PDA

View Full Version : new here

Xadu
18-07-2007, 10:31 PM
sal all, am decis sa postez si eu mazgaliturile mele facute in timpu liber, sfaturile sunt bine venite. ms

Xadu
18-07-2007, 10:40 PM
continued..

Xadu
18-07-2007, 10:44 PM
inca citeva

Eric
18-07-2007, 11:12 PM
Salut si bineaivenit:)
te rog, ajutane si cu cateva cuvinte la persoana ta.

Bun inceput:)
Succes, Eric

vali
18-07-2007, 11:17 PM
nu-i rau!!!
cati ani ai?

Xadu
18-07-2007, 11:18 PM
Sunt o persoana de putine cuvinte, nu prea am ce sa zic despre mine.. 19 ani, la facultatea de marina.. mai desenez cind ma prinde chefu, incerc sa trec la photoshop dar fara tableta nu cred ca are rost. Am inceput sa desenez din gradinita, im place sa fac diferite concepte in domeniu SF, as fi dat la design dar din pacate nu exista in Ctza.

vali
18-07-2007, 11:20 PM
desenezi bine pentru varsta ta....
nu renuntza
si nu te arunca prea devreme spre photoshop
pune la punct desenul de mana si la urma photoshopul va veni la vremea lui exact cand trebuie:)

Xadu
18-07-2007, 11:29 PM
Problemea mea e ca desenez numai pe foaie a 4, ceea ce devine frustrant mai ales pentru mine deoarece imi place sa fac fiecare detaliu, asta din cauza scannerului. Ma gandeam sa fac pe A3 sau A2 si sa fac poza la foaie cu aparatu digital dar mina creionului iese lucioasa daca poza nu e facuta complet perpendicular. :/

Eric
18-07-2007, 11:31 PM
Spune Vali foarte bine: ramai inatai la desen.

Se vede o iubire la detaliu, o rabdare si un talent la desen, toate sunt calitati bune la inceput. Acu trebuie sa urmeze si stiinta de aface si concepte personale, cunostinte de anatomie, de volum si de perspectiva, abia la urma culoare, in special PS.

Pana acu vedem multe desene copiate dupa alte desene, cu multe greseli de anatomie si constructie, ins anu vedem nimica original sau creat de tine. cel putin nu recunosc acolo inca ceva propriu, dupa cunostintele mele.

So go on, keep working very hard.

vali
18-07-2007, 11:37 PM
Problemea mea e ca desenez numai pe foaie a 4, ceea ce devine frustrant mai ales pentru mine deoarece imi place sa fac fiecare detaliu, asta din cauza scannerului. Ma gandeam sa fac pe A3 sau A2 si sa fac poza la foaie cu aparatu digital dar mina creionului iese lucioasa daca poza nu e facuta complet perpendicular. :/

e mai bine pe A3
se gasesc scannere A3 la 5-6 milioane
mustek sau asa ceva

Xadu
18-07-2007, 11:38 PM
complet original, am cam gresit la partea de sus ca m-am grabit, in total vreo 4 ore

Doru
18-07-2007, 11:39 PM
sau scanezi pe bucati si unesti in Photoshp

Xadu
19-07-2007, 09:57 PM
dap ma gandeam si la asta..
so, any more comments?

Dariz
20-07-2007, 12:04 AM
la facultatea de marina..
Foarte fain 'debut'..:D lasa marina si treci la 'aparat'...;) Eu zic ca nu e de beginers totusi, sa il bagam la schite.
Salut

infamae
20-07-2007, 02:03 AM
bine ai venit pe Visual Arts, asculta-l pe domnul Dariz, lasa marina ;)). sa vedem numai desene frumoase de la tine. spor in continuare.

Diesel
20-07-2007, 02:48 AM
legat de a doua lucrare de la inceput: Evangelion, Asuka's final battle http://www.youtube.com/watch?v=WCDImgHwt4U&mode=related&search=

Mi-e imi place cum lucrezi in creion, dar cred ca era mai corect sa specifici care sunt inspirate si care nu (ma rog, in afara de astea evidente gen Rogue, Venom etc.).

Xadu
20-07-2007, 01:45 PM
exact, last fight din Evangelion, un clip ceva mai artistic http://www.youtube.com/watch?v=YXxyYCgN__Q
imi plac foarte mult meha-urile, nu imi place manga da designu din eva e fantastic

hypnossa
20-07-2007, 02:50 PM
sincer nici eu nu prea inteleg c cauti tu p la marina ...gandeste-te bine la o varianta interesnata sa lucrezi in domeniul asta...nu e niciodata prea tarziu sa t apuci d alt ceva ;) mai ales cand lucrezi asa frumos fara vreo pregatire in domeniu . imagineaza-ti c ar iesi dak ai avea si studii d specialitate :cool:

mika
22-07-2007, 03:29 PM
eu zic ca ai tot timpul inainte,vointa,munca si placere sa fie:) imi plac desenele,linia curata si atentia pe care o acorzi detaliilor(la subiectul pe care ti l-ai ales in majoritatea desenelor,e si normal). insa anatomia in restul cazurilor,you know,the basic human thing,da un pic de gandit in unele cazuri.insa desenezi respectabil :)

bogdanub
22-07-2007, 07:50 PM
forte faine desenele

spoitoru
23-07-2007, 06:57 PM
da, esti bun de design, eu unul cand am vazut desenele, pt prima oara , fara sa citesc, am zis "asta e la design", se vede clar linia de design, si ca te preocupa sa desenzi tot felul de mecanisme.
Marina.... tu sti.... poate o sa fi presedinte intr-o zi..haha
si eu am terminat designul, si vad in tine un om care poti sa te descurci in domeniul asta mai ales ca esti tinerel si o sa te faci mare.
Bafta!

Maxim
24-07-2007, 10:44 AM
bine ai venit pe Visual Arts, asculta-l pe domnul Dariz, lasa marina ;)). sa vedem numai desene frumoase de la tine. spor in continuare.

Tu... deseneaza! Ca o faci bine si cu pasiune. Sfaturile extra-artistice, ia-le ca atare;)
Urmeaza PM...

Xadu
15-04-2008, 11:40 AM
Salut all, am revenit si sper ca nu deranjez daca postez dinou aici, nu am mai avut internet timp de aproape un an, am zis ca nu are rost sa deschid un alt thread pentru mazgaleliile mele. Dupa cum se vede incerc sa trec pe pictat digital, numa tutorialuri am mancat in ultima vreme, ce e drept este greu fara tableta dar merita sa incerc. Multumesc.

mai multe gasiti aici (http://xadu.deviantart.com/)

veckthor
15-04-2008, 03:46 PM
Darth raven e superrrrrrrr.CA si restul

Maxim
15-04-2008, 05:26 PM
Bine-ai revenit!
Si drum bun pe...calea asta:)

Xadu
15-04-2008, 09:36 PM
Multumesc!!

Mecha-thing concept, schite extrem de repede desenate:
http://img245.imageshack.us/img245/5240/87750104rs8.jpg
http://img361.imageshack.us/img361/2479/11590172an8.jpg
http://img101.imageshack.us/img101/3601/legsv8.jpg
http://img293.imageshack.us/img293/9062/hhhq1.jpg
http://img402.imageshack.us/img402/361/handstx6.jpg

:aargggggh

Maxim
15-04-2008, 10:36 PM
Ar fi interesanta finalitatea acestor concepte!
Edit si tot edit:D: Deci?

Xadu
16-04-2008, 05:28 PM
Multumesc, ca sa stiti nu este conceput dupa proportii umane, daca vati uitat la mana si ati zis ca mana si antebratu sunt disproportionate.

Edit..?

Maxim
16-04-2008, 09:15 PM
Deci...exista o finalitate a acestor concepte?

Xadu
16-04-2008, 09:24 PM
Pai.. astai scopu, sa gasesc designu final, am postat sa vad daca zice lumea ceva, critica w/e pana trec sa fac lucrarea. As putea sa elaborez ce vreau sa fac cu mechu asta dar din pacate am postat pe un alt site in engleza si o sa imi ia ceva pana traduc, sau postez direct in engleza - for the more advanced viewer that clicks this thread by mistake thinking it contains something good. :aargggggh (<3 that icon ;P)

vanda
17-04-2008, 11:07 PM
de unde iti iei robotzi? asta imi place si mie sa desenez dar din pacate nu sunt atatia roboti pe cartile de sf pe care le am....nu-mi spune ca-i inventezi ca nu te cred...super misto!!!!! bafta in continuare!

Xadu
18-04-2008, 04:28 PM
ultimu postat e originial facut de mine. Restu sunt din Five Star Stories si unu din Eva.

mihai
18-04-2008, 07:09 PM
faine:)spor
se vede ca...gandeshti cand desenezi..cauti.nu mergi doar in inertia mainii si asta e bine zic eu.

Xadu
20-04-2008, 08:40 PM
Sunt obsedat de detalii.
Sunt interesat sa cumpar o tableta, sincer habar n-am ce tableta sa cumpar, nu stiu nici un producator si nici n-am avzut una de vanzare nicaieri. Unde ar trebuie sa ma uit dupa una? Poate e cineva din Constanta si poate sa ma indrume. :smash:

Xadu
22-04-2008, 06:54 PM
spaceship concept:

Xadu
22-04-2008, 08:52 PM
Princess Mandarava WIP

devilboy229
26-04-2008, 11:46 PM
sunt nou aici, am 15 ani, fac schite in creion, de obicei cu personaje din jocuri PC, daca vreti sa vedeti ce pot intrati pe link-urile de mai jos \/ \/ \/

http://i214.photobucket.com/albums/cc42/Luc14n/war.jpg
http://i214.photobucket.com/albums/cc42/Luc14n/war2.jpg
(mi-a fost greu sa le unesc asa ca le-am lasat asa..)
http://i214.photobucket.com/albums/cc42/Luc14n/tombraider3.jpg
(Lara croft...:D)
http://i214.photobucket.com/albums/cc42/Luc14n/nightelf2.jpg
(l-am conturat, speram sa-i adaug culoare ...)
http://i214.photobucket.com/albums/cc42/Luc14n/face.jpg
(asta nu e din nici un joc :|)

Xadu
27-04-2008, 11:54 AM
..pai deschiteti un thread!

Xadu
14-06-2008, 03:20 PM
next..

copilu'
14-06-2008, 04:01 PM
imi place mult mercedesu-u cum arata, e facut de la 0?

Xadu
14-06-2008, 05:14 PM
Putea sa fie facut de la 2?

copilu'
14-06-2008, 08:05 PM
well...eram curios cum l-ai facut, suprapuneri si interventii peste sau ai desenat pe foiaie masina si cladiri si detalii si dupaia in ps? imi place cum arata, cladirile au picturalitate si masina reflexi interesante care nustiu banuiesc ca nu sunt usor de facut...era o intrebare legata de tehnica, sper ca nu a ofensat:D

Xadu
14-06-2008, 09:12 PM
masina a fost desenata pe foaie a4, scanata, renderizata in PS CS2 cu tableta (practic e prima data cind incerc un speedpaint cu tableta deoarece e doar ce am cumparat-o, total mi-a luat cam 5 ore). Exista si o alta tehnica? Ca nu inteleg ce vrei sa zici prin suprapunere

Bogdan MRK
14-06-2008, 10:02 PM
Foarte tare masina (mai ales ca e un debut in a folosi tableta)!!! Copilul se refera, prin suprapuneri si interventii peste, la overpaint, adica sa lucrezi peste o imagine.

Xadu
15-06-2008, 02:28 PM
Multumesc!!
Totu este facut de la inceput, bineinteles am folosit referinte pentru masina http://www.mclaren-cars-lotto.com/photogallery/index.html ca atlfel ar fi iesit complet diferit. A iesit decent dar inca lucrez incet, trebuie sa ma obisnuiesc si tableta este foarte mica, latimea e cit un creion. :/

Xadu
17-06-2008, 12:37 PM
un fel de santinela/cyborg/thingy care mi-a venit pe moment, e putin mai veche, colorata cu mouseul:)
Edit: se pare ca imaginea a fost redusa in calitate de catre server :/

Talullah
17-06-2008, 02:05 PM
Mana din partea drapta pare prea scurta

Xadu
17-06-2008, 03:56 PM
quick doodle, nu imi place picioru stang

copilu'
17-06-2008, 05:36 PM
ai tu stilul tau de roboti, in mare imi plac, nu imi plac mainile asa de lungi la ei. presimpt ca va veni si un robot mult mai detaliat:D spor!

Xadu
17-06-2008, 05:43 PM
Multumesc! Da, ultima e un concept pe care o sa il finisez eventual, am incercat sa pun capul care l-am postat mai sus pe el dar am realizat ca desenam pe numa 800px inaltime deci nu aveam loc de detalii, practic incerc sa ma acomodez cu tableta cind vine vorba de lineart. Probabil o sa il fac pe foaie normala ca imi vine mai usor.:secret:

Xadu
18-06-2008, 04:34 PM
...

Xadu
09-07-2008, 10:44 PM
si un DB9..

Sickbrush
09-07-2008, 11:03 PM
poti sa ne dai mai multe detalii despre tehnica la ultimul?

Kraimann
09-07-2008, 11:17 PM
frumoasa atmosfera din ultimu desen

Xadu
10-07-2008, 01:51 PM
Sigur, in primu rand aveam in cap ceva legat de apus, o lumina calduroasa si o atmosfera serena, m-am uitat la o poza cu un apus si mi-am luat paleta de culori de acolo. Am folosit http://images.automotive.com/cob/factory_automotive/images/features/auto_shows/2005_LAAS/2005_Aston-Martin_DB9__rear.jpg ca referinta, evident am schimbat putin unghiu si citeva detalii, si cam atat, nu pot sa zic ca mi-a luat mult, cam 2-3 ore, fiind a 3-lea speedpiant care il fac de cind am tableta, cam atata. :)

Bogdan MRK
11-07-2008, 01:25 PM
Frumos....imi place! Atmosfera calda si primitoare ma duce cu gandul la nimeni altul decat la MOST WANTED!:dance:

Xadu
11-07-2008, 02:12 PM
Most Wanted face abuz de overbright mai tot timpul.:agree:

Xadu
31-07-2008, 03:57 PM
concepte SF:

Xadu
01-08-2008, 04:12 PM
..nu stiu daca mai intereseaza pe cineva dar postez oricum, ceva SF cu inspiratii din armura de samurai:

Maxim
01-08-2008, 09:14 PM
Intereseaza, intereseaza:). Nu uita ca e vacanta.
Daca arati ce se intampla mai departe cu desenul de mai sus, ar fi si mai interesant. E prea putin. Detaliile prezentate nu se "leaga".
Din postul anterior, cel de-al doilea desen, si el mai "uman", cu multe detalii, e prea mic si deci neclar. Cateva observatii, totusi:
- "chestia" de pe un umar, care nu e si pe celalalt
- bratele subtiri, fata de masivitatea corpului
- pasul de catwlak
Toate "personajele" tale stau bine pe picioare si au poze gratioase.
Te-ar interesa si fashionu'?
Astept in continuare :whatever:sa vad niste produse finite.

Xadu
01-08-2008, 09:37 PM
Intereseaza, intereseaza. Nu uita ca e vacanta.

Da, am observat ca e mai gol ca deobicei, dar deobicei lumea se fereste sa posteze dupa mine, habar n-am de ce.

Daca arati ce se intampla mai departe cu desenul de mai sus, ar fi si mai interesant. E prea putin. Detaliile prezentate nu se "leaga".

Tot ce desenez imi mare parte vine pe moment, deci unele nu au un 'loc' undeva, desenu de mai sus l-am facut dupa ce am vazut un documentar despre samurai, si mi-a venit impulsu sa fac ceva legat de cultura lor, cam atat.

Din postul anterior, cel de-al doilea desen, si el mai "uman", cu multe detalii, e prea mic si deci neclar. Cateva observatii, totusi:
- "chestia" de pe un umar, care nu e si pe celalalt
- bratele subtiri, fata de masivitatea corpului
- pasul de catwlak

'Mercenarul' a fost o schita de 5 minute, nu prea am tinut cont de proportii si regulile ale desenului in general, era un 'test bed' pentru un viitor power suit.

-chestia din spate e o arma, nu e pe umar, sau cel putin asta am incercat sa fac
-corect
-te referi la mersul cu piciorul in spatele celuilalt?

Te-ar interesa si fashionu'?
In ce sens? Sa desenez haine? Ar fi ceva nou, nu pot sa zic ca ma intereseaza, m-a batut un gand sa decupez o bucata de carton si sa spreiez niste tricouri albe cu niste patternuri create de mine, cam atat..

Astept in continuare sa vad niste produse finite.
Asta e problema cu mine, am prea multe idei, majoritatea le pun pe foaie si foarte putine le termin, locul meu (probabil) e ca artist conceptual pe undeva, loc care nul gasesc.

Merci pentru reply. :)

Maxim
01-08-2008, 10:16 PM
erata: "catwalk":)
- da, mersul pe linie
- da, sa "concepi" haine
- problema nu este multimea ideilor (dimpotriva), ci organizarea lor si disciplina finalizarii
- iti vei gasi locul, cand vei ajunge sa finalizezi: asta-ti va da si incredere si-ti va spune de ce esti in stare/
Deschide-ti un thread la Concept Art!

Xadu
22-08-2008, 06:21 PM
Mi s-a spus sa postez aici, si asta am sa fac, deocamdata am numai un concept, cei drept foarte rapid facut, urmeaza sa il finisez curand, sper sa placa.:)

geostik
22-08-2008, 07:08 PM
arata bine. perspectiva capului pare putzin ciudata, poate mai mult de la cercurile alea care ar trebui sa fie elipse o parte shi o parte ar trebui sa nu fie.
spor, sper sa ii bagi render detaliat k in sine e un concept simplutz(zic yo).

Xadu
22-08-2008, 07:11 PM
Mersi, corect, in loc de elipse sunt cercuri simple, asta doar ca sa sugereze cei acolo, mai tarziu intru in detalii. Esimplu pentru ca nu prea pot sa desenez cu tableta pentru ca e foarte mica, si pe caldura asta daca apuc un creion imi transpira mana. Oricum, il finalizez curand insa nu stiu ce culori sa ii dau, ideei?

Xadu
22-08-2008, 08:32 PM
(Scuze de double post)
Nu-i genu meu de imagine, e putin cam 'tacky' sa zicem dar eram plictisit:

Xadu
28-08-2008, 07:49 PM
Un mic update, nu stiu daca ii pasa ciuva, oricum:
e versiunea de mai sus dar putin schimbata: (am observat ca am uitat sa fac bratu si umaru stang, scuzati)
Maneater.

Xadu
29-08-2008, 08:10 PM
Pot sa stiu si eu de ce este mutat threadu aici cind am primit indicatia "Deschide-ti un thread la Concept Art!"?

Dariz
29-08-2008, 08:44 PM
Eu l-am mutat. Parerea mea e ca sunt inca schite desenele pe care le-ai postat. Posteaza ceva mai consistent cand postezi la sectiunea de concept/ilustratie.
Spor!

Xadu
30-08-2008, 12:28 AM
Pai, in felu asta am 2 threaduri deschise in sketches, deci nu vad rostu, poate daca il inchideai pe asta si ma redirectionai la cel vechi avea mai mult sens, si se pare ca folosim 'concept' in sensuri diferite, eu daca aleg sa nu colorez nimic si sa las simplu lineart? Nu mai e concept? e semi-concept? Credeam ca e site cu admini cit de cit profesionisti.

Oricum, nimeni nu se oboseste sa comenteze deci poti sa le inchizi pe ambele ca n-are rost, mi-a pierit tot chefu.

(Nu te-am vazut mutand threaduri de la sketches in concepts chiar daca ar avea ce ai numi tu in mare parte concepts postate)

geostik
30-08-2008, 12:52 AM
xadu, flameu asta chiar nu are rost. check out the concept threads shi ai sa vezi care e treaba.

Xadu
30-08-2008, 12:58 AM
In nici un caz nu este flame. Tot ce cer este putina logica, daca eu aleg sa postez diverse faze/stagii in legatura cu un concept? Ca sa primesc comenturi/critica/etc si apoi sa trec la finalizare? Daca as posta acuma conceptu 'final', baiatu muta threadu inapoi ca sa nu mai par eu un natarau cu 2 threaduri in skteches? Multa logica nu e, poate traiesc eu intr-o lume perfecta, si scuze daca n-am voie sa imi exprim parerea, observa diferenta daca tii neaparat sa te bagi si tu.

Bogdan MRK
30-08-2008, 01:01 AM
Pot sa intervin si sa comentez nitel?
V.A. se vrea a fi un forum profesionist prin sectiunea de concept art. In aceasta sectiune "lumea" se asteapta sa vada lucrari finale, complexe... dinamice, pline de detalii s.a.m.d. Cam cum vezi la maestrii artei digitale de pe alte forumuri straine. Problema sta in felul urmator. Fiind un forum exclusiv(aproape) romanesc si media de varsta undeva la 18-19 ani... nu prea o sa vezi Mullinshi si Andrew Joneshi pe aici. De asta sunt foarte putini membri la sectiunea concept art. Dupa parerea mea... Dariz are dreptate. Ce ai postat tu aici sunt schitze ale unor concepte care mie personal imi plac foarte mult... dar sunt totusi schite... iar pentru asta este sectiunea de schite. Nu stiu exact cum ar trebui sa functioneze treaba... Cred ca ar trebui sa postezi schitele in celalalt thread... iar cand te hotarasti asupra uneia si vrei sa o duci mai departe o postezi aici.
Ideea finala ar fi urmatoarea... nu vad neaparat o diferenta intre cele doua sectiuni(ma refer ca nivel). Doar ca la Scketches postezi schite, etape premergatoare... iar la Concept Art postezi lucrari finale. Iar acum... nu inteleg de ce threadul lui Dariz nu este la Concept art.

Xadu
30-08-2008, 01:12 AM
Eu nu prea ma interesez sa ma uit la lucrarile altora pentru ca o sa imi influenteze/diminueze originalitatea (nici nu imi permit sa critic pe altcineva), dar, ce vreau sa zic este urmatorul lucru: daca eu decid sa postez in amanunt fiecare etapa a unu concept? Dupa cum ai zis ar trebuie sa postez ce nu este conceptul final in sktetches si finalizarea in concepts? Pai, nu inteleg ce logica ar mai avea.

Multe threaduri au trecut de la una la alta si viceversa si nu a deranjat pe nimeni, cel putin asa am observat.

Eu daca m-a apuc de un concept il studiez si il detaliez enorm de mult, asta-i 'threadmarku' meu, si dealungu procesului postez updateuri 'mici' sa zicem.

Eu am experienta ca admin pe diferite forumuri de cind aveam 16 ani, asta in nici un caz nu ma face superior, dar am multa experienta si pot sa ma exprim daca simt nevoia, si asta fac, daca un copil vine si zice ca ii "flame" probabil ar trebui sa isi vada de threadu lui pana are ce sa zica in privinta asta.

Bogdan MRK
30-08-2008, 01:22 AM
Mie personal nu mi s-a parut flame ce ai spus tu. A fost parerea ta si atat. Foarte frumos pentru mine. Cum am spus nu prea stiu cum ar trebui sa functioneze treaba. A fost doar o idee faza cu postatul etapelor in threadul de schite.
Legat de privitul altor lucrari cred ca gresesti. Intradevar te influenteaza... dar doar daca te lasi influentat. Cred ca poti sa furi din lucrarile oamenilor cu o experienta mai mare chestii legate de tehnica si de realizare. Eu privesc si incerc sa imi dau seama cum a pus o textura, cum a influentat textura respectiva finalul samd. Acelasi lucru incerc sa il observ si la juxtapunerea culorilor, brushurile, compozitia etc.
Edit: TREBUIE sa privesti... ca sa ai ce sa tranformi!!!

Xadu
30-08-2008, 04:18 PM
De asta nu imi place mie arta digitala. Cind lucrezi cu mana se vede cine are linie si cine nu, arta digitala face totu mai usor si eu niciodata nu o sa am respect pentru cineva care face lucrari digitale incredibile pentru ca are uneltele potrivite si a studiat pe nu stiu cine si de mana poate nu e asa bun, in contrast cu cineva care lucreaza frumos pe foaie.

Daca un 'admin' ar putea sa ma lamureasca si pe mine, sau pe noi, cu harababura asta cu mutatu, va rog, nu ezitati, macar un raspuns din respect ca sa inteleg si eu mecanismul vostru de gandire si sa nu mai am nesimtirea de a pune un thread cu concepte inca in stadiu de lineart in faimoasa sectiune cu concepte colorate, unele sumar.

Bogdan MRK
30-08-2008, 04:23 PM
Un artist care a ajuns la nivelul in care poate sa realizeze o lucrare impecabila(traditionala sau nu) cred eu ca e in stare sa si deseneze "ca lumea"!
Legat de mecanismul de gandire al adminilor... sunt si eu destul de curios.
Continua cu desenele ca imi place ce iese!:)

Xadu
30-08-2008, 04:31 PM
Nu zic ca toti, dar ca exemplu: speedpaint, unde daca ai exact brushurile de care ai nevoie probabil nu ai de desenat mai nimic, decit putina logica cu asezarea si modificarea culorilor, cunosc multi care habar nu au sa deseneze si au facut speedpainturi decente spre bune, mi-se pare penibil sa stai sa cauti dupa brushuri si sa hoinaresti dupa texturi ca sa faci ceva digital, ca de mana nu poti.

Daca eu as colora ce am posta mai sus in felu asta http://www.visualart.ro/forum/showthread.php?t=17510 ar putea fi in concept? Evident, el pune mai mult mai mult detaliu de cit mine. (sper sa nu te superi leonarh ca te-am pus ca exemplu, poate n-ar trebui sa fiu sarcastic, urmeaza sa vedem)

Bogdan MRK
31-08-2008, 01:30 PM
Concept art| Illustrations... cred ca Leonarh trage mai mult spre ilustratie decat spre concept.
Adevarul este undeva la mijloc. Desenul nu este cel mai important lucru. Exemple.... Pollock, Brancusi.

Eric
31-08-2008, 02:02 PM
Incerc sa va lamuresc pe scurt:

ce exact este un concept? O schita, una singura, poate chiar sa fie un concept, daca se recunoaste in liniile prezentate, un gand examinat, cautand o solutie la o "poblema". "Problema" in acest caz ar fi crearea unei teme in mod unic, gandit si examinat.

Ce vedem pe pagina anterioara? In primul rand: silhouete. Nu vedem acolo o noua metoda sau un drum nou pentru a crea un robot feminin sau un Mecha. Ci vedem o silhoueta de femeie(tare propabil dupa o fotografie, pozitia este perfecta dintro imagina semierotica, proportiile sunt cam foarte precise dintrun unghi greu, un incepator la desen cu greu reuseste din prim foc sa schiteze din asa o perspectiva), silhoueta imbalata cu o droaie de linii, care vor sa creeze o forma robotica.

Pentru un concept, este un prim pas, o schita, la englezi se mai spune lapidar: un "brainfart". Bun inceput, munca de concept insa incepe abia acuma: Cum, ce, cat exact vedem, ce sunt mechanismele ala sub armura, ce exact sunt chestiile alea colorate, "rosii" printre mechanismul nuclear al corpului? Mii de intrebari si chestiuni nerezolvate, nu numai la mod de "gandire" insa si ca in desen, nu se intelege nimic, din ce ar putea sa arate la sfarsit.

De prima schita de Mecha nu vreau sa discut; o forma si silhoueta vazuta cu miile pe toate forumurile de desen, sau in literatura de comic, manga sau artbookuri de toate genurile.

Nu are rost sa compari cu Leonarh: el face ilustratie, intrun stil foarte naiv, el nu este Conceptartist si ilustrator, cu un stil anume, consistent in sine. El sia gasit stilul de a desena, cu care este multumit, daca ne place sau nu, este treaba de "gust". La conceptart, chestia este mai dificila: nu numai ca se cauta un stil consistent, ci si modul de gandire trebuie sa fie vazut si recunoscut. Numai in felul acesta, un concept are valoare, pentru a vinde un model, o inventie, un gand unic, o idee deosebita....un concept!.

Pana atunci, ceea ce vedem mai sus, raman doar schite.

Mister Magenta
31-08-2008, 03:12 PM
Eu nu prea ma interesez sa ma uit la lucrarile altora pentru ca o sa imi influenteze/diminueze originalitatea

Daca un 'admin' ar putea sa ma lamureasca si pe mine, sau pe noi, cu harababura asta cu mutatu, va rog, nu ezitati, macar un raspuns din respect ca sa inteleg si eu mecanismul vostru de gandire

Credeam ca e site cu admini cit de cit profesionisti.

Eat shit 'n' die.
Ti se pare suficient de profesionista abordarea?

@SHAKA

"the B" ....what? e prima si ultima data cand iti accept o iesire de genul. Nu e in autoritatea ta sa faci o astfel de remarca.

Vezi ca folosesti cuvinte complicate si te cam incurci in ele.

Autoritatea(TM)

Xadu
31-08-2008, 03:13 PM
Hai sa iti disec discursu in citeva citate ca sa pot sa raspund la diferite argumente separat fara a crea confuzii:

Ci vedem o silhoueta de femeie(tare propabil dupa o fotografie, pozitia este perfecta dintro imagina semierotica, proportiile sunt cam foarte precise dintrun unghi greu, un incepator la desen cu greu reuseste din prim foc sa schiteze din asa o perspectiva), silhoueta imbalata cu o droaie de linii, care vor sa creeze o forma robotica.

Daca crezi tu ca e facuta dupa o fotografie, asta e, n-am nici un interes sa te contrazic ca vad ca ai venit tu cu un aer de 'educat' si incerci sa imi evaluezi lucrarile, si in concluzie si pe mine. Si "droiile" astea de linii vor sa creeze o forma robotica? Cuvantu cheie e "vor", deci e inca un "concept", eu incerc sa "iron out the bugs din concept" pana scap de "vor" si raman cu "creeaza", deja te contrazici singur si e de rau.

Pentru un concept, este un prim pas, o schita, la englezi se mai spune lapidar: un "brainfart". Bun inceput, munca de concept insa incepe abia acuma: Cum, ce, cat exact vedem, ce sunt mechanismele ala sub armura, ce exact sunt chestiile alea colorate, "rosii" printre mechanismul nuclear al corpului? Mii de intrebari si chestiuni nerezolvate, nu numai la mod de "gandire" insa si ca in desen, nu se intelege nimic, din ce ar putea sa arate la sfarsit.

Pai vezi, zici si tu ca e un "prim pas", cum ai zis mai sus " vor sa sugereze" deci.. puneti gandurile in linie ca te repeti si contrazici. Eu nu inteleg ce vrei sa zici prin "nu se intelege nimic", din titlu "Maneater" (daca stii cit de putin engleza) nu ai un indiciu ca chestiile alea rosii sugereaza "sistemu digestiv" prin care trece "omu mancat"? Daca gura e rosie, si vezi ca 'intestinele sun rosii' te uiti mai jos si ce concluzie tragi? Imi pare rau daca tu ceva asa de evident nu ai vazut si nu are absolut nici o legatura cu viziunea mea.

De prima schita de Mecha nu vreau sa discut; o forma si silhoueta vazuta cu miile pe toate forumurile de desen, sau in literatura de comic, manga sau artbookuri de toate genurile.

Asta sunt de acord, e o figura destul de generica dar care inca e 'la moda', eu cind am facuto nu m-am uitat sa ma inspir de la altii, pur si simplu e forma ideala a unui mascul, bustul lat, talie subtire, maini mari si picioare putin mai mici, deci sunt de acord ca nui nimic original inca, dar cum am zis e inca o 'idee'/'concept', cum am postat cu tipa robot de mai sus urma sa dezvolt si conceptu asta, tare greu cu logica nu?

Pana atunci, ceea ce vedem mai sus, raman doar schite.

Nici nu ma mira dupa cum am vazut cum 'gandesti' nu mi-am facut sperante la vreo decizi cit se paote de respectabila, si asta e parerea si altor membrii nu nuimai a mea, dar asta e, presupun ca trebuia sa ma astept la ceva de genu asta cind situ are ".ro" la sfarsit. Si asta nu e o etalare vulgara a "inteligentei" mele, e pur si simplu parerea mea, si a altora care nu vor sa fie vocali si eu le respect anonimitatea.

Eat shit 'n' die.
Ti se pare suficient de profesionista abordarea?

Salut, merci pentru exemplu, te pup dulce. Penibil.

Eric
31-08-2008, 03:41 PM
"Daca crezi tu ca e facuta dupa o fotografie, asta e, n-am nici un interes sa te contrazic ca vad ca ai venit tu cu un aer de 'educat' si incerci sa imi evaluezi lucrarile, si in concluzie si pe mine. Si "droiile" astea de linii vor sa creeze o forma robotica? Cuvantu cheie e "vor", deci e inca un "concept", eu incerc sa "iron out the bugs din concept" pana scap de "vor" si raman cu "creeaza", deja te contrazici singur si e de rau."

Nu vreau sa imi pierd prea mult timpul cu escroci ca tine:

Uitanduma la galeria "ta" pe deviant numai 10 minute, unde cel putin 70% din imagini sunt copiate sau "inspirate" de le alti desenatori
(un mic exemplu: http://xadu.deviantart.com/art/Omen-of-Kain-83844301 aka Adam Hughes http://comicsmedia.ign.com/comics/image/article/696/696201/superman-returns-20060315055226497-000.jpg, postat pe 25 Aprilie si abia in Iunie, dupa ce tea intentionat un viewer, ai fost in stare sa spui ca DA, ai copiat dupa alt desen...asa ceva numesc eu rusine) este clar ca ne pierdem timpul cu explicatii pentru un individ, care inca este departe de a intelege ce inseamna "conceptart".

PS: Un asemenea gagiu merita mai degraba banat decat discutat cu el. Lasam threadul ca exemplu negativ pentru viitorii artisti, macar sa invete cum sa nu se comporte si sa nu fure...

Xadu
31-08-2008, 03:45 PM
Pai daca asa e, am folosit structura dintrun comic, captain america parca era si am folosit pozitia, nu inteleg care e faza daca am zis ca da? Daca tu faci crochiuri dupa model ai zice ca nu? Evident imi place FSS de Mamoru Nagono si alte mecha gen Eva, nu e CLAR ca imi palc? Tu inafara de a rata esentialu si a spune ce se vede clar nu stii?

http://xadu.deviantart.com/art/Rogue-35832307 <-- si asta e facuta dupa un model din comics.

Acuma explica-mi, ce te asteptai sa faci? Daca e extrem de evident? Serios?

Mister Magenta
31-08-2008, 03:52 PM
Pai daca asa e, am folosit structura dintrun comic, captain america parca era si am folosit pozitia, nu inteleg care e faza daca am zis ca da?

Mai devreme parca ziceai ca nu vrei sa-ti distrugi originalitatea, uitandu-te pe lucrarile altora, iar acum faci apologia inspiratiei. Te faci de rahat mai rau decat te-ai facut deja, iti dai cu stangu-n dreptu. Pacat ca ai numai 20 de ani si de acum iti arde de tras lumea in piept.

Eric
31-08-2008, 03:56 PM
Xadu ia o pauza serioasa de 2 saptamani, sa vedem cum se va reintoarce, poate gaseste alte forumuri mai "serioase" care sa abordeze tema lui preferata: "eu nu ma inspir sau copiez, eu creez si sunt original". Poate se razgandeste si revine la noi pe forum, insa in felul ca mai sus, nu are rost sa ne pierdem timpul cu astfel de amatori.

Dariz
01-09-2008, 12:55 PM
Mama, a-ti turnat cu napalm pe threadu asta. Hahaha!

Xadu iti lipesc threadurile de schite ca sa nu mai fie o problema (nu mi-am amintit ca m-ai ai un thread cu schite)

Daca un 'admin' ar putea sa ma lamureasca si pe mine, sau pe noi, cu harababura asta cu mutatu, va rog, nu ezitati, macar un raspuns din respect ca sa inteleg si eu mecanismul vostru de gandire si sa nu mai am nesimtirea de a pune un thread cu concepte inca in stadiu de lineart in faimoasa sectiune cu concepte colorate, unele sumar.

Ti-am spus de ce am mutat threadul: lipsa de consistenta a lucrarilor. Nu inseamna neaparat ca sunt schite slabe insa sectiunea de concept/illustratie e pentru lucrari finale etc. Trebuie facuta o selectie pe sectiunile acestea (schite la schite, lucrari finale la lucrari finale)

Iar acum... nu inteleg de ce threadul lui Dariz nu este la Concept art.
Threadul meu e la schite pentru ca la un moment dat aveam 2 threaduri (unul la schite altul la concept si era complicat). Am vrut un singur thread in care cineva sa poate observa evolutia (cu certuri si cu discutii si cu schite si cu tot) numai ca threadul final avea mai multe schite decat lucrari finale. Plus pentru mine nu conteaza atat de mult unde este threadul sau daca are 5 stele sau daca e in plug, conteaza sa stiu ca lumea stie unde e threadul si ca 'vine' sa imi vada lucrarile.

(Nu te-am vazut mutand threaduri de la sketches in concepts chiar daca ar avea ce ai numi tu in mare parte concepts postate)

Nu e adevarat ca nu am mutat si threaduri de la schite la concept: ex Alex(culmea e ca el a vrut sa fie mutat inapoi la schite). Un alt exemplu este Mihai pe care eu l-am mutat la schite dupa care tot eu l-am mutat la concept/illustratie in momentul in care a postat lucrari din ce in ce mai bune. De cele mai multe ori cei care au lucrari finalizate nu le posteaza la schite asa ca sunt putine cazuri in care mut de la schite la concept/illustratie.

Daca eu as colora ce am posta mai sus in felu asta http://www.visualart.ro/forum/showthread.php?t=17510 ar putea fi in concept? Evident, el pune mai mult mai mult detaliu de cit mine. (sper sa nu te superi leonarh ca te-am pus ca exemplu, poate n-ar trebui sa fiu sarcastic, urmeaza sa vedem)

Pe Leonarh nu l-am mutat eu la Concept/illustratie. Un alt admin i-a mutat threadul si eu am respectat aceasta decizie.

Dragos Jieanu
01-09-2008, 01:52 PM
arta digitala face totu mai usor si eu niciodata nu o sa am respect pentru cineva care face lucrari digitale incredibile

"Fii tu capitanu' nostru!"
Din cate vad pe threadul tau, lucrarile digitale sunt sub nivelul celor in creion. E un paradox, huh? parca digitalul era mai simplu. Vorbeshti si tu ca sa te aflii-n discutii.

Iti recomand calduros o pauza.

Iar legat de discutiile schitza-concept-ilustratie:
cand 3 admini iti zic ca eshti beat, te duci si te culci.
:yu: