PDA

View Full Version : New : Unofficial Challenge...tryout ! / PREMIU 50 EURO !!!

cojoMan
05-02-2007, 11:00 PM
A fost odata ca niciodata un challenge...si odata a venit o perioada de pace :shrug: (a se citi acalmie) in lumea magica a 3Dului. Si pe majoritatea i-a cuprins somnul. Dar deodata ce sa vezi...ca prin minune a aparut zana new_Thread care a zis : "Io, check it !"... :buttrock:

Si asa a inceput...zic io...noua era in care a domnit un altfel de "pace"...presarata de challenge-uri la tot pasul :twisted: :smash: :twisted:

Asa...astea fiind spuse...here's the deal :

1.the rulz rule - so they stay ! a se citi : http://www.visualart.ro/forum/showthread.php?t=11163
2.hai sa zicem ca tema ar fi "Monitorul meu"

Fiecare se uita acum in acest moment la un monitor. Mic, mare, bright, LCD, widescreen, prafuit sau CustomPainted. WE DON'T CARE. Do it 3D. Asta inseamna modelare.
Spun asta pentru ca sunt destui incepatori care nu shtiu sa faca un unwrap cumsecade macar. Daca ai si textura...all for the best.

Bun...acum, se ia una bucata idee de mai sus si i se aplica un "TWISTED", la figurat. Bine, ideea de baza ramane sa iti faci monitorul...da asta nu inseamna ca nu poti interpreta tema asa cum o vezi tu. Poate ca tu iti vezi monitorul cartoony...sau plin de sange pe langa butoane...ars sau poate ca nu vrei sa faci monitoru tau pt ca it sucks !

We just want to see it done !
You're looking at it ! What are you waiting for ?

PS.cine se baga sa bage un post mic cu ceva de genu I'm in + comments daca are ceva de adaugat/comentat :bye:

...deadline = 3 martie a.c. ...

Screensaver
06-02-2007, 09:30 AM
Pana acum am urmarit pasiv discutiile, dar la competitia asta, o sa incerc sa fac si eu cate ceva. E faina tema.

Master_Blaster
06-02-2007, 11:20 AM
Cojoman presupun ca nu iti faci singur galerie nu ? :D

cojoMan
06-02-2007, 11:29 AM
Cojoman presupun ca nu iti faci singur galerie nu ? :D

huh ?

daca mai e o singura persoana afara de mine care se baga tot e ok ! ;)
din punctul meu de vedere...

Master_Blaster
06-02-2007, 11:32 AM
Glumeam si eu....spor la munca!

cojoMan
06-02-2007, 11:34 AM
sanchiu ! anybody's welcomed guys...

de diseara ma apuc si eu de treaba...over and out.

cojoMan
06-02-2007, 08:06 PM
atentie...tocmai s-a anuntat un sponsor !

pyromanu :buttrock: 50E :buttrock: to za winner :eek:

now iu have money too...
:deal: get bizi !

cojoMan
06-02-2007, 08:09 PM
o mica specificatie tehnica...se precizeaza ca premiul trebuie meritat...aka daca e doar un participant/cea mai buna lucrare is still crap/or smth similar...sponsoru' se retrage...

it still is f****** reasonable ! :love:

vali
06-02-2007, 09:14 PM
hahahaha
v-ati luat dupa 2d:D
bravo!
sa speram ca va fi si participare

pyromanu
06-02-2007, 09:17 PM
sa speram :D

[radu]
07-02-2007, 10:39 AM
Bravo pyromanu !!!
Am anuntat premiul si in titlul threadului.
And now we wait ... :)

maxer_25
07-02-2007, 04:48 PM
de incurajare pt. cei fricosi...o sa ma bag. Si eu cand soun ca ma bag...ma bag! Cand e deadline-ul?

cojoMan
07-02-2007, 04:49 PM
2 weeks...aka 19.02.2007..cade marti...nu sht daca e zi de post :D

maxer_25
07-02-2007, 04:55 PM
ok...am tot timpul sa incropesc ceva...spor la toti...si mai mult curaj ca nu va da nimeni in cap. ba dimpotriva...puteti castiga si cativa banutzi!

Master_Blaster
07-02-2007, 08:23 PM
cojoman...baga mai mult de 2 saptamani ca nu fie o dezamgire..eu zic sa stabilesti deadlineul dupa ce sunt deja cel putin 2 entryuri ca sa stii daca e battle sau nu.

cojoMan
07-02-2007, 08:25 PM
hmmm...that's a thought...2 saptamani dupa ce apar primele 2 lucrari...uite cum se contureaza noul regulament...

u've heard the man guys...acum sa curga lucrarile :)

kantzorf
09-02-2007, 05:00 PM
I'm in! :D
Modelarea e gata in proportie de aproximativ 90%.

cojoMan
09-02-2007, 06:19 PM
vrem render !!!!! baga mare ;)

rusty_hawk
09-02-2007, 11:32 PM
Banul : deci asta lispea de nu mai erau participanti ,of of ,may may

maxer_25
13-02-2007, 05:22 PM
Salutare.

Vad ca nu se incumeta nimeni asa ca o sa incep eu cu un wip. Printre picaturi am terminat modelarea. De maine texturare, materiale si render.

Soft-uri: Max9, Vray1.50

cojoMan
13-02-2007, 05:31 PM
pai daca merge asa vin si eu cu WIPul...observasem ca pe threadul initial se punea doar renderul final...oki atunci...merge.

pyromanu
13-02-2007, 05:41 PM
se pare ca nu luati in seama regulamentul :D

cojoMan
13-02-2007, 09:40 PM
ok...sponsorul a vorbit ! :p deci sa recapitulam...
uitati-va pe regulamentul general initial...si pe scurt...era vb ca se posteaza imaginea finala, beauty pass si wire...gud lac ! ;)

the_sky_dreamer
14-02-2007, 09:09 AM
cred că intru şi eu în concurs deşii timpul mă cam stresează
eu am înţeles altceva decât Maxer 25 şi o să fac tot cum mă taie capu
sper să încapă şi un beginer pe acilea

maxer_25
14-02-2007, 09:15 AM
nabine...si voi acuma....am pus imaginea ca sa vedeti ca se lucreaza...nu e nici pe departe cea finala (lol).

eSkyline
14-02-2007, 03:56 PM
i'm in

DaNyWanTeD
14-02-2007, 05:36 PM
i'm in too

cojoMan
14-02-2007, 07:09 PM
buuuuuuuuun...acu sa vedem si monitoarele :D...

is it me or is it starting to get crowded in here ? muhaha...

DaNyWanTeD
14-02-2007, 09:44 PM
this is my work :P daca nu lucram decat d 2 luni in XSI, poate iesea ceva mai bun. hope u enjoy it! sper sa fie incadrat in tema, mie personal asha mi-ar place :D

Software: XSI 6.0

http://img256.imageshack.us/img256/109/render1oz8.jpg

http://img251.imageshack.us/img251/1311/render2eq5.jpg

http://img256.imageshack.us/img256/636/wframeuz2.jpg

cojoMan
14-02-2007, 10:21 PM
se incadreaza in tema...era vb despre viziunea TA...deci merge...

cu toate astea, o observatie...rafturile alea laterale...poate ar trebui sa se si poata inchide...nu ?

DaNyWanTeD
14-02-2007, 10:23 PM
nu se pot inchide, pt ca sunt niste suporturi si ar fi greu lucrul asta, dar sunt detasabile :D

cojoMan
14-02-2007, 10:36 PM
nu se vede nici ca sunt "detasabile"...si chiar daca au rafturi, eventual astea se pliaza in sus cand se inchid alea mari...

era o observatie...modelul e conceptia ta... ;)

Calligrapha
14-02-2007, 11:38 PM
Nu prea sunt orizontale rafturile alea. In plus monitorul pare "turnat" dintr-o bucata. Nu se vad piesele componente, iar pe alocuri (de exemplu zona butoanelor) pare a fi lovit cu ciocanu. :(

Dan da Vinci
15-02-2007, 03:03 PM
So this is a monitor 12'' sau cat ? ai dat cateva extrude pe acolo si gata, daca vrei sa faci o treaba calumea tre sa dai atentie detaliilor- chestia aia a ta se modeleaza in 5 minute sa fim seriosi .
Spor la munca- atentie detaliilor
Ma bag si io in concurs.

eSkyline
15-02-2007, 03:49 PM
eheh...mai usor cu el k zicea k lucreaza doar de 2 luni in domeniu
other toughts: fmm de crease

vali
15-02-2007, 04:15 PM
total nefunctional
dak tot faci asa, mai bine fa-i nishte manutze...sa fie cartoony

anymator
15-02-2007, 05:36 PM
OMG... manutze.... mor de ras aici...
Lasati baiatul sa participe... ce? va e frica de concurentza? :D O sa aibe el destule de invatzat din threadul asta. Sper.

vali
15-02-2007, 06:16 PM
o abordare stil cartoon ar fi una originala si de efect....
eu il las sa participe liber, nu mi-e frik de concurentza mai ales ca nu particip la asa ceva:D

eSkyline
15-02-2007, 06:28 PM
DaNyWanTeD te-as satui sa folosesti unwrap/unfold uvw in loc de multi sub-object materials

Master_Blaster
15-02-2007, 06:33 PM
eskyiline... ce treaba au cele 2 chestii intre ele?

eSkyline
15-02-2007, 06:36 PM
1.Pe eskyiline nu-l cunosc
2.Eu ii ziceam sa faca texturarea cu unwrap nu sa aplice materiale diferite pe selectii de poligoane...dar...ma rog...

Master_Blaster
15-02-2007, 06:41 PM
Te rogi degeaba pentru ca cele 2 chestii isi au rostul lor si merg imbinate foarte bine ; te scapa de multa bataie de cap un material multi sub object.Asta daca stii cand si cum sa il folosesti.

PS: De ce raspunzi in numele celor pe care nu ii cunosti?

DaNyWanTeD
15-02-2007, 06:45 PM
este primul meu model, shi ma bucur ca primesc toate criticile astea, ca asha am de unde sa invat. :D

asta am si intentionat, sa fac ceva cartonny.. iar legat de texturare, trebuie sa invatz shi unwrap uv's ca nu prea am folosit tehnica asta. thx pt ponturi

eSkyline
15-02-2007, 06:45 PM
cum zici tu... oricum... lumea 3d e plina de pareri diferite si nu am chef sa ajungem la flame din cauza asta... :eek:

Master_Blaster
15-02-2007, 07:47 PM
Toata ideea era ca e ceva aiurea sa zici la modul general ceva ce depinde de situatie.

PS: si era chiar stupizenie sa faca unwrap la modelul ala.

pyromanu
15-02-2007, 09:01 PM
Daca incepem si aici discutii offtopic eu ma retrag :bye:
Multa vb si nimic concret.Iar maine iar ne lamentam ca nu avem nici un concurs.

eSkyline
15-02-2007, 10:09 PM
vreau sa mentionez k nu e nimic offtopic,lucrurile astea se numesc comentarii/critici si le gasesti pe toate forumurile de cg + k ajuta MULT pe cei care intereseaza.
si dak astepti cu atata nerabdare rezultatele, mai asteapta pana la deadline. azi e 15 deci mai sunt 4 zile LUNGI in care cei inscrisi mai au timp sa-si finalizeze lucrarile, inclusiv eu.
no offence, gl & hf 2 all
p.s. dak tot le-ai promis banii, asteapta sa vezi lucrarile,nu ne dezamagii pe toti :deal:

vali
15-02-2007, 10:20 PM
in principiu cel care da banii poate face ce doreste [in anumite limite]
nu il putem fortza sa dea banii
da am rugamintea la sponsor sa ashtepte pana la terminarea termenului....
dupa care in fnctie de participare si de nivelul lucrarilor va face dupa cum doreshte:)

eSkyline
15-02-2007, 10:25 PM
ete k vin si eu cu un WIP

OsirisGod
15-02-2007, 11:12 PM
UV Unwrap SUX , mwhaha las ca va arat io cum se face stou asta cu UV Map , cred ca ma bag si eu, nu prea am inteles cand este termenul limita.

luce
15-02-2007, 11:43 PM
19 e termenul limita :) spor la treaba eu nu mai promit nimic ca nu stiu dk am timp... si nu ma mai arunc aiurea.. dar poate, poate :D spor la toata lumea

OsirisGod
15-02-2007, 11:48 PM
Ah damn credeam ca ii mai departe numai in 19 termin sesiunea , bah deci pica :(

Calligrapha
15-02-2007, 11:57 PM
Termenul parca era 2 saptamani din momentul in care apar primele doua lucrari finale. :D

cojoMan
15-02-2007, 11:59 PM
hmmm...that's a thought...2 saptamani dupa ce apar primele 2 lucrari...uite cum se contureaza noul regulament...
cititi si voi cu atentie fiecare post...ca de aia sta cineva sa il scrie...

besides...pana acum au fost 2 WIPuri si un singur render...submited as final !
so...de cand apare inca un final, puteti numara 14 zile...afara de asta...am considerat ca fiind primul thread de acest fel...sa toleram si WIPurile, dar NU le incurajam...exista sectiune de WIP si puteti face acolo thread propriu de genul "Pt challenge monitor - numele_meu"...regulile sunt reguli pt a fi respectate...

PS.consider atitudinea lui pyromanu complet justificata...una sunt comentariile pertinente, indiferent de cat de acide sau subiective/obiective sunt, si alta e devierea de la subiect...asa ca am rugamintea ca noi toti sa discutam la subiect in threadul asta...

luce
16-02-2007, 12:08 AM
da asa e, am uitat de postul lui cojoMan. Imi cer scuze daca am indus in eroare pe cineva. (OsirisGod). Acestea fiind spuse, la munca! :D

gergely_szilard
16-02-2007, 12:23 PM
ma incurcasem si eu cu deadline-ul, dar daca nu e pe 19 poate ma bag si eu, daca voi avea inspiratia necesara.

Dan da Vinci
17-02-2007, 07:31 PM
Vin si io c-o poza si wireframul, nu prea am avut timp sa lucrez la el :D .
Lucrat in max 6.

the_sky_dreamer
17-02-2007, 10:06 PM
ideea mea de monitor e ... unu cât un perete. şi aşa l-am făcut plus că a mers rapid în forma asta. nu i-am dat smoth pentru că mă gândesc la altceva deşi nu cred că o să-l termin la termen. :banghead:
pe monitor e un screen saver cu camera principală... am oscilat în a punedupă grilaj Blue-Screen-of-Death (albastru' de Microsoft), o imagine de încărcare dinspre stânga în timp ce pe dreapta ecranul să curgă-topească. Am rămas totuşi la ideea că ceea ce vedem noi în monitorul nostru personal e o prelungire a realităţii... :eek: şi ca şi în viaţa reală în faţa zorului se află grilajul, închisoarea din care evadezi .... mă întreb cum ne-ar vedea un omuleţ 3d din monitorul nostru... el sub ce formă ar vedea zăbrelele :confused:
asta e monitoruzl cu screen saverul facut rapid în 3ds max 8. acu o să trec să desenez ceva mai serios să pot intra şi eu în concurs

Master_Blaster
18-02-2007, 10:18 AM
Nu seamana a monitor...

Calitate slaba la render Dan da Vinci. Plus ideea ce da un feeling fake. A si innegreala aia cu burn toolu e iar aiurea.

PS: ce marca e..ca vreau si eu unu care dupa ce e spart tot mai arata imaginea :D

Dan da Vinci
18-02-2007, 02:58 PM
Ya man, nu prea am avut timp de randari k-lumea, si l-am belit in photoshop, si i-am bagat si un wallpaper- ma asteptam la replici d'astea ca- i putzin aiurea- poate mai incolo mai bag niste randari mai bune.....

the_sky_dreamer
19-02-2007, 12:22 AM
ok... la asta am lucrat duminică toată ziulica(]n 3d max 8). dacă o luam mai din vreme... dar uite că dead line-ul e pe-aproape.
dar nu mai sunt şi alte lucrări? randarea nu e cea mai super, pe viitor poate intru şi eu mai repede.
eu aşa îmi văd monitorul... ceva mai mult decât o cutie xeroxată.
:bye: pe marţi că mâine lucru toată ziua :(

cojoMan
19-02-2007, 02:03 AM
deci din cate vad...deadlineul pica p 3 martie...apar si eu zilele astea cu monitoru...am avut ceva proiecte de terminat intre timp...

Master_Blaster
19-02-2007, 09:26 AM
the sky dreamer...eu nu prea inteleg ce e pe acolo pe langa monitor. Parca recunosc ceva ce seamana a scaun electric.Si backgroundul ales...pe langa ca e total nepotrivit mai e si de calitate redusa.

Daca puneai tot sistemul ala pe un birou si dadeai un render frumos era o lucrare buna dar asa texturarea si iluminarea merg imbunatatite.

anymator
19-02-2007, 03:23 PM
@the sky dreamer
daca caracterul tau se vrea rezemat de scaunul ala (spre a sta confortabil), si din ce vad... are ceva controale pe cotierele scaunului.... volanul ala nu e cam departe si nu prea la indemana? sa mai zic de tastatura, si ca ar trebuii sa se aplece dupa ea.. ? unless, daca apasa pe ceva si-i vine singura la nas. :)
I just wonder.... are si pedale? :D Let me guess... DA.

The MadMilkMan
19-02-2007, 06:32 PM
Locul de munca a fost generos cu mine astazi si mi-am permis o mica incercare, poate mai prindem cativa dornici de challange.

Apple's dream.....

kantzorf
19-02-2007, 08:06 PM
3 martie e pana la urma termenul limita? Zilele astea vin si eu cu un monitor... asta dupa ce il randez :D

the_sky_dreamer
19-02-2007, 11:51 PM
dacă dead line-ul e pe 3 martie fac tastatura praf şi tot scot ceva din ea :scream: oricum am alta de rezervă.

luce
20-02-2007, 11:08 PM
The MadMilkMan imi place mult ideea desi cred ca mai degraba e vreun cosmar de a lui apple :D cea mai buna pana acum.

in rest.... slab, sa vedem si altele...

the_sky_dreamer
21-02-2007, 03:00 AM
noa pentru pedantici am făcut câteva box-uri da' revin io şi cu ceva mai bun. am în cap vreo două-zeci de idei mâine încep.

maxer_25
21-02-2007, 09:19 AM
Salutare.

Iaca am reusit si eu intr-un final sa dau gata ce aveam in cap. Sper sa va placa. Monitorul asta exista dar nu il am...mi l-as dori. Nu cred ca se merita sa modelez un amarat de Horizon.

Softuri: max9, Vray 1.50, PS CS2, Corel X3.

http://www.xpandit.ro/curier/3d/images/PresentationBigWeb.jpg

Si wire-ul (pe care l-am postat si mai devreme).

http://www.xpandit.ro/curier/3d/images/Wip.jpg

PS. Nu pot posta imaginile direct pe forum. Care-i treaba?

the_sky_dreamer
21-02-2007, 10:50 AM
văd că treburile merg din ce în ce mai bine, daţi bătaie băieţi (şi fete ya)

Master_Blaster
21-02-2007, 11:17 AM
well...maxer has my vote...

Calligrapha
21-02-2007, 12:10 PM
Da. Foarte frumos a lui maxer. Mult in fata celorlalti. :D

the_sky_dreamer
21-02-2007, 06:39 PM
văd că maxer a făcut o lucrare bună. lumini, culori, randare OK . dar am şi eu o mică întrebare : creativitatea unde e? şi să nu mă înţeleagă maxer greşit eu cu ceilaţi am ceva. aşa că pe ei am să-i întreb cu ce diferă lucrarea faţă de o poză prelucrată (post). de acea eu mai degrabă aş vota lucrarea lui danyvanted chiar dacă nu e o bună randare ori modelare. artiştii cg nu trebuie să copieze realitatea aşaceva se face cu o cameră. ceea ce fac ei e o îmbunătăţire a relităţii, merge înainte şi... trege după sine tehnologia şi restu' c[ mai îs şi filme moralizatoare (dreamworks skg, disney - să nu uităm ce vânzări fac cu astfel de treburi care nici nu mimează realitatea -ori a văyuut cineva vre-un shrek verde pe stradă ).
maxer ce zici crezi că poţi să obţii aceeaşi calitate a modelului la un omuleţ (character)? poate pe viitor va fi o temă cu modele mai puţin drepte.

Master_Blaster
21-02-2007, 07:18 PM
aşa că pe ei am să-i întreb cu ce diferă lucrarea faţă de o poză prelucrată (post)

Ce ai zis aici e de ajuns sa ma faca sa il votez.

Calligrapha
21-02-2007, 07:37 PM
@the_sky_dreamer: Esti frustrat? Nu e concurs de creatie; si nu te supara, prefer lucrarile care copiaza perfect realitatea in fata celor care incearca ceva nou si nu le iese nimic (nici modelare, nici texturare, nici iluminare, ... si uneori nici macar acel ceva 'nou' nu e mare lucru, cum e cazul lucrarii date de tine exemplu).

the_sky_dreamer
21-02-2007, 07:44 PM
hey nu vă repeziţi eu am zis asta doar pt că nu ştiu cum să mă votez pe mine, lol

the_sky_dreamer
21-02-2007, 07:54 PM
calligrapha te asigur că ştiu cât de proaste sunt lucrările unui începător, dar ce pot spune pe mine... mă dileşte :aargggggh maxu dacă fac poze!
exemplificare:

ce am spus eu e doar o părere, nu te supăra

Master_Blaster
21-02-2007, 07:57 PM
Bad mister magenta....bad... :D

the_sky_dreamer
21-02-2007, 08:02 PM
nu plecaţi prea departe că mai am vreo două idei de "monitor" pun mâna pe tastatură de poimâine, că mâine lucrez... mai trebuie şi dintr-astea sper să termin până la 3 martier, apropos mâine e joi pe tv2 (cred) e marcă înregistrată, mai inspiraţivă şi voi fraţilor de la cei ce mai şi câştigă din IDEI bune

vali
21-02-2007, 08:11 PM
maxer dovedeshte ca stie sa lucreze si ca stie sa isi si prezinte lucrarea...felicitari
the sky dreamer dovedeste imaturitate in gandire si vorba multa in vant

hey nu vă repeziţi eu am zis asta doar pt că nu ştiu cum să mă votez pe mine, lol

iti explic eu
cand apare pool-ul de votare te bifezi si peshi pe butonul "vote"
azi te votezi - maine te banez

the_sky_dreamer
21-02-2007, 08:15 PM
uite nişte idei pe care nu o să am timp să le fac:
monitorul sinucigaş
calculatorul crează dependenţă = vampir
din filmul last samurai --- pe de-o parte arhaicii samurai cu săbii iar de cealaltă parte armata modernă cu puşti etc ... samuraii screen pe un monitor CRT armata modernă pe un LCD poate fi şi ce ASUS-ul de mai sus monitoarele faţă în faţă caînaintea bătăliei
o grămadă de idei dacă reuşiţi să le faceţi e OK pe mine mă presează timpul
ideea e să fie funny

Master_Blaster
21-02-2007, 08:16 PM
Uuuuu...cineva a baut Red Bull.

Vali....frumos motto...

the_sky_dreamer
21-02-2007, 08:17 PM
Yamato (VALI)nu toţi suntem atât de buni ca maxer de exemplu

vali
21-02-2007, 08:21 PM
Yamato nu toţi suntem atât de buni ca maxer de exemplu

corect
eu nu-s asa de bun ca el la 3d, in consecintza vorbesc foarte putin pe forumul de 3d [si incerc sa o fac la obiect]

vali
21-02-2007, 08:24 PM
i'm a busy man magenta.....si posturile aiurea ma obosesc nejustificat....:p
master blaster...don't push it!

OsirisGod
21-02-2007, 08:25 PM
the_sky_dreamer , mai ai pana pe 3 martie, recomanda sa alegi una din lucrari si sa revii asupra ei pentru "polish" si dupa acea sa-ti prezinti creatie, nu impresioneaza pe nimeni ca faci 100 de lucrari, fa una da buna, sa se vada ca e lucrata, ca idei vad ca ai, apoi alege una si ramai cu aia.

the_sky_dreamer
21-02-2007, 08:42 PM
vali intră pe cgtalk să vezi la treabă artişti 3d poate...
pentru mine ei sunt adevăratii oameni de urmat. vb multă ...am şi lucrări... iar în idei mă pun chiar şi cu cei mai buni
aşa mai ÎNVEŢI ceva, mess with the best... parcă am citit pe undeva
mister magenta are dreptate nu mă lua în serios şi nu intra cu moi în vb dacă nu eşti şi pus pe o glumă.

the_sky_dreamer
21-02-2007, 08:47 PM
osiris god ...never , niciodată limite. niciodată fără aripi. niciodată. n-ai înţeles nu pentru 50euro fac eu asta... creaţia e zbor... creaţia înseamnă să faci tot ce în realitate nu se poate, mă simt bine şi o să mă simt bine chiar dacă nu mă votează nime.
mi se pare destul de tâmp să te votezi- ar merge (într-o lume perfectă) să poţi vota orice lucrare înafară de a ta/tale... devi mai imparţial

vali
21-02-2007, 08:59 PM
vali intră pe cgtalk să vezi la treabă artişti 3d poate...
pentru mine ei sunt adevăratii oameni de urmat. ...

omule
tu ai impresia ca daca sunt admin pe VA, nu am mai intrat si pe alte forumuri?
exemple de urmat gasesti peste tot, numa sa beleshti ochii
da daca tu doar acolo gasesti exemple de urmat stau sa ma intreb de ce dracu mai pierzi vremea pe aici...?

vali
21-02-2007, 09:19 PM
Vali. Take a chill pill and enjoy the show. Nu vezi ca aburiciul iti face in ciuda? :D

mkay:D:D:D:D

pyromanu
21-02-2007, 10:46 PM
TSD shut up man :D
pana acum avem o lucrare de 50 iar restul .................
plus ca discutiile pe "laturi" vad ca se inmultzesc :bye:

OsirisGod
22-02-2007, 01:31 AM
osiris god ...never , niciodată limite. niciodată fără aripi. niciodată. n-ai înţeles nu pentru 50euro fac eu asta... creaţia e zbor... creaţia înseamnă să faci tot ce în realitate nu se poate, mă simt bine şi o să mă simt bine chiar dacă nu mă votează nime.
mi se pare destul de tâmp să te votezi- ar merge (într-o lume perfectă) să poţi vota orice lucrare înafară de a ta/tale... devi mai imparţial

Noah bine, asa-i cum zici tu ca eu sunt mai prost si nu ma ridic la nivelul tau de gandire profunda. Ce mai tu si cu Icarus, tie-va dumnezeu sorocu si la mai mare.

Calligrapha
22-02-2007, 02:34 AM
Ce mai tu si cu Icarus, tie-va dumnezeu sorocu si la mai mare.

mwahahahaha .... :D :D :D

maxer_25
22-02-2007, 09:28 AM
waw...de aseara pana azi...tare v-ati mai aprins.

In primul rand tin sa va multumesc celor care au sarit sa-mi ia aoararea, mai ales ca stiu ca nu sunt incepatori, ba dimpotriva, majoritatea sunt baieti a caror lucrari ma fac invidios (nu dau nume ca sa nu jignesc sau preamaresc pe nimeni).

to the_sky_dreamer:

Omule, nu-ti cer sa-mi placi lucrarea. La urma urmei, fiecare cu gusturile lui. Sunt insa curios cu ce camera foto ai reusi tu sa faci asa o imagine, Catr despre creativitate, n-am lucrat dupa blueprint ci doar dupa referinte. Modelul e departe de monitorul real, dar am fost constrans sa modific anumite parti din lipsa de imagini. In primul rand am cautat sa ating cat de cat o cota de realism. Sigur ca se putea si mai bine, dar nivelul cunostintelor pe care le am la ora asta, atata mi-au permis sa realizez.
Daca tot te legai de creatie, hai sa zicem ca in max n-am creat nimic. Da ca forma de prezentare, nici acolo nu e nici un strop de creatie? Te invit pe tine sa-mi arati ce e aia creatie atunci.
Sati linistit, nu ma-m suparat, nu sunt genul care ia foc ca vine unul si se da cu capul de pereti ca ce cretiv e el in comparatie cu restu...
Pana la urma, tot io am de castigat: o lucrarea numai buna de portofoliu (zic io).

Parearea mea este ca cu atitudini de genul asta nu o sa progresezi niciodata. Cand eram mic si prost (nu cu foarte mult timp in urma), mi-am calcat pe inima si am intrebat si eu in stanga si in dreapta (chiar pe acest forum), pana am inceput sa invats sau sa ma prind de cate ceva. am fost criticat inca de la inceput, dar n-am avut decat de invatat din asta.

Si inca ceva: chiar daca esti pe un forum public, ar trebui sa ai putin mai mult respect pentru cei care au cel putin dublul varstei tale (nu e cazul meu).

In rest, numai de bine. Astept sa vad o lucrare de-a ta care sa merite macar un comentariu din partea mea. Deocamdata nu e cazul.

anymator
22-02-2007, 02:54 PM
creaţia e zbor... creaţia înseamnă să faci tot ce în realitate nu se poate
WRONG
un mic exemplu... ai vazut Final Fantasy Spirits Within...??? Spune-mi.. care parte din filmul ala NU se putea face cu actori. Cu toate astea... vad creatie FULL acolo.
Nu-mi mai raspunde la comentariu.. te rog.... o ia threadul in balarii rau de tot.. mai bine mai lucreaza si posteaza ceva.... ca sunt destule discutii offtopic pe aici, din pacate.

Ca sa fiu ontopic:
@maxer_25
Frumoasa lucrarea ta. Departe de a fii perfecta, insa e binishor facuta. Spune-mi te rog, unde il alimentez si io... k, hai... lasa alimentarea... de unde ii fac plug la unitate? Vad carcasa din spate complet inchisa... si nu vad nici un orificiu.
Cred ca stiu unde.. dar vreau sa vad ce zici tu... :D

maxer_25
22-02-2007, 03:08 PM
Se cupleaza in partea de jos...adica introduci mufele in plan vertical (de jos in sus).
Avand in vedere unghiurile de randare pe care mi le-am propus de la inceput si scopul lucrarii nu am considerat ca e necesar sa modelez si partea cu pricina.

Sper ca te-am lamurit.

PS. N-am afirmat niciodata ca ar fi perfecta. as fi total ipocrit sa afirm asa ceva.

Master_Blaster
22-02-2007, 03:09 PM
Asa am eu intrarile la monitor so it s all right.

anymator
22-02-2007, 03:46 PM
Se cupleaza in partea de jos...adica introduci mufele in plan vertical (de jos in sus).
Avand in vedere unghiurile de randare pe care mi le-am propus de la inceput si scopul lucrarii nu am considerat ca e necesar sa modelez si partea cu pricina.

Asa am eu intrarile la monitor so it s all right.
Da.. nu am avut nici un dubiu ca intrarile se afla il locul ala. Ce nu intelegeam eu, e DE CE si SCOPUL pt care s-a evitat a se arata acel detaliu in imagini (mai nou, nu exista nici in modelare). Din ce am inteles, e o REPRODUCERE dupa un monitor real... iar faptul care urma sa ma uimeasca erau detaliile particulare si asemanarea cu obiectul real (ma refer la TOT ce se vede din exterior, din orice unghi), nu numai forma abstracta/generala.

Scopul lucrarii ...care e scopul lucrarii tale? I was thinkin' that KICKIN' ASS is your MAIN target. Or maybe I think too much. :)

Master_Blaster
22-02-2007, 03:58 PM
Man....la ce prezentare de monitor ai vazut u ca iti arata fiecare gaura? Si cum vroiai sa le arate?...un render de jos in sus?...era neatragator.

In plus...nu asta conteaza ca nu sunt imagini pentru Assus User Guide how to plug yout monitor ci pentru show off.

De ce nu te legi si de lipsa gaurilor la restul lucrarilor?

maxer_25
22-02-2007, 04:01 PM
nu inteleg ce te deranjeaza pana la urma. Scopul lucrarii este - pe langa participarea la challenge - de a-mi imbogati portofoliul. Inca odata subliniez faptul ca nu am considerat necesara modelarea partii respective. Daca as fi facut modelul pentru o prezentare interactiva pe suport jazva de exemplu (in care modelul ar putea fi rotit sub orice unghi de catre utilizator), as fi modelat (sau macar as fi reprezentat din textura) zona cu pricina. Deoarece produsul final este, pana la urma, o imagine, cred ca nu-si are rostul.

anymator
22-02-2007, 04:07 PM
Man....la ce prezentare de monitor ai vazut u ca iti arata fiecare gaura? Si cum vroiai sa le arate?...un render de jos in sus?...era neatragator.

In plus...nu asta conteaza ca nu sunt imagini pentru Assus User Guide how to plug yout monitor ci pentru show off.

De ce nu te legi si de lipsa gaurilor la restul lucrarilor?
1. Nu trebuia neaparat sa vad in render mufele de PLUG. In schimb... puteam vedea in wire + un comentariu de genul "Take a look, I've GOT BALLS!" sau "am muncit destul cat sa nu credeti ca va pacalesc"

2. Restul lucrarilor... ai zis RESTUL? pfff... ce ti se pare asa de comentat la alea (no offence for the autors)???
Am comentat la asta, pt ca-mi PLACE... si prezinta potential. E asa de dificil de dedus?

EDIT: Uite, eu azi am o zi libera... in care nu sunt obligat sa dau sfaturi sau sugestii pe forum pt ca altii sa-si imbunatateasca aptitudinile. DA? O fac din placere (punct). Daca pentru asta sunt tras la raspundere la modul ca DE CE MA DERANJEAZA AIA... DE CE NU ZIC AILALTA... DE CE ZIC AIA... si DE CE NU ZIC AIA? pai... intelegeti GRESIT problema.
Am inteles motivele pt care nu s-a intrat in detalii asupra modelului... v-am inteles punctele de vedere, care sunt ale voastre... vi le respect. Ia stati voi asa cuminti pe buturuga, ca vad ca va place. De ce sa cresti putin mai mare? care e rostul? da.. chiar asa... e ABSURD.
hai pa.... si bafta la "examen"

maxer_25
22-02-2007, 04:26 PM
Din principiu sunt foarte nemultumit de lucrarile mele...adica oricat de mult m-as stradui...tot nu-mi iese 100% cum doresc (prietena mea zice ca sunt perfectionist). De fiecare data insa trebuie sa ajung la un compromis. Cat despre faza cu "I've got balls!", mai am inca mult pana sa ajung sa fac o astfel de afirmatie (daca oi ajunge vreodata).
Anyway...ma bucur ca lucrarea place. La urma urmei, pt. mine asta conteaza cel mai mult.
Anymator, crezi ca te pacalesc? in ce sens? am postat si wire. Daca mai ai nelamuriri, iti postez un wire din ce pozitie vrei tu. Am facut si o animatie for fun...cum se deschide monitorul si se intoarce la 90 de grade (in timpul modelarii ajunsesem la un moment dat la o faza in care credeam ca nu merge intors fiindca se lovea de parte de jos. dupa ce am animat, am vazut ca se poate.)

Master_Blaster
22-02-2007, 04:31 PM
1. Nu trebuia neaparat sa vad in render mufele de PLUG. In schimb... puteam vedea in wire + un comentariu de genul "Take a look, I've GOT BALLS!" sau "am muncit destul cat sa nu credeti ca va pacalesc"

E o gandire foarte proasta. Important e rezultatul final nu wireul. Daca lipseste un detaliu din imaginea finala e grav. Daca in wire nu vad microprocesoarele si magnetii monitorului mi se rupe.

2. Restul lucrarilor... ai zis RESTUL? pfff... ce ti se pare asa de comentat la alea (no offence for the autors)??? Am comentat la asta, pt ca-mi PLACE... si prezinta potential. E asa de dificil de dedus?

Scuza ma ca nu am dedus gandirea si logica ta.

Ia stati voi asa cuminti pe buturuga, ca vad ca va place. De ce sa cresti putin mai mare? care e rostul? da.. chiar asa... e ABSURD

Omule..daca u vezi prin evitarea detaliilor inutile o chestie prosteasca si lenesa...atunci nu ai decat sa te uiti mai des la sectiunea beginnerilor care adauga detalii cu nemiluita si in afara cadrului de render. Have fun!

maxer_25
22-02-2007, 04:40 PM
A...si inca o chestie...legata de timpul liber.
Si eu fac 3d tot in timpul liber si ca freelancer (foarte rar ca asa-i in freelance bussiness), doar din pasiune. Pt. ca imi place. Si eu dau sfaturi in timpul liber, pentru ca si eu la randul meu am primit sfaturi de la altii in timpul lor liber.

anymator
22-02-2007, 05:01 PM
@MB

Mane... cred ca nu ai citit ce am postat eu. NU a pomenit nimeni de microprocesoarele si magnetii monitorului. Ba mai mult.... m-am referit STRICT la ce se vede din EXTERIOR, cum e si lipsa gaurilor pe post de branhii la capacul ala, unde e aplicata o textura, care se vede de pe luna ca e doar textura. Probabil ai dreptate cand spui ca am o gandire proasta.... in contextul in care eu chiar vroiam sa vad ce se intampla in zona aia jos acolo... inainte sa VOTEZ. Marea prostie de care spui tu.... e ca poti sa ai ditamai kktul in spatele buchetului de flori.... deh.. daca nu se vede.. nu e nici o problema, NU-I ASA?

Ti-am inteles ironia in scuzele cu privire la gandirea si logica mea.. si nu stiu daca ajuta pe cineva. NP... ramane asa... si anume am o gandire PROASTA. Eu sunt FERICIT, crede-ma. :)
RESTUL lucrarilor... au muuult pana sa ajunga la nivelul celei lui maxer_25. Astfel, cand se va intampla asta... te asigur ca ma voi lega de gauri si de ce vrei tu... pana atunci, acei autori au de munca.... si nu cred ca am descurajat vreo secunda lucrul asta.

@Maxel
Ce am spus eu legat de timpul liber.. e efectul unei cauze. Nu am spus sa ma aflu in treaba... asa ca nu e cazul sa mi te justifici... pt ca nu te-am tras la raspundere de ce faci comentarii sau de ce ajuti pe altii pe forum.
Prietena ta.. e o dulcica. Daca ai fi facut lucrurile alea in lucrarea ta... alea de ace am zis mai sus... mai mult ca sigur ti-as fi zis si eu ca esti un perfectionist. :D

OsirisGod
22-02-2007, 06:34 PM
anymator no offence dar eu modelez pe principiul "what you don't see is not there" dar fiind beginner probabil gresesc, dar economia de poligoane este bine venita mai ales ca GI-ului i se cam rupe de visible sau nu, el computeaza razele oricum => render mai scurt daca nu ma insel.

anymator
22-02-2007, 07:05 PM
NU... nu gresesti deloc, nici cu metoda, nici cu rendertime. Intradevar, se aplica metoda spusa de tine si nu numai de tine... dar asta in contextul unei PRODUCTII. Mi se pare absurd sa faci economie... pentru O SINGURA IMAGINE, si in care e vorba doar de un simplu monitor. In alta ordine de idei... vorbim de un concurs in care fiecare se zbate sa arate ce poate in materie de modelare, lumini, render sau textura intr-o singura sau cateva imagini. Nu vorbim de un shot de 5000 (sau mai multe) frameuri randate. :)

ovidelx
22-02-2007, 11:11 PM
am si eu o intrebare. care este termenul limita pt. challenge ? 3 martie?

cojoMan
23-02-2007, 10:18 AM
dap. citeste si tu tot threadu daca tot vrei sa fii la curent...

Master_Blaster
23-02-2007, 10:35 AM
cojoman...deadlineul trebuia pus in primul post...daca eu as fi un membru si as vrea sa particip dar mi ar fi greu sa accesez informatiile necesare sa nu crezi ca as citi tot threadu.

vali
23-02-2007, 01:32 PM
s-a facut:D

Akira Hanzo
24-02-2007, 12:28 PM
Salutare... vad ca iar se aprind spiritele pe aici! :D Pai e frumos? Vin si eu intr-un tarziu cu o idee out of challange... Conceputa prin 2002 cu Cinema 4D XL cand nici nu banuiam ca toate se vor micsora pana la dimensiunea iPhonului... Toate cele bune si spor la idei! ;)

http://img338.imageshack.us/img338/2946/com2002ui5.jpg

the_sky_dreamer
24-02-2007, 08:25 PM
m-am jucat o ţâră cu maxul :D
jamaica monitor-- sing for my beiby from ya winamp
mov ya tiny shiny buttons :scream:

geostik
25-02-2007, 09:32 PM
ai o problema aici. e cartoonii monitoru cu mainile shi alea dar caciulitza nu e cartoonii delok, nushi are rostu. chiar dak ai ales stilu asta nu inseamna ca tre sa renuntzi l detalii, iar geometria sufera la partea "anorganica" adik maini picioare.

Master_Blaster
25-02-2007, 09:34 PM
Veeery ugly colors!

ad1
25-02-2007, 11:33 PM
3dsmax 7/vray

Master_Blaster
26-02-2007, 08:48 AM
Daca nu avea noisul ala la baza era super duper. Asa e numai super. :D

maxer_25
26-02-2007, 09:21 AM
foarte frumos...ad1 has my vote

vali
26-02-2007, 09:49 AM
monitoarele crt oricat de luminate ar fi pe ecran, tot reflecta un minim ceva acolo

Eugen
26-02-2007, 06:18 PM
Bravo ad1 arata foarte bine :D

pyromanu
26-02-2007, 08:02 PM
Nu e rau mai baietzi.Din cat se vede pana acum nu erati motivati sa participati la chalenge-uri :D
Dar hai ca se poate si mai bine

the_sky_dreamer
27-02-2007, 01:00 AM
ad1 peretii ar putea fi o târă văruiţi !
şi lumina numai o idee mai către galben

geostik
27-02-2007, 07:20 PM
la asta ma gandeam shi yo. nu prea e culoare akolo pt ca totul e cam gri...
VALI, ma uit la monitoru meu CRT shi nu vad nici o reflexie at. cand e deschis. dak schimb unghiu mult(fresnel) atunci vad ceva. doar dak pun sursa de lumina in fatza monitorului obtzin un efect akolo.
BTw. imi place termopanu :)

ad1
28-02-2007, 12:52 AM
daca ati citi titlu ''Cel care'mi aduce un strop de culoare in viata... ''se refera la faptul ca restu lucrurilor inconjuratoare ar fi pt mine monocrome,mai putin imaginile redate de monitor...este exagerat,dar facut cat sa aiba o idee

cojoMan
02-03-2007, 03:04 AM
3DSMax8/MentalRay

asa...de martisor :D

maxer_25
02-03-2007, 11:22 AM
frumoasa ideea insa se mai putea lucra la render.

Master_Blaster
02-03-2007, 11:39 AM
Eu parca postasem ceva dupa cojoman....nu am dat cumva post sau mi a fost sters?

vali
02-03-2007, 11:59 AM
eu am sters un post al tau in care scriai ceva despre deadline si explicitarea lui in primul post din thread
atat vreme cat am editat primul post din thread, mi s-a parut ca postul tau nu mai avea rost
daca este vb de alt post insa, nu cunosc ce s-a intamplat

Master_Blaster
02-03-2007, 12:43 PM
Nu..eu zic de un post de acum.In fine...ziceam in el ca nu vad rostul impartirii ecranului ala mare in mai multe mici. Un display mare era de ajuns si dadea un efect mai frumos decat gridul ala. In plus arhitectura camerei e cam dubioasa.

Trebuia mai multa atentia la lumina .

cojoMan
02-03-2007, 12:59 PM
e o camera de depozit cu multe cutii p acolo...different sizes
am incercat sa fac ecranul ala mare din multe mai mici aprox de aceiasi dimensiune cu monitoarele astea 2. am facut si un singur ecran si rezultatul nu mi-a placut...era un bitmap 2/3 din imagine si se pierdea idea de monitor doar in cele 2...asa sunt mai multe...
in plus incercam sa obtin un efect mai interesant...aveam in fiecare monitor cate un omni.plasticul monitorului era double sided, ca sa nu treaca lumina. ecranul single sided cu luminosity 100. jucandu-ma cu fallofful incercam sa obtin un fel de efect de neon pe cutiile cele mai apropiate de monitoare...
chiar se poate observa putin...

q_vazk
02-03-2007, 03:00 PM
maine la ce ora se pune capat ?
as incerca si eu dar vreau sa stiu cat timp mai am la dispozitie

cojoMan
02-03-2007, 03:09 PM
well...primu render a fost postat la ora 9:44PM, si se considera de atunci 2 sapt...deci maine seara la 9:44...pac !

edit : daca preferati ramane maine la 24:00...

the_sky_dreamer
02-03-2007, 05:11 PM
ad1 efectul pe care zici că vrei să-l obţii ar fi mai vizibil şi nu ar necesita explicaţii dacă (părerea mea ) imaginea ar fi mai mare în sensul de a cuprinde mai multe obiecte printre care să fie şi una care prin definiţie are o anumită culoare (ex sângele e mereu roşu, lemnul are o anumită textură-bump) obiecte pe care să le aplici culori- nuanţe de gri (nu de alb) ca şi într-un alb-negru - efectul de care zici. AKA un contrast mai puternic între cCULOARE şi ALB-GRI. aşa yic eu culoarea va ieşi în evidenţă fără să creadă cineva că celelalte obiecte nu au fost texturate.
eventual ar mai putea fi adăugat un "efect de coşmar" în dimensiunea alb-negru (deformaţii psihedelice, efectul tunel etc )

the_sky_dreamer
02-03-2007, 05:20 PM
cojoMan felicitări nu aş fi crezut că cineva poate să "vadă" monitoare personalizate -eu de asta ziceam - să dai viaţă unor cutii (monitoare) cool man
mi-ai furat ideea monitoarelor care comunică :D

cojoMan
02-03-2007, 05:34 PM
eh...am lucrat doar azi noapte ca am fost prea lenes...azi sunt in deplasare...

trebuia sa iasa ceva mai cald putin, mai multa atmosfera...dar mi-a lipsit si putin skillu :p

thanks

kantzorf
03-03-2007, 08:53 PM
Am terminat si eu pana la urma :-)
http://img108.imageshack.us/img108/6296/samsungkantzorfoi4.png
http://img237.imageshack.us/img237/2520/wirecy6.jpg

anymator
03-03-2007, 09:03 PM
cuuuuul man, bravo... pana acum ai votul meu :D

the_sky_dreamer
03-03-2007, 10:15 PM
-Honey when you'll grow, you'll be a big, big wide screen
-Mom, why can't i be an airplane?

the_sky_dreamer
03-03-2007, 10:31 PM
si uite o idee de care nu am avut timp:
-picture1:
-intr-o pestera picturi rupestre... animale priestorice. shamanul picteaza. intr-un colt se vede pictat un monitor fire de alimentare si priza
- "shaman see's de future"
picture2:
shamanul s-a apropiat de perete si atinge peretele acolo unde e priza
- un fulger strabate cerul pana la shaman
-"shaman feel the future!"

sau ceva mai rasist:
aushwitz -n-am habarcum se scrie corect:
un anumit tip de monitoare supravegheaza intrarea in cuptor - arderea unui alt tip de monitor

sau ceva mai dramatic-religios?:
dupa al treilea razboi mondial (atmosfera f mohorata, cenusie, smog) in prim plan supravietuitorii se "inchina" la un monitor de tipul celor publicitare imense de pe cladiri pe ecran se vede imagini din preistorie cu oameni semi goi , atmosfera foarte colorat, intrebarea care tre sa reiasa este daca oamenii au decazut atat de mult incat se inchina la imaginile miscatoare, la oamenii preistorici care au ce hali, la atmosfera curata - lost heaven...

dupa cum am mai zis realitatea scade nota unei lucrari... realitatea E PLICTICOASA monotona... nu invita ochiul sa priveasca...look what a cool picture-model-painting-etc
cojoman you're still on top

ad1
03-03-2007, 11:51 PM
se mai poate prelungi o tzara termenu?cu o juma' de ora/o ora....ca mai m-am pus pe o randare

cojoMan
03-03-2007, 11:56 PM
la 01:00 updatez threadul cu pollul de votare...
so...last call !...

happy render times !

ad1
04-03-2007, 12:58 AM
multumesc pt asteptare
ultimile randari:

Monitoru meu se cam plictiseste odata ce se pune sursa pe randat,pt ca are f mult de asteptat,dovada intarzierii mele.
3dsmax 7/vray

Cruiser3D
04-03-2007, 01:00 AM
la limita termin si eu de randat :grin:

3ds max 8/ V-Ray 1.47/ Adobe Photoshp

cojoMan
04-03-2007, 01:04 AM
Si asa...de incheiere provocare curenta...
Imi place modul in care a decurs provocarea.3Dul chiar are ceva potential pe aici...si cred ca ar trebui sa continuam...deci :

Si cum seria provocarilor continua...iata ce propun :

Tema va fi ceva organic...pt variatie...

Regulile initiale +
Urmatoarea provocare va fi un "Complete Project" Challange. Adik o provocare cu 4 sub-provocari :
a.Modeling
b.Unwrap/Texture/Render
c.Skin+Rig
d.Animation
e.surpriza :p

Fiecare sub-provocare tine 2 saptamani de la primul entry.
Incepand de la a doua subprovocare, concurentii vor lucra preferabil pe lucrarea care a castigat provocarea precedenta.Astfel incat cineva care este priceput la o categorie nu va depinde de participarea la categoriile anterioare pt participare. NU e obligatoriu...poti lucra pe modelul tau sau pe modelul castigator.
Si ca propunere suplimentara : castigatorul fiecarei provocari...va face un mic tutorial cu lucrarea sa. Tutorialul va fi folosit pentru promovarea noului VA...

Astept comentarii/sugestii/adaugari...aici pe thread.
Duminica seara sau luni o sa creez threadul noii provocari.

ovidelx
04-03-2007, 01:05 AM
i'm on vacation!!!

ovidelx
04-03-2007, 01:09 AM
wire

cojoMan
04-03-2007, 01:10 AM
Cruiser3d + ovidelx :

la 01:00 updatez threadul cu pollul de votare...so...last call !...

sorry guys...

ovidelx
04-03-2007, 01:24 AM
nu era termenul limita la 1:00? (nu pana in 1:00). Cruiser3d nu l-a depasit

Cruiser3D
04-03-2007, 01:27 AM
asta este ... oricum nu este prima oara

cojoMan
04-03-2007, 01:32 AM
asta este ... oricum nu este prima oara
la ce anume te referi ?

eu la 1:00 am dat submit poll...s-a intamplat sa ne sincronizam. faza e ca nu sht cum sa modific pollul. Deci rog un admin sa te adauge la poll, daca nu se poate macar sa il stearga si o sa il creez iar...guys ?...

si daca nu se poate...lucrarea ta oricum e admisa si voturile pt ea se vor posta in thread.

ps.oricum...last minute ?...

asta incheie cu adevarat provocarea...asteptam cu toti voturile ;)
si tot ce aveti de spus despre urmatoarea provocare. nb :bye:

Cruiser3D
04-03-2007, 01:45 AM
@ cojoMan : la ce anume te referi ?

la faptul ca am mai postat dupa termenul limita ( sunt obisnuit :D )

Calligrapha
04-03-2007, 01:55 AM
Daca deadline-ul era pana la 01:00 ar fi trebuit sa fi fost si Cruiser3D admis. Nu conteaza ca e last minute. Nu trebuia sa te grabesti sa pui poll-ul la 01:00 fix.

In ce priveste propunerea pt challenge-urile noi nu prea cred ca o sa se bage lumea. In primul rand pt ca e organic; dup-aia la texturare/uvw unwarp raman si mai putini, iar la skin-rig-animatie aproape deloc.

Si ca propunere suplimentara : castigatorul fiecarei provocari...va face un mic tutorial cu lucrarea sa. Tutorialul va fi folosit pentru promovarea noului VA...

:hmm:

eSkyline
04-03-2007, 09:01 AM
mda... nam mai vizitat forumul si am abandonat lucrarea pt. k am de finalizat un alt proiect
eu am votat lucrarea lui ad1, si dupa parerea mea e singura care are si o poveste pusa la punct(vb de primul entry, cel cu contrastul dintre monocromism si culoarile vii de pe ecran).

in leg cu tema pt challenge'ul viitor...o tema de modelare organica tre sa apara oricum mai devreme sau mai tarziu, iar ideea k fiecare subprovocare sa fie realizata pe lucrarea castigatoare precedenta e misto. asa o sa reiasa cine la ce domeniu se pricepe mai bine.

Master_Blaster
04-03-2007, 09:36 AM
Baaaad choise pentru next challenge.Daca ai vrea ceva cu subprovocari ai putea face ceva de genu workshop in primul rand. In al doilea ai putea merge pe ideea:
Primul challenge: Modelam o sfera cat mai comica si stilizata (cxu picioare etc etc)
Al 2lea ch: texturam modelul creat la primul ch. Si daca nu ai participat la primul challenge castigatorul de la primul va oferi modelul sau pentru download pentru cei care vor sa participe si nu au model.
Al 3lea ch: rigguirea sferei.
Al 4lea ch: animare sferei intr o animatie de 10 secunde cu ce tema vrea fiecare dar genul sa fie comic.

Si toate astea cum am zis..sub forma de worskshop..cel putin la pasii 3-4. Eu m as oferi sa dau sfaturi cat mai amanuntite dar daca as vedea potential in challenge si dedicare.

Master_Blaster
04-03-2007, 09:38 AM
Saaaau..din moment ce tot mai multa lume isi indreapa atentia asupra firmele de jocuri din tara....am putea face un test de low poly modeling texturing , cu restrictii and stuff...ca si cum ar fi create pentru un joc.

eSkyline
04-03-2007, 09:41 AM
chiar k ar da bine ceva de gen low-poly modeling insa nici ideea cu sub-provocari nu e rea deloc(se baga fiecare la ce subprovocare vrea)

cojoMan
04-03-2007, 10:33 AM
keep going guys...

anymator
04-03-2007, 10:52 AM
..din moment ce tot mai multa lume isi indreapa atentia asupra firmele de jocuri din tara....
de ce?

cojoMan
04-03-2007, 10:55 AM
de ce ? pai cum vad eu lucrurile...pt un artist 3D cu imaginatie care vrea sa lucreze full time in domeniu...nu sunt prea multe optiuni in Ro...in BUC de exemplu...

si in plus daca esti si incepator...

the_sky_dreamer
04-03-2007, 11:07 AM
-si eu is de parere ca ar merge low poly-ul cu restrictiile de rigoare, (mai ales sa lucrul cu restrictii e fain).
-si imi place si ideea sub-provocarilor. As putea mai adauga si o etapa cea a neimportantului backgraund environment-ul in care modelul trebuie animat

anymator
04-03-2007, 11:09 AM
de ce ? pai cum vad eu lucrurile...pt un artist 3D cu imaginatie care vrea sa lucreze full time in domeniu...nu sunt prea multe optiuni in Ro...in BUC de exemplu...

si in plus daca esti si incepator...

Ok, dar aici pe forum avem optiunea de a dezvolta ceva mai cu greutate, nu? Si sa punem adevarate talente in valoare, nu? Daca nu exista o piatza asa dezvoltata pt film cum e pt jocuri, nu inseamna ca nu putem incuraja lucrul asta, nu? :)

ad1
04-03-2007, 11:11 AM
sincer,io cred ca ati degenerat scopul acestui thread rau de tot.
chiar exista topicul ''challenge 'de discutii' ''.

the_sky_dreamer
04-03-2007, 11:16 AM
Daca nu exista o piatza asa dezvoltata pt film cum e pt jocuri, nu inseamna ca nu putem incuraja lucrul asta, nu? :)

Eu zic ca problema cu filmele (un anumit tip de filme) e ca se lucra mult in programe de editare (after efects, combustion etc), nu 3d. although ar merge de inclus niscai efecte sau niste omuleti, pe un mic filmulet.

cojoMan
04-03-2007, 11:29 AM
As putea mai adauga si o etapa cea a neimportantului backgraund environment-ul in care modelul trebuie animat

etapa "surpriza" era integrarea unui caracter cu/fara animatie intr-un environment
astfel incat, anymator, putem merge si spre industria de film...insa stam in cumpana daca sa propun asta sau nu.

trebuie insa gandite cum trebuie lucrurile pt ca prea greu ar putea descuraja lumea inca de la inceput. mi-a placut propunerea lui Master_Blaster.
Si poate asa ar fi si bine primul challange ceva de genu o sfera stilizata care sa fie trecuta prin toate fazele...model, texture, animate si eventual la final gasim noi un environment in care sa o integram...
Ulterior provocarile or sa alterneze ca dificultate, astfel incat sa fie unele care sa poata fi atinse de majoritatea concurentilor...dar dificultatea lor sa creasca treptat...si acestia sa invete din asta...

oricum, nu strica insa sa ne concentram si po zona de low-poly modeling...

si cu atat ma mult...la un moment dat...detalierea unui model in ZBrush/MudBox, etc...dar astea mai incolo...

sincer,io cred ca ati degenerat scopul acestui thread rau de tot.
chiar exista topicul ''challenge 'de discutii' ''.
dap dar lumea trebuia sa fie si colo si colo si in plus asta e "unnoficial challenge" thread...so...

the_sky_dreamer
04-03-2007, 11:49 AM
sfera stilizata lasa prea multe de inteles, eu de la un plane parnesc cand fac un face pentru un character,
cum ramane cu restrictiile-nu de alta dar nu toti avem calcuri sa ne permitem un model hi-rez facut de cineva cu mai multi cai putere pe procesor... nas vrea sa cada din concurenta :D

cojoMan
04-03-2007, 11:57 AM
regulile si cum o sa arata challangeul acum se formeaza...asa ca hai sa venim cu idei si solutii...

cred oricum ca se poate ocoli problemele de genu calculator slab...
si in afara de ZBrush/Mudbox unde poti oricum izola portiuni locale astfel incat sa mearga cat de cat orice configuratie "rezonabila"...eu zic eu ca restul sectiunilor sunt abordabile...

the_sky_dreamer
04-03-2007, 02:34 PM
poate un head de elf, dwarf, troll, barbarian chiar mai mult
-ar da mai mult de lucru la toate sub-provocarile de care ziceai cojaman

eSkyline
04-03-2007, 03:51 PM
eu zik sa se mearga 1st pe ideea low-poly modeling & texturing cu restrictiile de rigoare deuarece ar fi relativ mai accesibil pt toti.Dupa finalizare, propunem ideea cu sub-provocarile, ashadar low-poly'ul sa fie un fel de warm-up/training pt. ceva mai complex.
cat despre sfere stilizate acolo intra mai mult originalitate/creativitate decat ce incercam noi sa facem aici si anume sa ne dezvoltam tehnica, deci mai bine o lasam balta.
asa k cel mai bine e sa incepem cu low-poly iar apoi facem chestia cu full project.

anymator
04-03-2007, 06:51 PM
trebuie insa gandite cum trebuie lucrurile pt ca prea greu ar putea descuraja lumea inca de la inceput. mi-a placut propunerea lui Master_Blaster.
Si poate asa ar fi si bine primul challange ceva de genu o sfera stilizata care sa fie trecuta prin toate fazele...model, texture, animate si eventual la final gasim noi un environment in care sa o integram...
Ulterior provocarile or sa alterneze ca dificultate, astfel incat sa fie unele care sa poata fi atinse de majoritatea concurentilor...dar dificultatea lor sa creasca treptat...si acestia sa invete din asta...
Nu am nici o problema cu ideea lu' MB, si mie imi place. Problema mea e cu sfera stilizata, deoarece nu vad nici un challenge in asta, si mi se pare un lucru pur si simplu BASIC. Prea BASIC. So... we need a challenge, RIGHT?
Acum nu ma gandesc nici la cine stie se supercaracter supercomplex, incat mai bine-ti bagi un batz de cat sa te apuci sa faci rig la el.
Trebuie gasita o solutie de compromis.
Si din nou... la urma urmei, ne dorim un challenge, nu strangere de voluntari pt a indeplinii nush ce proiect. Am inteles bine? Faptul ca subiectul e ushor, NU reprezinta o motivatie.
Preparing the battlefield. :)

cojoMan
04-03-2007, 06:58 PM
dap. la inceput sa zicem doar modelare+texturare...
dar pe masura ce se evolueaza cu temele...sa ajungem la aceiasi idee...de proiect complet.

tema nu a fost stabilita.sfera era un exemplu...m-am referit la ea in sensul de simplitate.
deci mai veniti cu propuneri de teme si reguli...

uite, de exemplu...modelare+texturare ochi uman(eventual+pleoape si gene)si chiar o animatie...asta e propunerea mea.
asta nu necesita cunostinte foarte avansate. si poti merge in ce directie vrei...cartoony/anime, realistic...etc

apoi acelasi lucru pe tema bratz/picior/torso.

sectionam si fiecare are ceva de invatat. daca merge se poate apoi avansa catre un caracter complet.

dar pana acolo mai e destul.raman la propunerea cu ochii...ce spuneti ?

cojoMan
04-03-2007, 07:01 PM
Si din nou... la urma urmei, ne dorim un challenge, nu strangere de voluntari pt a indeplinii nush ce proiect. Am inteles bine? Faptul ca subiectul e ushor, NU reprezinta o motivatie.
Preparing the battlefield. :)
da. e un challenge. si toti participantii au cate ceva de invatat din munca, din critici, discutii si rezultate.

vali
04-03-2007, 07:03 PM
http://www.visualart.ro/forum/showthread.php?t=5854&page=1&pp=15

anymator
04-03-2007, 07:10 PM
He He He... :D

OsirisGod
04-03-2007, 07:45 PM
A se da o sfera ca si challenge mi se pare cel mai complicat lucru si nu cred ca se preteaza, a se vedea thread-ul postat de VALI, ai nevoie de ceva imaginatie calumea sa faci o sfera pe cand la un caracter low-poly stii deja cam ce si cum sa faci in mare.

So please fara challenge-uri ultra complicate de genu sfera stilizata sau care face o sfera in cel mai ingenios mod ca iara se sperie toata lumea :)

vali
04-03-2007, 07:57 PM
aceste challenge-uri erau initial pentru dezvoltarea skill-urilor...nu pentru a ne dovedi calitatzile de artisti in sensul de arta pura...
tare mi-ar placea sa nu ne departam de la ideea initiala:D

Master_Blaster
04-03-2007, 10:16 PM
de ce?

Cum intrebarea asta merita un raspuns pe masura am il zic: de mov.

Ok, dar aici pe forum avem optiunea de a dezvolta ceva mai cu greutate, nu?

Eu cred ca tocmai aici pe forum nu putem dezvolta ceva mai cu greutate. Ti se pare prea simpla o sfera animata? Cred ca ar fi mult mai greu sa redai sentimente cu o simpla sfera cu picioare decat cu o creatura nush cat de detaliata.

Daca nu exista o piatza asa dezvoltata pt film cum e pt jocuri, nu inseamna ca nu putem incuraja lucrul asta, nu?

Faci ce se poate si ce vrei tu nu se poate la momentul de fata cu ce e pe VA (nu confunda ca nu se vrea...eu unul as vrea foarte mult dar de unde nu e nu ai cum sa ai).

Eu zic ca problema cu filmele (un anumit tip de filme) e ca se lucra mult in programe de editare (after efects, combustion etc), nu 3d. although ar merge de inclus niscai efecte sau niste omuleti, pe un mic filmulet.

Si de ce e o problema cu filmele?

As putea mai adauga si o etapa cea a neimportantului backgraund environment-ul in care modelul trebuie animat
Fiecare poate face ce vrea in PLUS de regulile care vor fi pe challenge..numai sa se incadreze in cele care exista.

astfel incat, anymator, putem merge si spre industria de film...insa stam in cumpana daca sa propun asta sau nu.

Nu zic ca o sa ii calce careva pe urma, dar unul din animatorii de la Pixar a fost recoltat dupa ce a facut o animatie geniala cu un monstrulet stilizat gen cel din filmul Monsters. Deci nu tot ce e complicat aduce succes. Ce e mic dar face impresie mare e mai important ca arata talent.

sfera stilizata lasa prea multe de inteles,

Eu nu cred ca lasa prea multe de inteles.

cat despre sfere stilizate acolo intra mai mult originalitate/creativitate decat ce incercam noi sa facem aici si anume sa ne dezvoltam tehnica, deci mai bine o lasam balta.
Prima parte e corecta, dar sa nu crezi ca nu inveti nimic din cele acel challenge.

Problema mea e cu sfera stilizata, deoarece nu vad nici un challenge in asta, si mi se pare un lucru pur si simplu BASIC. Prea BASIC. So..

Mai....te rog uita te la celelalte challengeuri. Crezi ca ai de aface cu profesionisti. Nu multa lume ar sti sa faca nici rigul la acea sfera cum trebuie.

SI NU S A INTELES O CHESTIE! nu am zis o sfera adik iei primitiva din max si gata ai terminat primul challenge.

de exemplu...modelare+texturare ochi uman(eventual+pleoape si gene)si chiar o animatie...asta e propunerea mea.

Pentru asta garantez un challenge prin care o sa bata vantul cu putere.

aceste challenge-uri erau initial pentru dezvoltarea skill-urilor...nu pentru a ne dovedi calitatzile de artisti in sensul de arta pura...

Vali cred ca gresesti. In primul rand challengeurile sunt ca sa te perfectionezi in orice directie si sa inveti de la unii si altii.

Si vreau sa adaug aici ca e mult mai important sa ai calitati de artist decat sa stapanesti super bine toate uneltele din max dar sa stii sa creezi nimic.Asta ar fi echivalentul tocilarului din liceu care stia materiile pe din afara dar nu putea sa lege 2 cuvinte cu o fata.(evident ca daca stii softul pe din afara iti gasesti de munca dar nu asta e ideea) Mutle studiouri merg pe ideea ca skillul se capata si la locul de munca, dar talentul ba. Deci daca vad un om cu talent , idei si mult potential, chiar daca nu se ridica la standardele lor actuale...garantat va fi angajat. Totusi. nu imi sariti in cap. Nu o zic ca regula generala sau ca s ar fi intamplat la Blizzard. Dar stiu oameni care asa au ajuns sa lucreze. Si o data bagati in priza nu s au mai oprit.

Hai sa lasam deocamdata ideea cu cele 4 subchallengeuri si sa ne axam pe low poly test (unde multi dintre voi se cred bravi dar cand veti da nas cu dracu o sa vedeti cum e).
Parerea mea!

pyromanu
04-03-2007, 11:26 PM
Parerea mea e ca nu ar trebui sa ne axam pe chestii complicate din simplu motiv ca nu avem rezultate la chestii simple.Ex chalenge'ul curent unde avand in vedere subiectul relativ simplu rezultatele nu au fost pe masura.Asa ca eu propun sa o luam usurel si sa incercam sa mentinem 3D chalenge-urile in viata.

vali
05-03-2007, 12:17 AM
@ master-blaster
un argument mic de om mare:
vreau ca begginerii sa participe, ca sa ajunga si ei dincolo de o anumita treapta
cel mai rau beginner e cel care moare beginner...
si VA-ul incepe sa exceada in beginneri....
acum contraargumentul tau te rog...

anymator
05-03-2007, 01:43 AM
Cum intrebarea asta merita un raspuns pe masura am il zic: de mov.
Merci! Daca eu am fost PROST, sa fiu finutz... tu ai dovedit ca esti contrariul, NU?. Daca ma interesa asa mult PE MINE raspunsul la intrebarea aia, iti trimiteam un PM... astfel sa nu mai citeasca nimeni. In fine, asta e alta poveste...

Eu cred ca tocmai aici pe forum nu putem dezvolta ceva mai cu greutate. Ti se pare prea simpla o sfera animata? Cred ca ar fi mult mai greu sa redai sentimente cu o simpla sfera cu picioare decat cu o creatura nush cat de detaliata..
OK, daca nu aici, unde? La JOB? Poti sa spui tu subalternilor sau clientilor tai mult si bine ca vrei sa faci o sfera... daca el vrea un CUB, tot cub ii faci. Nu animarea sferei mi se pare simpla... vorbeam de modelarea si crearea ei.

Nu zic ca o sa ii calce careva pe urma, dar unul din animatorii de la Pixar a fost recoltat dupa ce a facut o animatie geniala cu un monstrulet stilizat gen cel din filmul Monsters. Deci nu tot ce e complicat aduce succes. Ce e mic dar face impresie mare e mai important ca arata talent.
De ce sa nu zici? inaintea celui de care spui am mai fost destui, nu e nici primul si nici singurul caruia i s-a intamplat asta . In alta ordine de idei, sunt convins ca tipul a fost selectat pt ce a aratat in animatie, nu pt simplitatea caracterului. Deci... la animatie spuneai ca a ajuns?
Monstruletii aia de la PIXAR, nu sunt nici pe departe asa simplii precum par. Spre ex, cred ca nu stii cate lucruri s-au luat in calcul pana ce Wazowsky sa ajunga in animatie...

In primul rand challengeurile sunt ca sa te perfectionezi in orice directie si sa inveti de la unii si altii.
PACAT. Ce spui tu aici, mie-mi siuna a LEARNING CLASS ROOM... in nici un caz vre-o legatura cu o competitie. Din nou... PACAT.

Master_Blaster
05-03-2007, 08:43 AM
PACAT. Ce spui tu aici, mie-mi siuna a LEARNING CLASS ROOM... in nici un caz vre-o legatura cu o competitie. Din nou... PACAT.

Si ce are learning class room? Cu ce ma ajuta pe mine ca participa 20 de entryuri de tot kktul si vin 2 pro si se bat pe primul loc. Aia 20 tot fraieri raman.

vreau ca begginerii sa participe, ca sa ajunga si ei dincolo de o anumita treapta cel mai rau beginner e cel care moare beginner... si VA-ul incepe sa exceada in beginneri....

Si ti se pare ca eu am alta parere?

Eu mi am zis parerea. Evident nu trebuie sa fie o sfera subiectul, dar m au intrigat argumentele pentru care nu sfera. Sa se faca un poll, si sa se voteze fara sa se argumenteze "am votat pentru ca" ca sa nu se ajunga iar la discutii.

Sa punem 5 idei pe tava si sa faceti un poll.

vali
05-03-2007, 12:34 PM
....de ce nu modelatzi dupa un desen....sa zicem cel de mai jos....[desen facut de bizarde]

Master_Blaster
05-03-2007, 12:45 PM
Primul motiv ar fi ca sa evitam posturile de genul "dar planuri fata - lateral nu ni se dau?". Eu nu as avea nimic in potriva, ar merge sa fie una din propuneri, dar evident nu sa ne oprim numai la modelatul dupa desen, ca nu mai e fun.

Pana acum avem 3-4 optiuni.

1)Challengeul intins pe mai multe etape, astfel ca de la fiecare etapa la alta participantul sa se simta ca la "level up".

2)low poly challenge

3)modelare/texturare dupa concept

4)iar o tema data de un obiect "sifonier" de exemlu , asemanatoare cu ce am avut acum

5)ne lasam de challengeuri :D

cojoMan
05-03-2007, 02:43 PM
eu zic'ca fiecare optiune are atuurile ei...inclusiv ultima :D

dar discutii ca "e bine asa si nu asa" si "pentru ca" - putem sa tinem pana la paste, deci ce propun eu...

incepatori or sa existe cat lumea si pamantul...si daca unul avanseaza azi, maine apare altul...
daca lucrurile se complica pe alocuri, si nu poate tot omu sa se ridice la un anumit nivel, nu are de piedut...ci de invatat. nu zic acum sa se exagereze cu dificultatea, ci sa aveti curaj...nu e cu sanje...doar cu vertecsi :p

dar raman la idea initiala de challange cu subchallangeuri. INTOCMAI ca sa "level-up" !

cojoMan
05-03-2007, 03:09 PM
discutiile pe acest thread la "subiect" au deviat cam mult. asa ca...sunteti liberi sa va dati cu parerea si sa "modelati" cu voturile voastre, challengeul viitor.
http://www.visualart.ro/forum/showthread.php?t=14405

tot acolo o sa propuneti tema. si tot acolo or sa continue discutiile de aici ramase in aer.

pe acest thread se continua votarea si discutiile asupra lucrarilor.
over and out.

Phoboss9
07-03-2007, 08:31 PM
Total dezamagit ca maxer_25 are mai putine voturi decat kantzorf.
Un TOP 3 personal ar fi:
1) -Ad1
2) -Maxer_25
3) -kantzorf

anymator
07-03-2007, 11:21 PM
Total dezamagit ca maxer_25 are mai putine voturi decat kantzorf.
Sunt total neutru... si sunt curios de ce esti tu asa dezamagit?

Topul meu e:

1. kantzorf
2. ad1
3. Maxer_25

Acum, sa explic criteriile mele.

De ce nu ad1?
Pt ca... a avut o tentativa in prima incercare si pe care a stricat-o cu a 2-a incercare. Render frumos, dar modelul lasa de dorit. In ce sens? Pai... a adaugat mainile alea (vizibil rigide de altfel) si limba in scopul unei personalizari. Din punctul meu de vedere, incercare nereusita. Combinatia intre reproducerea obiectului original si un caracter cu maini Disney a la Mikey Mouse e imbacsita si kitschy... insa suficient sa ia ochii mai multor/putine persoane :D . Asociez cu reproducerea unui concept auto dupa blueprint, cu dimensiunile standard si fara devieri, la care pui doi ochi de broasca in loc de faruri sau urechi in loc de oglinzi retrovizoare. Lipsa unei vederi din spate nu cred ca e accidentala so... cam DE AIA nu ad1.

De ce nu Maxer_25?
Render frumos, reproducere corecta... insa textura pe spate tratata cu neglijentza. Spun asta in contextul in care am gasit ceva asemanator in lucrarea lui kantzorf, metoda aplicata cu grija, astfel incat sa aduca un aport pozitiv la completarea imaginii, + render de calitate + expunerea unor detalii neglijate de ceilalti 2 candidati.

Deci... DE AIA kantzorf... in opinia mea. :)

cojoMan
07-03-2007, 11:24 PM
asa da baietzi...daca aduceti argumente si comentati lucrarile...
e altceva decat sa zici doar ca imi place aia sau aia...

Master_Blaster
08-03-2007, 10:27 AM
Daca aduceti argumente o sa vina si contra argumente. So, mai bine doar voturile ca sa nu ne lungim aiurea.

pyromanu
10-03-2007, 09:57 PM
Salve.Ce mai e nou pe aici?
Eu am ramas fara pc ptr. 4-5 zile si de aceea nu am mai dat nici un semn de viata.Cine castiga cine pierde?!

pyromanu
11-03-2007, 11:46 PM
ad1 felicitari.Vezi ca ai PM :D

cojoMan
11-03-2007, 11:55 PM
this concludes our challenge it seems...

congrats to ad1. nice job