PDA

View Full Version : Gandirea luminii

whistle
20-05-2007, 04:32 PM
S - sursa de lumina
R - planul de referinta

Liniile portocalii sunt raze. Cu cat este mai intensa lumina cu atat mai multe raze. Cu cat cad mai multe raze pe un plan cu atat planul va fi mai 'luminat'.

Astfel !

-in prima imagine - planul 1 este mai deschis, planul 2 mai inchis (relatia cu distanta fata de sursa de lumina)

-in a doua imagine - planul orizontal mai deschis decat planul oblic (relatia cu unghiul)

---------------------------------------------------------------

Sper sa ajute pe altii asa cum m-a ajutat si pe mine sa inteleg mai bine lumina.
Threadul nu trebuie sa se termine aici, orice cunostinta (corecta) legata de lumina este binevenita :D.

llex_paul
25-06-2009, 11:23 PM
cu prima imagine nu prea sunt de acord, teoretic e logic dar ''practic'' nu merge...lumina se grizeaza cu cat e mai in spate, vb de lumina naturala, in fata sa fie lumina mai slaba ar cam demonta regulile despre compozitie si perspectiva cromatica. eu zic ca trebuie un plan aflat mai in fata sa fie mai luminat decat unul din fundal pentru a castiga in unitate si claritate. Cu al doi-lea sunt de acord.

FiveseveN
26-06-2009, 12:35 AM
Intensitatea luminii respecta legea invers-patratica (intensitatea scade cu patratul distantei fata de sursa). Avand in vedere ca Soarele e deja la 150 milioane Km de Pamant faptul ca muti un plan cu 1m mai aproape sau mai departe de el conteaza prea putin. Nu conteaza nici 1Km, nici 1000. Deci legile fizicii raman valabile dar intr-un fel le observam in aer liber si altfel in casa in jurul unui bec din cauza diferentei de scara. Cat priveste "licenta artistica" si procedeele plastice de care ne folosim pentru a clarifica si infrumuseta o compozitie, ele raman "trucuri" pe care de multe ori nu le intelegem cand le aplicam.

Chestia asta cu micsoratul contrastului din prim-plan spre fundal e eficienta si frumoasa dar n-are legatura cu lumina, eu ma gandesc la doua fenomene care au dus la dezvoltarea acestei tehnici:
- difuzia atmosferica (atat dispersie Rayleigh cat si poluare cu particule mari): ce vedem in zare arata mereu sters pentru ca lumina de acolo trebuie sa parcurga o anumita masa gazoasa, deseori plina de praf si vapori sau picaturi si cristale de apa
- ochiul uman are si el DOF-ul lui (finit), cu cat e mai luminoasa scena cu atat e mai mare. Desigur in desen nu prea poti reprezenta "bokeh-ul" ochiului asa ca-l "simulezi" prin scaderea contrastului local

Apropos, topicul asta e din 2007, noroc de spambots ca le mai reactualizeaza...

moldo2012
04-07-2012, 02:05 PM
Foarte, foarte util topicul, ma bucur ca l-am gasit. O zi buna!

pictureone
03-10-2012, 01:39 PM
fi mai explicit llex!