PDA

View Full Version : 3D Challenge Zone - Saptamana 17 - figurina de plastilina

LEON
13-09-2006, 12:56 AM
Reguli:
1. Concursul are durata de o saptamana. In fiecare zi de miercuri se anunta un subiect iar martea se desemneaza castigatorul. Castigatorul fiecarui concurs propune subiectul pentru concursul de peste o saptamana, dupa ce in prealabil s-a consultat cu moderatorii. Cel care deschide threadul in care anunta subiectul este obligat sa posteze regulile de baza ale concursului. Castigatorul va fi desemnat prin poll public.

2. Pentru realizarea subiectului se poate folosi orice soft 3D. Pentru o buna prezentare a lucrarii se accepta si ajustari intr-un soft de editare imagine.

3. Orice user poate participa cu una sau mai multe lucrari la acelasi concurs. Conditia este ca fiecare lucrare sa fie prezentata intr-un singur post, iar modelul sa fie total diferit de celelalte modele prezentate de user sau de catre ceilalt useri.

4. Se pot afisa una sau mai multe imagini ale subiectului, din orice pozitie, dar este obligatorie prezentarea obiectelor si in modul wireframe si specificarea softurilor folosite.

5. Orice compozitie trebuie sa fie originala. Se accepta in cadrul lucrarii modele luate de pe net sau de la altii, modele predefinite din anumite programe sau modele realizate de user cu alta ocazie, dar numai ca suport. Acestea nu vor fi luate in considerare la aprecierea lucrarii. Userul are obligatia de a enumera in post aceste obiecte si de a specifica provenienta lor. Obiectul care face tema concursului curent este obligatoriu sa fie modelat si texturat in intregime de catre user. Texturile de orice fel sunt acceptate.

6. Toti userii sunt liberi sa comenteze sau sa critice in mod civilizat lucrarile prezentate.

7. Incalcarea oricarei parti din regulile de mai sus duce la descalificarea lucrarii. Userul poate reveni cu o alta lucrare in care va respecta regulile. Pe langa aceste reguli, se vor respecta implicit regulile generale ale forumului VisualArt. Pentru orice nelamuriri exista moderatori care pot raspunde intrebarilor

TEMA: Figurina de plastilina

MODELARE: puteti modela absolut orice obiect (organic, anorganic, uman, animal, vegetal, metalic, nemetalic, mecanic etc) cu conditia ca aspectul sa fie de model din plastilina.

MATERIALE: sunt foarte importante! stie toata lumea cum arata plastilina.
Nu uitati ca bucatile de plastilina de diferite culori se pot amesteca obtinandu-se efecte interesante

Compozitia conteaza si ea, iar o punere in scena cu mai multe obiecte din plastilina constituie un plus.

Deadline: 27.09.06 (2 saptamani)

LEON
13-09-2006, 03:25 PM
pentru inspiratie si idei

LEON
13-09-2006, 03:26 PM
altele

maddog
13-09-2006, 10:20 PM
oi fi io incepator, da ma bag, ca e bun de exercitiu :)

Phoboss9
14-09-2006, 05:17 PM
Frumoasa tema dar avand in vedere ca am o gramada de probleme cu facultatea nu cred ca ma bag.
Succes si spor la treaba!

Akira Hanzo
14-09-2006, 05:57 PM
Da. Asta e o problema... timpul! Motiv pentru care ar fi mai bine un challange contra timp. O figurina din plastilina are un grad avansat de dificultate: poate semana usor cu orice alt material... Mai apoi timpul nelimitat ii impinge pe multi sa faca planuri atat de mari incat sunt greu de terminat.
Oricum, o sa incerc si eu un personaj de plastilina! :thumbsup:

LEON
14-09-2006, 06:57 PM
2 zile ajung? :D
sau ce intelegi prin "challange contra timp"?
un speed modeling cu timp de modelare limitat... o ora sau doua
sau durata toatala a challenge-ului sa fie mai scurta?

[radu]
14-09-2006, 07:32 PM
...figurina din plastilina are un grad avansat de dificultate: poate semana usor cu orice alt material... Mai apoi timpul nelimitat ii impinge pe multi sa faca planuri atat de mari incat sunt greu de terminat.
Asta se intampla pentru ca 'multi' nu stiu cum sa abordeze o cerinta. Timpul este mai mult decat rezonabil dar conteza cum este impartit: stai 90% din timp sa gasesti un shader de plastilina cat mai credibil si pe urma modelezi ceva la intamplare sau modelezi o super-scena in timpul asta si in restul de 10% cauti cu disperare ceva sa semene cat de cat a plastilina si care "poate semana usor cu orice alt material" ?! Eu as alege prima varianta.

Akira Hanzo
14-09-2006, 09:15 PM
LEON & [radu] > Da, ma refer la timp de modelare limitat. O ora sau doua (dupa cum e fiecare de sincer). Fiindca in felul asta nivelul challengeului e mai permisiv. In sensul ca omul isi dozeaza energia pt timpul respectiv... eu doar am spus o parere in ideea de a imbunatati threadul si pt a atrage participanti. Cred ca e un bun exercitiu mai ales pt cei aflati la inceput sa invete sa-si dozeze efortul... :rolleyes:

LEON
15-09-2006, 08:03 PM
asta e o incercare rapida de-a mea!
am stat mai mult la randari de proba pentru shader decat la modelare
nu stiu cat de bine mi-a iesit. ar fi trebuit mai mult detaliu. dar asa ca idee cred ca e ok.

Phoboss9
15-09-2006, 09:35 PM
NU vreau s acalc pe nimeni pe oo dar cum ramane cu: "4. Se pot afisa una sau mai multe imagini ale subiectului, din orice pozitie, dar este obligatorie prezentarea obiectelor si in modul wireframe si specificarea softurilor folosite." ?

LEON
15-09-2006, 09:57 PM
Eu fiind moderator, nu am participat si nici nu o sa particip la concurs
lucrarea asta, ca si altele de pana acum (am mai postat lucrari si la alte editii) au rol de exemplu, sau de incurajare. Deci nu participa la concurs
Am omis sa specific asta in post, si puteam sa jur ca o sa fie consecinte :D

Phoboss9
16-09-2006, 08:36 PM
NUy am spus-o in sensul rau: "Ba moderatorule tu pui legile si nici macar tu nu le respecti...", am crezut ca daca lucrarea se alege prin vot poti partricipa si tu ca moderator deci trebui asa pui ce trebuia, nu am luat lucrarea ca un exemplu.

Scuze dse deranj :D

LEON
17-09-2006, 11:49 AM
:D ok, calm down, absolut nici un deranj.
Ideea e ca eu nu am participat niciodata la challenge si nici nu o sa particip vreodata.
deci n-are rost sa pun lucrearea completa conform regulilor, in speranta ca va fi supusa votului.

xelubest
17-09-2006, 11:05 PM
Si un "ceva"... nu prea pare din plastelina da... asta e

xelubest
17-09-2006, 11:46 PM
O chestiutza pe nume lazzy :D sweeeeeeeeet

Calligrapha
17-09-2006, 11:53 PM
@xelubest: Nu prea seamana a plastilina modelele.

xelubest
18-09-2006, 12:05 AM
stiu poate o mai modific si ii fac niste denivelari prin ea sau pun un bump cu noise :P

Calligrapha
18-09-2006, 12:29 AM
Ma refeream si la shader ...

Phoboss9
18-09-2006, 01:02 PM
Eu zic ca aici nu e W.I.P. . Scrie clar in regulament ca nu mai ai cum s apostezi o aceeasi lucrare modificata. Ce ai postat e pt concurs, daca modifici fa si alta figuriona. Nu fac eu regulile si nici nu fac p eseful dar te-am anuntat ca s anu te anunte mai marii cand va fi poat eprea tarziu.

Si nu te supara p emine dar maimutoiul asta al tau nici nu pare a fi din plastilina (ca material) si nici la modelare nu-ti inspira treaba asta.

[radu]
18-09-2006, 01:23 PM
Cred ca o parte dintre utilizatorii incepatori au unele dificultati in intelegerea anumitor termeni, in cazul de fata 'shader'.

"A shader is a computer program used in 3D computer graphics to determine the final surface properties of an object or image. This often includes arbitrarily complex descriptions of light absorption, diffusion, texture mapping, reflection, refraction, shadowing, surface displacement and post-processing effects."
- Wikipedia -

In concluzie, doar 'texture mapping' nu este suficient pentru a obtine o plastilina credibila.

Spor la treaba tuturor !

xelubest
18-09-2006, 02:52 PM
bine nu mai schimb nimic ... oricum nu prea am sanse de castigat :P

[radu]
18-09-2006, 04:04 PM
bine nu mai schimb nimic ... oricum nu prea am sanse de castigat :P
Ideea de baza e sa inveti ceva, nu sa castigi neaparat. Daca era vorba de vreun concurs cu premii, poate, aveai dreptate.

LEON
18-09-2006, 04:57 PM
eu zic sa mai faci o incercare, cu un alt model, nu trebuie sa fie complex, dar sa arate a plastilina.
Bafta!

u0m3
18-09-2006, 08:32 PM
Spre uimirea mea, shader-ul de plastilina este foarte greu de reprodus :| Eu incerc de cateva zile si iese cam ciudat... Mai usor faci vopsea de masina :|

[radu]
18-09-2006, 08:39 PM
Mai usor faci vopsea de masina :|
Oare chiar o faci usor sau e doar o impresie data de tutorialele existente pe net pentru asa ceva ?

u0m3
18-09-2006, 08:40 PM
[radu]: 120% varianta a 2-a. Am vazut mai multe tutoriale pentru asa ceva, dar putine care sa fie realiste...

LEON
18-09-2006, 10:15 PM
Daca ajungeti la un rezultat de care sunteti cat de cat multumiti,
postati si lumea o sa-si spuna opiniile.

xelubest
18-09-2006, 10:38 PM
da ce lucrarile mele sunt chiar asa de rele :)) chiar daca nu par a plastelina se stie ca aia ar vrea sa fie :P

SHAKA
18-09-2006, 10:55 PM
Mai usor faci vopsea de masina :|
Din pacate nu e adevarat :cry: Mai ales cand chiar ai interes si trebuie sa-ti iasa dupa specificatiile producatorului. :hmm:

The MadMilkMan
20-09-2006, 03:10 AM
Combinatie de materiale procedurale si texturi pictate. Bump procedural in mix cu o textura facuta de mana.
Rezultatul.....

edit: Am uitat sa specific softurile. Am folosit Max8 si Brazil.

pyromanu
20-09-2006, 06:59 AM
misto ideea dar parca ar merge si mai bine daca ar fi un pic mai reflectiv materialul(IMHO) :thumbsup:

dopefish
20-09-2006, 08:55 AM
mai, mi se pare ok, dar rotzile ar trebui sa fie lipite de restul mashinii daca e plastilina.

Xpiral
20-09-2006, 02:25 PM
e misto masina si ideea numai ca ma deranjeaza crease-ul care separa farul de grila,mi se pare un detaliu in plus avand in vedere ca masina e din plastelina iar restul e modelata mai... "copilareste" (n-am gasit termenul). Adik daca vroiai sa faci un clay pro avea mai multe detalii dinastea de precizie si mai putin bump, dar asa nu-i prea vad contextul.

The MadMilkMan
20-09-2006, 03:28 PM
@xspiral - nu prea exista contex in scena asta. Cel putin din punctul meu de vedere. Este o bucata de clay pe un plan alb.
Am mers pe ideea ca bucata de clay trebuie sa arate ca si cum se munceste la ea. Geamurile nu sunt toate bine definite rotile sunt "ajustate" cu degetele, grilajul are zgarieturi, samd.

xelubest
20-09-2006, 05:25 PM
mie mi se pare umpik cam patratzoasa pt ceva de plastelina si ar trebui putin mai lucioasa... in rest e dragutza :D

Xpiral
20-09-2006, 09:56 PM
aha atunci asta e n-am inteles eu ca contextul creaseului ala e ca modelul e in constructie :) si ca inca nu e gata,teoretic. totusi cred ca trebuiau mai multe detalii pt a prinde ideea ca s doreste a fi un clay terminat si finisat si nu o masinuta modelata din plastilina

[radu]
20-09-2006, 10:48 PM
...pt a prinde ideea ca s doreste a fi un clay terminat si finisat si nu o masinuta modelata din plastilina
:bye: :deal:

TEMA: Figurina de plastilina

Diesel
20-09-2006, 11:06 PM
deci un mare compliment de la Xpiral :D

kantzorf
23-09-2006, 08:50 PM
3dsmax 8 / Vray / Photoshp

xelubest
23-09-2006, 11:38 PM
LOL ... no comment

luce
25-09-2006, 03:23 AM
ok...o intrebare stupida poate dar trebuie sa o pun pt ca sunt presat de timp, data de 27 e deadline-ul, corect? intrebarea mea este daca si pe 27 se mai pot posta lucrari.

mersi, luce

LEON
25-09-2006, 12:22 PM
27 e ultima zi
deci si pe 27 se pot posta lucrari

luce
25-09-2006, 01:51 PM
ok, mersi Leon... acum mai am inca o zi :) uhuuu

luce
26-09-2006, 11:55 PM
ok...just in time :)
sper sa va placa, luce :D

3ds max, vray si texturile facute in corel draw

Akira Hanzo
27-09-2006, 01:13 AM
... am gasit putin timp si am incercat ceva plastilina. Povestea e simpla: invazia alienilor e de fapt un singur exemplar picat din cer. Cat despre plastilina, cea de acum nu prea mai seamana cu aceea din copilarie... :)

soft > 3dsmax + vray

PS. MadMilkMan are o plastilina teribila! :thumbsup:

xelubest
27-09-2006, 02:02 AM
foarte sweet mai frumoasa era o coaja de banana in loc de alienu ala mic acolo :P

luce
27-09-2006, 09:36 PM
hehe :) nice.. buna treaba Akira!

Phoboss9
27-09-2006, 09:36 PM
O coaj ade banana martiana? =))

u0m3
27-09-2006, 10:52 PM
3ds max 8 & V-Ray

Wire-ul e low-poly. Daca e necesar il pun si hight-poly.

luce
27-09-2006, 11:13 PM
uff...hai sa va povestesc ceva foarte ciudat..ieri toata ziua am crezut ca suntem in 27 si ca e ultima zi :)) dar de fapt azi e 27.. nu stiu daca voua vi s-a mai intamplat sa credeti ca e joi si defapt sa fie miercuri sa ma rog chestii din astea :)

u0m3: arata bine scena, la materiale ai mici problema, cum defapt am avut majoritatea, a fost greu challenge-ul asta prin simplu fapt ca e greu sa obtii o textura care sa se apropie cat mai mult de platilina.
oricum multa bafta la toti concurentii!

numai bine, luce

LEON
27-09-2006, 11:46 PM
Concursul s-a incheiat. E momentul sa alegeti un castigator.
Aveti dreptul la 2 optiuni

Timax
28-09-2006, 12:35 AM
postez dup incheierea concursului ,leon sper ca nu te superi
n-am mai facut 3d de multa vreme :),ca de obicei am lasat texturarea pe ultima zi

LEON
28-09-2006, 12:54 AM
Eu de suparat nu ma supar, problema e ca nu mai ai posibilitatea sa participi la aceasta runda, dar nu e nimic pierdut, te asteptam la urmatoarea. Si probabil ca o sa reusesti sa te incadrezi in timp.

Calligrapha
28-09-2006, 08:46 AM
xelubest, taticule, te votezi pe tine? Pai e frumos? :thumbsup:

LEON
28-09-2006, 11:06 AM
Asa e. Daca nu am specificat ca userii nu isi vor vota propriile lucrari, asta nu inseamna ca regula asta, de la sine inteleasa, trebuie incalcata.
Xelubest, nu voi lua in considerare votul tau.

xelubest
28-09-2006, 11:27 AM
stiu stiu ... acum si yo am vazut nu credeam ca scrie... (promit sa nu ma mai votez) :P potzi sa-mi scotzi votu?

maxer_25
28-09-2006, 02:26 PM
Votat Akira Hanzo...mi se pare mai haioasa ideea lui si mai apropiata de tema data decat cea a lui MadMilkMan. Poate ca shaderul lui e mai reusit decat al lui Akira, insa mie tot treaba cu Mars Atacks mi-a pacut.

Felicitari!

xelubest
28-09-2006, 03:16 PM
>>Akira Hanzo<< intrebare stupida... de ce m-ai votat :))

Akira Hanzo
28-09-2006, 05:20 PM
...pt ca ai 13 ani si esti foarte hotarat! Si nu as vrea sa-ti pierzi entuziasmul... :)

xelubest
28-09-2006, 06:07 PM
:)) msms...

Master_Blaster
28-09-2006, 07:01 PM
Si eu tot cu akira hanzo. e cel mai apropiat de subiect.

xelubest
28-09-2006, 07:17 PM
bine.. sa speram ca raman pe locu' 3 si ca pe viitor o sa avansez :D :P

gergely_szilard
29-09-2006, 10:07 AM
Am votat akira hanzo pt ca mi se pare mai buna si ca idee si ca realizare, cu toate ca nu prea-mi place verdele din background si ca shaderul lui madmilkman pare mai reusit. (in graba voiam sa votez Leon pana am citit posturile :) )

gergely_szilard
29-09-2006, 10:09 AM
...si vad ca iara am intarziat da' nu-i nimic se mai intampla

Phoboss9
29-09-2006, 09:26 PM
Laptarul Nebun e optiunea mea pt ca mi se pare cel mai realista lucrare, tinand cont de faptul ca e un model din plastilina. A trebuit s aaleg intre el si Akira dar... I vote for Laptaru'

u0m3
29-09-2006, 09:27 PM
Phoboss9: era vot cu 2 optiuni.

The MadMilkMan
29-09-2006, 10:39 PM
Mersi tuturor pentru voturile acordate. Imi pare rau ca nu s-au inscris mai multi concurenti, banuiesc ca este din cauza lipsei de timp, in ciuda termenului de 2 saptamani, care este suficient.

My vote goes to Akira :thumbsup:

pyromanu
30-09-2006, 12:18 AM
votat AH :thumbsup:
din pacate eu nu am avut timp :shrug:

LEON
03-10-2006, 09:01 AM
In urma votului, publicul a decis.
Castigatorul este:
Akira Hanzo

Felicitari!!!!!

PS Astept PM cu tema pt runda urmatoare

xelubest
03-10-2006, 01:37 PM
YAY sunt primu (inafara de LEON) care te felicita... FELICITARI!!!

gergely_szilard
03-10-2006, 02:49 PM
Felicitari Akira Hanzo.
(se pare ca eu am inteles gresit, m-am cam incurcat cu regulile, ca la regulament in primul post sus scrie ca dureaza o saptamana, iar jos scrie doua saptamani, asa ca se pare totusi ca nu am intarziat cu votul)

Akira Hanzo
03-10-2006, 07:27 PM
Multumesc frumos! :) si daca o sa gasesc putina vreme poate incerc si un fitness mic ... :thumbsup: