PDA

View Full Version : problema css - rounded corners bug

iSeraphim
08-11-2006, 02:54 AM
Ma chinui sa fac o "cutiuta" cu marginile rotunjite, si e musai sa folosesc imagini. Pana aici nimic greu, dar partea proasta e ca trebuie sa aiba border, si nu o culoare de fundal sau alte chestii ... Faza si mai proasta e ca pot folosi doar 4 imagini (40px x40px), pentru colturi logic.

Am reusit sa fac sa mearga chestia de zeci de ori pe FF(in moduri diferite bineinteles), dar niciodata pe IE :banghead:

Am ajuns la o varianta careia trebuie sa ii mai pun doar boder-top(attached).
Dupa multe incercari nereusite am decis sa cer ajutor :cry:

lbg
08-11-2006, 10:36 AM
incearca linkul: http://www.spiffycorners.com/sc.php?sc=spiffy&bg=ffffff&fg=0a67e6

nu trebuie decat sa schimbi culoarea body-ului si sa lucrezi la pixelii din colturi de vrei sa le faci mai rotunde. nici nu foloseste imagini.

iSeraphim
08-11-2006, 10:40 AM
si fac sa am doar 4px border ? Am incercat deja chestia asta. Sunt prea multe div-uri ....

Trebuie sa folosesc imagini ... daca era dupa mine faceam de mult fara... pur si simplu nu imi iese.

lbg
08-11-2006, 10:43 AM
pai modifici css-ul. acolo border-ul (left, right etc) are 1 px grosime. pune-l 4.

iSeraphim
08-11-2006, 10:56 AM
dar nu mai e rounded ... asta e problema, e rotund doar la exterior, asta ar insemna sa mai fac inca un set asemanator, care are culoarea de fundal #fff si sa ii dau margin :4px, pe care sa il includ in primul. Asta ar insemna muuulte div-uri... si in plus , sunt obligat sa folosesc imagini|(nu depinde de mine).

iSeraphim
08-11-2006, 11:26 AM
Am rezolvat : Pentru ca e vorba de un width fix, am modificat imaginea care era background pentru coltul din stanga sus si am facut-o mai lunga. Am atasat si rezultatul, poate mai are cineva nevoie de asa ceva.

@lbq - multam' fain pentru ca ai vrut sa ma ajuti.