PDA

View Full Version : hop si yo ca-i pe gratis :P

vanda
02-10-2007, 09:45 PM
Yello!!Sunt o beghinara d-aia si vreau sa pun si eu niste desene nu va sfiiti sa taiati in carne vie /sa dati unde doare cel mai tare /sa puneti sare pe rana si chestii d-astea sado!! acum fara gluma chiar imi pare bine ca m-ati primit aici in sanul vostru poate asa o sa ma ambitzionez sa desenez asa cum mi-ar place mie!Imi place ce am vazut pana acum si sper sa ma ridic la pretentiile voastre...astept critici taioase :deal:

spiderwebart
02-10-2007, 09:53 PM
ee frumoasa cromatica, bravos...la ultimul desen poate ar fi fost mai interesant sa-l plasezi pe o platforma sau sa-l pui pe saracutz sa stea pe ceva pt ca zboara in aer (si dupa umbra)....cred ca merge lipa, lipa, dar e interesant....posteaza si desene de arhi ;)

nepo
02-10-2007, 11:56 PM
another metal-head ? :D

dragute desenele. incearca sa dai mai multa importanta constructiei nu te plictisi si baga culoare :) post more please

ovidiums
03-10-2007, 09:02 PM
posteaza mai multe lucrari terminate. pana acum ne-ai dat carnea gata taiata.
se vede ca ai antrenament shi ca te duc shi mana shi ochii.

vanda
05-10-2007, 12:38 PM
nu-mi vine sa cred ca am avut rabdare :D

ovidiums
05-10-2007, 12:41 PM
mainile sunt atat de scurte intentzionat?

vanda
05-10-2007, 12:42 PM
mi se pare cava ciudat cred ca e prea intrens in fundal decat in prim plan :banghead:

vanda
05-10-2007, 12:45 PM
mainile cui? ale monstruletzului ? dk da nu cred ca le-am facut asa intentionat doar k am vrut sa-mi incapa in foaie :P

ovidiums
05-10-2007, 12:45 PM
mainile sunt atat de scurte intentzionat?

shi daca tot dezvoltzi detaliile anatomice, incearca sa fii mai atent la anatomie.

vanda
05-10-2007, 12:49 PM
scuzati calitatea fotografiei imi tremura mana paradoxal nu sii cand desenez:P am facut si eu un studiu de craniu k am vazut k e la moda :D

vanda
05-10-2007, 12:51 PM
...da mai mare

ovidiums
05-10-2007, 12:51 PM
craniul e tratat foarte egal, nu are profunzime. umbreshte fara teama ca se pierd detaliile. acum arata ca o plansha din cartzile de anatomie medicala.

vanda
05-10-2007, 01:19 PM
...uite si desene de arhi

vanda
05-10-2007, 01:24 PM
materialitate poate foloseste cuiva...

vanda
05-10-2007, 01:27 PM
desenele mele de la arhitectura sunt pe peretzii camerei mele(asta ca sa vad ce am gresit sa nu mai fac din nou la fel) am sa mai fac si am sa mai postez ,oricum pentru asta stau un an acasa...

ovidiums
05-10-2007, 02:38 PM
pai bucatzile de lemn sunt mai degraba prajituri sau halva. primul disc de jos ce material e?

vanda
05-10-2007, 03:18 PM
iarta-ma dar nu sti despre care desen vb si in ce fel mai atenta la detalii anatomice

vanda
05-10-2007, 03:23 PM
chiar asa de nasol arata? ultma felie vrea sa fie metal mie nu mi se pare a halva poate din cauza calitatii pozei nu stiu sau pote sunt eu prea subiectiva

vanda
05-10-2007, 03:29 PM
craniul e tratat foarte egal, nu are profunzime. umbreshte fara teama ca se pierd detaliile. acum arata ca o plansha din cartzile de anatomie medicala.
mi-a fost frik sa innegresc eu de obicei fac asta chiar si unde nu trebe da' am zis ca e os si osu e alb (oarecum) si d-aia n-am innegrit o sa-l mai fac o data mai negru si mai artistic (arata ca o plansa de anatomie pt ca e facut dupa o poza dintr-o carte de natomie nu am avut de unde sa-l iau din alta parte):D oricum merci de observatii

vanda
05-10-2007, 03:43 PM
sun facute in tus si carioca

spiderwebart
05-10-2007, 07:26 PM
nu te recunosc deloc in ultimele desene postate....unele sunt prea la repezeala facute...e cu semn de intrebare la unele modele chiar si daca sunt ,,de semnatura"

ms pt craniu ....al tau e mai sofisticat, de unde l-ai scos?....la mine era o felie de ipsos pe masa, oink, oink....dar macar asa mi-e clar ca nici craniul meu nu e egal....I'm a freak :D

vanda
05-10-2007, 07:30 PM
mai ujltimele desene is schitze pe care le-am facut inainte de proba de interior asa sa am si eu habar de mobilier

alexandra_sandy
07-10-2007, 04:45 PM
uau vanda super misto schitele astea cu mobiler. acuma imi dau seama despre ce vorbeai

vanda
07-10-2007, 05:07 PM
nu-s cine stie ce astea dar alea de la portofoliu erau mai misto astea-s asa la man libera ff repede facute

vanda
07-10-2007, 05:09 PM
va rog mai vreau sugestii ...despre desenele mele am crezut ca suntetzi mai duri si avetzi mai multe critici constructive....

vanda
08-10-2007, 07:16 PM
asta e nivelul meu de desen la ora asta ...la arh ma refer...sugestii va rog chir am nevoie (dk nu aveam nu mai faceam thread)

alexandra_sandy
08-10-2007, 07:22 PM
pe la muzeul taranului roman mi se pare ciudata mai ales a doua imagine. peretii se duc in toate partile:). pestele insa e suuper.

spiderwebart
08-10-2007, 08:23 PM
la perspectivele ascendente mai tre sa lucrezi pentru ca ti se duc in toate directiile ,,verticalele" eu zic ca nu e neaparat necesar sa le faci la 3 puncte de fuga...arata bine daca sunt corecte insa dezastros daca se duc alandala....mai lucreaza la linii si aplica abia la sfarsit hasura...daca nu bagi hasura aia faina a la Vanda mai bine nu bagi deloc: keep posting :)

vanda
11-10-2007, 11:20 AM
muschii bratzului ,antebratzului,ai piciorului,ai plantei piciorului,un craniu refacut,muschii posteriori ai trunchiului si muschii capului ....astept pareri!!!!

alexandra_sandy
11-10-2007, 09:58 PM
wow. azi le-ai facut? arata misto ca desen si cromatica.

vanda
19-10-2007, 11:52 AM
sunt facute un creion cerat alb si sepia alba,creta,pe carton.Stiu ca sunt oribile spuneti orice va rog vreau sa stiu... :bouncy:

vanda
19-10-2007, 05:48 PM
Am vrut sa fac o amazoank si mi-a iesit Oana Zavoranu :cry: :aargggggh e facut pe carton cu creioane cerate

andy_art
19-10-2007, 10:10 PM
nice nice :D ... imi plac mai mult alea legate de design shi de arhitectura da merg shi tipele alea ;)

forma capului la ultima tipa e cam nasoala ... ===>>>> geeeeometrizeaza-leee !!!

spiderwebart
20-10-2007, 12:38 AM
la cele trei portrete ia incearca sa inversezi culorile si ai sa vezi poate mai clar asimetria fetei, suprapune portretele tale peste craniul desenat mai devreme si gandeste-te ca surplusul de tesut ajunge sa fie undeva la 6 - 8 mm...pleaca de la niste linii mai simple pentru a construi intai portretul si mai apoi vino cu elementele ce tin de tipicul fetei persoanei pe care o desenezi...o sa vezi ca dupa cateva incercari o sa reusesti sa scapi de liniile alea de constructie putand astfel sa te rezumi doar la liniile/conturul fetei.
(transmite-i: la multi ani:))

Oana Zavoranu ti-a iesit bestiala chiar daca ai exagerat la rotunjimi si in general ai dus totul la extrema. Este foarte dinamica - ma intreb doar pe cine o sa reuseasca sa impunga cu acea sabie tocita

La mai multe :)

Vicar
20-10-2007, 01:38 AM
Vanda, daca chiar vrei sa stii si sa faci, nu trebuie decat sa asculti si sa exersezi. Incearca sa lucrezi pe forme geometrice, pe volume. Imagineaza-ti ca tot ceea ce ne inconjoara e compus din volume, rotunde cand e vorba de anatomie. Deseneaza cercuri si ovale cand vrei sa desenezi cranii, oase si muschi, ... maini, picioare, uneste din perimetrele cercurilor si ovalelor si-ti vor iesii formele anatomice. Nu mai desena direct formele. De multe ori nici avansatilor nu le ies din prima. Si ei se folosesc de volume (cercuri, ovale, linii ajutatoare) ca sa poata contura la final un desen finit. Nu insista pe detalii care nu te ajuta cand forma nu e corecta. Ma refer la gaurile din dreptul rinichilor, la spate, pe bazin. Acele gauri apar tocmai la intersectia volumelor (cercurilor, ovalelor) muschilor bazinului si a spatelui.
Compune forme anatomice din volume, cercuri si ovale, cilindrii si paralelipipede. Contureaza perimetrele si vei avansa in mod sigur.
Succes.

vanda
20-10-2007, 12:24 PM
multzumesc mult Vicar !!!!!! cred ca e singurul care mi-a zis ceva k-lumea ok o sa incerc momentan nu am timp dar de luni in colo o sa mai postez.....merci mult!!

vanda
20-10-2007, 12:33 PM
stiu ca nu prea e rotunda da nu-mi incapea in foaie:P :bouncy: merci de reply

alexandra_sandy
21-10-2007, 01:24 AM
in sfarsit apuc sa vad desenul cu zavoranca.ma gandeam mai mult la vreun portret ceva. cred insa ca e mai interesanta varianta asta. super:D

dlliviu
25-10-2007, 01:08 AM
Portretele sunt facute un creion cerat alb si sepia alba,creta,pe carton.Stiu ca sunt oribile spuneti orice va rog vreau sa stiu...
Va rog nu spuneti nimic ... ca ala din stanga , stiti ala albastru cu gura stramba ... era tas'u ....

ovidiums
26-10-2007, 02:29 PM
Am vrut sa fac o amazoank si mi-a iesit Oana Zavoranu :cry: :aargggggh e facut pe carton cu creioane cerate

cum o fi mai bine: sa incepi o amazoanca shi sa iasa o zavoranca sau sa incepi o zavoranu shi sa iasa o amazoana?!?
in momentul in care ceva nu iese conshtient inseamna ca undeva a intervenit o eroare; nu e bine sa lasam mana sa gandeasca.

vanda
26-10-2007, 04:07 PM
multzumesc ovidiu ms! am mult de lucrat la coordonarea ochi-mana...asa k intervin tot felu de erori ...in perspectiva si la proportii si ...(din pacate)...nu numai in cazurile astea..

vanda
28-10-2007, 08:36 AM
am mai desenat da mi-e rusine sa le postez.....sorry n-am tupeu!!!

vanda
12-11-2007, 09:41 PM
scuze pt intarziere!!! am avut sc de soferi...dar acum am reusit sa fac o compozitie cu sticla...sticla din stanga mi se pare stramba(cu toate ca si poza e stramba) si nu-mi place carpa...astep pareri!!! am sa pun doua variante una e cu lumina naturala si ala e cu becu' din camera mea ...mi s-a parut ca n-o sa se vada poza ca era prea intunecat....aaa si inca ceva... nu am terminat-o(nu mi-a placut cum mi-a iesit carpa ci am lasat-o asa..)

alexandra_sandy
12-11-2007, 09:55 PM
wohoow. chiar e reusita carpa. neterminata, dupa cum spui dar iti iese mai bine ca mie. arata bine compozitia.bravo

ovidiums
12-11-2007, 11:04 PM
sticla cea inalta are alta perspectiva.
rasuceshte 90de grade spre dreapta lucrarea sa vezi daca sticla culcata e dreapta. paharul ala chiar asha mic e?

spiderwebart
12-11-2007, 11:43 PM
wow super tare, Vanda - la materialitate nota 10 - foarte fain.
succes :)

vanda
13-11-2007, 10:43 AM
sandy:
merci mult!poate asta a iesit mai bine k tine.....dar tot mai am de lucrat pana ajung la nivelu tau oricum !poop!
ovidiu ms:
multzumesc mult! da stiu ca sticla culcata e dazaxata, sticla inalta era cu fata nu intoarsa ca celelalte, nu stiu dk e admis in compozitii ,da nu mi-a zis nimeni pana acum k n-ar fii bine sa existe obiecte vz din unghiuri diferite sau ceva de genu...
teo:
merci mult ! nu se compara cu ale tale ,in orice caz..sau cu ale lui sandy

dlliviu
13-11-2007, 03:13 PM
...sticla din stanga mi se pare stramba(cu toate ca si poza e stramba) si nu-mi place carpa...astep pareri!!! (...)
..pai stramba trebuie sa fie din moment ce are un defect din turnare la fund ca altfel statea dreapta pe plan ,nu?... si paharul ( de tzuica) e defect la gura cat despre sticla de bere... Hm! au probleme mari la matrita ;)
In rest ... carpa e carpa , mai ales in extrema dreapta, sticla e sticla ,dopul e dop, vad si niste umbre ... frumos.
PS
Daca nu gasesti prin casa in casa ceva oale mai 'de firma' da-mi un PM si se rezolva. :)
Succes

vanda
14-11-2007, 09:21 AM
multzumesc tata!
nu intzeleg ce vezi la paharu ala mic...nu mi se pare defect la buza!!!!are stalucire atata...in rest ...si da !...dk nu gasesc oale de firma o sa imprumut de la vecina...doar n-o sa fac de ras familia...nu!?

vanda
14-11-2007, 12:07 PM
niste gagicutze....am exagerat proportiile intentionat!

vanda
14-11-2007, 02:37 PM
e facuta dupa o poza dintr-o revista de moda...multumesc teo(spider web art) pt idee! :bouncy:

Talullah
15-11-2007, 06:54 AM
dintzi..mai bine lasai fara...>.<'' and she needs eyebrows, si nush de ce dar mainile imi pari or scurte, or prea subtiri..

vanda
15-11-2007, 11:07 AM
merci, talullah!

vanda
17-11-2007, 11:20 AM
Skaraoschy himself!:twisted: de pe coperta revistei LEVEL....acum....nu stiu.....se vrea a fi dracu' (asa cerea si coperta)......nu stiu cat de bine mi-a iesit mie ...sincera sa fiu m-am uimit singura nu credeam, ca sunt in stare! am stat ieri de la 7 seara pana la 1 dim ....nu stiu d are vreo importantza.....IN FINE..sa n-o mai lungim...DK ARATA K DRAQ VA ROG SA MI SPUNETI (de asta ne aflam aici...nu?) :thumbsup: OHH!!!!E facut cu creioane cerate 'progresso'(asa mi-a zis tanti aia de unde le-am cumparat, cu toate k eu am o alta imagine in minte despre creioanele cerate...) :grin:
-imaginile pe pagina urmatoare-

spiderwebart
17-11-2007, 12:41 PM
La Skaraoschy mi se pare mie sau cap+ gat = prea mic?
Fa te rog o poza mai clara ca asta e prea blurry

In rest arata foarte tare :)

La tipa din revista m-a luat frigul....are, cred, ceva de aface cu fata - pometii sunt foarte pronuntati...dintii la fel ... app la dinti nu ar trebui sa se veda spatiul dintre ei - ala trebuie doar sugerat ---- la riduri ai exagerat, daca faceau parte din linia ochilor trebuiau plasati mult mai sus iar daca chiar erau riduri nu trebuiau evaluate dintr-o singura linie ci dintr-o hasura . .. . . dupa cum a zis si Tallulah nu are sprancene

Dariz
17-11-2007, 12:56 PM
Skaraoschy ala mai bine il scanezi ca se pierd o droaie de detalii. Era cumva un desen din universul wow?

Sickbrush
17-11-2007, 01:03 PM
Illidan

Sickbrush
17-11-2007, 01:43 PM
si te rog din suflet, incearca sa ai rabdare sa scrii romaneste.

vanda
17-11-2007, 01:52 PM
spiderwebart:
multzumesc teo!da stie ca arata mai degraba ea ca draq decat ultimu desen! :grin: SI DA AM UITAT DE SPRANCENE....
gat nu prea avea ea prea musculos sa se vada insa capu mi se pare simie cam mic si inca era si mai mic initzial....asat inseamna k nici acum nu am ochi pt proportii!!!
slayer:
Ce e aia ILLIDAN?
daritz:
despre ce univers vb?e de pe spatele copertei din august 2007 era o reclama la computer diablo 666 G quard Core (reclama mascata)
Merci mult ca ma bagati si pe mine in seama! :bouncy: ...hai k ma duc sa-l scanez sper sa mearga!

Dariz
17-11-2007, 01:58 PM
WOW=World of Warcraft. Illidan: asa se numeste personajul cred.

vanda
17-11-2007, 02:57 PM
L-am scanat......nu am putut sa-L scanez pe tot si asa k l-am luat pe bucatzale... Scuze ca postez asa de multe poze pt un sg desen dar vreau sa se vada detalii pt ca nu am un aparat foto extraordinar si nici nu pot sa scanez toate desenele ca is prea mari unele.....asa ca dk e vreo problema, rog un administrator sa le stearga pe alea pozate si sa le lase p-astea scanate(in cazul desenului asta)
MULTZUMESC ANTICIPAT! :thumbsup:

alexandra_sandy
18-11-2007, 10:23 PM
asta-i ilidan stormrage din world of warcraft, ma vanda ma! numai ca ii lipsesc coarnele :) ti-a iesit misto. coarnele il faceau si mai fioros. apreciem munca si grija pentru detaliu

vanda
19-11-2007, 09:45 AM
multzumesc sandybel!:P da ,avea si coarne si am incercat sa le fac si nu mi-au iesit....cu toate ca ar fi fost interesant cum zici tu ,mai ales ca aveau o textura misto...

vanda
19-11-2007, 03:11 PM
monumente din tzara

Dariz
19-11-2007, 03:16 PM
Incearca invers: hasura dezordonata si contructie cit mai corecta.:)

vanda
20-11-2007, 11:17 AM
Crek ai dreptate Dariz acum vad ce nasol fuge Pelesu' la chestia aia de pe mijloc!! Trebuie sa ma las de sportul asta.........sau nu!:D

insanityangel
21-11-2007, 10:53 AM
primele desene de pe prima ta pagina sunt ale tale?parca le stiu din editura de sf-uri nemira :love: pasagerii era cartzulia daca nu ma insel :drool:

vanda
22-11-2007, 07:30 PM
Da, sunt de pe cartzile de sf ..si da ,'Pasagerii'...si da, Nemira....M-ai prins!! Eun fel de 'colaj ' de pe mai multe carti ! cand nu-mi zicea nimeni cum sa desenez si ce sa desenez copiam copertile de SF-uri ...nu stiu cat de mult m-a ajutat ???!!!

copilu'
22-11-2007, 07:42 PM
important e sa desenezi...fiecare face ce-i place la inceput, nu?...si eu asa am facut...bine, pt aprofundare trebuie din carti de anatomie...imi place la tine hasura si coloratul cel mai tare;)

vanda
23-11-2007, 12:39 PM
multzumesc copilu'!!!

insanityangel
23-11-2007, 04:37 PM
:bouncy: eu le citeam :drool: si eu tot asa desenam numai ca o faceam dupa batman batman...ti-am zis eu ca e popa :)

vanda
27-11-2007, 01:40 PM
am combinat mai multe tehnici(tus. carbune si creioane cerate)... nu stiu cum a iesit....mi se pare ca are un umar cam dislocat, ala din stanga...si din nou scuze pt calitatea pozei, pe asta chiar n-am cum s-o scanez!!

copilu'
27-11-2007, 07:03 PM
interesant conceptul, capul trebuia mai mare, partea care imi place cel mai tare sant extremitatile...ma refer la ''maini'' cu creionu colorat te sti;)

si eu am avut astfel de tentative (tehnici combinate),,,da la mine au sfarsit rau:))

vanda
27-11-2007, 09:05 PM
imi pare rau ca nu se vede clar in poza as scana-o dar n-am cum ce e prea mare...chiar as vrea sa se vada tentaculele ...si mie imi place cum mi-au iesit...merci copilu' !

vanda
28-11-2007, 12:40 PM
mai hai ca am reusit sa scanez desenu', da' pe bucatzele, o sa-l postez un pic mai incolo...

alexandra_sandy
28-11-2007, 05:18 PM
arata bine. imi plac lucirile alea insa pare compus din mai multe parti . corpul una, hainele de pe el alta...oricum e bine ce faci tu acolo. keep working! :thumbsup:

vanda
28-11-2007, 06:12 PM
l-am scanat poate se vede mai bine....

vanda
28-11-2007, 07:15 PM
Pareri Va Rog Eu Mult!!!!!!!!!!!

Sthell
28-11-2007, 07:27 PM
@vanda: imi place, dar cred ca ar mai merge ceva, nu stiu niste accente pe partea hasurata, sa o faci poate putin mai dura, nu stiu :D, nu prea ai contrast intre verdele foii si creion.

LE: si niste highlight-uri cu creion alb tot pe partea hasurata? :D

copilu'
28-11-2007, 08:31 PM
imi place culoarea la tentacule;)

Mister Orange
29-11-2007, 01:10 AM
imi place culoarea la tentacule;)
imi place culoarea la ochii tai aliterati

vanda
29-11-2007, 09:01 AM
merci sthell! merci copilu'! uite!.. hai ca incerc si cu alb sper sa nu-l stric cum am obiceiu'!
pt sthell:
care e partea hasurata ala vroia sa vie paru' de pe piept si de pe picioare si brate...nu e hasura:)) !oricum merci de sfat!!

vanda
01-12-2007, 02:18 PM
am pus alb asa cum mi s-a propus scuze pt calitatea pozei...si am mai facut un desen pe calc cu carioca e dupa un bd ...pareri va rog!!!

copilu'
01-12-2007, 02:22 PM
eee...alta mancare de peste, este mai bine;)

la al doi-lea nu inteleg ce este cu muschiul de la mana stanga...nu cred ca exista muschiul acela de langa cot, dar este frumos colorat

vanda
01-12-2007, 10:42 PM
da merci copilu'!
ANYBODY ELSE!? ENYONE! nu va imbulzitzi va rog....

Dariz
01-12-2007, 10:50 PM
Te arunci la chestii foarte complicate pentru nivelul tau. Studiaza bazale: grupe musculare, proportii, detalii, constructie. Dupa ce stii pe dinafara lucrurile astea te apuci si construiesti cu ele. Daca nu faci asta (dar o sa iti dai seama si singura daca esti hotarita sa evoluezi) si nu inveti alfabetul tot ce o sa poti face vreodata e sa reproduci chinuit alte desene. Deci studii zilnice de anatomie de toate felurile dupa toate cartile si dupa toate modelele si pozele etc etc. Din orice poti invata cite ceva, sa gasesti calea 'scurta' e un pic mai greu.

vanda
01-12-2007, 11:07 PM
multzumesc Dariz! i know i suck! i'll try my best...

Dariz
01-12-2007, 11:14 PM
Dariz! i know i suck! i'll try my best...
No, you don't suck. Ai rabdare si studiaza si toate toate se vor intoarce inspre bine. Multi o dau in bara pentru ca nu au rabdare si nu fac decit ce le place si nu si ce trebuie. Daca desenele ies prost e normal sa te demoralizezi persevereaza insa si cum spuneam lucrurile or sa se schimbe.

Dariz
01-12-2007, 11:18 PM
Inca un lucru: renuta la tot soiul de stropi si lucruri de genul asta. Pierzi timp incercind sa faci lucrari finale in loc sa inveti lucruri noi. Lucrarile finale o sa vina incet incet. E foarte important sa ai rabdare :)

vanda
02-12-2007, 12:11 PM
gush!!! multzumesc mult!!:)

spiderwebart
05-12-2007, 06:50 PM
mie-mi place asta cu wbahm! mai mult :D
da, si eu zic sa lasi stropii pe moment:D next please :D

vanda
07-12-2007, 10:03 PM
sunt desene mai vechi si sunt toate gresite stiu mi-a zis profu' :shrug: ...

vanda
07-12-2007, 10:04 PM
...

Sickbrush
08-12-2007, 09:54 PM
in primul rand muncesti mult insa inutil.
cat ai facut iarba aia la ronchamps mai faceai lejer 2-3 crochiuri rapide.
fa multe schite fara hasura, la tine linia sufera destul de mult si trebuie exersata.
las-o sa respire, n-o mai acoperi. fa multe, multe crochiuri rapide.
spor.

Dogu`
08-12-2007, 11:24 PM
desenele de arh sufera la perspectiva si proportii cel mai mult, tine cont de sfatul lui slayer in ceea ce priveste linia...ca si linie desen cu casutza tzaraneasca e ok dar nu mai antura cu calutzi si frunze in partea de sus a paginii...si ai grija la perspectiva:)

vanda
10-12-2007, 11:35 AM
merci mult slayer si ragnarok!!! o sa incerc momentan am alte prioritati...

Dariz
10-12-2007, 12:10 PM
Ultima imi place. Daca fotografiile ar fi mai bune imaginile ar avea mai putin de suferit. Un truc: Incearca sa acoperi cu anturaj(oameni/vegetatie) zona de contact a cladirii cu planul solului. E greu sa niemresti in perspectiva bine zona aceea mai ales daca linia de orizont se suprapune sau este foarte aproape de nivelul acela. Spre diferenta de Slayer eu zic ca linia e ultimul lucru la care sa te gindesti. Constructia corecta proportii corecte si cunoasterea detaliilor e mai importanta dupa mine. Linia nu o sa ascunda o constructie gresita.

sandy bell
10-12-2007, 12:30 PM
in consecinta gandeste-te si la calitatea liniei si la proportii si la perspectiva [nu neaparat in aceasta ordine a enumerarii]

vanda
10-12-2007, 09:01 PM
merci dariz!!!

vanda
20-12-2007, 12:41 PM
nu pot sa le scanez.. e complicat sa va explic de ce... asa ca le-am pozat..

CASS
20-12-2007, 01:28 PM
Cum adica ... nu stii sa desenezi par (dar arati spre ochi)?! Poti explica, te rog?

vanda
21-12-2007, 06:57 PM
nu e o sageata spre ochi....nu are leg una cu alta...alte pareri mai avetzi in afara de observatzii de genu' asta???

copilu'
21-12-2007, 07:18 PM
nu sunt mare ''mester'' nici eu, da vin cu ceva critica... fi atenta la axe....in al 2-lea si al 3lea gura si nasu nu sunt pe axa paralela ochiilor..si ochii luati separat sunt pe axe diferite...tipu' din profil...e destul de ciudat, vezi om cu asa maxilar inferior mare si frunte asa mica?....intradevar sunt personaje fictive, dar trebuie sa respecte o anumita asemanare.

fata de ultimele astea sunt mai bine;) fa ceva studii dupa oameni si masoara exact care detaliu, unde vine...stiu ca e mai plicitsitor asa...da ce sai faci...

CASS
21-12-2007, 09:25 PM
nu e o sageata spre ochi....nu are leg una cu alta...alte pareri mai avetzi in afara de observatzii de genu' asta???
Nu e o sageata spre ochi. Bine :) . Vrei alte pareri in afara de "oservatzii de genu' asta". Ti s-au parut deplasate. Bine. :)
Inseamna ca tu chiar vrei sa inveti, ceea ce e foarte bine :cool: . E bine, pentru ca orice informatie critica pt. tine va fi una constructiva.
In aceasta oridine de idei, retine ca desenele tale ... sunt lipsite de orice constructie (ceea ce nu e bine :sad: ). De aceea iti ies ochii prea apropiati, formele diforme si lipsa cunostintelor despre par :shrug: .
Postul lui Dominus de aici:
http://www.visualart.ro/forum/showthread.php?t=16105&page=2&pp=15
iti va arata ceea ce este esential in desen: CONSTRUCTIA!
Si pentru ca ai vrut alt gen de informatie, iti voi spune ca: SE APLICA ACEEASI FORMULA (ca acolo) SI LA DESENUL REALIST (pe care cu ardoare se vede ca vrei sa-l stapanesti :) ).

(off topic: eu am incercat asta ... si a mers :smash: . Succes! :thumbsup: )

vanda
22-12-2007, 02:02 PM
10x class!

vanda
22-01-2008, 06:16 PM
nu prea stiu dak e compozitie...are dominanta dar nu prea mi se par legate elementele de ex ulcica mi se pare prea in dreapta....nu mi se pare ca se degradeaza: rajnitza e cam palida comparativ cu ulcica ceea ce o face pe ultima sa para mai in fatza , sticla nu stiu cat de mult seamana, carpa mie imi place dar va las pe voi sa spunetzi ! am mai gresit la constructie? ma refer la sticla rasturnata ...e bine sau nu?scuze pt calitatea pozei ,plansa e 50 /70 nu ma cum s-o scanez.

laurghita
22-01-2008, 10:35 PM
Păi ca greşeli, elipsele de la halbă sunt în perspectivă inversă, faptul că mânerul ulcicăi e încadrat de umbre pe ulcică dă impresia că e lipit de aceasta, acoperişul râşniţei nu se îmbină bine cu baza acesteia, e deplasat spre stânga,... ca laude, materialul halbei, pânza de sub mâner, setul de cuţite şi partea metalică a râşniţei.

alexandra_sandy
23-01-2008, 10:42 PM
da, probabil ca ar fi trebuit sa fie mai apropiate obiectele insa arata bine ca materialitate, mai ales carpa. partea de lemn de la setul de cutite pare cam plata iar culorile nu sunt foarte accentuate.astepatam mai multe desene vanda. keep working:D

SWA
07-02-2008, 10:55 AM
:D keep working....arata bine

dlliviu
08-02-2008, 04:05 PM
Ochiu' meu depisteaza inca 3 'defecte de fabricatie' fata de cele gasite pana acum:
1.halba daca o pui in picioare nu va sta drept pe masa
2.Axul rasnitei nu da in centrul bazei
3.Manerul de la ulcica nu pare a avea un plan de simetrie... (da' nu bag mana-n foc)

De colorat...e colorat frumos!

buzu
08-02-2008, 05:50 PM
haha ilidan din wow shi combinatzia intre hulk shi wolverile...lol
tare:))

vanda
08-02-2008, 07:29 PM
un capitel nu prea se subtiaza spre baza ...e cam cilindric... sincer nu stiu dk imi place sau nu dar nu conteaza ce cred eu....

andreutza
08-02-2008, 07:34 PM
si cate ore ai bibilit la el ?

copilu'
08-02-2008, 11:27 PM
ai lucrat la el nu gluma:P lumina putin e cam ciudata...in partea de sus..sau era ceva in fundal ce avea reflexie?...oricum e tare complex...eu m-as pierde in atatea detalii

alexandra_sandy
09-02-2008, 01:20 AM
vanda..suuuper tare. ai muncit mult pentru ca pare un 50/70. felicitari .:D imi place enorm de mult. imi cer scuze ca nu sunt in masura sa gasesc parti negative. (unii or sa critice faptul ca tot laud desenul asta, dar nu sunt multi in stare sa faca asa ceva)

FiveseveN
09-02-2008, 07:20 AM
[woops!] ...edit

nepo
09-02-2008, 07:25 AM
[ce vroiam sa zic mai sus da' era 57 logat..sorry]

tare asta ultimul..nu are foarte multe detalii dar daca-i lucrat 50x70 se sta oleaca la asa ceva.

n-am inteles ultima parte din ce-ai zis, vanda.. cum adica nu conteaza ce crezi tu despre lucrarea de mai sus, de exemplu [sa nu zic toate]?
pai atunci ce-ti mai bati capul cu desenu?
hotaraste-te, iti place sau nu ce-ai facut; iti reprezinta nivelul la care te afli in momentul de fata? asta ar trebui sa stii.. ca sunt plusuri si minusuri pe langa, astea-s alte treburi.

oricum..mi se pare ok capitelul.

vanda
09-02-2008, 11:05 AM
nu e 50/70 e A3 am stat destul de mult...1 zii intreaga dk aduni orele :P...multzumesc!! pai nu stiu ce sa zic....cu cat ma uit mai mult la el cu atat nu-mi place pt ca gasesc greseli si din pacate nu mai pot face nik acum sa le corectez...nu mi se pare ca arata real nu stiu...singura parte care imi place este floarea si partea din stanga jos a capitelului!! oricum multzumesc mult!

copiliu: nu stiu ce are lumina mi se pare ca pica bine....nu stiu la ce te referi?!

copilu'
09-02-2008, 12:02 PM
pai...de jos vine lumina, nu? si cum de apare in lumina si spatele la elementul din stanga sus?....acolo mi se parea putin ciudat...poate mi se pare mie

laurghita
09-02-2008, 12:24 PM
Arată foarte bine, ceva probleme la unele muchii ce sunt aşa de albe de parcă ar avea lumină proprie asta nu ar fi o problemă cel mai dureros sunt crăpăturile, par artificiale parcă sunt stickere lipite ca să-i dea vechime. Aceste crăpături trebuie să aibă lumina/umbra adaptată poziţiei în care se află şi sunt prea multe, una şi bună ajungea ca să-i dea patină coloanei.

vanda
10-02-2008, 12:31 PM
... :aargggggh

vanda
10-02-2008, 12:33 PM
asta in caz ca nu v-ati oripilat destul... :aargggggh.ps: i se cam scurg ochii de pe fatza....stiu!

daniel262b
17-02-2008, 04:57 PM
imi plac fragmentele anatomice; mai fa studii pe ele cat de des ca o sa te ajute mult la portret :)

vanda
23-02-2008, 11:53 PM
...eu si dali cu mustele :P, mai ramane sa desenez si furnici....sper sa va placa...mie imi plac...sunt cu ceioane cerate... :thumbsup:

alexandra_sandy
24-02-2008, 12:04 AM
waaa. dinosaurs! super .. la ala ai bagat acurela in spate presupun

copilu'
24-02-2008, 01:57 AM
nice job:D creione colorate simple? au impact...eu nu reusesc sa le fac asa de clare...

vanda
24-02-2008, 10:59 AM
copilu' nu sunt simple sunt cerate, sunt mai moi, mie imi place lucrez cu ele ca au culori vii si nu cand apesi mai tare poti sa mai vii cu alta culoare pe deasupra nu ca la creioanele normale cand luceste si nu poti sa mai faci nimik dupa aia...'progresso 'se numesc :thumbsup: dk vrei sa cauti sunt super misto...

vanda
01-03-2008, 10:09 PM
nasu e cam mare si gura e cam jos....

vanda
03-03-2008, 08:11 PM
carton cu grafit

vanda
06-05-2008, 03:29 PM
am plagiat niste desene, sper sa nu se supere autorul... :aargggggh ...si mi-am stors imagianatia si am facut un alien in acuarela pe calc , mie imi place cum se vede in real live dar scanat nu stiu ce sa zic.. :shrug:

ceofi
06-05-2008, 03:33 PM
e ok si scanat. super alien-ul :X. insa ma intreb..ce face cu toti muschii aia? :D

alexandra_sandy
06-05-2008, 05:52 PM
misto si alienu. imi da o impresie puternica de benzi desenate de cand eram noi mici, si ceva ceva din desenele animate de pe cartoon. prin cromatica asta bazata pe contraste capata o nuanta vesela, friendly alien. de altfel parca zambeste:)

vanda
06-05-2008, 10:10 PM
my alien is not ment to be friendly!!!!!! :cry: :cry: :cry: las-c-o sa vedeti voi cand am sa-l termin...sper sa nu mai para asa vesel atunci!!!!:buttrock:

2ceofi: nu ai intzeles--- aparatu ala' n care este bagat alienu' meu este un stimulator de muschi...altfel spus, el e la sala acuma se antreneaza sa participe la concursuri de extraterestrii halterofili :grin: :shrug:

vanda
03-07-2008, 09:51 PM
un desen inspirat dupa un vis si altul inspirat dupa cineva de pe forum :mamba:

alexandra_sandy
03-07-2008, 09:58 PM
haha,, dragut buzatul ala african. Cred ca i-ai accentuat cam mult partile alea albe, dar all in all e foarte expresiv

H2C
02-08-2008, 11:30 PM
:)) haha pe o pagina este si ILLIDAN din WOW. imi place cum redai materialitatea obiectelor.
Alienul imi place... eu l-as fi facut mult mai slab si capul mai mare (parerea mea)...insa e bine ca se vede propriul stil in primele pagini. Numai bine!

andy_art
04-08-2008, 11:43 PM
misto studiile anatomice :P ... dar... DAAR ! ultimu tip daca ar exista in realitate ar face cocosatu din notredam sa para angelina jolie pe langa el ...

vanda
08-12-2008, 05:19 PM
nu sunt sigura dar pun si eu asta ...am cam busit proportiile si umbrele in mare parte ...aveti mila :victory:

ovidiums
08-12-2008, 05:31 PM
mainile nu sunt egale, fatza e busita.
in plus zonele tratate "academic" se contrazic cu cele "decorative"; nu pot sta pe acelasi desen un abdomen si genunchiul stang tratate anatomic (ma refer la intentie nu la corectitudine) cu palmele si parul care au alt stil, mult mai "poetic".

vanda
11-12-2008, 05:07 PM
ok, merci mult, ovidiu ms!

laurghita
11-12-2008, 05:13 PM
Şi coarnele nu sunt împerecheate cum trebuie...

vanda
27-01-2009, 06:21 PM
2 gagicutze
..stiu sunt cam busite proportiile cel putin la picioare...i'll work on that!:dance:
As vrea sa va intreb si eu ceva....este cineva care ar putea sa-mi spuna ce parere are despre tableta G-PEN F 610 de la Genius... e cea mai ieftina, asa ca nu ma astept sa fie f buna, am intzeles ca i se crapa ecranul ? are sau a avut cineva asa ceva? si dk e chiar asa de naspa puteti sa-mi recomandati o alta si dk se poate nu una de 300 de mil :d multumesc anticipat!!

ovidiums
27-01-2009, 07:40 PM
mult mai bine!

vanda
27-01-2009, 08:08 PM
wow ovidiu merci!! u just made my day!! chiar nu ma asteptam sa aud de la tine astfel de cuv!! :)

ovidiums
27-01-2009, 08:36 PM
o data e ca niciodata ;)

sa vedem ce e de-acum incolo.

Bucur_florin
28-01-2009, 09:26 AM
Permisul de la scoala de soferi,bravo.Super desene tine-o tot asa

Sandy
28-01-2009, 09:29 AM
@vanda- cred ca ai gresit ''documentul''

vanda
28-01-2009, 03:13 PM
Aseara l-am postat din greseala; m-am emotionat din cauza lui Oviniu :nice: dupa ce l-am postat mi-a picat netu' ... stiu,stiu, penibil !!! imi cer scuze din nou si rog un administrator sa-l stearga, pt ca eu nu prea stau bine cu tehnologia dupa cum se vede :sad:!! multumesc anticipat!! si de fapt asta doream sa postez, e o diferentza ce-i drept :

laurghita
28-01-2009, 03:32 PM
Un umăr prea lung, sânii prea sus, 3 degete, vârful sabiei nu este pus în perspectivă (romb desenat frontal)... mânerul sabiei nu se pupă cu lama (caconcept )...

ovidiums
28-01-2009, 03:55 PM
Aseara l-am postat din greseala; m-am emotionat din cauza lui Oviniu :nice: :

bine ca nu-s io de vina!
:)

vanda
28-01-2009, 06:00 PM
:D damn the keyboard!!

vanda
28-01-2009, 07:56 PM
nu stie nimeni nimik despre tableta???

Night Snake
28-01-2009, 10:53 PM
foarte tari desenele :)
De ce vrei o tableta asa ieftina? din cate stiu eu nu e mare diferenta de la mouse la ea, decat ca ai un creion in mana, nu are pen pressure, suprafta e foarte mica, e cam aiurea. mai bine mai strangi bani si iei un wacom. Gasesti un Wacom Bamboo la pretul ala daca tot vrei una acum. http://www.shopmania.ro/magazin~online-tablete-grafice~produs-wacom-bamboo-one-a6~p-5093957.html e mai scumpa aici decat in carrefour
Si am mai vazut un genius la ultrapro cu 5 mil, cred ca era a4

vanda
29-01-2009, 12:19 AM
merci mult night snake

vanda
29-01-2009, 12:28 AM
...brainfarting!! mi se pare mie sau pica in fatza?

vanda
02-02-2009, 01:18 AM
un robot :mamba:

zxpy
03-02-2009, 07:28 PM
e discrepanta mare intre elementele folosite in partea superioara:sunt mai organice, mai apropiate de anatomia umana;in timp ce jos e cu totul altceva

vanda
03-02-2009, 09:27 PM
este un robot, nimic organic...este inventat.

ovidiums
03-02-2009, 09:27 PM
...brainfarting!! mi se pare mie sau pica in fatza?

nu cred ca e gravida; mai degraba cred ca a ighitit un capac de oala.

vanda
16-05-2009, 01:46 PM
vrea sa fie donna lee ...sau cel putin e inspirat de acolo

vanda
22-09-2009, 04:30 PM
sunt facute dupa personajele din lineage2:yu:

Dariz
22-09-2009, 05:12 PM
Atentie la proportii. Ia o carte de anatomie si in paralel studii dupa refererinte/modele. Revin.

vanda
03-03-2010, 12:47 AM
vin si eu cu un portret ...have mercy:yu:

llex_paul
03-03-2010, 07:26 AM
angelina sau ceva?:P tu nu aveai tableta?

vanda
03-03-2010, 10:35 PM
nu e angelina si nu e cu tableta e cu grafit si creion alb

p|cco|o
06-03-2010, 12:34 AM
la arhitectura te pricepi mai bine ...zic eu!!:)
daca te prinde zavoranu te`inpusca :))..te da pe mana lui nenea Pepe!

vanda
12-03-2010, 11:56 PM
niste desene un pic mai vechi facute in carioci

Keenox
13-03-2010, 09:34 PM
la prima ori e perspectiva foarte extrema (ceea ce nu cred) ori masina e foaaarte lunga in spate. de asemenea rotile in reflexie sunt mai mari

llex_paul
14-03-2010, 09:51 AM
si mie imi pare putin cam lung enzo ala daca nu ma insel. dar arata foarte bine ca tehnica, nu stiam ca poti face asa ceva in carioca, arata bine! daca mai insistai pe masini pana la urma faceai treaba faina ca e putin de ''reglat'' proportiile. da cum de iti place sa faci masini?

vanda
02-08-2010, 11:43 PM
first timmer cu photoshop si tableta scoasa de la naftalina ....sper sa va placa:victory:

Jaroslav
03-08-2010, 12:43 PM
buna vanda

nu era obligatoriu sa postezi si prima ta incercare in PS.
timmer-ul a expirat inainte sa-ti dea sansa sa scoti ceva frumos.
e cale lunga pana la PS. eu nici acum nu am curajul sa ma bag, nu ca ar fi o teorie!..
iti recomand sa construiesti o schita in creion, apoi scan si hop cu schita in PS.
Va fi o mare diferenta!

SPQR