PDA

View Full Version : Vreau pareri...

Faust
03-01-2007, 12:05 AM
...de la cei care apreciaza stilul....cat de cat

Ganduri...

Dariz
03-01-2007, 01:15 AM
Ce inteleg eu din lucrare: un baiat pe care il doare burta, sau se chinuie, nu se stie de ce, (asta doar daca semnul pe care l-am recunoscut eu acolo nu e din intimplare) zi o fatuca numa coapta care se zgiiejte la el cu regret totul pe fond de tabla. M-am prins sau nu?

spargluna
03-01-2007, 05:00 AM
Eu n'o sa fiu chiar atat de radical precum conu' Dariz, si o sa zic doar ca ai o compozitie aiurea.
Elementele principale (baiatu' care se chinuie + duduia de se uita la el) au cam aceeasi "greutate" in imagine, ceea ce ma face sa nu stiu exact la ce vreau sa ma uit. Si ma plictisesc putin.

Textura aia e frumoasa, da' ai aruncat'o acolo si ai sters "finut" prin spatele duduii (sau ai pictat cu niste negru) ca sa te ajute sa compui. Se cam vede.

Pe de alta parte, semnatura'ti alba mai echilibreaza, cat-de-cat, toata povestea ;)

Faust
03-01-2007, 10:07 AM
Textura aia e frumoasa, da' ai aruncat'o acolo si ai sters "finut" prin spatele duduii (sau ai pictat cu niste negru) ca sa te ajute sa compui. Se cam vede.

Pe de alta parte, semnatura'ti alba mai echilibreaza, cat-de-cat, toata povestea ;)

n-am sters n-am pus nimic in spatele duduii caci backgroundul asa era in original (in partea dreapta cel putin), iar semnatura am cam uitat de ea caci a existat o versiune anterioara la care am lucrat noaptea si am uitat de ea :D
Iar cei doi au aceeasi "greutate" pt ca rolul lor este cam la fel de important. Nu sunt de parere ca trebuie sa existe un personaj unic intr-o lucrare. Poate dc nu te-ai fi plictisit sa te tot uiti la cei doi ai fi facut si corelatia; poate era doar prea tarziu ;)

Multumesc de comentarii, dar totusi Dariz, comentariul tau numai constructiv nu e...dc tu doar niste "dureri de burta" ai vazut e problema ta.

Numai bine.

Dariz
03-01-2007, 10:24 AM
dc tu doar niste "dureri de burta" ai vazut e problema ta.
Pai pe cuvint, subintelesul filosofic al lucrarii mi-a scapat. M-am gindit ca simbolul ala rosu sa dea greutate lucrarii si cred ca ar fi dat (un pic de dramatizm urban, credibil)..:)(sunt rau un pic). Ideea e ca e f abstract mesajul tau acolo. Ginduri.....gindurile cui? Ale ei? Ale lui?Ale tale? In ce constau gindurile astea? Numele lucrarii se vrea serios dar e aiurea, nu are nici o legatura cu lucrarea, no offence. E o practica f uzitata: faci o compozitie la intimplare, si ii dai un nume aiuristic in speranta ca toata lumea o sa se dea cu capul de pereti sa se prinda ce ai vrut tu sa subliniezi acolo cind probabil nici tu nu prea stii. Insa poate gresesc si e o logica in ce vrei tu sa arati cu lucrarea si mie imi scapa. No, zi-ne si noua despre ce e vorba:)Sper sa nu te simit jignit dar e ce cred eu despre lucrare

Faust
03-01-2007, 10:36 AM
" La prima vedere, grafic vorbind, nu ma doboara. (mie personal nu imi place stilu' - e doar o chestiune subiectiva) Asta insa cred ca e mai putin important.
Am stat sa ma gindesc la ce titlu ai pus si ... ce inteleg eu... e vb despre un indragostit iar dragostea lui nu e implinita. (pe foarte pe scurt)..."

Am luat asta de pe un alt forum (acolo era titlul original "in my head")...e o parte a ceea ce vroiam sa exprim. Si nu e o "compozitie la intamplare", denumita apoi aiuristic. Stiam de la inceput ce vroiam, dar nu stiam cum. Am avut tot felul de incercari (unele poate mai reusite "grafic" dar care pierdeau mesajul. Mi-am pus un prieten sa imi pozeze pt aceasta lucrare-capul lui era mai potrivit :D

uite aici niste lucrari premiate.....zi si mie tu ce intelegi, ca sunt curios?
http://www.photoworkshop.com/adobe/contest_2005/2005/index.html

Dariz
03-01-2007, 01:09 PM
unele sunt cool, altele nu! ..:)

Master_Blaster
03-01-2007, 01:17 PM
Dariz cred ca nu ai observat dar "baiatul pe care il doare burta" nu sta in semnul pe care u l ai banuit ci in capul cuiva (btw nu e prea bine realizat capul acela ca e prea blury si transparent fata de restul imaginii sharp)

Dariz
03-01-2007, 01:44 PM
Dariz cred ca nu ai observat dar "baiatul pe care il doare burta" nu sta in semnul pe care u l ai banuit ci in capul cuiva
a pe cuvint eu nu am vaut capul decit acum ca mi-ai zis

spargluna
03-01-2007, 04:25 PM
Faust, acuma serios vorbind, nu ti se pare ca deja e nevoie de prea multe vorbe si justificari pentru a'ti sustine lucrarea? Asta ar trebui sa fie un semn ca ceva nu'i in regula.

Da, nu'i musai ca o lucrare sa aiba personaj unic, insa in momentul in care ai mai multe puncte de interes, ierarhizeaza. Creeaza o relatie coerenta intre personaje. Tu n'ai asa ceva. Cand vorbesc de "greutate" nu ma refer strict la marimea in pagina, ci si la atitudine, cromatica, pozitie, toate cele.

Si nu, nu m'am plictisit din cauza orei tarzii, ba chiar ma enerveaza putin ironia ta fina ;)

Faust
03-01-2007, 06:18 PM
spargluna: nu sustin ca opera mea e "in regula". De aceea am expus-o criticii. Vreau sa vad cum o vad altii, sa vad unde am gresit, unde as putea imbunatatii. Nu vreau sa te deranjeze "ironia mea fina" pt ca asa sunt eu tot timpul; nu am nimic cu nimeni si nu port pica.

Dar mi se pare ok, mai ales pe un forum cu pretentii ca acesta, sa existe un oarecare "cod de onoare", sa existe putin respect intre membri. Desi nu m-au deranjat comentariile lui Dariz, dar nu mi se pare ok sa dai in stanga si in dreapta cu atata superficialitate. Cred ca e singurul care nu observat capul. Nu ma deranjeaza pe mine, dar din mom ce te apuci sa comentezi ceva e bine sa stii ce anume, sa stai putin sa analizezi. Asa a pierdut ideea. Ma gandesc la altii mai "sensibili" ca mine, care poate ar reactiona mult mai negativ.

ideea e ca eu am cerut pareri, nu am incercat sa storc laude. Sunt de parere ca ai multe de invatat dintr-o discutie constructiva, si de aceea postez multe lucrari de care sunt constient ca nu sunt "super", dar de pe urma carora as vrea sa ma aleg cu ceva, sa progresez...

In fine, nu vreau sa mai stresez pe nimeni...take care la toata lumea

Dariz
03-01-2007, 08:21 PM
Nu vreau sa te deranjeze "ironia mea fina" pt ca asa sunt eu tot timpul; nu am nimic cu nimeni si nu port pica.
Eu am un pic de ironie mai directa...asa sunt eu tot timpul..:)

Desi nu m-au deranjat comentariile lui Dariz, dar nu mi se pare ok sa dai in stanga si in dreapta cu atata superficialitate.
Nu ti-am tratat lucrarea cu superficialitate. M-a amuzat. Am scris ce am scris cu zimbetu' pina la urechi( poate ca in asta consta lipza de rezpect). Nu am obzervat ca ala e un cap pentru ca ala poate fi un cap la fel de bine cum poate fi o nava spatiala nu te supara pe mine. E ceva in genul conturul Sf Maria pe igrasia de la baie.

Asa a pierdut ideea.
Ideea mi-a parut de un chici monumental. Nu discut dezpre realizare ca e un lucru subiectiv. Ar fi si aici de zis dar mai bine o lasam pe alta data.

e vb despre un indragostit iar dragostea lui nu e implinita. (pe foarte pe scurt)..."
Asta am spus si eu dar cu alte cuvinte. Mai brutal poate, mai cu haz poate..:)Ideea am prins-o doar ca ideea e de telenovela, no offence. Ar putea fi o reclama la serialul sclava Isaura daca pui un negru in locu lu' baiatul cu dureri de burta, sau un claun, sau un Iisus ceva(lumea ar fi mai contrariata and all).:))
Pe cuvintul meu poti sa ma urasti pentru azta, dar nu ma pot abtine. De fapt ma oprisem din critica pentru ca unele lucrari pe acolo prin portofoliu ceva ceva misca. Desi daca nu ai o idee conturata mai sanatos zona asta suprarealista de 'bon-ton' e locul unde vrei sa fi.
Si ma mai orpisem si pentru ca eu insumi fac urit la critici: oricit asi nega, cind vine vorba de lucrarile mele nu pot fi decit subiectiv. Dar pe moment. Criticile percuteaza asupra mea si in timp, daca stiu cum, iau masuri si incerc sa intrept.
Bafta, si nu ma mai lua asa in serios. Miine s-ar putea sa imi placa lucrarea asta...:D

Faust
04-01-2007, 01:32 AM
"unele lucrari pe acolo prin portofoliu ceva ceva misca"....sunt curios despre ce portofolio e vb....sper ca nu cel de pe acest forum, care e antic. :D eu sunt mai mult pt fotografie, si de aceea m-am orientat spre alte forumuri in special. dc chiar te intereseaza, gasesti mai multe lucrari pe fotocamera.ro Partea cu dragostea e cum a fost inteleasa de altii. De fapt ideea era putin diferita, dar dragostea are multe forme, deci poate fi acceptata interpretarea.

si totusi....se pare ca poti fi si tu f fin in ale ironiei ;)
si nu-ti fa griji, nu te-am luat prea in serios. dc as face asta tot timpul m-as da cu capul de pereti in fiecare dimineata si seara, sau m-as considera prea bun (depinzand de comentariu).

A, inca ceva. Nu cred ca o critica sau o lauda tre sa tina cont de lucrari anterioare, ci doar de creatia in discutie...