PDA

View Full Version : Mini-Tutorial: Corectie de culoare

chrisz
27-11-2002, 12:09 PM
alta prblema cu care inca nu ma descurc chiar cum ar trebuii. sunt doua filmari in conditii diferite prima este filmata in conditii de nori si foarte putin soare si ar fi bine daca as reusii sa o aduc la nivel asemanator cu cea de a doua varianta care e filmata pe soare in conditii bune de lumina, ceva sfaturi ? cum sa fac sa le fac sa arate cit de cit la fel ?
multumesc
chrisz

Amyd
27-11-2002, 12:20 PM
Pai, am atasat ceva facut foarte pe graba. In principiu e vorba sa ajustezi Levels-ul in asa fel incat sa supraexpui cerul, sa umbli la balansul de culoare (ceva mai mult galben si rosu in Midtones) si apoi sa reduci un pic saturatia.

Nu te sfii sa lucrezi si asupra imaginii "asa sa arate" in asa fel incat sa o egalizezi cu cealalta, daca iti permite proiectul.

Salutari,
Andrei

chrisz
27-11-2002, 12:37 PM
se pare ca sunt destul de multe la care inca nu ma descurc asa cum as vrea eu :)
merci mult
chrisz

Azra
27-11-2002, 06:13 PM
chriz..... de fapt.. CE intrebi.. cum sa folosesti programul pt corectia de culoare.. sau.. CE tre sa faci la o corectie de culoare.. sau.. ce tre sa faci in cazul tau???

daca e peima.. depinde de program :D
daca e a doua.. uite guidelines.

analizeaza imaginile..stai si uita-te la ele 10 min cel putzin...
modificarea hue si/sau color balance
modificarea partzilor luminate si intunecate
saturatzia de culoare

daca e al treilea..sa fiu al draq.. io le iau la mana.. si unde ma duce mousu... acolo ma opresc...

chrisz
27-11-2002, 06:30 PM
nu programele sunt problema ci sa stii ce sa faci cu ele aia e problema ca nu sunt asa de greu de folosit pluginurile de corectie de culoare din after effects dar la ce anume ar trebuii sa ma uit ce sa modific in cazul asta cum am patit acum cu doua filmari total aiurea. am incarcat sa citesc de pe diferite forumuri si de pe tot felul de siteuri discutii despre corectie de coloare si am gasit pe creativecow o gramada de chestii dar intra mai greu la tartacuta. merci oricum pentru indrumari
chrisz

Amyd
27-11-2002, 08:28 PM
Uite, un fel de semi-tutorial in privinta nu neaparat a corectiei de culoare in sens creativ ci in sensul potrivirii/color matching:

1. Inceputul este intotdeauna potrivirea nivelului de negru si a nivelului de alb intre cele 2 cadre. Asta se face analizand cu filtrul Levels sau echivalent histograma nivelurilor si aducerea lor in asa fel incat sa semene - preferabil, daca permite materialul sa fie chiar "intins" in gama (0)16 - 235(254) in asa fel incat sa aiba maximum de dinamica (in cazul imaginilor tale, te uiti la cer, care e cert supraexpus in a doua imagine pentru punctul de alb si la zonele de umbra de sub streasini pentru cel de negru - eu in graba de exemplu l-am cam inecat, facand sa se piarda detaliile din umbre);

2. Pasul urmator este balansul de culori. Asta o faci analizand o zona din imagine care ar trebui sa fie un gri (in cazul tau asfaltul soselei) . Apoi corectezi din Hue/Saturation si/sau Color Balance/Curves in asa fel incat ori sa-l aduci la gri (nivel RGB egal), ori, daca vrei ca respectivul cadru sa aiba un "tint", ca acest tint sa fie echivalent (domninanta din R, G sau B sa aiba cam acelasi raport). Ideal e sa alegi un punct identic intre cele 2 imagini, desigur. Exista si pluginuri care fac asta cu un singur click (Vixen, Pinnacle Composition Wizard, s.a.m.d.) dar se poate face si manual destul de usor. Aici e util sa citesti tutorialul (http://www.creativecow.net/articles/onneweer_barend/colorgrading_1/index.html) lui Barend, care explica cum faci acest lucru matematic si semi-automatizat.

3. Dupa ce ai adus unul dintre cadre indeajuns de aproape de celalalt, sfatul meu e - repet - sa nu eziti sa corectezi chiar si referinta pentru cele cateva procente de diferenta. Dar aici deja intram la capitolul de corectii de culoare "creative", care sunt o alta poveste. :)

Un truc util pentru cele mai de sus e sa extragi o fotograma chiar in Photoshop si sa te joci cu ajustarile, daca iti este mai comod si mai familiar. Pentru ca majoritatea filtrelor sunt identice intre Photoshop si AE, o data ce ai ajuns la un rezultat care te satisface, poti copia doar parametrii si voila.

Salutari,
Andrei