PDA

View Full Version : Entry - lilcara, concept by Dominus

lilcara
14-06-2006, 11:46 PM
Acesta este conceptul, cum zice si in titlu, facut de Dominus.

Pe parcurs sper ca voi avea mai multe schite de la el. Om vedea ;)

lilcara
14-06-2006, 11:52 PM
Si un prim update.. "Soferul". Low-poly, fara detalii multe pt ca in imaginea finala nu o sa se vada prea bine.

Eric
14-06-2006, 11:56 PM
""Soferul". Low-poly, fara detalii multe pt ca in imaginea finala nu o sa se vada prea bine."

Wow, "exact" ca in "concept" gandit.

lilcara
15-06-2006, 12:15 AM
Sincer, nu inteleg rostul postului tau (ma intreb daca ar trebui sa folosesc plural sau pronume de politete din cauza diferentei de varsta). Da, se vedea asta din concept, dar asta inseamna ca nu pot sa explic de ce personajul e lipsit de detalii?

Eric, te respect si iti admir munca, mai ales ca unul din mai marii acestui forum, dar nu stiu cum sa interpretez ironia din raspunsul tau... Sper sa nu fie cu rea intentie..

Vlad_Pascanu
15-06-2006, 01:48 AM
In sfarsit se incumeta cineva
din conceptul lui Dominus se poate scoate un 3d frumos
bafta

lilcara
15-06-2006, 08:07 AM
Mersi bombeu! Sper sa iasa ceva pe masura conceptului.

Eric
15-06-2006, 09:57 AM
Lilcara, keep cool, imi cer scuze. Intradevar, ironia din postul meu te poate supara, speram insa ca o intelegi intrun mod. Iti explic de ce:

Ideea de baza acestui challenge este, ca 3Distii sa modeleze bineinteles pe "conceptul"celor de la 2D. La "conceptul" lu Dominus nu se recunoaste nimika ka fiind acolo un model precum lai facut, deaceea am raspuns cu irronie, nu pentru a face "scandal" ci pentru a atrage atentia. Se vede acolo o pata, nimika mai mult, acolo poate sa fie un "medic", un "macaragiu" sau un "burocrat", ma rog, nu este concept, se poate interpreta orice din kestia de acolo. Interpretatia ta este interesanta, insa nu are legatura prea mare si directa cu "conceptul", este o interpretare foarte "libera".

Asta nu este o critica la tine, ci este o critica generala, ca 2Distii sa puna mana sa faca"concepte" serioase, sa prezinte conceptul in asa fel, incat sa fie foarte clar, atit ca forma cat si ca idee ce exact reprezinta "pata" aia de culoare acolo. Pe acest forum vin foarte multi 2Disti care posteaza"ceva" si spun ca este "concept". In special daca munca ar trebuii sa mearga mai departe la 3Disti, este prea putin o astfel de reprezentare, fara a face o definitie clara la "concept".

Sper ca nu teai suparat prea mult, data viitoare las ironia deoparte si am sa critic mult mai direct.
Salutari, Eric

lilcara
15-06-2006, 06:43 PM
Okey, nici o suparare, am inteles ce vrei sa zici.

Pentru mine conceptul este foarte neclar. Nu e simetric mechul, in multe zone nu se distinge ce si cum, de aceea interpretez cum pot.
Nu stiu ce a fost in mintea lui Dominus cand a desenat, de aceea l-am batut mult la cap sa imi faca si alte schite, sa inteleg mai bine. Insa e ocupat, acum am inteles ca e plecat (nu m-a anuntat nimic) etc. Mai mult de atat nu pot sa fac fara sa devin enervant.
Asta imi ofera o libertate pe care nu o vreau pentru ca risc sa nu ma ridic la nivelul concept artistului iar parti din model sa para foarte improvizate. Cred ca intelegi in ce situatie sunt.. ;)

Si acum se poate sa ma intrebe cineva de ce am ales conceptul asta. Pai, mi-a placut cel mai mult. Impactul vizual a contat si cred ca ar da cel mai bine 3d. Si sper ca nu supar pe nimeni cand spun ca mi s-a parut chiar cel mai explicit. Au fost mai mult ilustratii decat concepte. Din nou, imi cer scuze daca cineva nu este de acord.

Nu vreau sa umplu threadul de discutii fara updateuri dar deocamdata cam stau pe loc cu modelarea :)

Eric
15-06-2006, 07:03 PM
Te inteleg foarte bine, si imi pare rau ca Dominus nu a avut timp sa faca mai mult, sa explice mai mult. Insa din cauza asta am si atras atentia, ideea challengului este ca Conceptartistul sa lucreze la fel de profesionist ca 3Distul:)

Sa speram ca Dominus revine la concept, sau poate un alt conceptartist sa te ajuta sa il duca mai departe, asta bineinteles cu acordul lui Dominus.

Sal, Eric

roLand
15-06-2006, 11:01 PM
lasa "shofeorul" :)

apuca-te de mecha...mie imi lace la maxim bruta asta...daca te mai tii mult de "burocrat" poate vezi ca fac altii inaintea ta mecha-ul

spor

dodoPAN
15-06-2006, 11:06 PM
un mini OFFtopic:

interesanta discutie, nu pot insa sa cred ca 3d-istul din discutie duce lipsa de imaginatie... poate fi interpretata remarca mea ca ironica, imi asum riscul.

totusi, un 3d-ist ar trebui sa conceapa modelul 3d ca atare si sa-l dezvolte (bineinteles) dupa propriile limite si limitari. 3d nu este neaparat egal cu lipsa de imaginatie. 3d dezvolta si detaliaza. 3d da forma 2d. mai mult de-atat, simplu si clar, nu gasesc. ;)

ONtopic: lilcara, buna alegere, inceputul promitator, imi imaginam un astfel de omulet la comanda monstrului. keep up and keep us updated !

bafta si spor !

roLand
15-06-2006, 11:24 PM
pai nu e off-topic ce ai spus..eu zic ca 2D-ul e "indestulator" ca sa zic asa. daca Dominus n-are timp cu atat mai mare castigul lui lilcara

Eric
15-06-2006, 11:48 PM
Dodopan, nimenea nu a spus kestia asta, cu siguranta 3Distul are imaginatie, cel putin, ar fi tare bine sa aiba;)

Insa inintiatorul Challengului vroia sa vada concepte SI realizarea in 3D la nivel profesionist, eu doar miam dat cu parerea, restul depinde de teamurile alese, thats all.

Succes in continuare,
Eric

Dominus
17-06-2006, 07:26 PM
eric, nu inteleg de ce tonul asta sarcastic :confused:
lilcara, uite aici o skitza rapida, sa imi zici ce mai ai nevoie :p

Eric
17-06-2006, 09:04 PM
Nu este ton "sarcastic" ci ton mai degraba "critic"! Explicatiile leam dat mai sus.

vali
18-06-2006, 09:45 PM
dodopan
tu lucrezi si 2d si 3d :D [eu stiu]
da sa sti ca mai sunt si care stiu 3d foarte bine insa fara referinte nu se descurca.....
in fine
nu asta e important
important e ca in aceasta echipa cel de la 2d 3 sa duca mai departe conceptul in schitze si planshe de design.....
design inseamna functionalitate in afara de estetic.....
asha ca dominus....hai....la treaba maestre :D:D:D:D:D

lilcara
18-06-2006, 09:52 PM
cu siguranta 3Distul are imaginatie, cel putin, ar fi tare bine sa aiba;)Mda... ar fi bine ;)

Un picior de mech (inca neterminat):

lilcara
21-06-2006, 09:39 PM
Update

omar
21-06-2006, 10:10 PM
foarte bine pana acum...imi plac imbinarile
spor

sandu22
21-06-2006, 10:35 PM
..vezi totusi ca mai ai nevoie de cateva puncte pe sprijin , la laba piciorului, acele 2 'degete' care sunt mai in spate..personajul tau e ca si cum ar sta pe varfuri, drept, fara a fi putin inclinat in fata [ k sa-si tina echilibrul]. modelarea-i faina ;)
bafta

lilcara
21-06-2006, 10:48 PM
Ai dreptate, sandu22. In concept are picioarele perfect intinse chiar daca sta tot pe varfuri. Cu genunchii indoiti mai mult lasa o alta impresie generala, daca intelegi ce vreau sa spun, mie mi se pare ca isi pierde din caracter.
Poate modific picioarele.

Mersi, omar!

Master_Blaster
21-06-2006, 10:58 PM
Iese super...si e adevarat ca isi pierde din caracter dak ii skimbi pozitia!

lbg
22-06-2006, 12:14 AM
place

dodoPAN
22-06-2006, 12:27 AM
merge bine, keep up !

o observatie: imi pare ca picioarele conceptului, mai precis labele, prezinta 5 degetele, sau macar 4 (eu il vad personal cu 5 - cele 3 din fata si cele 2 de sprijin/echilibru in spate).

uita-te mai atent, cere parerea dominus-ului si confirma-mi sau infirma-mi dubiile ;)

spor si inspiratie !

later edit: am vazut ca si sandu22 a tratat aceeasi problema, dar n-am inteles inca solutionarea. este 2 degetele in plus sau nu este ? :p (concept2d/modelare3d)

Dominus
22-06-2006, 07:22 PM
bravo lilcara, mie imi place cum a iesit pana aici :) cu toate ca sandu22 are dreptate ;)

dodoPAN, sunt 3 degete in fatza si unul in spate... hmm, poate o sa fac un desen mai bine.. oricum i-am dat mana libera lui lilcara

roLand
22-06-2006, 07:44 PM
bai, lu' asta ii zice si "CRACANILA" ? :D

imi place....

lilcara
22-06-2006, 09:48 PM
hmm, poate o sa fac un desen mai bine..Parca n-ar strica :D

Mersi tuturor pentru pareri.

raddisk
24-06-2006, 01:00 PM
Foarte frumos realizat pana acum si foarte bine interpretat (improvizat).

Vicar
26-06-2006, 12:43 AM
Salut baieti,
Sunt nou pe site. Am citit cate ceva din discutiile voastre, pertinente de altfel.
Ce vreau sa va intreb? Cum sta treaba cu concursurile astea? Face cineva un desen si toata lumea contribuie sa realizarea lui?
Multumesc.
Best.
V.

lilcara
26-06-2006, 01:27 AM
raddisk, mersi!

Vicar, a fost initial un concurs 2d (vezi aici (http://www.visualart.ro/forum/showthread.php?t=11917&page=1&pp=15)), iar concursul asta e continuarea lui: realizarea conceptelor in 3d. Citeste aici (http://www.visualart.ro/forum/showthread.php?t=12221) ce si cum.

...
Voi posta ceva nou in curand.

Vicar
26-06-2006, 11:45 AM
Mersi pt. raspuns, am priceput. In cazul tau, Dominus este 2D (creatorul conceptului) si lilcara este 3D. Impreuna formati echipa pt concursul asta. Interesant.

lilcara
28-06-2006, 01:09 AM
Pff... glad that's over. Acum... texturare :(

Dominus
28-06-2006, 09:17 AM
frumos! ;)
nu prea imi place insa cum a iesit bazinul in spate

Vlad_Pascanu
28-06-2006, 09:45 AM
fain ,dar cred ca suporta mai multe detalii din modelaj(presupun ca vrei sa le faci din textura)
la unirea membrelor cu trunchiul nu prea imi place ,pare cam teapana articulatia(rotatie intr un singur plan?)
bafta

Vicar
28-06-2006, 11:33 AM
N-am obiectii la modelare (nu ma pricep), eu stiu doar se desenez. Oricum e misto. Intreb si eu ca incepatorul: -Il putem vedea si animat? Daca da, cand? (No offense.)
Keep up the good work!

sandu22
28-06-2006, 02:30 PM
incheietura la mana fa-o mai larga, la fel la baza degetelor, asa sunt prea fixe, nu are prea multa mobilitate, incearca sa lasi loc de o prindere cu cat mai multa libertate de miscare [rotire 3D]

lilcara
28-06-2006, 05:16 PM
Dominus, nici mie nu-mi prea place sincer ;)

bombeu, probabil ar fi mers prea multe detalii... dar nu mai e mult timp pana la deadline. Nu stiu daca o sa reusesc sa fac tot ce mi-am propus. Mai ales pe partea de texturare, care este punctul meu cel mai slab.

Si ai atins aceeasi problema ca sandu22... Articulatiile. Problema e ca la un model 3d lumea se uita mai mult la functionalitate decat la 2d. Am avut un concept de urmarit care nu prea mi-a dat de inteles cum sa fac incheieturile, de exemplu umerii si soldurile chiar par sa se roteasca pe o singura axa.
As putea sa distantez partile, sa modelez incheieturi, mecanism ceva, dar ar mai arata la fel?

Vicar, scopul concursului este o imagine statica, nu se pune problema unei animatii fara rost, obiectiv, poveste etc, nu am timpul necesar...

Mersi tuturor pentru post-uri, si astept si mai multe pareri, pana nu e prea tarziu :)

Dominus
28-06-2006, 05:56 PM
well, sper sa se inteleaga din poza cam cum functioneaza

gospo28
28-06-2006, 05:57 PM
eu nu inteleg ce se intampla aici . Arata urat rau ! Parca a luat 100 de baroase peste picioare sau parca este facut din aluminiu si toata greutate corpului apasa in locul ala .

Nu stiu dar arata ciudat . In rest imi place !

salut

sandu22
29-06-2006, 12:37 AM
poate ar merge un telescop prins intre acel cot si degetul din spate, sa amortizeze, mersul sa fie mai lin...dominus, bratele se rotesc, insa bratele nu se vor atinge niciodata, iti lipseste miscarea in plan orizontal.. fa-l sa bata din palme, daca poti :)

-alex-
29-06-2006, 01:44 AM
subscriu gospo. in rest jos palaria. (cat ma pricep eu la 3D :D)

Vicar
29-06-2006, 03:39 AM
Dominus, am inteles perfect cum functioneaza. Multumesc.
lilcara, ai facut o treaba buna. Felicitari.
Vicar :)

roLand
30-06-2006, 09:56 PM
palmele trebuie putin lucrate sunt prea plate

zona incercuita arata rau

spor

aIex
04-07-2006, 12:52 AM
da-tii tare ca se apropie :D
http://img46.imageshack.us/img46/7875/mcmfak013dx.jpg

nais uor sou far gaiz, mobilizari din astea sa tot fie

lilcara
06-07-2006, 03:16 AM
Modelul e 'unwrapuit' si a mai suferit ajustari la modelare (inclusiv partea aia incercuita care nu place nimanui :) ).
Texturile sunt banale, nimic special, din lipsa de timp. M-am gandit sa le postez, desi nu sunt deloc impresionante/interesante.

Mersi pentru pareri, apreciez ;)

roLand
06-07-2006, 07:54 AM
B E T O N !!!

:) mie imi place la maxim...nu stiu de ce dar imi place individu' asta....

bravo

Dominus
06-07-2006, 10:12 AM
yep, very nice, am sa incerc sa te ajut cu texturile, chiar daca nu am mai facut...

lilcara
07-07-2006, 08:45 PM
Mersi roLand si Dominus!

Iluminarea, nothing fancy: 1 mr area omni, 1 mr area spot, 1 sky.

Prima imagine este un clayrender. Am atasat si un printscreen cu layerele din Photoshp.

lilcara
07-07-2006, 08:58 PM
Cam asta e :) Poate ii voi face un background, sa nu ramana simplu fundalul. Deocamdata asa ramane.

Hires (1875x2500) (http://img146.imagevenue.com/img.php?image=81174_mechafinalhires01_394lo.jpg)

Hope you like it ;)

lilcara
07-07-2006, 09:03 PM
Si arhiva zip.

Nelu
09-07-2006, 10:30 AM
felicitari, ati fost singura echipa dar meritati pe deplin premiul, bravo !

lilcara
10-07-2006, 12:22 AM
Mersi Nelu!
Sunt curios de ce nu s-a mai bagat nimeni. Subiectul a fost f. interesant si premiul destul de motivant. Eram convins ca o sa fie mai multi interesati.

Sunt curios daca mai e valabil concursul...

Dominus
10-07-2006, 10:03 AM
fain de tot lilcara! imi pare rau ca nu am avut timp de texturi si background :(
felicitari ca ai dus proiectul pana la capat!

Adi
10-07-2006, 07:02 PM
Salut baieti!
In primul rand imi cer mii de scuze pentru implicarea minima pe care am avut-o in desfasurarea acestui concurs insa sunt intr-o perioada nu prea fericita.

In al 2-lea rand felicitari lilcara si dominus pentru lucrare. Este excelenta si spun asta fara sa fiu influentat de faptul ca nu au fost concurenti, lucrarea este demna de orice galerie, bravo! Nu este perfecta (eu prefer mai multa rugina/degradare :p ) insa este f. buna!

Dupa discutii cu sponsorul am stabilit ca lipsa concurentilor anuleaza acest concurs. Eu regret f. mult pentru ca tema imi placea iar lilcara si dominus au inceput in forta punand stacheta sus pentru restul lucrarilor... banuiesc ca examenele si vacanta au fost de vina, asta e...

Voi lua legatura cu lilcara pentru un mic premiu de consolare iar premiul actual se va reporta la un viitor concurs 2d+3d ce va fii lansat in toamna.

Va multumesc pentru participare,
Spor!