PDA

View Full Version : ce stiti de cartea asta ? E buna ?

VickGaza
25-03-2008, 04:32 PM
Salut ...

Ce parere aveti de cartea asta http://www.amazon.com/Advanced-Maya-Texturing-Lighting-Lanier/dp/047179404X/ref=pd_bbs_4?ie=UTF8&s=books&qid=1206455253&sr=8-4 ? E buna ? Merita cumparata ? O aveti careva ?

M-am gandit ca mi-ar pica bine sa am o carte legata de iluminare si texturare ... mai ales la cursuri ... si ma gandeam ca ar merita investitia ...
Ce imi recomandati ?

Dar despre faptul ca am gasit tot pe amazon (cel din state) Wacom Bamboo Fun la 80 dolari ... pe cand aici sunt de la 3 milioane in sus ... Oare in ce stare de functionare ar ajunge aici in Romania ? :shrug:

Mersi de help,
Vick

Painkiller
07-04-2008, 06:56 PM
Io am avut ocazia sa rasfoiesc o carte in genul. Nu era asta, nu-mi amintesc cum ii spunea dar era pe tema Illuminating & Rendering. Vreau sa-ti spun ca era o tona de teorie in ea si cate o aplicatie practica pe langa.

De exemplu la iluminare nu-ti dadea doar un tutorial si gata, dute aplica asa la toate. Iti arata diverse metode de iluminare, vezi metoda triunghiului si alte cele, si la sfarsit era si o scena.

Acuma sincer sa fiu m-ai facut curios in legatura cu pretu, ma asteptam la ceva mai mult :)

andjar
07-04-2008, 07:53 PM
Multa lume zice ca e foarte buna...deci cred ca merita daca tutorialele de iluminare si texturare care le-ai gasit pana acum nu te satisfac...
Eu m-am apucat chiar azi de biblia Mental Ray-ului(850 de pagini)...o iau usoor de tot:)...m-am luat de ea pentru ca documentatia video care exista pe mental ray e cam saraca.
http://www.amazon.com/gp/product/0470008547/ref=cm_cr_pr_product_top

Bine...mai visez la cursurile pentru atestatul de renderman dar sunt o gramada de bani iar eu nici n-am fost in stare pana acum sa-mi instalez renderman-ul LOL.

Dar despre faptul ca am gasit tot pe amazon (cel din state) Wacom Bamboo Fun la 80 dolari ... pe cand aici sunt de la 3 milioane in sus ... Oare in ce stare de functionare ar ajunge aici in Romania ?
ce noroc am avut...am luat un bamboo a6 wide la 210lei acum 2 luni de la pcfun...ultima oara era peste 300 tot acolo.

calaretu
07-04-2008, 08:14 PM
n-am vazut cartea aia, nu stiu ce e in ea. da' ca orice carte, e frumos s-o ai in biblioteca... chiar daca doar o rasfoiesti tot o sa gasesti ceva interesant prin ea sau doar cand te uiti la ea parca iti mai vine chefu' de lucru :)
cat despre bamboo, am mai vazut si eu lucruri destul de ieftine pe site-uri straine, da' cand mai calculezi si costurile S&H (pt. cei care trimit si in Ro) o sa vezi ca diferenta finala de pret nu mai e atat de mare fata de unele magazine de aici... si cand te mai gandesti ca mai si astepti intre 2 - 4 sapt. pana vine... de ajuns de obicei ajung in stare buna, aia le ambaleaza destul de bine... nu zic ca n-or fi existat si cazuri nefericite da' alea sper ca sunt doar mici exceptii...

Painkiller
07-04-2008, 08:14 PM
deci cred ca merita daca tutorialele de iluminare si texturare care le-ai gasit pana acum nu te satisfac...
Aici is in masura sa-ti zic ca e mult mai satisfacatoare cartea respectiva. Da, is bune tutorialele, nu zic nu, dar sunt doar pe cazuri concrete. In carte pe langa exemple concrete, iti explica si o gramada de generalitati.