este unul dintre ,,caractere ,,lucrat de un francez in 3D.Trebuie sa tzin cont si de posibilitatzile,uneori reduse ,a unui program 3D atunci cind concep un personaj.

Dariz
25-06-2006, 11:20 AM
Da intradevar am sarit un pic calul. Dar atita timp cit esti ironic la fiecare fraza sau ma acuzi de niste lucruri care nu sunt adevarate si imi pui sub semnul intrebarii munca care scuza-mi lipsa de modestie o surclaseaza pe a ta macar cu putin nu simt nevoia sa fiu politicos sau simpatic cu tine.

faza cu Marvel a fost mai mult intr-un spirit de gluma
Pai poate crezi ca eu chiar am de gind sa iti fur desenele si sa plec la marvel cu ele. Tot in spirit de gluma am spus si eu ce am spus. E in stilul tau aici nu vad ce te deranjeaza.

Acesta este si mersul lucrurilor,nimeni nu este original 100% in ceea ce face.Nici nu ascund faptul ca am imprumutat elemente de la diferite personaje si le-am adaptatat pentru ceea ce am avut nevoie,(in fapt aceasta a fost intentzia mea de la inceput,sa fac niste caractere ,,soft,,nimic iesit din comun pentru ca de obicei cind incerci ceva prea original risti ca ceilaltzi sa nu intzeleaga ce reprezinta ,,caracterul respectiv).

Cred ca ar trebui sa te feresti sa spui asta. Poate suna comunist sau doctrinar ce am scris prin primele replyuri dar eu chiar cred si aplic ce am spus acolo. Sa spui ca nu vrei sa fii original pentru ca oricum nimeni nu este original 100% sau ca oricum nimeni nu o sa intzeleaga ce ai tu in minte imi pare o scuza destul de jalnica pentru a masca lipsa de cunostinte sau de implicare. De ce crezi ca are nevoie cineva de conceptele tale daca ele sunt copiate dupa alte desene? Se duce frumos 3d-istul si face 3d-ul dupa alte blueprintz-uri, nu are nevoie de tine ca sa mai 'strici' si tu inca o data informatia. Tu iti vinzi ideile ca si concept artist, nu vinzi repoduceri. Ca industria te obliga intr-o anumita directie sau ca raportul munca/bani nu ese echilibrat ca tu sa produci ce e mai bun asta e alta mincare de peste. Oricum eu unul daca fac un desen pentru a fi folosit mai departe fie ca este platit fie ca nu tot il fac cit mai bine posibil si ma lupt pentru ideile mele pentru ca,,,cred in ele nu le fac asa la plezneala si nu ma retrag in coltul cu: 'vai dar sistemul e de vina'. Cred ca e singura metoda ca sa faci pasi in fatza.

Trebuie sa tzin cont si de posibilitatzile,uneori reduse ,a unui program 3D atunci cind concep un personaj.
In primul rind spui ca faci caracterele pentru un film de animatie si nu pentru jocuri. Asta presupune ca 3-distul lucreaza la nivel high-poly lucru care este evident si din ultima imagine pe care ai postat-o. Nu vad cum afecteaza 3d-ul munca ta de conceptartist plus din nou aceeasi problema cu 'da-mi cere bani instalatorul' o vad inchegindu-se aici. Toate lucrarile meseriase pe care le faci nu le faci numai pentru ca esti platit ci si avind in minte urmatorul potential job in care o sa prezinti lucrarile facute de-a lungul timpului plus faci desene meseriase pentru ca ITI PLACE. De aceea ne-am ales jobul asta nu?

acestea spun totul despre tine ca persoana.Esti un copil infatuat si nimic mai mult.I-mi cer scuze
Spun pe naiba. Aceeasi problema ca si cu desenele: ai vazut 2 schitze care sa semene cu ceva facut de feng si brusc sunt un plagiator ipocrit. Asa si aici din 2 vorbe m-ai clasat dar nu ma cunosti de loc. In schimb te miri de ce sar calul. Cumpaneste-ti putin cuvintele inainte de a scrie. Daca vrei sa te respecte cineva ofera la rindul tau.

P.S: 3d-ul arata foarte bine dar cum am zis nu exceleaza in originalitate. Este insa munca de calitate.
Cheers

Eric
25-06-2006, 11:50 AM
Sper ca va potoliti cu insultarile, ca nu prea vad ce rost au si unde duc...

Incerc sa reiau la ideea "concept - 3D".

Ai postat acolo sus un model 3D, ravage. Este bazat pe un concept deal tau? Daca da, te rog posteaza si conceptul, ca sa vedem, cat a putut intrebuinta 3Distul din el.

"Totul a fost desenat cu simplul scop de a arata cit de cit bine in 3D."

Insa asta spune, ca ar trebuii sa fie desenat bine, sa redai un volum anume, ca cineva sa priceapa in 3D cum sa il faca.

"Trebuie sa tzin cont si de posibilitatzile,uneori reduse ,a unui program 3D atunci cind concep un personaj."

Cred ca asta este cea mai mica problema a ta, eu cred ca inprimul rand trei sa tii cont, ca 3Distul sa priceapa ce anume concepti acolo, si din desenele prezentate pana acuma, precum am spus mai inainte, este norocul cu 3Distul ca are imaginatie destula sa gandeasca mai departe.

"bw am furat ,,corbii,, din acel desen dintr-un alt desen facut de tine,ai mei arata ca niste corbi bolnavi de gripa aviara,sunt mai originali)vreau sa discutam doar despre baza desenului."

Stai sa te dau in judecata, MWhahahahaha. Keep cool, daca tie nu tie rusine sa zici asta, pe mine ma doare in cot ce exact preiei dintrun desen al meu. Personal nu "pierd" nici un ban din treaba asta, daca asi pierde, ai afla prin intermediarul meu, avocat bun cu care lucrez de 8 ani(de fapt este o tipa, avocata):)

ravage
25-06-2006, 05:36 PM
Am mai venit putzin pe acasa daritz si vorbim ca niste oameni normali,scuza-ma pentru atitudinea mea dar,stii cum este,,input-output,cam ce replayuri primesc aceleasi replayuri dau,si incepusei de la primul replay cu niste ironii gratuite.Scuza-ma ca sunt nervos,poate ca din cauza durerilor mele constante de cap,nu este vina ta.O sa postez toate desenele,,si concepte mai originale,sper.De fapt iniziativa ta de a purta o cruciada impotriva plagiaturii este de apreciat, cindva gindeam si eu ca tine,dar am ajuns la concluzia ca nu se merita.De miine o sa caut si un profesor de desen si sper sa am ce prezenta pe acest site cu timpul.@eric,,,conceptul pentru soldatzel este in a 4-a schitza de pe site.(daca avocata este o deutschgirl cred ca este ,,buna,,dar doar din punct de vedere profesional)

Eric
25-06-2006, 06:02 PM
@eric,,,conceptul pentru soldatzel este in a 4-a schitza de pe site.

Multumesc, acu ne putem dea macar seama, ce sa facut acolo:

Este exact la ce mam gandit: Ai noroc cu 3Distul, ca are imaginatie sa duca o schita la un model. Legatura cu desenul tau de concept este mai degraba simbolica, pare ca a preluat din desenul tau gulerul, o parte din centuri si ceva din purtatoarea de magazine pe bulane, ceea ce mi se pare foarte putin, din cauza asta o denumesc simbolica. Restul este al lui, daca a avut doar acel desen ca concept.

De aceea spun, schita de mai sus nu este "conceptart", este doar o schita, nu conteaza daca tu ai scoso din buzunar sau ai copiato din alta parte. Insa asta este si problema lumii digitale: Exista mii de desenatori la nivelul tau, care, se vind la free sau la 2 Lei bucata, deseneaza ca atare, si, dupa un Model 3D bazate pe amarate schite, se numesc "conceptartisti".

Cel mai bune exemple vezi la Conceptart.org, la "Artists looking for a Job!". Daca tu te multumesti cu asta, okay, go ahead dude:) Cu citi mai multi de genul tau, cu atit mai multe joburi raman pentru si pentru cei care intradevar stiu sa faca conceptart:)

Eric
25-06-2006, 06:05 PM
"(daca avocata este o deutschgirl cred ca este ,,buna,,dar doar din punct de vedere profesional)"

Hahahaha, hmm, sa stii ca nu arata rau, are daca nu ma insel 41 de ani, insa arata ca de 35, blonda, svedishstyle, sexy kiar, insa mie frica ca ma da in judecata daca ma dau la ea;)

ravage
27-06-2006, 05:02 AM
Salut,,m-ai mult am ,,spalat la varza,,decit am postat desene ,scuze.Am o intrebare: Exista vreun ,,truc,, ca sa nu i-mi oboseasca privirea cind fac un desen?,,sau altfel spus,sa nu ma obisnuiesc cu desenul cind il construiesc,si imaginea mentala sa nu se suprapuna cu ceea ce desenez pe foaie?Adica sa fiu mai explicit,,vad ca dupa un timp sesizez greselile la un desen,,dar trebuie sa treaca citeva zile in care sa nu privesc desenul respectiv,,sau am vazut faza cu conturul atunci cind l-a facut Eric, am vazut ca desenul era gresit,dar numai dupa ce am vazut doar conturul,sau daca vad desenul ,,in oglinda,,sesizez unele greseli.Cum pot sa scap de problemele acestea?Cunoastetzi niste metode prin care sa pot sa ,,vizualizez,,mai clar formele?Sau doar repetitia este mama invatzaturii...

ovidiums
27-06-2006, 06:45 AM
dupa 40 de minute de desen faci pauza 10 minute shi priveshti in alta directzie (de preferabil in departare ca shi cum ai contempla) dupa care revii asupra desenului. timpii nu sunt batutzi in cuie, depinde de rezistentza fiecaruia.

Eric
27-06-2006, 10:01 AM
Ravage, in primul rand nu vad unde bagi mai mult de 40 minute intrun desen. Idea de baza este ca sa resisti si 5 ore la un desen, pana il termini fara greseli.

Cel mai simplu experiment: Incepe un desen, si cand ai impresia ca numai vezi nimika la el, posteaza si te ajutam sa mergi mai departe. Insa in schimb, stai cu fundul pe scaun, pana iti spunem noi, acuma gata.

Pauze fac tot timpul, deindata ce trecde un obstacol si cred ca lam rezolvat cu bine, fac o pauza mica. Insa ce nu vad eu la tine, este, ca stergi tot desenul daca este stramb sau gresit facut. Acel curaj, asa ca si curajul de a il construii si a lasa constructia acolo, nu vad la desenele tale.

Exact de asta ai nevoie, de rabdare, kiar si de ore intregi, si de constructie vizibila, cu greseli cu tot.

ravage
28-06-2006, 01:16 AM
le arat la stadiul de creion atunci,,la constructzie stiu doar de linia ochiului,ca trebie sa fie pe mijlocul paginii,si de acolo sa incep sa trasez perspectiva,,nu pe toate desenele le construiesc in amanunt,uneori uit notziunile si o iau razna,am inceput o banda desenata,,sper sa o termin si atasez citeva aici,,sunt mult mai multe dar nu le pun pe toate,,poate cind este gata finalizata

ravage
28-06-2006, 01:17 AM
si astea

ravage
08-07-2006, 03:26 PM
vreau sa termin bd-ul acesta care l-am inceput,stilul acesta de inkuiala va place sau nu(inker Matsuko)

ravage
08-07-2006, 03:31 PM
si asta

ravage
19-10-2006, 09:46 PM
alte schite,pentru unele am folosit referinte,pentru altele nu,le-am construit pe toate asa cum am invatat la scoala(ca intre timp urmez cursurile unei scoli de arta),ele sunt mult mai mizgalite in realitate dar le-am copiat ca sa nu arate chiar asa murdar

ravage
19-10-2006, 09:57 PM
si ceva colorat

vali
20-10-2006, 09:32 AM
hai ca incepe sa mishte carutza:D
ma intristeaza ca te certzi cu dariz.....dariz e foarte bun.....io nu m-ahs certa cu el....eu ash invatza in linishte de la el
pe bune!!!!

ravage
20-10-2006, 12:45 PM
@vali,,pai dupa ce ne-am certat,acuma daritz e prietenul meu, e cam dur uneori ,dar e baiat de drum lung si chiar am ce invatza de la el

spoitoru
20-10-2006, 12:51 PM
Klar. se simte influenta Marvel,atunci cand vrei tu treci si pe la sectiunea BD cu ceva mai original, hai ca merge, poti mai mult, bafta!

ravage
20-10-2006, 10:21 PM
ma chinuie talentul rau,,( am folosit poza ca referinta)

ravage
23-10-2006, 04:11 PM
ceva la care vreau sa stau mai mult timp,imi vine rau de cind pictez la ea,ceva critici sau sugestii daca aveti va rog

vali
24-10-2006, 11:50 AM
atata vreme cat nu ai sa incerci sa ajungi sa desenezi bine fara tableta, cred ca aceste incercari raman la nivel de incercari....si sunt cam....nereushite....
gresheli serioase de anatomie la tipa....

vali
24-10-2006, 11:53 AM
fatza este asimetrica
mana aceea este foarte foarte lunga [ia indreapta mana in jos!!!!!]
mana pare lipita din cauza umarului care nu e corect desenat
sanul este la subbratz, cand el de fapt ar trebui sa fie undeva pe piept
ps
acu serios.....nu ai gasit si tu o tipa mai faina si o pozitie mai ca lumea?

ravage
24-10-2006, 02:23 PM
Ce ochi format ai Vali,serios vorbind,abia acum am remarcat greselile.Acum vad ce dezastru este.Sunt la nivelul de incercari sau mai bine spus acuma invat sa desenez ,incerc sa asimilez,pina cind o sa reusesc sa visualizez (si sa desenez)totul perfect .Probabil este un proces care va dura ani de zile.Pina cind o sa am si ceva mai reusit o sa mai umplu threadul cu trash,sper ca nu va supara asta...,,ps
acu serios.....nu ai gasit si tu o tipa mai faina si o pozitie mai ca lumea?'' asta mi se parea faina cind am desenat-o,acuma nu mai am aceleasi sentimente fatza de ea

vali
24-10-2006, 02:26 PM
:)
am mare incredere in creion....
creionul nu aluneca atat de repde pe foaie, cum pe tableta....
parca iti spune.....grabeshte-te incet.....
creioneaza cu creionul.....la inceput e un aliat mai valoros decat tableta....
la urma vine si tableta:)

ravage
24-10-2006, 02:38 PM
Am retinut.De fapt la scoala sunt la stadiul de cuburi si cilindri,si numai creion.De tableta ma folosesc pt experimentele acestea de culoare,nu stiu cum sa folosesc pensula si folosesc tableta ca sa nu ma apuc sa arunc cu vopsea prin casa pe pereti..Mersi pt reply.

vali
24-10-2006, 02:41 PM
daca vad evolutie, or sa mai fie si reply-uri....fi sigur:)

ozzy
25-10-2006, 12:59 PM
ceva la care vreau sa stau mai mult timp,imi vine rau de cind pictez la ea,ceva critici sau sugestii daca aveti va rog

mie mi se pare ca ai inceput ok. eu as face un contrast mai puternic, as pune mai multa lumina, umbrele cred ca sunt deja la locul lor...

spor :thumbsup:

ravage
27-10-2006, 07:53 PM
experimentul terminat

ravage
08-11-2006, 06:42 PM
am mai desenat cite ceva,in speranta ca voi evolua
http://img149.imageshack.us/img149/2958/untitled2px0.jpg

http://img508.imageshack.us/img508/3783/vrajeala1rm6.jpg

between
13-11-2006, 11:56 PM
la primul desen:
-perspectiva mi se pare gresita - in sensul ca fiecare obiect fuge la alte punct de fuga.
- hasura e mai degraba mazgaleala...fi mai rabdator
- nu este o compozitie. intr-o compozitie nu au e cauta elementele singure, separate , cum ar fi cel din drepapta. daca acesta s-ar fi ascuns putin dupa cubul alb ar fi fost perfect
- este prost realizata trecerea de la planul orizontal la cel vertical.. in desenele de hasura nu prin linie ar fi trebuit sa de faca trecerea ci prin hasura

la al doilea desen ... palma mainii nu este ok construita in perspectiva, ceea ce face ca si degetele sa para a fi ingramadite fortat pe ea. curba care termina in palma degetul mare, este mult prea lunga.
uite cam ce ar fi:
http://i39.photobucket.com/albums/e175/betweenbaw/vrajeala1rm6copy.jpg

ravage
14-11-2006, 02:11 PM
Am sa tin cont de observatiile tale,cam 90% din ce spui ai dreptate.Adica obiectele asa erau ele asezate(trebuia sa le desenez asa cum sunt pozitionate),La palma,initial am desenat perspectiva aproape asa cum ai facut-o tu, dar am crezut ca este unghiul prea ingust si nu mi-a placut cum arata. La hasura sunt varza, recunosc.

laurghita
15-11-2006, 08:40 AM
La tabloul experiment terminat are prea multă strălucire īn partea stāngă, acel coronament stufos şi īmbācsit nu poate să permită atāta strălucire īn aceea parte a tabloului, ramurile nu au cum să fie mai luminoase īn partea de jos decāt sursele de lumină ce se presupune că radiază aşa tare pe ele, apa, stāncile... aproape zici că trunchiurile copacilor au luminozitate proprie.
Prima variantă e mult mai naturală...

ravage
15-11-2006, 11:42 AM
deci reflexul nu are cum sa fie mai puternic decit sursa de lumina,simplu si logic,trebuia sa deduc singur asta daca incercam sa folosesc putzin creierul din dotare.Multumesc laurghita si between

Dariz
15-11-2006, 12:23 PM
deci reflexul nu are cum sa fie mai puternic decit sursa de lumina
daca sursa de lumina nu apare in imagine 'reflexul' poate sa fie zona cu cea mai luminata din imagine

ravage
17-11-2006, 12:08 AM
niste poze colorate,adica am colorat direct peste poza(nimic de apreciat),dar sunt mindru de faptul ca bufnitza am facut-o in 8 minute si ma laud cu asta

ravage
07-02-2007, 03:09 PM
pictate clasic tempera si putin levels,desenele sunt mari iar scanerul nu-mi permite decit un A4,asa ca le pun pe bucati

ravage
07-02-2007, 03:19 PM
si creion

ravage
09-02-2007, 01:12 PM
...

ravage
07-03-2007, 05:30 PM
rezolutia este cam nasoala,pozate cu un telefon

buzu
07-03-2007, 05:42 PM
interesant ultimul

ravage
07-03-2007, 05:49 PM
a,ultimul este o reproducere facuta dupa un tablou,saru'mina buzu

ravage
17-04-2007, 04:02 PM
...

ravage
24-04-2007, 03:21 PM
...

ravage
27-11-2007, 03:05 PM
citeva schite pentru o banda desenata

spiderwebart
27-11-2007, 03:25 PM
mwahihi ...da sa stii ca Mephisto aparea mult mai weak in Faust (Goethe) - chiar si in ecranizare.
...faine :D ...keep 'em up :)

ravage
10-01-2008, 12:58 PM
schite,scuze pentru ca sunt cam murdare si nu le-am curatat

daniel262b
10-01-2008, 08:27 PM
la ultimul trebuie sa ai grija la perspectiva picioarelor... tine cont de axele umerilor, coatelor, bazinului, genunchilor si calcaielor. Picioarele sunt cam pe acelasi plan, dar cel drept ar trebui sa fie putin mai in spate, ca si la Arhanghel

in rest, imi plac naturile statice :)

ravage
19-08-2008, 07:25 PM
o reproducere

ravage
25-08-2008, 12:18 PM
ingerasi

ravage
03-09-2008, 06:36 PM
niste speedpaint facut astazi

ravage
04-09-2008, 07:19 PM
......

ravage
08-09-2008, 12:59 PM
alta reproducere

Dariz
08-09-2008, 02:51 PM
La partea de sus a corpului e un pic prea slab si portretul nu prea seamana cu originalul insa e un pas in fata..hai cu mai multe deseneeee!!!

ravage
08-09-2008, 06:41 PM
roger

ravage
09-09-2008, 04:16 PM
ceva foarte rapid

ravage
10-09-2008, 03:45 PM
desenul de azi

Ira_Melanox
10-09-2008, 07:56 PM
Dragut #95 si ultimele 2 :) La ultimul ai putea incerca niste stroke-uri mai putin "pufoase", evita sa folosesti airbrushul. Poti folosi un brush simplu rotund (e cel mai versatil ;) ) de opacitate mica, iar daca vrei sa blenduiesti culorile poti merge cu color pickerul sa alegi din aproape in aproape nuante pe care sa le pui langa brushstroke-ul initial.
A, si inca ceva. Daca marginea aia alba de pe chelie si stanga torso-ului e un backlight, ar trebui sa imprumute putin din culoarea fundalului (cam cum ai facut la omoplatul personajului).

Spor ca merge !

ravage
10-09-2008, 08:53 PM
multumesc Ira,nu ma asteptam la un reply din partea ta,o sa tin cont de sfaturile tale

ravage
11-09-2008, 06:45 PM
tot cu referinta

Sickbrush
11-09-2008, 06:52 PM
kemp remillard..good good mai fa de la el, cu cat mai mare atentie la linie si constructie.

ravage
16-09-2008, 03:36 PM
......

Ira_Melanox
16-09-2008, 10:31 PM
Nu-i rau :) Mai lungeste-i picioarele... si nu te sfii sa ne arati si fatza (personajului :p). Daca e o parte a lui pe care nu te simti confortabil sa o desenezi fii masochist si nu o exclude. Spor !

ravage
17-09-2008, 10:27 AM
merci Raluca

ravage
17-09-2008, 12:27 PM
ceva mai vechi

ravage
19-09-2008, 10:23 PM
autoportret

ravage
25-09-2008, 05:50 PM
...

ravage
25-09-2008, 07:42 PM
.....

ravage
29-09-2008, 12:46 PM
...

ravage
08-10-2008, 03:35 PM
...

patricke
09-10-2008, 03:17 PM
mi se pare mie sau masa aia are o perspectiva cam ciudata... ? e inclinata rau si nu cred ca ar putea sa stea ceva pe ea.

btw.. e primul meu post dar va urmaresc de ceva vreme... sunt extrem de incantat de ceea ce vad aici, dar inca nu am curajul sa pun ceva aici :)))) nu ma simt inca in stare... mai exersez ;-)

bafta

ravage
13-10-2008, 07:13 PM
da,e strimba masa

laurghita
13-10-2008, 09:02 PM
Māna ei stāngă nu este īn acelaşi repertoriu cu restul desenului şi drapajul nu are logică, nu este convingător; astea sar īn ochi la prima privire...

ravage
21-10-2008, 01:00 PM
.....

laurghita
21-10-2008, 04:21 PM
Tipu nu prea are burtă, māna/degetele ţi-au ieşit perfect, e după americanul ăla tare...

ravage
21-10-2008, 05:45 PM
este dupa Norman Rockwell (http://www.artchive.com/artchive/r/rockwell/rockwell_swimming.jpg)

ravage
22-10-2008, 01:43 PM
tempera

ravage
23-10-2008, 04:39 PM
......

mad_pixel
24-10-2008, 11:30 AM
mie mi se par foarte bune.bravo ravage.
btw imi zice si mie cineva cum sa postez si eu niste schite???:crazypilot:

Sickbrush
24-10-2008, 11:46 AM
daca se poate, te-as ruga sa micsorezi dimensiunea textului din semnatura, nu cred ca e nevoie de un text atat de mare si albastru pe deasupra. multumesc.

ravage
24-10-2008, 11:59 AM
ok

mad_pixel
24-10-2008, 05:49 PM
scuze...asa e bine?

mad_pixel
24-10-2008, 05:50 PM
multumesc ravage:nice::)

ravage
11-11-2008, 05:21 PM
pastel

ravage
19-11-2008, 01:12 PM
.....

ravage
23-01-2009, 03:45 PM
pastel si carbune

ovidiums
23-01-2009, 04:01 PM
cred ca e cazul sa inotzi si fara colac.

ravage
23-01-2009, 04:28 PM
adica?

ovidiums
23-01-2009, 04:55 PM
adica te-am mutat de la incepatori la schite.

ravage
23-01-2009, 04:57 PM
multumesc,a fost ceva de munca

ovidiums
23-01-2009, 04:58 PM
io zic ca abia incepe munca :)

ravage
04-02-2009, 01:23 PM
coments are welcome

laurghita
04-02-2009, 01:46 PM
Īn afară de ceva probleme de punere īn perspectivă cel mai supărător este faptul că sticlele influenţează prea puternic draperia din fundal, se simte o aură īn jurul sticlelor care influenţeză drapajul ca şi cum ar fi īn acelaşi plan, desenul pierde din adāncime din cauza asta.

ravage
18-02-2009, 07:08 PM
varianta color,nu prea sunt multumit de ea

ovidiums
18-02-2009, 11:39 PM
refa-o!

ravage
12-03-2009, 07:18 PM
exercitii

ravage
18-03-2009, 03:36 PM
colaje

ravage
03-04-2009, 07:56 AM
:whatever:

ravage
11-04-2009, 05:23 AM
abstract

ravage
22-04-2009, 02:38 PM
abstract2

ravage
06-05-2009, 07:55 AM
pentru cei din Constanta sunt invitati la expozitie,mai multe detalii aici (http://www.ctlife.ro/expozitii-constanta/expozitia-studii-si-ritmuri-vernisata-la-galeriile-amfora-pe-30-aprilie/) si aici (http://www.cugetliber.ro/1241038800/articol/39350/ritmul-imaginii-la-galeriile-amfora/)

ravage
09-05-2009, 05:40 PM
poze expozitie

ravage
09-05-2009, 05:41 PM
:yu:

ravage
14-05-2009, 05:51 PM
pastel

ravage
22-05-2009, 10:18 AM
abstract3

ravage
24-05-2009, 09:23 AM
:):)

ravage
02-06-2009, 12:24 PM
:yu:pentru ca m-am saturat de atitea abstracte

ravage
02-06-2009, 12:25 PM
:inlove:

ravage
02-06-2009, 02:06 PM
inker Sedeslav http://sedeslav.deviantart.com/

vevalentin
02-06-2009, 03:29 PM
Nu vreau sa par nepoliticos sau ceva de genu si nici nu incerc sa critic pe nimeni dar sincer.... n-o sa inteleg niciodata cum poate cineva sa expuna o lucrare care reprezinta 3 linii curbe... pur si simplu ma uit la ele si nu-mi exprima nimic, poate trebuie sa fii prea visator sa iti imaginezi ca ar reprezenta ceva anume. Acele colaje la fel, nu inteleg ce vor sa reprezinte sunt pur si simplu niste forme puse acolo gramada, asta poate face si un copil la gradinita, si sa fim seriosi un copil de gradinita nu face arta.. sau face??? Vazusem mai demult la TV un reportaj despre un elefant care picta, avea in fata niste culori, lua pensula cu trompa si pur si simplu mazgalea o bucata de hartie si arata exact ca o lucrare abstracta a marilor artisti (daca se pot numi asa)
Parerea mea e ca suntem oameni, avem mana, si nu e corect sa ne folosim talentul pt ceva ce poate fi facut si de un copil mic... respect pt celelalte lucrari dar cele abstracte, eu unul nu le inteleg.
Repet, nu vreau sa jignesc pe nimeni si daca am facut-o imi cer scuze, e doar o parere.

ravage
02-06-2009, 03:39 PM
e parerea ta ,nu trebuie sa le intelegi tu

vevalentin
02-06-2009, 04:43 PM
Exact, dar cred ca nu sunt singurul si nu mi se pare corect ca unii artisti sa munceasca zile intregi la o pictura sau mai stiu eu ce care totusi exprima ceva si orice om care nu are studii in domeniu si nici ochiul format isi da seama de mesajul lucrarii si alti artisti sa stea o zi la o chestie abstracta si apoi cele doua lucrari sa poata fi comparate in mod egal poate chiar cea abstracta sa aibe merite mai mari...

ravage
02-06-2009, 04:55 PM
Arta abstracta nu pot sa ti-o explic eu acum iti trebuiesc ceva studii in domeniu ,ceva carti citite despre arta moderna,,,,ce pot sa-ti spun in citeva cuvinte..Sunt teme pentru scoala,la colaje am pornit de la un colaj facut de un artist in care am redistribuit griurile avind grija sa pastrez aceiasi cantitate de griuri ,apoi de la acele colaje am trecut in pastel lucrariule .In pastel le-am mai imbogatit cu o hasura,un centru de interes etc.Le-am postat pentru ca mi-au placut .Sunt primele mele abstracte.
EDIT: Vad ca si tu vrei sa ai tangente cu abstractul in lucrarile tale ,dar parerea mea ca sa am si eu o parere este ca sunt departe de abstract

vevalentin
02-06-2009, 06:17 PM
..da... oarecum, dar in lucrarile mele e vorba de un abstract mai interpretabil, mai inteligibil si nu cel vag din care nu reiese mare lucru si unde privitorul trebuie sa faca un efort destul de mare pentru a percepe ideea artistului...

ravage
02-06-2009, 06:28 PM
ok,e bine atunci

ravage
17-11-2009, 05:07 PM
dupa mult timp in care am facut doar 3d ma apuc din nou de desen,acuarele

ravage
18-11-2009, 03:19 PM
acuarela

ravage
19-11-2009, 10:33 AM
:no:

ravage
20-11-2009, 08:28 PM
acuarele si o lucrare mai veche in tempera caruia azi am reusit sa-i fac o poza buna

ravage
06-04-2010, 03:45 PM
am inceput putina anatomie

ravage
13-04-2010, 11:49 AM
....

ravage
17-04-2010, 12:17 PM
draperie

ravage
19-04-2010, 12:33 PM
bd

ravage
01-05-2010, 01:27 PM
banda desenata

ravage
01-05-2010, 01:28 PM

andy_art
01-05-2010, 02:47 PM
looks like a badass trip to me ...
Are vreo logica toata treaba asta ?
Stai cred ca inteleg, pe vremea cand dinozaurii inca existau, o rama profet zicea descendetului sau de pericolele lumii, nu ? O varianta ar fi ca peste milioane de ani o sa fie folosit drept momeala la pescuit, sau o sa cada in veceu, eventual in canalizare unde il urmeaza o moarte sigura in mainile ... ehm ... dejectiilor. Rama mai mica isi baga picioarele in profetie si decide sa mearga la suprafata, unde e capturata si mancata de Ben Kingsley post apocaliptic si dupa o nava extraterestra toarna fizzy bubble peste cladiri si totu revine la normal (in afara de sulitele alea zburatoare cu bile la capat)
-- nu o lua ca o insulta, ia-o ca o interpretare realista, nu vreau sa te jignesc, dar chiar nu e facut bd-ul asta bine deloc.
haide omule ca poti face mult mai mult de atat si mult mai bine. bafta in continuare

ravage
01-05-2010, 02:49 PM
da,are logica dar nu are text,scenariul este scris de Marian Mirescu,Maxim pe forum si cand o sa-i pun si textul o sa o intelegi:)

andy_art
01-05-2010, 03:09 PM
da nu neaparat la storyline ma refer ... e de proasta calitate in general; perspectiva, personajele, fundalul, valoratia ... etc.
daca vrei sa arate bine, eu zic sa il refaci si sa acorzi mai multa atentie fiecarui "frame", plus ii trebuie un stil sa lege totul impreuna, adica Ben Kingsley si rama aia clar nu sunt din acelasi film. Rama e foarte cartoony adusa spre Rayman cu mainile alea si omu e grotesc intr-un fel, cu ochi de Looney toons. => nu are sens :))
bineinteles, in opinia mea; tu faci cu doresti tu, fiindca e desenul tau.

ravage
01-05-2010, 03:33 PM
merci de critica,dar chiar asa am vrut sa arate ,ceva cartoon cu semirealist,la perspectiva nu ma prea pricep,iar hasura va fi acoperita cu ink

ravage
21-05-2010, 10:19 PM
....

ravage
25-05-2010, 11:42 AM
...

llex_paul
25-05-2010, 01:16 PM
aa, nu m-am prea uitat de mult la tine in thread, foarte dragute benzile astea;)

ravage
25-05-2010, 01:37 PM
multumesc

ravage
17-08-2010, 08:57 PM
pentru o carte de copii

ravage
25-08-2010, 08:04 PM

ravage
28-08-2010, 10:50 AM

ovidiums
28-08-2010, 03:31 PM
iarta ma, nu am citit textele, m am uitat doar l desene...
e o poveste cu gay?

ravage
28-08-2010, 03:45 PM
Am vrut sa o fac mai malefica pe regina dar se pare ca a iesit barbat,si printesele care dansau trebuiau sa fie mai uratele

ravage
04-09-2010, 02:14 PM

ovidiums
04-09-2010, 04:58 PM
mama mama ce disproportii: la prima plansa personajul imbracat in femeie are bratele prea mari, celalalt prea scurte.
in plansa a doua femeia in albastru are cotul indoit invers.
probleme majore al decor: perspactiva, lipsa grosimi.

ovidiums
04-09-2010, 05:03 PM
ce se intampla?
de la pagina 10 in sus parca nu mai esti tu. parca ai sters cu buretele toata evolutia si ai repornit de la zero.

ravage
04-09-2010, 05:32 PM
lipsa antrenamentului:agree:

ravage
11-09-2010, 01:41 PM
am modificat primele 2 desene

ravage
14-09-2010, 11:08 AM
si un desen facut de fimiu la 4 ani:sarcastic:

ravage
11-10-2010, 12:09 PM

ravage
11-10-2010, 12:10 PM
:yes:

ravage
24-11-2010, 01:18 PM
concepte pt 3d

ravage
24-11-2010, 01:19 PM
xxxx

ravage
26-11-2010, 11:30 AM
bd

ravage
02-12-2010, 05:11 PM
:pleasantry:

ravage
03-12-2010, 06:09 PM
:yes:

ravage
07-12-2010, 05:36 PM
......

ravage
12-12-2010, 06:55 AM
am inceput sa inkuiesc bd-ul

ravage
14-12-2010, 07:06 PM
pg 2

ravage
19-12-2010, 12:58 PM
pg 3

ravage
09-02-2011, 09:10 PM
Cine vrea poate sa dea un vot aici (http://www.talenthouse.com/creativeinvites/preview/a5efe1bfe70f7a04cdcd9fb4fd7154d8/154)

ravage
12-02-2011, 01:08 PM
color

ravage
23-02-2011, 10:32 AM
bd

ravage
23-02-2011, 10:33 AM
......si autoportret,anatomie

ravage
05-03-2011, 07:32 AM
anatomie....

ravage
09-03-2011, 12:56 PM
cover
http://img560.imageshack.us/img560/1876/63122411.jpg (http://img560.imageshack.us/i/63122411.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

ravage
15-03-2011, 11:05 AM
piciorul,talpa...

ovidiums
15-03-2011, 11:09 AM
mmm... nu stiu ce sa zic... desenele par ca nu au rol de studiu, ci doar sunt reproduse dupa ureche. ma refer la primele doua.

o fi din cauza manierei de incuire de la banda desenata...

ravage
15-03-2011, 11:17 AM
nu te inteleg la faza cu maniera de incuire...

ovidiums
15-03-2011, 11:21 AM
adica, daca desenul initial a avut mai multa "constructie" pe care ai sters-o, redesenand doar contururile.

ravage
15-03-2011, 11:24 AM
nu a avut constructie,am facut doar outline,mai sus am muschii piciorului desenati mai in amanunt

ravage
17-03-2011, 02:32 PM
xxxx

Dariz
17-03-2011, 02:35 PM
Ceva ceva se intampla aici...te-am mutat la schite..:)

ravage
17-03-2011, 02:48 PM
Merci Dariz,sper sa desenez mai constatnt ca sa nu-mi mai ies din mana si sa fiu mutat iar la incepatori

Sickbrush
17-03-2011, 03:53 PM
nu cumva pustiul tau e cu thread pe CA?

ravage
17-03-2011, 04:47 PM
ba da ,el este:)

ravage
18-03-2011, 06:22 PM
studii dupa o talpa de ipsos

ravage
23-03-2011, 07:23 AM
xxx

ravage
23-03-2011, 01:27 PM
carbune,format mare

ravage
25-03-2011, 10:30 AM
am mai colorat un desen

ravage
14-04-2011, 12:15 PM
bd,scenariul Marian Mirescu

ravage
19-04-2011, 02:45 PM
xxxx

ravage
04-05-2011, 08:34 AM
:no::no:

ravage
08-05-2011, 10:46 AM
inker Engraphos http://engraphos-comics.blogspot.com/

ravage
13-05-2011, 10:46 AM
coperta la un proiect,inker Engraphos

ravage
19-05-2011, 04:42 PM
photoshop

stormtrooperscout
19-05-2011, 06:07 PM
Salutare....sper sa ajungi la Drak Horse nu de alta dar imi place mai mult AVP si Star Wars decat Spider-Man.
Ce vrea sa reprezinte lucrarea in photoshop ??experiment sau ?????

ravage
19-05-2011, 07:31 PM
Merci, a fost facuta ca test pentru un joc hidden objects

ravage
20-05-2011, 09:59 AM
Am mai lucrat la imagine

stormtrooperscout
20-05-2011, 10:24 AM
ai pus 6 carti pe mobilier din partea dreapta ... am castigat jocul ??? :P

stormtrooperscout
20-05-2011, 11:37 AM
de ce nu faci "stil "banda desenata si acest "concept"????

ivan gregor
20-05-2011, 11:52 AM
cred ca ar fi mers niste lumanari sa ilumineze camera si dadea si moodu ala de la ghicitoare in locul iluminarii pe fereastra,ghicitoarea asta e saraca in obiecte.keep on

ravage
23-05-2011, 07:51 PM
Tx for reply,merci si pentru sugestii dar cred ca ramane asa lucrarea

stormtrooperscout
23-05-2011, 10:47 PM
Stimate domnule ravage ..cine este Mephisto(in acest context) ... si de ce reborn??? murise ?? sau cum .....asta 1 la mana si 2, cum ai reusit sa faci aceasta lucrare ??in ce program ..nu de alta dar eu sunt mai "batut in cap " sa inteleg si eu ?!?!?
si 3 fata de Bd-urile facute de tine si aceste ultime doua lucrari sunt diferente MARI..imi place mai mult sa ma uit la incercarile de desen cartoon (BD)..decat "mama omida in photoshop"si "mephisto in latex inflacarat" sau mai stiu eu ce..este pacat de munca depusa pana acum sau poate unde sunt eu mai "paliu " si nu inteleg nimic....

LUMINEAZA_MA sa inteleg si eu cine sunt astia ce scop au ..sunt buni?? rai ??

stormtrooperscout
24-05-2011, 11:47 AM
@ravage ...scuze(ca am vb aiurea) ..am gasit ce este cu Mephisto .... ..
doar ca, asta de mai jos(de pe conceptart.org) este un pik diferit

BAFTA SI SPOR!!

ravage
24-05-2011, 12:05 PM
ok,tx for reply
anatomie si tricou

stormtrooperscout
24-05-2011, 03:45 PM
tu chiar vinzi ??? tricoul ....

ravage
02-06-2011, 09:49 PM
Da, normal

ravage
22-06-2011, 09:47 AM
w.i.p la o banda desenata

stormtrooperscout
22-06-2011, 11:41 AM
imi plac sunt retro asa!!

ravage
24-06-2011, 02:19 PM
inca 2

stormtrooperscout
24-06-2011, 11:24 PM
simpatice schitele de BD pe asta cu mehisto... chiar sunt curios sa vad despre ce este vorba(in povestire) .....daca ajunge la tipar pe bune de nu o cumpar
-la desen las jupanii de pe Va sa te toace marunt :P(glumesc)

BAFTA MARE SI SPOR

ravage
28-06-2011, 09:26 PM
merci

ravage
07-07-2011, 09:07 AM
xxxx

laurghita
07-07-2011, 10:40 AM
La fazele de acţiune trebuie să legi cadrele īntre ele să nu dea impresia de poze la minute distanţă
Cadrul I:
- e nevoie de ochelarist, să nu apară din neant
- trebuie să fie aplecat īn faţă ca să se lege prin fugă de de cadrul II, o postură de fugă trebuia, eu am copy/paste de la ultimul cadru
Cadrul II:
- dacă arbaleta era deja īncărcată distanţa temporală īntre I şi II era prea mare, acţiunea lāncezea... n-are timp de nici să īncarce aşa de rapid se petrece totul.
- umărul īnclinat să nu dea impresia că stă īn poziţia de tragere īn genunchi ci chiar loveşte
- 1+1+1 explică perfect acţiunea ochelaristului īn paralel cu acţiunea principală
Cadrul II:
-gātuirea nu se face deasupra bărbiei, e imposibil.
...
Astfel ochelaristul are "viaţa" lui, săgeţile au "viaţa" lor, 2 acţiuni īn paralel care īntăresc acţiunea principală.

ravage
07-07-2011, 10:54 AM
da, ai dreptate,,merci mult,, refac pagina, nu prea imi dadeam seama din scenariu cum sa fac actiunea aici, am vazut si eu ca e cam naspa,,merci ai facut bine

ivan gregor
08-07-2011, 01:13 AM
Actiunea trebuie sa se citeasca de la stanga la dreapta si sa asa fiecare chenar sa te trimita la urmatorul.

-In cazul asta primul chenar trebuie intors pe orizontala[flip] pentru a te trimite spre al2lea..nu ca acum cand imi da senzatia ca tre sa ma uit dedesubt.
-Si cum a zis laurghita undeva pacolo trebuie sa apara ochelaristu si stearsa o sageata dar la partea cu pozitia in alergat nus de acord pt ca domnu ala i-a dat 2 picioare in gura deci era accidentat si oricum ei se luptau si erau pe o cladire unde spatiul este mic si nu avea de ce sa-l fugareasca pe CAp de metal ala pt ca oricum il contraataca.poate doar cu genunchii un pic flexionati si de la shold un pic.ma rog..orice pozitie mai dinamica dar fara alergat:)))
Cladirile prea la acelasi nivel arata si foarte indepartate de cladirea astora ma indoiesc ca intre era un parc imens:)) fa-le mai aproape sau macar vreuna

-al2lea chenar ma trimite spre primul...ar merge capul facut in 3/4 cumva uitanduse mai in jos sau sa tina arma in mana cealalta[in repaus]indreptata spre urmatorul chenar.Mainilea alea care presupun ca sunt ale ochelaristului n-au ce cauta.
Eventual mai bagi un mini chenar cu plan detaliu pe ochi[ochi gen ca aude ca se apropie.daia suspectand:))] Capatul arbaletei cumva se invarte? pt ca in chenaru 2 e in pozitie diferita fata de māner.. si se pare ca trage cu 2 sageti deci cumva tre sa se vada 2 lacasuri pt 2 sageti ca nu prea par.

Din cate mi-am dat seama pare ca chenarul din mijloc e defapt al4lea nu al3lea cum e pozitionat altfel numi explic cum din stransoarea din primul randu de jos ajunge sa traga in ochelarist. pare al3lea pt ca e cel mai aproape de 2 si leaga cu primu jos dar ca inteles e al4lea[asta ma clarifici tu]
-Si nenea cu arbaleta in fiecare chenar tine sageti in mana..neaah .mai scapa de ele.
-Ultimul chenar la fel flip orizontal ca sa ma trimiti spre pagina urmatoare nu inapoi[da nui nimic daia exista photoshop si imprimanta sau masa de lumina si intors foaia invers:))]

Sper ca am putut sa te ajut si sa nu consideri asta critica destructiva[cum mi sa mai zis da nu pe site=)))ce am mai ras atunci]
Si sper ca am scris destul de clar:-??

Desenul din postul 241 imi place mega mult desi initial am crezut ca e vazut din spate poate pt ca pare sa nu prea aiba gat si ochii prea mici si nu se disting dar tot imi place.

Bafta in continuare

ravage
15-07-2011, 05:43 PM
Tx Ivan,,cateva concepte pt comicsul acesta,,voi posta doar primele 10 pagini din comics pe internet,,restul in revista

ravage
22-07-2011, 08:01 AM
si characterele mele gasite intr-o pictura veche :sarcastic:

ravage
27-07-2011, 10:33 PM
overpaint originalul link (http://www.oceansbridge.com/oil-paintings/product/74280/thearchangelmichaeldefeatingsatan)

ravage
30-07-2011, 04:47 PM
xxxxx

ravage
02-08-2011, 11:16 AM
http://img98.imageshack.us/img98/1720/mephistox.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/98/mephistox.jpg/)

http://img38.imageshack.us/img38/4900/morganacopy.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/38/morganacopy.jpg/)

http://img814.imageshack.us/img814/2213/biozonegrey.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/814/biozonegrey.jpg/)

ravage
03-08-2011, 06:23 PM
alt personaj
http://img233.imageshack.us/img233/8550/faustq.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/233/faustq.jpg/)