PDA

View Full Version : probleme cu vecinii

Cristu
20-01-2008, 06:19 PM
Salut!
Nu vreau sa va retin prea mult asa ca va intreb direct...
Am o problema cu vecii, datorata unui geam de la casa scarii destinat doar iluminatului(care va fi facut din caramina nevada sau din termopan mat, care am inteles ca nu sunt luate drept geam ci zid). Zidul pe care este acest geam se afla la 1m de razor si am inteles ca este legal... imi puteti spune si dvs dak e sau nu legal? si dak da, un site, sau o pagina ceva, de unde as putea descarca acest lucru pt a le arata... vecinolor mei iubiti...

ti-am editat un pic postul...referirea la etnie nu e relevanta pt intrebare

micutzu
21-01-2008, 07:29 AM
E legal.
art. 611 613 Cod Civil(se refera la servitutea de vedere)- atata timp cat prin fereastra nu se vede(si din ce ai spus asta e cazul tau) vecinii tai nu au nici un drept sa iti impuna ce sa faci. Golurile destinate ventilatiei sau iluminarii,prin care nu este posibila vederea in proprietatea vecina sunt o exercitare legala a dreptului de proprietate.

PS: daca ai autorizatie de constructie aprobata si ce se executa in santier respecta intocmai proiectul nu ai nici o problema.

Cristu
21-01-2008, 08:01 PM
am inteles, dar imi poti spune te rog daca geamul mat si caramida nevada intra in aceeasi categarie?si inca ceva te rog...la ce se refera "vederea piezis" din art 613?
Multumesc!(si scuze pt offtopic in postul anterior)

micutzu
21-01-2008, 09:51 PM
-se refera la un zid perpendicular pe limita de proprietate
-da,intra in aceiasi categorie-ca si orice alt material prin care intra lumina dar nu se vede

vali
22-01-2008, 09:49 AM
vederea piezish se refera la posibilitatea de a se crea o vedere sub un anumit unghi asupra proprietatii vecinului
e valabila in special la balcoanele adiacente limitei de proprietate, balcoane care din aceasta cauza ar 3 sa fie inchise pe limita de proprietate SI putin pe fatzada, spre a evita acest gen de vedere
nuj daca m-am facut inteles....