PDA

View Full Version : mongoose sleepyroom. no stoopid hoomans allowood

between
14-02-2008, 10:55 PM
in speranta ca astfel ma voi aootoimpinge de la spate sa loocrez mai mult la banda desenata, deschid acest thread.

yoopeey.
ma boocur ca am revenit pe VA :)

between
14-02-2008, 11:18 PM
Aceasta este bana desenata cu care am participat la ultimul numar din hardcomics - 7 daca nu ma insel. Tema dupa cum se stie este "first sexual experience". Numarul limita maxim era de 6 pagini. Mi-a fost destul de greu sa comprim toate ideile in atat deputine pagini. Cand gandesc o banda desenata, in general o fac destul de regizoral, cu multe cadre care sa expime miscarea cat mai detaliat, la fel si schimbarile de expresie. A fost un exercitiu bun astfel. Plus ca a trebuit sa gasesc alt stil de desen - ei neagreand manga-ul. A fost fun:)

between
14-02-2008, 11:22 PM
Cenzura am inclus-o si in revista.. foarte atipic pentru hardcomic.. cred k a fost singura cenzura din acest numar si din istoria hardcomixului. tocmai de aici a fost vazuta ca o atitudine originala.

spoitoru
15-02-2008, 10:25 AM
mi-a placut mult asta in hardcomics, e singura care duce spre bd adevarat, felicitari, se vede ca ai de unde, eu unul mai vreau bd de la tine..bafta!!

Maxim
15-02-2008, 10:39 AM
Mergea la threadul "XXX - BDErotic - pazea -XXX" - fara cenzura - ca tot se incinsesera discutiile acolo pe...chestii de'astea:)

Au fost cateva lucruri interesante in ultimul "mix", printre care si lucrarea ta.
"Interesante" pentru un cunoscator de BD, nu pentru "partizani", vreau sa zic.
De-alungul aparitiilor au fost cam aceleasi nume + cate o surpiza-doua.
Acum, between (between what?!) a fost o surpriza dubla: ca grafism si ca abordare a chestiei, ce BEEEEEEEEEEEEEEEEPnzura lor!
(Eu am crezut ca e un efect grafic acolo)

Dariz
15-02-2008, 12:58 PM
plug? ..ihi..:D

Eric
15-02-2008, 02:11 PM
Neaparat plugg:):):)

kaeru
15-02-2008, 04:47 PM
Imi place. Super funny si misto construita.

between
16-02-2008, 11:10 AM
Trebuie sa recunosc ca ma asteptam la ceva reactii pozitive legat de moumou si vladutz, dar nici chiar asa. Ceea ce nu ma poate decat incanta.

un alt lucru care trebuie sa-l recunosc, ar fi ca stilul acesta grafic m-a prins mult mai bine decat manga-ul. am desenat fara efort si ideile scenariului mi se iveau de nu stiu unde, surprizandu-ma si facandu-ma si pe mine sa ma amuz copios.

clar, trebuie sa continui si in aceasta directie. :)

Maxim
17-02-2008, 11:54 AM
[B]Trebuie sa recunosc ca ma asteptam la ceva reactii pozitive legat de moumou si vladutz, dar nici chiar asa. Ceea ce nu ma poate decat incanta.[B]
Este o confirmare a"credintei" tale. Aprecierile vin si din contextul in care apare lucrarea ta. Continua.

Alt sfat: raspunde-i lui Diesel. Esti artist, ai imaginatie! Iar artistul se mai inseala. Artistul nici nu trebuie sa aiba dreptate:) Dreptatea si-o ia "spectatorul" atunci cand o gaseste, cand poate sa o gaseasca, cand are de unde sa o gaseasca in lucrarea pe care artistul a facut-o cu imaginatie si cu..."credinta";)

between
18-02-2008, 10:41 AM
Bineee... incerc sa raspund, desi in continuare nush sigur la ce se refera...

pai "asa si-aha" ma duce cu gandul la ceva bisexually-ish, iar in penultima pagina asta poate fi presupus prin seria de cadre de sus...

si ca tot am revazut filmul "the bachelor" de curand, amintesc ceva ce m-a amuzat. se ajunge cumva la o discutie legata de simbolistica oferirii unui buchet de flori unei femei care te interseaza. si in timp ce baiatul tocmai mirosea parfumul florilor, i se da explicatia: "simbolistic, tocmai mirosi un buchet de vag**e". Din punct de vedere botanic, nimic mai adevarat.

ashadar, revenind la florile noastre. Nu! ce atarna pe acolo, si la care incearca moumou sa ajunga prin sarituri, nu-s oua kinder, ci, simbolistic vorbind, petale de trandafir :)

between
27-02-2008, 08:51 PM
Ei bineee.

Asta-i a 3-a parte din manga-ul care s-a publicat in Otaku. Ceva progrese, mai mult timp acordat si mai multa rabdare - toate sunt vizibile. Chiar daca nu-s vizibile (pentru cei care nu stiu primele 2 capitole - in rezumat va dati seama despre ce-i vorba), va spun eu ca ele sunt pe acolo :P.

(legat de intrebarea lui diesel am lamurit discutzia pe mess atunci. ne-am ras. eh.. macar stiti cum e cu florile)

between
27-02-2008, 08:52 PM
..

between
27-02-2008, 08:53 PM
..

kim
28-02-2008, 01:46 PM
Salut,
Arata foarte bine manga-ul. In ce l-ai lucrat, photoshop sau ceva gen manga studio?
Si ala din HC arata bine si e foarte funny.
Bafta!

between
28-02-2008, 02:21 PM
Salut si merci.

Desenul si inkul sunt facute de mana - A3. Apoi am pus in photoshop halftonurile. cam atat. :)

AnDan
28-02-2008, 02:52 PM
Din ceea ce am vazut eu in revistele de gen, bulele se impart pe categorii:
1. De dialog. (Cu codita)
2. De "gandire". (Cu bule mai mici)
3. Explicatii ale povestii/imaginii "din off". Dreptunghiuri, cercuri, forme geometrice fara semn de directie, ... sau pur si simplu textul "in aer".

Intrebare: -De ce la tine bulele de text nu sunt like usual?

In multe din imagini nu stiu daca cineva spune sau gandeste ce scrie. De asemenea, textele scrise in aer sau in forme fara "codite", nu stiu daca trebuie sa le iau ca explicatii din off, sau dialoguri intre personaje.
Sunt cam in ceata, te rog sa ma lamuresti.

(Fac "autocursuri" de BD, de-aia sunt interesat. No offence. :) )

AnDan
15-03-2008, 08:25 PM
Desenul si inkul sunt facute de mana - A3. Apoi am pus in Photoshp halftonurile. cam atat.
Between, am sa te bat la ink! ("Am cu ce, ma, ... am cu ce!") :bouncy:
Daca mai ai si carton A3 de 350 grame lucios (cum am facut eu rost)... :bye: ,
bye-bye, si trecem la chestii "adevarate" ... asa cum a postat "Eric the blue", (ca tot lucreaza el cu albastru :D ).

Sa nu te superi, glumesc (sunt sigur ca esti un tip cool).
(Da' tot o sa te bat la ink :smash: )
:D

between
17-03-2008, 09:14 PM
Salut AnDan, scuze de intarziere fatza de primul post al tau. L-am citit, dar m-am gandit ca as avea mult de scris, si timpul nu-mi permitea :P

buun:

cum gandesc eu bulele de dialog - la Hhas se aplica pe alocuri sau nu, pt ca am pus textul foarte pe fuga, deadline-ul fiind deja depasit cand m-am apucat de asta.

consider ca:

nu are rost sa pui o bula cu codita cand apare un singur personaj in cadrul la care aplici textul. de asemenea consider ca e total inestetic sa pui codita ca indicand directia in care se afla alta persoane care nu se afla in cadru. totusi, daca este sa fie - cum in cazul de fatza s-a dorit a se surprinde mirarea - fac un compromis: un decupaj in bula de dialog.

se intampla sa nu mai pun bula de dialog de loc, desi nu reprezinta gandurile personajului - aici ma bazez pe intelegerea celui care citeste, si care urmarind povestea ar trebui sa-si dea seama de acest lucru fara nici o greutate. de exemplu la hhas am facut asta la pagina 4: mai intai la cadrul alungit pe verticala, din motive estetice, nu vroiam sa intervin cu bula alba deoarece stricam contrastul intre profilul cladirilor negre si fundalul alb, la care tinem mai mult, si la cadrul alaturat acestuia, deoarece era prea mult text iar bula ar fi iesit prea mare. As fi acoperit fundalul care vroiam sa-l pasterz intunecat, deci iar motive estetice (aici a fost si greseala mea - in mod normal nu terbuie pus atat de mult text intr-un singur cadru)

tot la aceste cadre, cat si la cele care urmeaza, nu m-a interesat in mod expres sa pun codita pentru a indica care dintre cele doua personaje discuta. desi se vede clar ca este un schimb de replici intre cele doua, se aduce in dicutie tema privitoare la Pip, o tema generala, in care cei doi isi spun parerile - de altfel comune. nici unul nu afla nimic nou despre pip, deci nu conteaza cine ce zice. astfel cititorul este pus in tema cu situatia lui Pip, fara a fi nevoit sa urmareasca directia din care vine informatia. se formeaza astfel doua planuri. cel al actiunii, vizual - moment tensionant (ar trebui) al descoperirii celor doua chipuri ale personajelor si cel al povestii care poate sa ia ce forma doreste in imaginatia cititorului.

Hmm... iar am scris mult, si nu stiu cat de bine m-am facut inteles. Oricum. Faza cu textul si bulele de dialog le iau si le folosesc destul de subiectiv. Nu folosesc regulile descrise de tine mai sus - subiective si ele dar devenite norme, pentru ca nu mi se par mereu cea mai buna solutie. Faza cu bulele mai mici - de exepmlu - care sa indice gandirea mi se pare, estetic vorbind, foarte amuzanta si total neindicata unor bd-uri serioase . Nic faza cu incadrarea in dreptunghiuri cand e vorba despre povestire nu-mi pare prea fericita. (din nou subiectivitatea)

Sincer as vrea ca textul, care de multe ori strica compozitiia cadrelor, sa incapa firesc in acestea, sa formeze un intreg, sau pur si simplu sa nu mai fie atat de evident. poveastea scrisa sa curga natural pe langa cea desenata. Sunt la perioada incercarilor in aceasta privinta - poate ca nici nu este posibil.

Cat despre faza cu batutul ... desi nu ma consider prea indemanatic in aplicarea inkului, fie de la mine. astept :))
Spor!

Ah, si posibil sa nu fi inteles mare lucru din ce se intampla pt ca la uploadare s-a facut vrasite ordinea paginilor.

between
17-03-2008, 09:34 PM
Postez si un soi de tutorial la ultima banda desanat la care am lucrat, dar la care am renuntat. Cam asa arata plansa dupa ce termin cu lucratul pe hartie. Apoi pe calculator ar mai fi trebuit sa fac niste retusari, desaturare, aplicarea halftonurilor si intr-un final textul - cu problematicele bule :P

between
17-03-2008, 09:35 PM
...

posse
17-03-2008, 11:37 PM
http://www.visualart.ro/forum/attachment.php?attachmentid=67662&stc=1 f f smechera asta
between keep it up :)

zubaida
18-03-2008, 08:51 AM
@between:

Da-mi voie sa nu fiu de acord cu cele spuse de tine despre bule.

Eu nu desenez BD, dar citesc. Si daca stau sa ma intreb sau sa ghicesc la fiecare caseta carui personaj apartine textul... gandeste-te un pic.

O banda desenata, ca e manga, ca e comics, ca e bande dessinee, trebuie sa fie usor si placut de citit. Lettering-ul are o contributie importanta la asta. Coditele, bulele mici si celelalte "conventii" tocmai rostul asta il au. E ca gramatica unei limbi.

Potz saa scri un roman daca tu nu stie sa scrie corectzi?

Maxim
18-03-2008, 09:33 AM
O bula fara codita intr-un cadru cu un singur personaj, poate insemna si o voce din Off
Daca este o voce dinafara cadrului, dar din aceeasi scena, localizarea locutorului prin orientarea coditei este de cele mai multe ori necesara spatializarea este foarte importanta.
Este esential sa se integreze ceea-ce-este-scris in ceea-ce-este-desenat, fapt ce tine de specificitatea benzii desenate.
Exista un cod, care mai intai e nevoie sa fie folosit intocmai, cu care sa te joci cu el mai apoi.
Between spune bine ca se bazeaza pe intelegerea cititorului de BD. El si-a ales cititorii, carora le acorda multa libertate. E alegerea lui, riscul lui :)

between
19-03-2008, 01:08 AM
Posse mercic :) Promit ca de indata ce termin cu prediploma mergem sa mazgalim pereti.

Zubaida, sunt de acord cu tine in ceea ce priveste fluenta intelegerii si parcurgerii unui text si niciodata nu am gandit altfel. Eu nu vorbesc despre cazurile in care acest lucru nu este posibil - pana la urma este esential ca cititorul sa inteleaga ce citeste. Dar cred ca acest lucru este la fel de realizabil prin alte norme mai simple, mai intuitive si mai ales mult mai estetice.

Maxim ca sa intelegi la ce ma refeream prin cele doua planuri - cel al povestii (ca text) si cel grafic. Cand ma apuc de citit o serie manga de 25 de volume, de exemplu, a cate 250-300 de pagini fiecare, povestea devine la un moment dat atat de fascinanta si vrei sa ajungi tot mai repede la final, incat te desprinzi de grafica si practic ajungi doar sa citesti. E ca si cand citesti un ziar. Abia la final, plin de sudoare si satisfactie, reiau seria, pentru a savura grafica. Bineinteles ca fara o grafica bine gandita care sa faciliteze intelegerea povestii, acest lucru nu este posibil, doar ca este posibil la fel de bine sa treci una pe primul sau al doilea plan in functie de ce te intereseaza pe moment.

Dau aici un astfel de exemplu. Este un dialog intre cele doua personaje din trigun. bulele de dialog sunt reprezentate prin simple forme ovoidale.. fara codita fara nimic, indiferent de cine vorbeste, indiferent daca pesonajele sunt sau nu in cadru. Si totusi intelegi despre ce este vorba (cel putin pentru cineva care a urmarit povestea pana atunci), desi dialogul sare de la un personaj la altul . Senzatia creeata astfel, este de plutire a povestii intr-un alt plan decat cel grafic, si totusi cele doua depind unul de altul. Bineinteles este nevoie de o adevarata indemanare grafica si mai ales oratorica pentru asta.

Pentru intelegerea exemplului, a se urmari textul in sensul japonez de citire, de la dreapata la stanga - ca altfel iese varza, nu intelegeti nimic si imi dati cu exemplul in cap :))

Maxim
19-03-2008, 01:34 AM
Am inteles, dar dialogul nostru e... public. Si faceam referiri... generale (coduri de naratiune grafica)
Exemplul tau este unul special.

AnDan
20-03-2008, 11:12 PM
Between, iti multumesc pt. randurile scrise. Departe de mine ideea de a te supara, si iti spun si de ce am scris ceea ce am scris:
-Chestia cu bulele am vazut-o in mai toate comicsurile, si am inteles cum ghideaza ele textele, dialogurile si povestirea in sine. Recunoaste ca a fost o intrebare de nota 10. :D
-O alta chestie de nota 10 (in ceea ce ma priveste) a fost si partea cu inkul.
Ha, ha, ... fireste ca n-am cum sa "te bat" la ink, ar fi fost lesne de inteles atata timp cat eu sunt un incepator, care acum ma formez (am si spus-o). :shrug:
Ai avut insa bunavointa sa-mi arati cum creezi tu paginile, ceea ce pt. mine a fost important. Acum am inteles cum se face si mi se par pertinente explicatiile tale, ca si "demonstratiile".
Am primit un cadou deosebit zilele trecute si daca "astepti", asteptarea nu-ti va fi fara rost. :cool:
Mai spune between, mai arata cum faci. Personal nu sunt impotriva, chiar apreciez asta, pt. ca, ... comic artist voi fi si eu.
Fara ofensa! :bouncy:

between
21-03-2008, 09:16 AM
@ Maxim... vroiam sa mentionez ca si Trigun, din care am dat exemplu, a ajuns momentan la volumul al 15-lea. de asemenea fiecare dintre acestea are aproximativ 250 de pagini. Au loc scene de lupta si multe altele... acoperind, in mare, orice situatie specifica unui comix, nu doar dialog intre doua personaje. Iar aproape toata este scrisa cu astfel de bule de dialog. In toate aceste conditii nu-mi pare a fi un exemplu atat de special cat mai degraba un exemplu perfect valabil ca putand deveni general.
Dar gata, hai sa nu mai vorbim despre bule ca nu mi se pare un subiect care sa merite atata interes, cu atat mai mult cu cat aprofundez mai mult, nici eu nu stiu sigur unde vreau sa ajung - am mai spus-o sunt la stadiul de experiment, ce se poate dovedi, tot ce-i posibil, falimentar.

@AnDan. Departe de a ma fi suparat, incercarea ta de a intelege modul grafic de "bulificare" :)) mi se pare perfect normal.
Legat de ink, am spus ca nu ma consider prea bun la asta.. tocmai pentru ca sunt constient ca nu sunt tocmai bun la asta. De aceea mi s-a parut cumva ciudat ca cineva sa ma ia ca punct de referinta al evolutiei sale. De " batut" poti sa o faci, daca ai o evolutie rapida, chiar te invit, caci eu momentan stagnez la capitolul grafica din toate punctele de vedere, asa ca sunt usor de intrecut. cel putin pana prin iulie cand scap de nenorocirea asta de diploma, dupa care-mi bag picioarele in ea de arhitectura si ma reapuc serios de grafica, bd si (uh ce vis frumos) de animatie.
Asa ca baga mare.
Felicitari pentru atentia acordata din partea domnului Ionescu ;)