PDA

View Full Version : Challenge : Ianuarie2008 - LowPoly Modeling with Reference01

cojoMan
25-01-2008, 10:31 AM
Thanks goes to Dariz for ze artwork.
Incercati sa modelati folosind cat mai putine poligoane si cat mai corect nava din imaginile de referinta.

Hard Surface modeling, modelare low poly, orice software.
Textura/render - optionale.
Artworkul varianta shaded este tot ca referinta. Daca vreti sa texturati nava, do it any way you see fit !

Deadline - o luna de la primele 3 entry-uri finale.

Final entry : nume soft, wire, render/viewport grab
5000polys +/-10%

slay3r04
25-01-2008, 10:44 AM
i'm in, un buget de poligoane ? ce tipuri de texturi ... samd...

cojoMan
25-01-2008, 10:46 AM
edit : 5000 +/-10% poligoane

Modelare corecta.
fara excese de poligoane.
postari de wire pt discutii si corectarea greselilor.

folositi smoothing groups.
merg si normal maps.

geostik
25-01-2008, 02:12 PM
mda artworku e ceva detaliat shi avem doar o perspectiva. nu deranjeaza mult dak alteram un picutz conceptu shi ma refer aici la diferentzele de nivel.
intrebare: corpu ala cu 3 gauri in triunghi e fix pe mijloc ? nu pot sa-mi dau seama klumea.

am editat un non sens de fraza de mai sus cu privire la ce sa alteram.

cojoMan
25-01-2008, 02:22 PM
tot ce poti scoate din artwork.

oricum...eu il vad ca fiind p mijloc

Doru
25-01-2008, 03:04 PM
hai sa va vad :thumbsup:

cojoMan
25-01-2008, 03:05 PM
lookin' guuuuuuuuud...so far.

MODO ?

Moofa
25-01-2008, 03:21 PM
Moama.... eu nici nu am plecat de la servici inca si ei posteaza :(((....
Arata bine.

geostik
25-01-2008, 06:41 PM
hmm. 5k poly e mult prea mult. 4k ar fi tot mult. din design nava pare de cateva persoane nu o statzie orbitala cu closeupuri milimetrice.
oricum asta am facut yo pana acu'. vreau sa trg tare la texturare shi ash vrea sa vad dak pot scoate un nmap decent din max. ash shti cum da nush dak reushes sa mapez klumea. orice procedura de extragere de nmap de la high(cu chamfers shi turbo smooth) la low shi sa mearga shi uvw klumea este mai mult dekt bine venita.
am facut yo o structura in spate la rezervoarele alea. smoothing groupurile is provizorii.

slay3r04
25-01-2008, 06:45 PM
pai mai omule , 5000 inseamna mai multe detalii , asa ca vezi ce faci cu nava asta a ta ca i-ar prinde bine ceva poligoane pe ici pe colo. Si vezi la smooyhing groups , ca sunt locuri unde nu prea ai nimerit-o.

vali
25-01-2008, 06:56 PM
superb conceptul
flicitari darizescule
incercatzi sa nu modificati prea mult conceptul....geostick...nu e rau dar turbinele din spate nu arata deloc mai bine decat in original....as renuntza la umflaturile alea...lasa forma cat mai curata ca dariz nu a fost el talamb cand le-a facut asa:)
adica daca aduceti modificari, aduceti-le in bine

Dariz
25-01-2008, 07:19 PM
superb conceptul
flicitari darizescule
Eu ma uit la el acu si mi se face paru maciuca..:D Faceti treaba buna oricum. Multumesc lui Cojo ca a ales din lucrarile mele. E foarte magulitor faptul ca cineva ia in serios o ideile pe care le-am avut la un moment dat. Spor !!!

geostik
25-01-2008, 07:23 PM
da vali, da zi cum vine k yo nu vad nik din unghiu ala. am sa mai lucrez la spate da nush cum sa fac conexiunea dintre turbine shi corp. ia scoate mental aripa aia shi ai sa vezi k vin pe laturi. am sa ma mai gandesc(ceva cu furtune shi cabluri imi vine in cap). challengu' nici n-o inceput bine, deci timp e destul.
am uitat sa-i multzumesc lu dariz de schitze, intr-adevar sunt faine.

Doru
26-01-2008, 01:38 AM
Update,
are cam multe poligoane in anumite parti, totusi ma incadrez inca in buget. Desigur daca am inteles eu bine, in final trebuie sa aiba 5000 tris-uri. nu quaduri.
Programul e Luxology Modo 3.

zup
26-01-2008, 02:39 PM
Am incropit si eu ceva...timp e suficient (iar de lucru, mai e mult)

Jokero
26-01-2008, 05:30 PM
cam atat am apucat sa progresez

zup
26-01-2008, 08:07 PM
Am mai modificat putin....

geostik
26-01-2008, 08:25 PM
misto zup. cate poly ai ?

zup
26-01-2008, 10:43 PM
2700 (aproape in cap)...dar...mai am de scos cateva (am cativa vertecsi si cateva edge-uri pe une nu trebuie) si mai am si de pus in plus. Oricum..pana la 5000 mai e mult.

Doru
27-01-2008, 12:54 AM
astept raspuns la intrebarea mea. 5000 quads sau tris? As prefera sa fie tris. In acest fel am avea cam 2500 de quaduri la dispozitie care cred eu ca sunt arhisuficiente. Dar totusi astept un raspuns. Ma bucur de partecipare si de concurenta :D

zup
27-01-2008, 10:09 AM
5000 poly inseamna 5000 poligoane....asa a inceput provocarea. Intr-adevar,chiar si vreo 2500 poly sunt suficiente, dar cum s-a zis mai devreme, un plus de poligoane inseamna un plus de detaliu. Nu cred ca strica limita la 5000. Oricum, banuiesc ca la final se tine cont nu doar de cum arata modelul, ci si de care are mai putine fete pe acolo. Mult spor!

geostik
27-01-2008, 11:13 AM
am shi yo o intrebare. cum texturam chestia asta ? nu ma refer la culori ci la shading. tzinem full illumination shi ii bagam occlusionu/altele din textura sau consideram k ar intra intr-un engine ce suporta shading shi shadows shi deci facem cumva un shader. nu ma prea pricep la asta.
dak ar sari cineva cu un engine simplutz in care sa incarcam( sau sa incarce persoana in cauza), modelele finale ar fi f. bine pt un test comparativ.

zup
27-01-2008, 11:18 AM
citat de mai sus..."Textura/render - optionale.
Artworkul varianta shaded este tot ca referinta. Daca vreti sa texturati nava, do it any way you see fit !" -adica faci cum consideri.

Moofa
27-01-2008, 12:43 PM
Uite, am scos si eu ceva. Mai am de munca la scena, cum ar fi partea de sus de care nu sunt multumit. Si mai am de scos niste poligoane.

In sfarsit... astept c&c's

geostik
27-01-2008, 03:34 PM
deci am lucrat frumos la smoothing groups, care fac diferentza. cre k o sa mai rectivfic ceva la primele placi de sus, din fatza. maitre sa fac tirbushonu, armele, shi corpul de jos. cre k o sa ma incadrez sub 3k poly, shi cam asha o sa las treaba.

zup
27-01-2008, 03:38 PM
Si eu am mai facut cate ceva...

cojoMan
28-01-2008, 12:59 PM
limita este de 5k poly = 5000 de poligoane.
stiu ca te poti incadra si in mai putin. Ideea e ca daca ai 5000 de poligoane pentru nava asta, unde le distribui mai bine si CUM alegi sa le distribui.

@geostick : nmap scos de la un model hirez la unul low gasesti AICI (www.3d-palace.com) la sectiunea de 3DSMax (- trebuie inregistrare).
o sa il pun undeva p local pretty soon oricum.

ar putea fi posibila testarea intr-un engine a modelelor finale. m-a contactat deja un user de pe VA care ar fi dornic sa ne ajute in acest sens.nothing for sure as yet though.
deci da ? nu ? ce parere aveti ?...

cojoMan
28-01-2008, 02:17 PM
Tutorialul de normal mapping (http://www.filebox.ro/download.php?key=6ab8aa95c059d171ab0faf2bf184ace1&lang=ro)

Moofa
28-01-2008, 02:17 PM
Scuze daca sunt noob. Dar ce presupune testarea intr-un engine? Sau ce rezultate se pot astepta? Si de ce?

geostik
28-01-2008, 02:49 PM
okay, dupa mine, k sa avem o jurizare decenta, varianta cu o simpla introducere a modelelor intr-un engine ce suporta normal maps shi eventual ceva shading(totushi nu cred k e cazul) este singura viabila. ce facem noi aici este low poly. singura explicatzie rationala pt a face ceva low poly este sa introduci acel ceva intr-un joc(game engine). excludem aici copaci low poly pt super scene, prostii, etc. deci dak vin yo shi bag o randare cu reflection maps, area shadows, chiar in scanline, la naveta o sa zicetzi k arata chiar bine. totushi intr-un engine cu anumite limitari se vede exact cum arata shi ce fps scoate. degeaba modelu arata bine asha "pozat" dak at. cand il roteshti in spatiu se vede k are o silueta nashpa, sau mai shtiu yo ce buguri.
de ce nu se afisheaza pe thread cel cu enginu' k sa ne povesteasca ce maps suporta, sa stabilim ce dimensiune sa luam pt maps, etc. sincer cred k merita un minim de efort, pt k activitate este.

Moofa
28-01-2008, 02:54 PM
Am inteles... o sa bag tutorialul de normal maps la capatana si asteptam cerintele pentru engine.

Ma bucur ca nu a ramas fara ecou mesajul meu :D

slay3r04
28-01-2008, 02:54 PM
he's got a point you know... O varianta ar fi sa scotocim netu dupa un engine free care sa suporte destul de multe , si fiecare concurent sa gadile modelul dupa ce il termine din engine si apoi screenshot...

Moofa
28-01-2008, 03:02 PM
Daca cineva se pricepe, am gasit un site care trateaza subiectul nostru:

http://www.devmaster.net/engines/

cojoMan
28-01-2008, 03:18 PM
deci...ca sa limitez capacitatea de deviere de la subiect a threadului curent :
-engine-ul este o posibilitate. Lucrati ca si cum nu ar exista.
-deviati prea mult de la subiect. Incadrati-va in limita de 5000 de poly astfel incat modelul final sa arate CAT MAI BINE - cat mai aproape de conceptul lui Dariz.

Dariz va fi si el implicat intr-o anumita masura in deciderea castigatorului, el fiind realizatorul conceptului. Nu shtiu in ce masura inca, dar va fi pe acolo.

ps:deci puteti incerca un numar mai mic de poligoane impreuna cu normal maps
ps2 : nu o sa transformam challengeul asta dintr-un art challenge intr-o chestie pentru care conteaza mai mult polycount-ul decat rezultatul final.
De acea, este foarte probabil ca va fi un clasament dupa fidelitatea fata de concept, apoi altul dupa polycount + altceva in functie daca modelul mai are texturi si alte nebunii.
Chestiile astea insumate vor scoate la iveala castigatorul.
ps3:engineul inca este o posibilitate. iar persoana care m-a contactat a facut-o benevol. este in sesiune acum, si va dezvolta engine-ul more or less de la 0.

Moofa
28-01-2008, 03:24 PM
k.... atunci pe cai !

Doru
28-01-2008, 03:25 PM
nu stiu daca ne convine sa ne bagam pe game engine&stuff, e cu totul alta mancare de peste si consuma o gramada de timp. Daca exista cineva care are engine-ul pregatit, aranjat si se ofera sa testeze modelele este foarte bine. Eu nu am nici o problema sa pun file-ul pe forum in formatul cerut de eventualul engine. Binenteles apare problema de a exporta din modo si/sau lightwave in formatul respectiv. se poate rezolva daca nu trebuie sa pierd o jumate de zi sa gasesc solutia. Desigur poate un alt concurent nu e dispus sa puna fileul pe forum din n-motive.

cojoMan
28-01-2008, 03:34 PM
@doru
-ma indoiesc ca MODO nu ar stii sa scoata .obj
-nu ti se pune tie in spate sa faci motorul sa mearga ok. tu ai doar modelare. si ti se cere doar render si wire. Daca motorul apare la timp si este ok, o sa fie ceva de genul obj+tga/jpg/etc :D

in PLUS :

[...]
-engine-ul este o posibilitate. Lucrati ca si cum nu ar exista.
[...]
ps2 : nu o sa transformam challengeul asta dintr-un art challenge intr-o chestie pentru care conteaza mai mult polycount-ul decat rezultatul final.

concluzia : axati-va pe fidelitatea fata de concept above all else :smash:

vali
28-01-2008, 06:16 PM
dariz o sa faca parte din jurizare "intr-o oarecare masura"?
nu dragilor, dariz va avea un cuvant greu de spus la jurizare [cu voia lui desigur]
asa mi se pare corect, pentru ca i s-a folosit conceptul si pentru ca se pricepe la a judeca estetica unei lucrari...
o fi el challenge de 3D, dar degeaba transpiri ca sa iesi cu cat mai putine poligoane sau sa testezi nuj ce iluminare sau radiozitate, daca modelul nu este ok dpdv estetic si nu se incadreaza in proportii, etc...
mai mult
as puncta in + idei originale si valoroase care ar urca mai sus conceptul propus de dariz...
e forum de 3D, 2D, etc, ar mai inainte de astea e forum de arta.....sa ne comportam ca atare, nu ca mici mesteshugari
10x!

vali
28-01-2008, 06:17 PM
inca ceva
cojoman o sa te rog sa postezi componentza juriului
daca nu vrei sa o stie tot forumul o poti posta la sfat
multumesc!

vali
28-01-2008, 06:39 PM
m-am uitat la modelele postate si am obs ca niciunul dintre voi nu a facut [observat?] aripile putin evazate spre corpul central ale navei!
ara e un detaliu important
desigur ca ele pot fi si dreptunghiulare...fara evazare, dar o fi mai bine?

zup
28-01-2008, 08:07 PM
heeeeeey @vali...ale mele nu sunt dreptunghiulare!! (iar unghiul sub care a fost facut desenul nu prea ne ajuta :)

geostik
28-01-2008, 10:12 PM
ne-ai dat clasa la faza asta vali. dupa ce mi-am dat seama ce inseamna "evazate" am obs k arata chiar ciudat asha cum sunt. deshi pt o naveta cu frecare 0 rostul e doar estetic. dak ar fi avut un rol functional(stabilitate, rezistentza) aripile ar fi fost shi in 'v', pt maximizarea top speedului.
am cam terminat modelul. o sa mi adaug nishte boxuri ici shi colo pt detalii, weaponurile shi eventual nishte flames la spate shi ma apuc de texturi shi de modelul high poly. am mai subdivizat partea de sus, plus chamfere, mai sus de 2700 poly nu o sa urce.

vali
29-01-2008, 12:03 PM
navetele de aceste dimensiuni intra si in atmosfera ocazional....acolo este frecare:)

Dariz
29-01-2008, 12:09 PM
Ar fi fain daca ati face si textura..:) Acolo e greuceanu si acolo puteti sa va jucati mai liber un pic si sa il faceti particular ca model. Spor!

slay3r04
31-01-2008, 02:29 PM
Zup: vezi ca ai ceva poligoane care nu-si au rostu. Mai baga la partea de sus ca sa mai rotunjesti.
Moofa: aripile nu sunt chiar ok. "coada" navetei iar are o problema. Bucata de jos are geometrie degeaba , ai edgeuri acolo da nici macar nu le folosesti sa rotunjesti. Mai lucreaza la edgeflow overall , ca ai ceva probleme.
Geostik: Tie ti-am mai spus.

Moofa
31-01-2008, 02:50 PM
la care parte de jos te referi? la cea care atarna sau la aia care face parte din corpul mare?

slay3r04
31-01-2008, 02:57 PM
la cea care atarna

zup
31-01-2008, 03:07 PM
Ce poligoane?:) Unde? uite inca un screen...Oricum timp mai e ;)

geostik
31-01-2008, 04:08 PM
zup baga un screen shi din spate. shi zi-ne shi cate poly ai pana acu. vezi k la img asta de eg, se vad f. ciudat edgeurile, cred k de la compresie.

zup
31-01-2008, 04:56 PM
~3150 poligoane (mai am de scos si de bagat)

zup
31-01-2008, 04:59 PM
Si da, era de la compresie...Si da am cativa vertecsi de welduit :D (deh...am tot refacut diferite parti...si e mai usor sa o iei de la cap uneori..decat sa cauti gres cu gres)

Moofa
01-02-2008, 07:14 PM
Am mai muncit putin acum. Am schimbat coada, adaugat burghiu, si umblat putin la aripi.

slay3r04
01-02-2008, 09:25 PM
hai sa spunem ca e ok pana acum moofa , dar problema ar fi ca e patratos , netezeste-l.

zup : scuze ma uitasem la o imagine mai din urma in care aveai niste esge-uri inutile la partea de jos. totusi cam toate modelele au elemente care chiar nu era necesar sa fie modelate , cel putin nu asa in "detaliu". Do not forget , aveti la dispozitie normal , bump , displace, nu va complicati lucrarea.

zup
01-02-2008, 09:42 PM
Ai dreptate...dar chiar si asa, cu chestiile alea modelate (era challenge de modeling nu de texturare, initial) pot in continuare sa aplic un bump/displace/normal map...si iti dai seama ca o sa o fac (si probabil nu doar eu). Oricum, important e ca mai e timp si mai e si de lucru destul pentru toti. Mersi pentru reply.

slay3r04
01-02-2008, 09:44 PM
that was not my point. Faza e ca in loc sa irosesti sa zic 30-40 poly sa faci o scobitura din aia mai de graba folosesti poligoanele alea sa netezesti forma overall , sa arate ca si cum ar avea smooth dar nu are.

zup
02-02-2008, 11:51 AM
ai dreptate.

geostik
03-02-2008, 07:46 PM
nu m-am tzinut de cuvant(de vina e slayer), am mai adaugat poligoane in scena, nu multe, shi totushi fac diferentza. in principiu tre sa fac textura pt chestia asta shi atat.
LE: ce se mai aude cu enginu. cat despre texturi, le facem k pt self illuminated sau doar semi illuminted(sim light bounce). no more "fiecare cum vrea" crap k asha nu o sa avem o jurizare decenta. tre sa existe nishte standarde.
spor la ceilaltzi, hai cu update-uri!

cojoMan
06-02-2008, 12:53 PM
anybody here ? peace and quiet...hmmm

updates :
1.no low poly engine. considerente estetice si de fidelitatea fata de original
2.no poll this time. 4 people jury.
3.daca nu e nici o textura, no problem. cand se inchide challenge-ul asta, o sa fie unul cu texturarea navei eventual, cu unul din modelele de aici. sper cu al castigatorului. if he's willing.

4.vad ca multi considera cam gata modelarea. de aceea va rog sa mai faceti individual cate un post final care sa contina, nume soft, rendere sugestive, si la fiecare render si wire separat.Nu o sa conteze asa de mult, dar accentuati putin si prezentarea renderelor. Ganditi ca si cum pozele postate ar fi gata fix de adaugat la portofoliu.

daca se posteaza 3 final entries macar si sunteti si voi de acord, o sa scad timpul de expirare a challenge-ului la 1-2 saptamani ca sa inceapa un altul. vad ca asta a prins.

succes.

zup
06-02-2008, 03:04 PM
Nimic de comentat in legatura cu update-urile. Eu personal nu am terminat cu modelarea :) ...Mult spor si pt restul...

cojoMan
06-02-2008, 03:05 PM
pai atunci posteaza final entry-ul. :)

zup
06-02-2008, 03:08 PM
Ma repet : "eu personal nu am terminat cu modelarea"...deh...Sesiune..job..proiecte.

cojoMan
07-02-2008, 10:44 AM
made by Joćo Miguel da Silva de Campos Costa

PS:tutorial gasibil :D AICI (http://www.acetylenegames.com/artbymasa/tuts.shtml)

cojoMan
07-02-2008, 10:46 AM
use it wisely...puteti baga astfel detaliu cu mult peste limita admisa.

Moofa
07-02-2008, 10:59 AM
foarte tare.. chiar incepusem diverse incercari de normal mapping insa imi ieseau doar pe obiecte simple. Sa vedem ce iese dupa asta.

geostik
11-02-2008, 05:57 PM
done.
postez acush shi texturile. am vrut sa merg pe lookul bulit de battles, non alien(us), but still sf. materialu inglobeaza selfillumination shi ceva light. e setat pe 50% self illumination k sa nu arate prea urat. no lighting setup, scanline basic render, diffuse, normal, specular.

geostik
11-02-2008, 10:42 PM
deci diffuseu inglobeaza occlusion(nu self illumination). all maps 1024 patrat(aici is toate reduse k shi calitate shi dimensiuni).
C&C are most welcomed. apropo, voi, ceilaltzi competitori, atzi adormit ?

zup
11-02-2008, 10:55 PM
Eu nu am adormit...mai am 2 examene ...am scapat de 7..discutam dupa. In legatura cu texturile tale...Texturarea ok. Texturile ...poti sa le mai lucrezi putin zic eu. Mai baga si alte detalii in afara de zgarieturi-Parerea mea :). Nu inteleg o chestie: Tu ai vazut chestia asta(nava) ca fiind mare? Sau mica? Partea din fata, dupa texturile puse, imi apare ca doua usi..Gresesc in interpretare?

geostik
11-02-2008, 11:49 PM
yo am vazut-o k pe ceva mic da in za future cam totu este mare deci yo am banuit k un om ar fi cam a 15-20-a parte din ianltzimea totala. zgarieturile nu sunt singuru el. de detaliu, pe langa numerele alea(3 seturi) mai am 2 gun blasturi, shi am zis sa nu incarc prea mult. oricum, se mai putea lucra, shi in fs de timp poate am sa mai pun uzura la muchiile de 90 grade dintre piese, in rest nimic.
multa bafta la examene, da ceilaltzi ?

cojoMan
12-02-2008, 10:07 AM
overall...good

crits :
ai ceva probleme de render. depisteaza unde. mapele arata ok, dar ce vad in mape nu se reflecta intocmai pe model. punctele portocalii au corespondent in normal map, dar nu vad diferenta in render.

fie mareste/micsoreaza amount-ul fiecarei mape, fie mai lucreaza la ele/sau la render.
mapa de specular arata foarte bine. dar e la fel c si cum nu ai avea-o. afara de niste forme in mare care au specular mai accentuat, toate zgarieturile alea mici care speram sa se vada, NU sunt acolo. mapele mai mari, contrastul mai mare sau poate nu ai o lumina care sa le evidentieze.

cum ai procedat pentru normal map.
si cum ai extras AO ?
poate ajuta si pe altii :)
succes

geostik
12-02-2008, 04:15 PM
cred k problema este la iluminare. am zis sa keep it simple cu default light shi cu 50 self illumination.
nmap shi specular map is cu crazy bump scoase. la specular am mai lucrat pe urma in ps. AO este cu mental ray, render to texture>ambient occlusion. sfat: no automatic uvw shi samplingul mare k altfel iese noisy rau shi bluru poate aduce din negru de pe margini shi dak uvw-urile is apropriate se imprashtie irealistic.
bon, deci am mai scos un glow map(self illumination), am mai balanced nishte opacitatzi prin diffuse, 3 lights in scena, am mai scos in evidentza in specular scratchurile only, nmap accentuat pe beculetzele din spate, carora le-am scos bevelu(shi deci specularu) din PS, shi alte final touch ups. asha ramane, shi aici subliniez importantza unui engine cu o scena in care trebuie sa iasa bine. e primu model low poly decent shi habar n-am cum trebuie randat, cum functzioneaza dpdv al iluminarii un engine(yo aveam in cap k e cu 100% self illumination). yo zic k arata mai bine, fatza de ce am postat inainte, nu mai modific nimic, final entry:

geostik
23-02-2008, 06:57 PM
intrebare de baraj: atzi murit !?
ma indoiesc k lucrarea mea e destul de buna cat sa va sperie sa nu mai participatzi.

zup
23-02-2008, 07:29 PM
:)) Nu mai...doar putin cam bizi ...

geostik
23-02-2008, 09:21 PM
era sa zic ceva.....
threadu sta mort de mult timp, cat de bizi sa fii... shi nu numa tu zup. fratemiu a terminat sesiunea, a intrat in vacantza, a terminat vacantza shi acu e iar la "invatzat"...

zup
23-02-2008, 10:30 PM
:) ai dreptate dar nu e doar sesiunea, nu? mai sunt si proiecte..mai e si jobu...mai e si un plecat la munte...Deh...sapt asta sper sa am si eu ceva aici.

zup
19-03-2008, 06:31 PM
Eh...in 2 zile sper sa fie gata..Mentionez ca fundalul este un wallpaper free de pe net. Oricum nu e final entry.

geostik
19-03-2008, 07:06 PM
dragutz, scoate totushi momentan noiseu de pe imagine shi pune o img in care sa vedem naveta mai mare.

LE: macar scoate stampu de pe imaginea de fundal :)

slay3r04
19-03-2008, 07:07 PM
textura ta arata de parca ar avea 64x64 , nu pot sa-mi dau seama ce e cu ea , cert este ca se vad numai picatele mici peste tot.

zup
19-03-2008, 08:03 PM
Nu are 64x64...Am folosit un pattern de flakes...pentru aproape toata portiunea metalica..Mi s-a parut mai interesant. Oricum o sa incerc(dar nu cred ca seara asta) sa pun un render mai "maricel" sa puteti vedea mai bine.

zup
20-03-2008, 06:54 PM
am mai lucrat printre picaturi putin la textura...nu am terminat insa e mai ok ca pana acum..zic eu.

zup
20-03-2008, 07:01 PM
Si inca unaa...

maxer_25
20-03-2008, 07:26 PM
zup frate...no ofence...da' albastru sau mov cu galben...nu prea merge...parerea mea. In rest arata fain.

zup
20-03-2008, 07:28 PM
:)) asa am zis si eu prima data...Probabil m-am obisnuit cu nuantele si nu mai imi par asa ciudate...sau trase de par. Eh..o sa mai testez combinatii...Pana sambata sper sa am si FE..

zup
28-03-2008, 11:05 AM
Am mai ametit eu ceva textura...nu mai e mov...nu mai e galben...Chiar nu mai am timp sa fac ceva la ea...Si asa m-am intins poate mult prea mult si am dat in altele. Asa ca, FINAL ENTRY...max 9 si vray. Mentionez iarasi ca fundalul e un wallpaper free.

zup
28-03-2008, 11:07 AM
PS...3562 Poly in total.

slay3r04
28-03-2008, 11:30 AM
partea de sus nu e deloc bine mapata, se vede strech la textura. Incearca sa faci unwrap la model si sa pictrezi textura dupa UV-uri.

maxer_25
28-03-2008, 01:22 PM
asa da...meesa like it...nice texture.

zup
28-03-2008, 01:52 PM
uvwu era bun....doar ca se pare ca am facut ultimul render pe o versiune mai veche. Partea de sus e acum ok, zic eu.

vali
28-03-2008, 02:48 PM
knd si unde se vor posta final w pentru votare?

zup
28-03-2008, 02:50 PM
Pai...sunt 2 FE pana acum.... initial parca se zicea 1 sau 2 sapt de la primele 2 fe...daca nu dureaza prea mult...Eu cred ca e ok daca entry-urile raman aici (dat fiind faptul ca nu e aglomeratie mare) cu conditia sa scrie mare FE.

vali
28-03-2008, 02:58 PM
pai si poll-ul?:D

zup
28-03-2008, 03:06 PM
Nu stiu...cum vrea lumea...iarasi...cred ca e ok daca ramane aici. Sau ca la cel de shading ce tocmai s-a incheiat.

vali
28-03-2008, 03:12 PM
prea putine luminitze pe nave....nuj...
stiu ca nu are legatura cu challenge-ul asta da uite...eu am facut pe vremea cand cochetam cu maxul [altceva decat arhitectura], nava asta de mai jos....
nuj....sarea si piperul, nu?

zup
28-03-2008, 03:29 PM
Ai dreptate....vedem ce se mai poate face..Oricum, challengeu era de modelare low-poly...Asa ca probabil ramane FE la mine.

vali
28-03-2008, 03:33 PM
nuj
cred ca un mic efect de videopost nu ar strica...sau chiar self-ilum, beculetze, chestii:)

cojoMan
28-03-2008, 03:44 PM
poll pe 1 aprilie, timp de o saptamana

asa ca cei care aveti WIP, wrap it up !

PS. mai baieti, daca participa vali la challenge ce va faceati ? :p
nice ones, vali, mai ai si altele ascunse pe undeva ? :D

vali
28-03-2008, 03:59 PM
:D
nu-s chiar asa bun la 3D pe cat s-ar crede...:p:p:p:p
la low poly sunt chiar varza....am un talent unic de a lucra ineficient:p

geostik
28-03-2008, 06:58 PM
chiar ma dezamagitzi...
shi ce se ambala lumea la inceput..
pretty good one vali.

zup
28-03-2008, 07:01 PM
La mine ramane FE anterior...Chiar si asa, mai pun o imagine, acelasi model, textura insa de suirebit. - tot max, dar texturat in BP3d

Synax
28-03-2008, 10:36 PM
foarte frumos zup, bravo!

geostik
28-03-2008, 11:45 PM
vezi ce inseamna o textura klumea...
nu ne dai nishte date despre textura facuta de suirebit ?

zup
28-03-2008, 11:50 PM
Pai nu prea am ce...doar ca, deh...talentul in 2d se vede ...iar BP3d..ofera suficiente unelte sa nu te plictisesti..Mapurile nu st mari. UVWu a fost facut pe elemente nu pe nava intreaga...ai sa poata detalia mai bine si mai usor in bp..Si cam atat..Render cu scanline..si parca doar diffuse si putin bump.

cojoMan
29-03-2008, 08:11 AM
close up.

inteelg ca ai integrat nava acolo, dar nava ne intereseaza.
close up pt detalii, modelare si textura.
eventual pune si tu niste mape sa vedem ce si cum.

zup
29-03-2008, 10:59 AM
Modelul e cel facut de mine, fara modifiicari. O sa bag mai incolo un close-up

geostik
29-03-2008, 11:39 AM
la maping pe elemente e alta mancare de peshte. in bp3d faci textura proape k in zb deci nu conteaza cum ai uvw layoutu.

zup
29-03-2008, 12:07 PM
Stiu cum e bp3d si zbrush...dar una e cand mapezi o mesha mai complexa din prima..si alta cand mapezi elementele ei. Se poate si asa si asa...

cojoMan
29-03-2008, 10:35 PM
nu conteaza cum ai UVW layoutu ?
excuuuuuuuuse me.

tot tre sa tii cont de niste treburi, si in principal de :
sa nu ai overlap deloc, altfel poate pictezi in 3 locuri simultan, fara sa vrei.
ar fi preferabil ca UV layoutul ala sa aibe niste proportii relativ la marimea poligoanelor. ce mai, sa existe si sa fie facut rezonabil !

de ce ? pai sa zicem ca un poly incadrat de UVuri ocupa pe spatiul 0-1 jumatate din el si altul a 10-a parte.
Dupa ce tragi o linie continua peste cele doua poligonae in 3D : textura pe poligonul ce ocupa mai mult UV space o sa fie crisp si detaliata, iar poligonul ce ocupa mai putin o sa fie blurat si nu o sa se vada aproape deloc.

A, da, desigur, problema asta nu exista...daca faci mapa de 100.000x100.000 !

Mai, verificati bine problema.
Nu exista in soft care sa faca ceva automat, si bine pe deasupra la modul asta.

IN ZBRUSH - DA...kinda
se poate picta direct in 3d pe obiect fara pierdere calitativa, dar ce se intampla in spatele chestiei asteia e altceva. Nu are loc aici sa explic asta.

slay3r04
29-03-2008, 10:43 PM
textura facuta in zbrush fara uv-uri acolo ramane. ca sa exporti pentru alt soft tot o sa ai nevoie de un layout al geometriei cat mai bine facut, pentru ca aproape intotdeauna esti limitat la dimensiunile unei texturi.

geostik
29-03-2008, 11:10 PM
geez. omu a zis k are cate o textura pt fiecare element al navei k e mai bine pt bp3d. nu e asha pt k in bp3d itzi textureaza seamless de pe un uvw layout group pe altu. evident k' conteaza cum ai uvw layoutu, da vroiam sa zic k nu conteaza dak il ai separat pe elemente sau nu, iar din pct asta de vedere seamana cu zb. that's it

zup
02-04-2008, 10:29 AM
Si? Se face poll? Mai asteptam?

zup
06-04-2008, 06:25 PM
COJO, parca pe 1 aprilie trebuia sa incepi un poll pe aici...mai e cineva???

geostik
06-04-2008, 07:16 PM
shh, trezeshti lumea man.

cojoMan
06-04-2008, 07:28 PM
ma, unii mai au si altceva de facut afara de stat pe net...
am avut ceva probleme personale lately si nu am avut timp nici de citit mailurile...am si uitat ca pe 1 trebuia pollul...my bad

so...
sunt 1 spre 2 entryuri declarate ca finale, dar ca sa nu zica cineva ca vezi domle eu il consideram final pe al meu asa cum e, orice lucrare care low poly sau nu, textura sau nu, care s-a apropiat de final si aduce a artworkul respectiv a fost inclusa in poll.

nu faceti galagie ca sunt doar 4, nu o mie. si come on...ce diferenta credeti ca fac unele mai putin finale la voting ? succes paticipantilor !
initial erau doar 1-2. so...ganditi-va bine si votati.

bye

vali
06-04-2008, 07:54 PM
zup

geostik
06-04-2008, 09:33 PM
nu am vrut sa jignesc pe nimeni cu postu meu dinainte, ziceam shi yo.
yo m-am votat pe mine(geostik!=geostick) pt simplu fapt k final entry-ul lui zup este pe pagina asta (http://www.visualart.ro/forum/showthread.php?t=16535&page=6&pp=15) nu cel cu textura super mishto de la pagina 7.
PS: pt cei care nu au timp sa caute entryul meu, cum nu a fost facut un thread cu FE, intrarea mea este aici (http://www.visualart.ro/forum/showpost.php?p=274006&postcount=70)
nu pot sa zic k sunt super multzumit de cum mi-a ieshit, poate dak se mai afisha lume, mai tweakuiam la textura. modelare buna la zup dar textura lasa de dorit.

vali
06-04-2008, 09:44 PM
exista o regula si s-a uitat de ea
e vina mea ca nu a fost prinsa de cojo in thread, din care cauza in prezentul poll nu tinem seama de ea
anume ca nimeni nu are voie sa se voteze singur
dar o aplicam la celelalte poll-uri ce au sa vina
cojo te rog nu uita acest amanunt....10x!!

zup
07-04-2008, 12:50 AM
Pt Geo si toti ceilalti...a nu se uita ca acest thread/challenge a fost de "LowPoly Modeling with Reference01". Cu alte cuvinte, texturile puse/nepuse au fost doar pt show-off asa cum ar fi trebuit, daca se putea, sa fie testarea intr-un engine 3d a tuturor modelelor inscrise in challenge. Nu poti, Geostik, sa compari intr-un challenge de modelare 2 randari facute cu acelasi model. Ai un plus pt munca depusa la texturare (recunosc ca eu nu am bagat cine stie ce..tu ai si specular si normal parca.. ) E aiurea sa il votez pe geo, desi se vede ca a muncit si merita oricum un plus mare pt promptitudine, si e si mai aiurea sa ma votez pe mine. Apreciez toate modelele incluse aici...apreciez munca lui chegevara si moofa ---dar pacat ca nu au dus-o pana la capat. Poate, daca au timp sau chef...o sa ne incante si cu versiunile lor finale. In incheiere, mai reamintesc si ca imaginea cu referinta e pe prima pagina+limita de poly=5000. Va urez o seara placuta si spor la vot si la munca.

slay3r04
07-04-2008, 09:24 AM
exista o regula si s-a uitat de ea
e vina mea ca nu a fost prinsa de cojo in thread, din care cauza in prezentul poll nu tinem seama de ea
anume ca nimeni nu are voie sa se voteze singur
dar o aplicam la celelalte poll-uri ce au sa vina
cojo te rog nu uita acest amanunt....10x!!

poate merg si ei dupa conceptia din piratii din caraibe.:D

zup
16-04-2008, 08:20 AM
Nu am nimic impotriva...doar o verificare. Cojo, cat mai sta pollu pe-aici?

cojoMan
16-04-2008, 10:30 AM
era egalitate...
chiar nu vreti o departajare ?

zup
16-04-2008, 10:32 AM
:)) Eh cum nu.
Edit:...Doar vazusem ca votantii nu se ingramadesc..Eu nu am de gand sa votez...si mi se parea cam mort. Uite acum poate se mai strange lume.

zup
12-05-2008, 05:14 PM
Mort..

cojoMan
12-05-2008, 05:18 PM
and closed ca sa nu se mai voteze.
asta vroiai.

succes in continuare.