PDA

View Full Version : Imaginatia mea BOLNAVA...episodul 5

Maxim
25-05-2008, 12:23 PM
In threadul lui leonarh "Imaginatia mea BOLNAVA..." temele sunt un grup de linii din care imaginatia creeaza forme mai mult sau mai putin complexe si "reale".
Acest thread "de joaca" este dedicat unor alt fel de teme care pot interesa si pe "manipulatori", iata:

1. Karl Marx, un icon al unui secol: un barbos incruntat. Cum ar arata fara barba (si eventual mai vesel)?
2. Nori. Clasic! Ce vedeti acolo cu imaginatia voastra bolnava? Aratati-le si altora
3...Adaugati si alte teme. Pot fi si "manipulari" deja realizate propuse spre dezlegare. Etc

cristis
25-05-2008, 01:36 PM
hmm,greuceanu imi pare mie.Maxim e misto ideea dar pentru niste incepatori in ale PS imi pare destul de complex.Nu imi dau seama acum daca implica si desen sau doar fotomanipulation...dar o sa incerc.:D
Pentru asta tre sa beau ceva (mai multa) bere sa vad ceva in norii aia.

RevoLverz
25-05-2008, 03:19 PM
maxim daca te referi la ceva de genul acesta , mi-ai citit gandurile. natura e sursa de inspiratie :)

SWA
25-05-2008, 10:28 PM
Misto Revolverz :D
Pun si eu un Karl Marx zambaret dar tot la fel de barbos :)

RevoLverz
25-05-2008, 11:06 PM
tare ! :D made me laugh

Maxim
25-05-2008, 11:09 PM
orice vezi tu acolo, RevoLverz! ;)
ca veni vorba: cele doua poze sunt primele care au aparut la un search de images

SWA :) ai dat fata umana comunismului:D:D
Ti-a fost usor pentru ca ai ales o alta poza in care chiar pare sa surada: observa gura, la care ai subtiat un pic prea mult buza inferioara-pometii-ochii)

Poate altii rad mai mult ;)

anymator
26-07-2008, 10:12 PM
m-am jucat si eu pe fuga... :jester:

rusty_hawk
27-07-2008, 02:21 AM
pun si eu:) doar ca nu reusesc sa definesc liniile gatului cu mouse ul

Maxim
04-11-2008, 12:15 PM
Am sters panzele de paianjen, am dat cu mopul si:
Este o provocare lansata la Salonul BD de la Constanta de saptamana trecuta.
Puteti muta nasurile unde vreti in pagina. Sau puteti sa le considerati altceva decat nasuri. Cum vreti.

A!...si desenati:)

Maxim
04-11-2008, 12:46 PM
cand ne-apuca dorul de lucrurile abandonate...

Sandy
04-11-2008, 06:58 PM
@maxim- trebuie sa facem desene care sa aiba ca baza penultima imagine postata de tine? adica cum faceam inainte sa ducem la capat un desen cu diferite idei?

Maxim
04-11-2008, 07:28 PM
Da, cea cu "nasurile".
Chestiile cu norii erau ca niste "restante".
Puteti face orice tema de pe thread.
Cand apuc sa scanez desenele cu nasuri de la salon, le voi posta aici.

Maxim
27-11-2008, 03:18 PM
no Play mood/mode anyone?:warning:

Maxim
28-11-2008, 02:29 PM
:inlove:

Maxim
05-02-2009, 12:39 AM
El i-a ras pe toti!:slayer:
http://www.romantolici.ro/en/forever_young.php
http://www.collectivagallery.com/artists-works/roman-tolici/

Maxim
05-02-2009, 08:20 PM
Ca venii cu vorba despre Roman si ca s-a auzit tocmai in Brazilia, iata apelul amicului Marko:

Coxias de Caxias is a kind of comics showroom in Caxias do Sul, the second largest city in Rio Grande do Sul, in southern Brazil. For the next editions, we are already going to show stuff from 45 different Brazilian comics artists.

As 'Coxias' got excellent answers from many publishing houses and artists, Marko is already organizing the same event (specially in the EXPOSITION part) to be shown in at least 7 cities in Brazil. 4 comics festivals in 4 different countries have already been contacted, and probaby the expo will be shown very far away from the place it began.

The intent is to present different possibilities of comics as a medium. We are already receiving material that features artists from 30 different countries. That includes albums, collective magazines, comic books and books about comics. We consider this the best way to popularize our medium: putting people in direct contact with good modern comics. Unhappily, the greatest part of Brazilians know only miantsream comics.

We are pleased to say that we are going to awe everyone with marvelous stuff that comes from 'unsuspected' places like Slovenia, Romania, Chile and Uruguay. Consider that Miriam Katin, Rutu Modan and Shaun Tan come form 'unsuspected' places, too, and you yes, marvelous comics are being produced in the whole world.

We are asking for anyone to send us any kind of comics to be presented at the Coxias de Caxias. We won't only expose hentais or similar stuff. Maybe, as in the case of Roman Tolici, a great surprise we got from Romania, your stuff will be on our worldwide expo, that already includes publications with comics signed by artists like Guy Delisle, Marcel Rujiters, Tony Millionaire, Scott Mc Cloud, Joe Sacco, David Lloyd, Miguelanxo Prado, Carlos Nine, Gradimir Smudja, Aleksandar Zograf, Ruben Sosa, David B., Carlos Trillo, Boilet, Nick Abadzis, Hermann, Max Andersson...

So, get in touch with us, let the good comics find good readers
the contacts are: MSN neoramaqq@hotmail.com Skype: markoajdaric, e-mail ajdaric@uol.com.br

My best regards

Marko Ajdaric

Maxim
05-02-2009, 09:30 PM
...dar invers?

Maxim
19-02-2009, 09:06 PM
Capitalu', 'ca-ti-as!

Maxim
27-04-2009, 11:59 AM
De la un reply de-al lui Dariz de la "Calatori prin lume doi" de la Fotografie, care-si dorea sa vada "mai multe personaje cu poveste" in fotografii,
http://www.visualart.ro/forum/showthread.php?t=18530&page=2
am luat cateva poze turistice in care am cautat personaje in zone de interes, zone in care exista o stare, un context, chiar o poveste.
Si pentru ca aceasta operatie ca si alte interventii ale mele la Fotografie tin mai mult de laboratorul artistic decat cel foto-chimico-optico-digital, postez rezultatele aici, pentru a fi mai bine inteles demersul meu;)

PS mai e nevoie sa mai si treaca pe-aici cineva:sarcastic:

Maxim
27-04-2009, 02:34 PM
Pozele turistice sunt mai mult decat descriptive, de-adreptul baroce, unde intregul e…totul :nice: fara niciun reper, fara nicio “poveste”, sunt poze care nu selecteaza din realitatea infatisata, nu indruma atentia spre ceva, spre subiect, sau spre un traseu (subiect si...predicat) si lasa privitorul incremenit in fata unui instantaneu, alta incremenire...:suicide:
Poza tursitica este importanta pentru cel care o prinde ca moment de traire in acel spatiu si ca dovada ca a fost acolo, si ca declansator al memoriei. Personal, declansator al memoriei mai subtil este senzatia similara si asimilanta. :inlove: (vezi piscotul lui Proust) Un declansator, cu cat mai explicit, cu atat mai ineficient. Ca si cum s-ar declansa producerea lui insusi. Si-apoi, recunoasteti, intr-o poza de felul asta, tot propria persoana este mai importanta: Uite, ce slab(a) eram! Aici eu (in spatele camerei), la Versailles… Ce urat ii statea in bermude! Asta a murit anul trecut. Aici am urcat 300 de trepte ca sa nu vad nimic ca era ceata…s.am.d.

Pentru o straina privire, fara comentariile turistografului, fascinanti sunt oamenii („straini”, deci personaje), o umbra, un detaliu, orice “nimic” care trezeste amintiri, care produc placerea inchipuirii, inventarii povestilor personajelor. Pentru "strain" trairile celuilalt nu conteaza, nefiind ale lui! Ce fatza avem cand „trebuie” sa vedem pozele din excursie si sa ascultam comentariile turistografului! De ce simte el nevoia de atatea comentarii? Pentru ca pozele sunt doar un pretext. Trist... :shout:

Un artistograf va codifica incremenirea de realitate printr-o conventie care poarta cu ea si codurile, prin care privitorul poate decodifica si descremeni o realitate conform sensibilitatii.
Astfel, o poza “spune” ceva si alta nu.

In prima
o incadrare mai stricta pe un grup definit si prin privirile indreptate parca toate spre caine
o alta larga, unde niste indivizi undeva in spate ignora scena de mai sus; ii ignoram, nu-i ignoram si noi (cu cropul)? :alcoholic:

In cea de-a doua, la ora siestei in piata centrala, doi tineri turisti se pozeaza si o localnica...duios trece prin cadru. Atentia ne este atrasa (odata cu cropul) intr-acolo. Cat de mult?

Gheara unui palmier insfaca o cladire.

Piata pustie. Prinderea cerului albastru ar strica impresia de „nici tipenie”. Absenta este pe pamant: unde-s oamenii? :sad:
Putem exprima si altceva, folosind altminteri cropul? :admin:

Maxim
28-04-2009, 12:21 PM
Chenarele se strang pe zona de interes pentru a atrage atentia spre ele si ele nu reprezinta neaparat cropuri.
GROARR

Dariz
28-04-2009, 01:08 PM
Cateva imagini cu poveste si cu personaje

Dariz
28-04-2009, 01:11 PM
inca cateva

Maxim
28-04-2009, 03:33 PM
...ce povesti se nasc in imaginatia noastra, mai bolnava, mai sanatoasa, privind aceste fotografii?

Maxim
28-04-2009, 04:40 PM
1. Razboiul determina dezvoltarea tehnicii, folosita pentru uciderea oamenilor in mod eficient si curat, si mai apoi pentru ocrotirea si confortul lor. In ruinele unei case, cei doi camarazi detecteaza „tintele” cu aparate de o inevitabila aproximatie „colaterala”. La telecomenzi, ei nu aud strigatul de durere, nu vad sangele, nu simt duhoarea… Isi fac meseria. Mai mult o reflectie, decat o poveste.
2. In conexiune cu 1, ar fi supravietuitorii, in maniera “jurnalistica”, de luare de constiinta si la cunostinta, oricat ar fi ea de ipocrita, dat fiind absurdul situatiei. Fara conexiune, vad niste nenorociti care sufera. Pare o fotografie scoasa din contextul “istoric” si prin urmare mai „jurnalistica” decat 1.
3. Instantaneu pe strada: un triunghi interesant unde barbatul este „tintuit”, gestica, mimica, body language, priviri care nu se incruciseaza, o relatie veche si una noua, nesigure amandoua...dar nicio stare clara, nicio poveste.
4. Subiectul, constient de statutul lui, se exhibeaza riscant. De dragul unei posteritati? Prinderea in imagine ne face pe unii mai indrazneti, pe altii mai retinuti, ne falsifica.
5. Fotograma dintr-un film? Personaje prinse in imagine care se prefac ca nu sunt. Prinse in imagine, adicatelea.
6. Doi fiorosi motoristi cam toropiti de soare. O arata, pentru ca nu stiu ca sunt "subiecti".
7. O compozitie corecta cu „tema”.
8. Alta fotografie scoasa din context si fara gestica, mimica... Men at work, una penibila, desigur, ca in 1.

Maxim
27-10-2009, 11:46 AM
...si cand sa mai fac un pas...!

Maxim
06-11-2009, 02:17 PM
o fotografie vesela!

Maxim
29-12-2009, 10:48 AM
Jocurile Olimpice de la Londra par sa fie kinky!:inlove:

SHAKA
29-12-2009, 11:08 AM
da..exact asta am vazut si eu cand au prezentat logo-ul dupa beijing :)

Maxim
29-12-2009, 01:06 PM
http://smilepanic.com/index.php/fun/34-crazy/132-wrong-ads.html

Maxim
23-03-2010, 01:18 PM
In a world where Photoshop has outed the photograph to be a lier, one can now allow artists to return to their original function - as reporters.
Art Spiegelman, Pulitzer Prize, MAUS

Maxim
15-08-2010, 07:24 PM
...and WHERE?

Maxim
19-04-2011, 12:40 PM
:drag:

Maxim
20-04-2011, 11:38 AM
Zoom!:)

Maxim
20-04-2011, 11:41 AM