PDA

View Full Version : Testing...

Maxim
22-08-2006, 12:35 PM
Testul BD cel mai insemnat a fost cel al lui Sandu Florea.
Singurul user care l-a dus pana la capat a fost Dariz. A folosit si celorlalti, pentru ca au aflat pe pielea lor rigorile artei secventiale ;)
Au mai fost si altele, transmise pe PM, email, messenger etc
Din unul din ele s-a...infiripat (anti/para/sub/ultra) eroul Esko, prezent in revista Carusel si cu multe episoade in pregatire... Dar stiti scurta poveste a publicatiei.
As incepe cu ceva simplu, ca dimensiuni, dar complex ca redare: expresie, postura...
Acesta, primul, era un test customizat oarecum, destinat (PM) unui singur VA user... Acum e pentru tot cartierul:D
E asa:

RAZBOIUL S-A SFARSIT. S-A INTORS DE PE FRONT SI-SI CAUTA FAMILIA INTR-UN ORAS DEVASTAT. REUSISE SA SCAPE DE UNIFORMA PONOSITA SI SA IMBRACE HAINE GASITE ICI SI COLO PE DRUMUL PRINTRE RUINELE "PACII"...SI PACEA CAPATA CONTUR IN MINTEA LUI SI OCHII SAI GOI STRALUCIRA: LODWANA, IUBIREA LUI. IMAGINEA EI PAREA TOT MAI REALA. TRESARI! ERA CHIAR EA, ACOLO, IN FATA LUI...? IGNORANDU-L TOTUSI?

Realizati o imagine (aceasta din urma, "intalnirea", dar in care apare numai cu Eroul nu si iubita lui) sau o suita de imagini care sa cuprinda, in final, neaparat, si aceasta imagine cu Eroul..."intalnind"-o pe Lodwana

Maxim
22-08-2006, 12:54 PM
Draw a sequence ending with the Hero's image, showing deep emotion (mimics and body language) or only this final image:

(WAR IS OVER. HE'S BACK FROM THE FRONT LOOKING FOR HIS FAMILY IN A DEVASTATED CITY. HE GOT RID OF HIS WORN OUT UNIFORM PICKING CLOTHES ON HIS WAY THROUGH THE RUINS OF "PEACE"...AND "PEACE" BECAME MORE DEFINITE IN HIS MIND...) AND HIS EMPTY EYES GOT A SUDDEN GLARE: LODWANA, HIS LOVE. HER IMAGE SEEMED SO REAL. HE THROBBED! WAS IT HER INDEED, THERE, IN FRONT OF HIM...? LOOKING DISTANT, THOUGH?

Dariz
23-08-2006, 03:02 PM
un schieci!

Maxim
23-08-2006, 04:03 PM
interesanta "lectura"!;)
ai figurat-o cumva si pe ea, totusi - incearca fara ea, daca e vorba doar de ultimul cadru (cu el, fara ea)

HERETICcountess
23-08-2006, 04:15 PM
Reply In English Please Im Quite Interested In This...haha!

Maxim
23-08-2006, 04:21 PM
interesting "interpretation"!
she appears there too, somehow - if this is the last panel she musn't be there, only him and...his state of mind:D

Maxim
23-08-2006, 04:59 PM
Realizati o imagine (aceasta din urma, "intalnirea", dar in care apare numai cu Eroul nu si iubita lui) sau o suita de imagini care sa cuprinda, in final, neaparat, si aceasta imagine cu Eroul..."intalnind"-o pe Lodwana

edit: in care apare numai Eroul nu si iubita lui
DECI fara "cu"
Sorry, Dariz:(

(Romanian inside stuff:D )

Dariz
07-09-2006, 06:43 PM
Costeen a 'spus' asta!
Enjoy!

costeen
07-09-2006, 07:50 PM
da..merci dariz, raman dator :)

sirluke
07-09-2006, 09:47 PM
nice...very...1940 :)

costeen
07-09-2006, 10:58 PM
nice...very...1940 :)
10x, astept si parerea lui Maxim...

Maxim
08-09-2006, 01:18 AM
Este o scena dinainte de INTALNIRE, nu?
Urmeaza si altele, asadar...
1. Decor: solul e ok - crapat, cabluri rupte...insa cladirea nu da seama de momentul...post-belic
2. Unghiul folosit da amploare cladirii, monumentalitate eroului. Accentele se pun deci pe elemente care, din pacate, nu "spun" prea multe din "povestea" noastra: Eroul intra, obosit, in orasul sau, inca in picioare. Cam asta "citim".
3. Eroul: intors de pe front, este imbracat destul de cool, prea cool pentru conditia sa. Hainele si ele pot spune ceva despre el. Ce spun ele aici: Inainte de a junge in orasul sau, a poposit la un han, unde s-a odihnit bine, a gasit haine curate, a luat micul dejun, a fost la frizer si astfel primenit a purces la drum...si peste cateva minute iata-l in cartierul unde crescuse...Ca limbaj corporal, poate sa fie un moment de surpriza, de "freeze": tocmai isi luase de la gat insemnele militare si cand sa le arunce...!! OOH! (desi pe fata lui nu se vede surpriza!)... Ce s-a intamplat?! SUSPENSE...
4. Cadrul: interesant pentru dezvolatarea lui pe verticala - aici ai folosit un obiectiv foarte larg sau o miscare de "camera" de jos in sus: si tocmai de asta ti-as sugera sa nu tai cadrul in sus...Continua cu cerul. In acest mod adancesti perspectiva, de la detaliile cu tuburile si cablurile de jos pana-n "tarii", inaltul cerului - unghiul folosit, contraplonjeu, o impune. Alte argumente pentru continuarea cadrului in sus (care implica si compozitia) este faptul ca ai "taiat" si in stanga si in dreapta si jos (inevitabil, aici jos) si chiar sus, foarte aproape de varful "foisorului" si inclinarea spre dreapta! Continuand verticala, echilibrezi.

Mai lucreaza la "poza" eroului.

Technically, un foarte bun desen de "penciller" ;)

costeen
08-09-2006, 03:15 PM
pai ce sa mai zic...un reply care ma face sa imi dau seama de complexitatea momentului :D
deocamdata cam asta era viziunea mea asupra 'intalnirii' dintre cei doi, avand in vedere ca personajul feminin nu trebuie sa apara in cadru...mai am in minte o varianta, de data asta cu o scurta introducere cu ce s-a intamplat inaintea punctului culminant, o sa vina...

Maxim
08-09-2006, 03:39 PM
Asta-i momentul?! Unde e ea? Urmarind privirea eroului...hem...:D

gospo28
09-09-2006, 11:30 AM
Max uite si varianta mea

kaeru
09-09-2006, 11:53 AM
Costeen, in desenul tau, ai acordat mai multa importanta backgroud-ului decat personajului. Ar tr sa fie fix invers.
gospo28 - interesanta aboradrea "intalnirii" !

kaeru
12-09-2006, 04:12 PM
http://img140.imageshack.us/img140/9033/01tz4.jpg

http://img148.imageshack.us/img148/9515/02be3.jpg

Dariz
12-09-2006, 05:59 PM
tare bai Kaerule!!! Chiar tare pe cuvint!

gospo28
12-09-2006, 07:20 PM
Ca lumea mai Kaeru ! Imi place povestea !

Maxim
13-09-2006, 10:11 AM
Plecaciune!
Socant este pentru mine imaginea finala care ma duce cu gandul la ilustratia pe care o facusem pentru revista ORION nr.6.
Devine tot mai interesant :):)
Pana acum, nimeni nu l-a abordat..."frontal" pe erou in ultima caseta!

kaeru
13-09-2006, 12:25 PM
"Chiar tare pe cuvint!"

Te cred pe cuvant !

Lego
13-09-2006, 01:28 PM
Aaaaowhh... kaeru... superb.
De altfel, nu ma asteptam la mai putin de la tine.

Eric
14-09-2006, 11:04 AM
Foarte frumos pana acu. Kaeru, foarte interesante paginile, Costeen, prea teapan arata desenul, personajul prea luung si backgroundul prea "construit". Lipseste "viata" in imagine, compozitia trebuie inca de cateva ori refacute pana toate elementele din ea sa se combine harmonic.

Incetul am si eu ceva mai mult timp pentru forum, voi incerca si eu.
Sal, Eric

Maxim
08-02-2007, 07:18 PM
alta "tema":

Strip sau o plansa BD*
"Eroul" nostru mananca o banana si arunca in spate coaja. Se aud zgomote de alunecare si de lovire.
Ce s-a intamplat?
Raspunsurile, DESENATE*, evident!!

(trebuie sa fie haios - mai trebuie sa spun?;))

Maxim
03-07-2008, 03:45 PM
N-a mers.
Alta, de sezon:
Cateva ipostaze pana la o plansa (ideal!) din "Caldura mare" de I.L.Caragiale:

Termometrul spune la umbra 33 de grade Celsius... Sub arsita soarelui, se opreste o birje, în strada Pacientei, la numarul 11 bis, catre orele trei dupa-amiaz'. Un domn se da jos din trasura si cu pas molesit s-apropie de usa marchizei, unde pune degeteul pe butonul soneriei. Suna o data... nimic; de doua, de trei... iar nimic; se razima în buton cu degetul, pe care nu-l mai ridica... În sfârsit, un fecior vine sa deschida.
În tot ce urmeaza, persoanele toate pastreaza un calm imperturbabil, egal si plin de dignitate.
...
F. : Numele dv.?...
D. : Destul, atâta! ma cunoaste dumnealui... suntem prieteni...
F. : Bine, domnule.
D. : Ai înteles?
F. : Am înteles.
D. : A!... Spune-i ca sa ne-ntâlnim negresit.
F. : Unde?
D. : Stie dumnealui... Da sa vie neaparat.
F. : Când?
D. : Când o putea.
F. : Prea bine.
D. : Ai înteles?
F. : Am înteles.
D. : A!... si daca vede pe amicul nostru...
F. : Care amic?
D. : Stie dumnealui!... sa-i spuie ca nu s-a putut reusi cu afacerea stiuta nimic, fiindca am vorbit cu persoana... Nu uita!
F. : Se poate sa uit?
D. : ...si zice ca acuma e prea târziu, daca n-a venit la vreme; caci daca venea macar cu câteva zile înainte, alta vorba!... poate ca s-ar fi putut... Tine minte!
F. : Tiu, domnule...

D. : ...deoarece nu plecase înca matusa persoanei care s-a dus pentru ca sa dea arvuna tutorelui minorilor, si el nu aflase înca, deoarece nu-i spusese nepotul cucoanei, cu care era afacerea ca si terminata, daca mai avea rabdare pâna luni seara, când trebuie neaparat sa se-ntoarca avocatul, fiindca s-a dus cu o hotarnicie; dar acuma, cu regret, este imposibil din mai multe puncte de vedere, care le stie dumnealui... Asa sa-i spui.
F. : Bine, domnule...
Domnul pleaca... Feciorul da sa-nchiza... Domnul se-ntoarce.

D. : A!...stii ce? nu-i spune nimic, fiinca poate nu tii minte exact persoanele. Trec eu mai bine deseara sa-i spui... La câte vine d. Costica seara la masa?
F. : Care d. Costica?

Maxim
07-12-2010, 10:57 AM
Ultima cerea o "rezolvare" intr-o singura plansa.
Pentru inceput, personajele...?

Cea dinainte, gasirea unei alte "rezolvari", gasirea unei poante, a unei incheieri interesante.

Ho, ho-hoferim merituosilor :dirol: participanti la test un cadou-:inlove:doua din lista de aici:
http://www.visualart.ro/forum/showthread.php?t=18434
#3 (care a ramas in mare masura aceeasi)
si fanzine cu autografe, na!

Moshu'

Maxim
28-12-2010, 03:15 PM
Sa-ncheiem cumva ;)

La Multi Ani!