PDA

View Full Version : studii mele pt matte-uri

[DAN]
08-02-2007, 07:29 PM
salutare tutror
incerc sa incep si sa mentin activ un thread cu sutdii pt eventuale matte painting-uri pe care probabil nu o sa le fac niciodata

Am gasit imaginea de mai jos pe gettyimages.com si mi s-a parut tare ciudata ca atmosfera si ca lumina astfel in primul studiu am incercat sa nimeresc cat mai accurate atmosfera si culorile din poza fara color picker (cu mici obiectii la contraste , poza nu e asa de buna muntii sunt prea intunecati in special in colutirle imaginii , exposure issues). In al doilea studiu am incerca sa depasesc informatia pe care mi-o punea la dispozitie poza si sa "imbogatesc" imaginea cromatic .

P.s: Imaginile suunt un foarte bun exemplu de compozitie de doi lei ... cumva magic in cursul procesului de desen boschetul a "lunecat" pe mijlocul imaginii astfel ca autopedeapsa l-am lasat acolo sa imi distruga ce a mai era de distrus din imagini ;)

Suirebit
09-02-2007, 02:47 PM
No color picker? are you sure? :D

[DAN]
09-02-2007, 03:07 PM
very shure , sa folosesti color pickerul pina nu esti foarte stapin pe tine cu culorile si cat timp nu trebuie sa tremini "ieri" o lucrare , e cea mai sigura metoda sa iti atarini singur pietre de moara de gat . Si asa sa folosesti ca obiect de studiu poze ridica o serie mare de probleme. Cand folosesti color pickerul sau faci overpainting nu inveti nimick si astfel nu ar mai avea nici un sens sa facem astfel de studii, waste of time :) .

[DAN]
09-02-2007, 03:15 PM
ok, asta tocmai a iesit de pe tableta , hmm nu prea m-a mai dus mintea cum sa imbogatesc mai mult imaginea but that's it... ,

Metoda : fara color picker over painting etc... , un singur brush standard din photoshop pe care l-am modificat in functie de ce aveam nevoie sa desenez (incerc sa foflosec minimum de brushuri pt ca vad ca daca imi incarc photoshopul cu 1000 de preseturi imi crapa des asa ca ma rezum la unul singur)

Dariz
09-02-2007, 03:20 PM
hai mah ca e tare asta!

hotshotsVFX
09-02-2007, 03:42 PM
foarte frumos Dan, chiar ma intrebam cand ai de gand sa apari :D

ataraxia
09-02-2007, 04:15 PM
foarte bun.
mai astept

spor!

nightride
09-02-2007, 04:21 PM
:( i hate you guys

dady
09-02-2007, 04:27 PM
jale.... Dane, potzi sa pui a 2-a la 100%, is f curios cum e lucrata pliiiizz... cit despre NO color piker, la ce lucrari ai nu ma mira...

aksu
09-02-2007, 07:34 PM
DANe , tu ma sperii! :D

Grozave lucrarile, a doua este chair superba. Vrei sa il faci de rusine pe Dusso? :)

anymator
10-02-2007, 03:20 AM
Ce e meh cu fumurile alea mici la casele alea....???? aaah??? :D

AWESOME my friend.... U RULE! AM insa o intrebare... pt ca sunt nelamurit de o chestie. Creasta muntilor (pe toata lungimea imaginii) e evident ca pare decupata, iar cerul pare doar un simplu layer in spatele ei. Cum sta treaba??? Asa trebuie sa fie? pt simplu fapt ca e DOAR un matte painting? Sau timp in care lucrai, ai primit pe YM un mass message ECOLOGIC de genul "salvati planeta, da mai departe", fapt care ti-a distras atentia de la impecabila lucrare, care este (really). :D

Acum, ce cred eu e ca... daca ai face "lipitura", ai obtine o imagine COMPLETA.
Ambele lucrari sunt demne de invidie si de-a dreptul SUPERBE.

Nu cred ca o sa-ti pierzi mana pe lucrari de genul asta, fapt stapanit si dovedit la cel mai EVIDENT mod. Eu astept niste studii pe caracter, lucru la care stiu ca te "antrenezi" si la care am incredere ca vei surprinde. Nah... ca te-am dat si in GAT. :D

Master_Blaster
10-02-2007, 10:29 AM
anymator u te ai uitat la poza?

anymator
10-02-2007, 10:36 AM
Actually... YES. Si mai ce vezi tu exact ca in poza? Ia spune-ne. :D

Suirebit
11-02-2007, 12:05 AM
Dane m-ai dat pe spate cu a doua....teach us master :D

[DAN]
11-02-2007, 01:00 AM
multumesc pt reply-uri. here we go again...

dady: cam asta e rezolutia la care lucrez schitele cand tre sa bag detalii maresc imaginea de 2-3 ori dupa care o reduc la loc.

anymator: good point , ai dreptate inca nu se combina cum tre toate elemntele dar... de asta fac studiile astea sa gasesc fel de fel de metode si rezolvari.De pierdut mana nu cred ca am de ce, repet astea sunt studii nu concepte , tocmai de aceea le fac dupe poze si cat de curand dupa natura ca sa nu imi bat capul cu conceptul ci sa ma concetrez pe alte aspecte...
In ceea ce priveste charcaters... heheh alta poveste acolo ... o sa apara si alea cat de curand ...

P.s:anymator: gasesc felul in care folosesti Caps Lock-ul irezistibil hahahaha

anymator
11-02-2007, 02:21 AM
']anymator: gasesc felul in care folosesti Caps Lock-ul irezistibil hahahaha
Da... eu si CL avem o relatie mai speciala. E un fel de "f*** buddy". De cate ori vreau sa punctez, de atatea ori i-o DAU (ah, i just did it... again). :D :D :D

In ultima imagine, stancile alea imi aduc aminte de MP-urile de la Cars... alea cu canionul.
Good Job :thumbsup:

hess
11-02-2007, 12:23 PM
foarte reusite! felicitari!

Ira_Melanox
11-02-2007, 05:23 PM
tare de tot ! foarte reusite. ai un ochi de invidiat (ma rog, probabil ai doi :D...)