PDA

View Full Version : Inca un incepator :)

junker
05-07-2006, 12:35 PM
Salutare tuturor,

Urmaresc forumul de aproximativ 3 ani, de un an si un pic mi-am facut user, dar l-am folosit doar pentru butonul "New Posts" :D. Nu am postat nici o "lucrare" pentru ca nu le consideram la nivelul VA, dar am observat ca multi incapatori au evoluat mult postand aici si urmarind sfaturile celor mai mari.

Nu sunt sigur daca postez unde trebuie dar la Illustration nu este sectiune de Beginner.

Pentru inceput am pestisorul asta (desenat cu mana, scanat si facut vector in Corel). Vor urma si altele.

Am uitat sa va spun ca pestisorul este facut pentru un banner pentru o pescarie.

Va multumesc.

OmE
15-07-2006, 02:31 PM
mie imi place, sunt adept al desenelor animate so... keep up the good work

ovidiums
15-07-2006, 09:35 PM
pescaria e un loc in care peshtii sunt crescutzi pentru a fi mancatzi; nu au motive sa fie fericitzi sau "shmecheri".

lbg
15-07-2006, 10:03 PM
bine ai venit.

ce cauta buricul pe burta de `obor` a unui peste? sau e "peste" si te imbie pt o "sirena"?

junker
16-07-2006, 01:01 AM
In sfarsit comenteaza cineva :)
ovidiums: nu voiam sa fie smecher ci doar simpatic, imi pare rau daca a iesit smecher, cum spuneam si mai sus e facut pentru un banner ce va fi agatat pe autostrada ma gandeam ca un peste morocanos nu prea imbie lumea. O sa postez luni cand ajung la munca tot banneru. Pescaria are si restaurant unde il poti "avea" pe fericitul de mai sus gata preparat.

lbg: 1 - ce inseamna in contextul asta "obor" ca nu inteleg?
2 - hai sa zicem ca nu e chiar buric, pesti au un orificiu prin zona aia
3 - initial avea si nari dar au ras unii de mine si le-am scos, apoi m-am uitat la niste poze cu pesti si am observat ca majoritatea chiar au niste chestii asemanatoare cu narile.

Va multumesc

Halsted
27-07-2006, 08:56 PM
pescaria e un loc in care peshtii sunt crescutzi pentru a fi mancatzi; nu au motive sa fie fericitzi sau "shmecheri".
ce comentariu rautacios
mie imi place pestisoru mi se pare super funky

kaeru
27-07-2006, 09:25 PM
"hai sa zicem ca nu e chiar buric, pesti au un orificiu prin zona aia"
adica vrei sa zici.... ca... e....
GOD! eu n-as cupara astfel de pesti!!!!
(glumesc)
totusi, ce-i... orificiul... ala...?...

vali
27-07-2006, 10:00 PM
ce dracu...ati trecut prin shcoli :D
peshtele are si nari si are si ceea ce oamenii numesc miros [mirosul nu e doar atuul oamenilor....rechinul miroase o urma de sange de la 10 km....omul e o varza pe langa peshte la capitolul asta:D]

iar orificiul ala nu e buric, e gaura prin care peshtele isi depune icrele si mai da afara excesul de mancare...pe romaneshte....se ****!!!!!

hoitmail
27-07-2006, 10:22 PM
nu stiu cine si'ar dori sa manince un peste deprimat, e ok asa :)

ovidiums
27-07-2006, 10:57 PM
ce comentariu rautacios
mie imi place pestisoru mi se pare super funky

suntetzi tembeli... un peshte vesel nu poate fi un peshte consumabil. de consum. victima (adica prins shi pus la saramura). un peshte bun de mancat nu tre sa fie smart. shmecher sau deprimat.
e la fel ca logo-ul abatorului de prci "godac" unde e un porc care e pe post de bucatar sau macelar, adica te serveshte el cu carne de porc...
ce dracu?!? traim in perioada in care gainile sunt patroane peste avicole shi peshtii peste pescarii?!? nu mai confundatzi produsul cu serviciile!!!
unde se mananca peshte nu potzi sa pui un peshte sa te serveasca ci tre sa pui peshtele pe tava (e clar halsred?!?)
am mai vazut un logo la un cabinet stomatologic unde pe post de stomatolog e un rechin cu o freza in mana... una e sa tzi se faca dintzi de rechin shi alta e sa te trateze un rechin.

whatever, e cel mai bun logo pe care l-am vazut (asta ca sa fac intr-adevar un comentariu rautacios)

raddisk
28-07-2006, 12:06 AM
Nu cred ca este cazul sa ne enervam prea tare de la un pestisor. Trebuie sa ii dau dreptate lui ovidiums, pestele care urmeaza sa fie consumat nu trebuie sa fie nici vesel nici deprimat ... trebuie sa fie mort, de-a binelea.

El relativ simpatic, dar nu in contextul de fata.

In cazul asta, pe autostrada pe mine ma imbie mai degraba o farfurie plina cu bunatati din peste. Sau un peste cu doua x-uri in loc de ochi. Sau mai multi :)

hoitmail
28-07-2006, 12:18 AM
se poate argumenta si fara limbaj sau ton isteric; sper ca e de vina doar oboseala. Daca tot vorbim de servicii, pestele la tava se potriveste mai mult pt un restaurant decit pt o pescarie

junker
28-07-2006, 12:35 AM
va multumesc mult pentru comentarii, poate mi-ar fi prins bine niste sugestii concrete pentru imbunatatire.

hoitmai: Locatia respectiva are si restaurant, am mentionat mai sus

Ovidiu MS: chiar nu era nevoie de ultimul comentariu, am postat totusi la beginners ...

bannerul a fost deja executat cu pestele asta dar din pacate cu un alt text, nu cel facut de mine, o sa postez cat mai repede altceva ca sa scapam de "pestele" asta.

posse
28-07-2006, 12:55 AM
Ovidiu MS: chiar nu era nevoie de ultimul comentariu, am postat totusi la beginners ...

ba chiar cred ca e cel mai la obiect comentariu - vrei o opinie sincera shi cred ca acesta este motivul pt care ai postat pestele- shi nu conta unde (chiar shi la beginners)

pestele are un look stupid :D scuze dar asta e :) mai posteaza ca sati iertam pacatele

3 - initial avea si nari dar au ras unii de mine si le-am scos,
asta e simpatic :)

ovidiums
28-07-2006, 08:39 AM
ok, sorry...
pe mine ma duce cu gandul catre un acvariu sau expozitzie de peshti.

junker
28-07-2006, 09:10 AM
Posse, ma refeream la asta:

"whatever, e cel mai bun logo pe care l-am vazut (asta ca sa fac intr-adevar un comentariu rautacios)"

De restul spuselor chiar ma bucur, chiar ma gandeam ca ovidiu are dreptate si poate era mai bun un pescar in stilul asta in loc de pestisor.

junker
28-07-2006, 09:11 AM
ah, acuma vad, Ovidiu, pestisorul nu e logo, e doar un desen de pe banner :)

junker
28-07-2006, 09:24 AM
Asta e un logo pentru o firma care se cheama "naturelle" si este ... organizatoare de evenimente.
Multumesc

Maxim
28-07-2006, 11:21 AM
Concluzie la Pescarie, ca o idee: un rechin ricanand!
Ce fel de evenimente?

vali
28-07-2006, 11:25 AM
Asta e un logo pentru o firma care se cheama "naturelle" si este ... organizatoare de evenimente.
Multumesc

cumplit
stilizare defavorabila a unei anatomii indoielnice

ovidiums
28-07-2006, 11:57 AM
iar silueta e de "el" nu de "ea" (ma rog, cu indulgentza de rigoare)

Eddie
28-07-2006, 12:18 PM
Hmm, mi se pare absolut masochist sa reprezinti un peste fericit care face reclama la pescarie, un cocos cu pana la palarie care face reclama la avicola etc. Dar, vorba aceea, clientul nostru stapanul nostru - presupun ca ideea provine de la client.
Despre executie: imi place cum ai desenat corpul & coada, nu-mi plac ochii (pupilele sunt ok, dar forma ochilor e ciudata - prea lati imho). Pentru un incepator, e foarte OK.

Eddie
28-07-2006, 12:24 PM
Heh, lucrurile se precipita aici. Pana sa apuc sa postez comentariul la pestisorul fericit a mai venit un logo.
"naturelle" e feminin, deci silueta de mascul e putin... ciudata. Anatomia nu trebuie sa fie musai corecta, cat sugestiva - ceea ce imho este. Nu vad insa legatura intre organizarea de evenimente si logo. Doar daca nu cumva organizeaza nunti de un anumit fel, caz in care ar fi aproape spot on. :D

Eddie
28-07-2006, 12:29 PM
Si ca sa nu-mi mai zica Maxim ca nu sunt constructiv, iata cateva propuneri absolut generale (habar n-am de ce fel de evenimente se ocupa firma aceea, asa ca...)
- silueta unei mirese mirosind flori
- silueta unei fete care danseaza imprastiind flori
- silueta unei fetite care se joaca in iarba cu un catel
chestii de genul asta, care sa combine o prezenta feminina cu oarece chestii naturale/proaspete/gingase/etc.
Spor la treaba,
E

Maxim
28-07-2006, 12:34 PM
Nu mai zic :)) , E
Sugestiile-s OK
Constituie un bun start
Astept sa vad ce mai zice junker dupa toti pumnii primiti in gura :D:D

ovidiums
28-07-2006, 12:37 PM
presupun ca s-a plecat de la logo-ul agentziei "mercury" care e altceva (ma refer la concept)

vali
28-07-2006, 12:46 PM
ba silueta e anemica si prost stilizata, nu va mai datzi dupa deget
acuma
daca e ceva feminin......
incercatzi varianta naturelle

ovidiums
28-07-2006, 12:55 PM
ar merge: "feel natural, feel elle" :)

oricum, silueta (asha stangaci stilizata) are prea multe elemente masculine (cap,umeri,bratze,coapse)
asha cum e dezvoltata tema acum ar putea fi mai degraba pentru o crema anticelulita barbateasca.

junker
28-07-2006, 01:12 PM
Intr-adevar silueta este (sau cel putin am vrut sa fie :shrug: )de barbat, cand i-am intrebat ce fel de evenimente organizeaza ei mi-au raspuns "orice fel de evenimente", deci ...

Legatura dintre logo si agentie: tipul pare dinamic (intodeauna, cred eu, evenimentele sunt dinamice); are o atitdine relaxata, naturala poate, dar nu cred ca mai au rost explicatiile avand in vedere ca asa zisul logo este "cumplit". As vrea sa imbunatatesc aceeasi idee sa vedem daca iese ceva.

Ovidiu, in nici un caz nu m-am inspirat din logoul celor de la mercury. Chiar ma intristeaza ideea asta, cum ca inspirat fiind a iesit totusi un logo execrabil.

Eddie, iti multumesc pentru propuneri insa nici acolo nu vad legatura cu agentia organizatoare de evenimente.

De fapt eu de la inceput nu am inteles numele de "naturelle" pentru o ag de org ev.Dar asta nu e problema noastra.

"Astept sa vad ce mai zice junker dupa toti pumnii primiti in gura"
Ma bucur nespus sa vad atatea comentarii mai ales din partea unor nume mari (vali, ovidiu)

eddie: ce inseamna "imho"

Vali: nu inteleg ce ai vrut sa spui cand ai marit "elle"

Mai pun aici 2 variante pe care le facusem, nu le-am pus inainte pentru ca o consideram pe asta ca fiind cea mai buna din cele 3. Poate o ajungem undeva. Ovidiu, la varianta 2 stelutele nu sunt inspirate de la logoul LeoBurnett

junker
28-07-2006, 01:14 PM
Am apasat aiurea pe butoane si am postat inainte sa apuc sa bag atasamentele

vali
28-07-2006, 01:21 PM
"naturelle" e feminin, deci silueta de mascul e putin... ciudata.
+

daca e ceva feminin......
incercatzi varianta naturelle
+
in limba franceza "elle" inseamna "ea"

junker
28-07-2006, 01:23 PM
bun, multumesc, eu vedeam doar partea naturala din naturelle nu si cea feminina.

vali
28-07-2006, 01:24 PM
:)

ovidiums
28-07-2006, 01:25 PM
asta cu stelutze e mai ok, insa scoate-i "feel better"-ul ala

junker
28-07-2006, 01:33 PM
"scoate-i "feel better"-ul ala"

e al clientului :( oricum; logoul e facut acum 2-3 luni, nici nu stiu daca s-a mai folosit sau nu, pe mine ma intereseaza doar sa vad unde am gresit in ce am facut pana acum si poate data viitoare voi face mai bine. Nu o sa postez nici o "lucrare" in curs ca sa o imbunatatesc cu ajutorul vostru pentru ca nu ar fi corect (cel putin asta cred deocamdata).

vali
28-07-2006, 01:35 PM
de ce sa nu fie corect?
sfaturile pe VA sunt gratuite.....important este sa iasa lucru bun, indiferent pentru cine e sau asha ceva:)

junker
28-07-2006, 01:36 PM
uite si fara feel beter pentru ca acum pot sa fac ce vreau cu el :D

junker
28-07-2006, 01:37 PM
vali, pai daca la valoarea mea pot sa fac numai idiotenii e corect sa postez aici, voi sa imi dati sfaturi, intr-un final sa iasa ceva bun si eu sa iau bani din asta?

ovidiums
28-07-2006, 01:41 PM
daca invetzi din asta ce conteaza ca mai scotzi shi bani?!? :D

nu cred ca exista cineva pe acest forum care sa-shi atribuie meite pe o lucrare unde a venit cu idei ajutatoare.

vali
28-07-2006, 01:42 PM
vali, pai daca la valoarea mea pot sa fac numai idiotenii e corect sa postez aici, voi sa imi dati sfaturi, intr-un final sa iasa ceva bun si eu sa iau bani din asta?

nu a zis nimeni ca faci numa idiotzenii
dara daca sfaturile noastre sunt gratuite, atunci logic ca raspunsul la intrebarea de mai sus este DA....

Eddie
28-07-2006, 02:00 PM
elle = ea
imho = in my humble opinion
in rest, singurul furt pentru care nu esti pedepsit e ala de meserie...

junker
28-07-2006, 02:12 PM
Aici am niste vectorizari facute dupa referinte. Din ele au iesit niste brelocuri (matrita din metal si arse pe piele cred ca se numeste inscriptionare cu timbru sec dar nu sunt sigur de asta).
Nu stiu daca au ce cauta aici dar eu le-am pus ca sa mai vedeti lucruri facute de mine. Daca nu isi au rostul le stergem.

Mentionez ca:

Mamaia e singurul care nu e vectorizat dupa referinta
Chiemsee este de fapt un clipart din corel putin modificat
Cu stema de la Bayern am luat tzapa pentru ca dupa ce am vectorizat-o, asta durand destul de mult, m-am gandit sa vad daca nu cumva era pe bestbrands ... si era.

Multumesc

junker
28-07-2006, 02:14 PM
am uitat o bucatica la export