PDA

View Full Version : Galerie kantzorf

kantzorf
11-10-2007, 07:40 PM
Sunt un incepator in fotografie, am reusit sa invat comenzile camerei foto, sa ma acomodez cu ea. Pana acum nu am facut mare lucru, am incercat mai mult sa vad cam ce face fiecare parametru al camerei. Camera foto pe care o folosesc e un Sony DSC-H7.
Cateva fotografii pe care le-am facut:

kantzorf
11-10-2007, 07:42 PM
Inca 5. Primele 2 si ultima sunt HDR-uri.

geostik
11-10-2007, 07:47 PM
hdr=high dynamic range ? cum faci hdri cu camera foto ? shi cat de bune is?

kantzorf
11-10-2007, 07:57 PM
Uite aici un tutorial care explica cum se fac HDR-urile si ce sunt ele:
http://www.vanilladays.com/hdr-guide/

MasterMoll
11-10-2007, 09:18 PM
Imi place cromatica pozelor. Cele cu dealul ala sunt superbe, dar si pisicu' ala e adorabil, si da o impresie de calmitate, insa ai mici probleme cu incadrarea.
Gj oricum si sa mai postezi! :p

Dumby
12-10-2007, 06:01 PM
Foarte frumoase cele mai multe, imi palce ca ai mare grija la compozitie!

kantzorf
17-10-2007, 08:02 PM
Inca una:

kantzorf
22-10-2007, 07:39 PM
Prima zapada

Dogu`
22-10-2007, 10:34 PM
pozele din primele posturi erau mai bune decat astea ultimele, nu stiu care e moda asta cu HDR`urile, am observat tot mai multi care fac chestia asta...incearca sa obtii valorile optime dintr`un singur cadru, parerea mea...

kantzorf
23-10-2007, 06:12 PM
pozele din primele posturi erau mai bune decat astea ultimele, nu stiu care e moda asta cu HDR`urile, am observat tot mai multi care fac chestia asta...incearca sa obtii valorile optime dintr`un singur cadru, parerea mea...
HDR-urile le-am facut din curiozitate, sa vad care e treaba cu ele... din cate poti observa nu ele sunt dominante.

Dogu`
23-10-2007, 06:13 PM
nici nu am zis ca sunt dominante, pe threadul tau, am facut decat o sugestie, oricum spor la treaba si sa vedem mai multe cadre bune

kantzorf
23-10-2007, 06:18 PM
Multumesc. Sper ca voi avea cadre bune pe care sa vi le arat.

kantzorf
06-11-2007, 10:37 PM
Dimineata

kantzorf
08-11-2007, 11:57 PM
Astazi m-am jucat cu focul :).

kantzorf
25-12-2007, 03:43 PM
Revin cu niste fotografii proaspete :).

Dogu`
28-12-2007, 06:35 PM
la cea cu frunza trebuia sa te joci un pic cu incadrarea, stiu ca prima reactie e sa o pui in fata camerei si sa vezi daca poti sa focusezi destul de bine sa se vada crispy chiciura :P dar... la celelalte ar fi mers nishte unghiuri mai interesante un focus mai special...

kantzorf
28-12-2007, 06:46 PM
stiu ca prima reactie e sa o pui in fata camerei si sa vezi daca poti sa focusezi destul de bine sa se vada crispy chiciura :P

Good point :)).
Multumesc pentru sfaturi.

kantzorf
21-04-2008, 10:28 PM
Dezgrop topicul cu 2 fotografii de primavara si o incercare de a/n.

kantzorf
16-06-2008, 05:40 PM
Cateva mai "fresh" ;).

GhitaB
16-06-2008, 05:46 PM
Īmi plac foarte mult pozele tale! :) (Ultima, de exemplu.) Spor!

Dogu`
16-06-2008, 05:55 PM
prima e ok desi e km haotica, trebuia sa lasi subiectul decat floarea in focus, imi place aia cu cimitirul(?) iesea mai bine daca te apropiai mai mult de prima piatra
spor.

kantzorf
17-06-2008, 04:30 PM
Īmi plac foarte mult pozele tale! :) (Ultima, de exemplu.) Spor!

Ma bucur ca iti plac :).

prima e ok desi e km haotica, trebuia sa lasi subiectul decat floarea in focus, imi place aia cu cimitirul(?) iesea mai bine daca te apropiai mai mult de prima piatra
spor.

Da, e un fel de cimitir.

Mersi de comentarii ;-).

kantzorf
12-07-2008, 10:54 PM
Revin :).

Miss Black
13-07-2008, 03:03 AM
Revii in forta! :)

Prima e foarte buna, felicitari pentru cadru. Si a doua imi place, pentru atmosfera. A treia... nu stiu, deja fara "ploaia" aceea de culori datorata lens flare-ului, cade in partea "cadru banal la frunze". Si chiar daca acestea sunt frumos definite in contre-jour, totusi nu exista punct de focus, sau cel putin nu pot sa pun eu degetul pe zona "cheie" a fotografiei.

Un sfat, in ceea ce priveste cadrele de tipul primului din #19: in principiu, fotografiile macro au trei puncte forte: compozitia, DoF-ul si culoarea/prelucrarea. De DoF nu ai de ce sa te plangi, sa-ti stapanesti sanatos aparatul, asa ca ar trebui sa faci cateva exercitii de compozitie si prelucrare. Un macro in culori pastelate, sau dimpotriva, vii si saturate (cum e cazul celor de la fluture) are un impact mai mare, creeaza o atmosfera. Cadrele "ca din camera", mai ales trase in natura, au de obicei nevoie de un lifting, sa-i spun asa, ca sa ajunga... altceva, o fotografie si nu un snap-shot.

Nonetheless, ultimul set de fotografii ridica fara discutie nivelul thread-ului. As mai vrea, totusi, sa astept pentru inca un batch la fel de bun ca sa te mut la Fotografie. La treaba deci! :D :D

kantzorf
13-07-2008, 10:49 AM
Iti multumesc mult, ma simt onorat.
In ultima perioada nu prea am mai facut fotografii, dar in schimb m-am uitat la galeriile altor fotografi, care m-au inspirat. Asta cred ca e principala cauza a rezultatului de mai sus.
Ne vedem data viitoare, cu fotografii noi :D.

pencil_kid
23-08-2008, 02:06 AM
oow geeez ... nice pics man!

rares-eu
24-08-2008, 08:27 PM
ultima din 18 si prima din 23 : geniale !! good job dude ;)

hamano kuroda
27-08-2008, 02:01 PM
Bravo !
Pozele tale sunt foarte reusite :)

kantzorf
16-09-2008, 10:52 PM
Va multumesc pentru reply-uri.
Pun inca una, ca deja s-a cam pus praful pe aici. Sper ca o sa revin zilele astea cu ceva mai interesant :D.

kantzorf
25-04-2009, 09:42 PM
Astea doua sunt pentru un concurs, fiind primele de genul asta pe care le-am facut.

1. First step is always harder
2. Intoarce-le spatele ca sa ramai "verde"

VooDooLyna
26-04-2009, 02:40 PM
imi las si eu parerea despre galeria ta :D... imi place!! si acu ceva mai dezvoltat:
#1: prima si a 2-a au o compozitie buna si imi plac si culorile; la pisicutze in prima i-ai taiat coada si picoarele, iar in a 2-a imi plc culorile si contrastul dar as fi vrut sa nu fie asa centrat subiectul... sa fi fost mai mult spatiu in fata lui.. ; iar la peisaj cred ca ar fi mers un pic mai mult contrast (imi plac culorile)

#2: bune compozitii in toate, dar prefer cadrul 2,3 si ultimul

#7,#8: mult mai bune cele de la posturile anterioare...

#13: Pacat de cablu si furtun... chiar iti da senzatia de o dimineata racoroasa

in #15 imi plac foarte mult culorile din prima, iar din seria cu globuri ultima arata cel mai bine, la al 2-lea cadru cred ca mi-ar fi placut mai mult un focus pe glob.. iar in primul nici nu stiu la ce sa ma uit mai intai la pata rosie de pe fundal.. la sfertul de glob din coltul stang sau la betea..

#18 imi plac :D arata toate bine

#19ultimul imi place cel mai mult.. poate si aici ar mai fi mers contrast

#23 primul cadru arata f bine : culori, compozitie, bokeh.. BRAVO! nu stiu ce sa spun despre al 2-lea si al 3-lea.. parca imi place si parca nu-mi place

Sper ca nu am plictisit cu aceste comentarii date de o incepatoare... sunt parerile mele si nu inseamna ca am si dreptate..
Imi place galeria ta si astept cat mai multe cadre noi!!

kantzorf
29-06-2009, 07:47 PM
Deabia mi-am gasit topicul, ceea ce nu-i prea bine :lazy:.

Panorama la o rezoluie decenta o gasiti aici (http://fc02.deviantart.com/fs46/f/2009/180/1/e/Corbu_panorama_by_kantzorf.jpg).

kantzorf
01-07-2009, 10:06 PM
Doua din curtea bunicii :D

kantzorf
09-07-2009, 02:34 PM
Sumuleu

kantzorf
27-07-2009, 02:12 PM
Am incercat ceva nou, pentru mine cel putin :D.

Geamba
04-08-2009, 11:27 AM
post 32 - peisaj = imi plac culorile, expunerea facuta tare fain, texturi interesante, in mare mie mi se pare a fi o fotografie frumoasa, si daca nu fotografie macar o imagine frumoasa.
- panorama = com si com sa, destul de interesanta si ea ...
post 33 - green thing = interesant, desi verde - te duce cu gandul la proaspat, pe mine imaginea ma duce cu gandul la un mosulet scorojit si al naibii de moocanos cu 2 fire de par in cap ... haios intr-un fel;

Snowdrop
28-08-2009, 01:42 PM
Cele din curtea bunicii sunt foarte frumoase, mai ales prima.Imi place cum ai focalizat florile si imi plac mult si culorile :) Si peisajul este interesant.

kantzorf
28-08-2009, 01:43 PM
Mersi pentru comentarii, ma bucur ca va plac.

Miss Black
03-09-2009, 09:28 PM
Hello kantzorf.

Ce-i pe pagina aceasta e foarte bine tehnic vorbind. Cu ideile n-ar strica deloc sa te mai joci putin - even if you're in the landscape business.

Ultima imi place mult :)

Te-am mutat la Photo. Asta inseamna insa si un nou nivel de responsabilitate :)

kantzorf
19-09-2009, 09:55 PM
Mersi mult, ma simt onorat :victory:.

Una proaspata, din seara asta. Nu sunt totusi convins de ea, imi da impresia ca e prea intunecata... desi pe de alta parta e normal sa fie asa tinand cont ca nu-i facuta in miezul zilei. E prima incercare mai reusita de genul asta.

FiveseveN
19-09-2009, 10:32 PM
Nu prea. Studiaza despre dinamica inerenta a echipamentului, cum functioneaza exponometrul, ce se aplica din the Zone System (http://en.wikipedia.org/wiki/Zone_system) in fotografia digitala s.a.m.d.

kantzorf
19-09-2009, 10:49 PM
Nu prea. Studiaza despre dinamica inerenta a echipamentului, cum functioneaza exponometrul, ce se aplica din the Zone System (http://en.wikipedia.org/wiki/Zone_system) in fotografia digitala s.a.m.d.

M-ai cam bagat in ceata, la ce te refereai cand ai zis "nu prea"?

In legatura cu linkul, stiam despre chestiile scrise acolo in legatura cu fotografia digitala. Am folosit un filtru gradual tocmai pentru a avea detalii in toata fotografia.

kantzorf
27-09-2009, 01:58 PM
Facuta pentru un concurs cu tema "Violenta". Mai am timp pana marti sa lucrez la ea, asa ca orice sugestie e binevenita.

FiveseveN
27-09-2009, 02:58 PM
Am folosit un filtru gradual tocmai pentru a avea detalii in toata fotografia
Foarte bine dar tot e subexpusa.
Pentru inceput trebuie sa fii constient ca n-ai cum sa expui pentru Soare, care are magnitudinea −26,73 (de 450000 de ori mai luminos decat luna plina, pe care o poti fotografia fara probleme). Desigur aparatul tau nu stie asta si calculeaza scena ca si cum ar contine un oarecare obiect extrem de luminos.
Da, poti folosi filtre graduale pana ti se acreste dar sfatul meu e sa profiti de workflow-ul digital: expui corect solul, apoi expui corect cerul si le compui ulterior in post. Ai mai multa flexibilitate asa.

Ultima lucrare e foarte buna dar e graphic design, nu fotografie.

kantzorf
27-09-2009, 03:13 PM
Mersi pentru explicatie, data viitoare asa am sa fac.

kantzorf
29-12-2009, 11:23 AM
Una mai recenta, facuta intr-o padure din Calimani.