PDA

View Full Version : Placerea de a desena

Pandrey
17-06-2008, 03:56 PM
Buna ziua sunt un baiat din Suceava si am 14 ani.Imi place mult sa desenez, vreau sa ma pregatesc serios pentru ca vreau sa intru peste un an la liceul de arta pentru asta muncesc mult desenez mult timp pe zi multe desene stiu ca sunt:agree: rele dar incerc dinadins sa le perfectionez va rog fiti milosi, mi-e si rusine sa le pun pe forum dar vreau sfaturi ca sa ma perfectionez.Multumesc

vali
17-06-2008, 04:01 PM
sfat
daca dai la liceu de specialitate, in spetza, liceu de arta, ar fi ok sa invetzi sa desenezi compozitii
stiu ca una din probele de acolo este compozitia
ideal ar fi la varsta ta sa incerci sa desenezi dupa model
si apasa mai cu putere pe creion ca nu mushca:):):)
hai bafta!

Pandrey
17-06-2008, 04:04 PM
multumesc vali pentru sfat, vreau sa dau la grafica sper sa reusesc... deci tu spui sa fac la inceput dupa model nu?

Pandrey
17-06-2008, 04:38 PM
inca unu recent

Talullah
17-06-2008, 07:12 PM
Ce creion folosesti? Si cand Vali zice model se refera oameni, la obiecte pe care le ai in fatza, nu poze. E o diferentza trust me. ;) Ia in fatza eu stiu, o cana, o lingura de lemn, o ulcica..etc, si incearca sa faci o compozitie din ele, pe care sa o desenezi. :) Si mai bine sa primesti critici dure acum, cand inveti, decat sa te tina lumea cu zaharelul si sa nu avansezi. Nu mai stiu la cine am vazut o semnatura gen "Fiecare sut in fund e un pas inainte".

Pandrey
17-06-2008, 07:58 PM
Pai incepeti, ce crezi tu ca astept,certatima "cretinule nu asa trebuie " din astea asa invat . Creionul e Plastic Babei 655 HB/ngrade 2..:D...asta fac mereu numai ca nu imi iese materialele lemnu ,sticla ma stiu da lemnu:agree:mersi pt raspuns

Talullah
17-06-2008, 08:14 PM
Foloseste B si 2 B, sunt mai moi. La lemn e de ajuns sa studiezi cu atentie fladerul (vinisoarele alea), ia o bucata in mana, si vezi cum arata. Eventual cauta pe net cum se taie lemnul ;), o sa intelegi mai bine DE CE fladerul arata asa. :) Poti sa arunci un ochi si la arhitectura la desen liber, e un thread facut cu exemple. Baga obiecte din lemn, alb negru, si color, si vedem de acolo. :)

PS: Incepem sa dam cu biciul cand nu iti faci treaba, momentan abia ai primit tema ;)

vali
17-06-2008, 11:45 PM
hb e destul de tare
f greu de dat accente cu el, de modulat linia
eu nu desenez ever cu mai tare de 3B

Pandrey
18-06-2008, 11:15 AM
ok multumesc . mai am doua desene o sa le postez imediat , mam uitat la lectii de desen acolo cu metal lemn si sticla la sticla si metal mai pot cate ceva dar la lemn nu pot vinisoarele alea e asa de complicat..deci o sa folosesc B si B2 multumesc

Pandrey
18-06-2008, 11:26 AM
scaun din plastic
timp:1 ora jumatate

PS: am incercat sa fac ce mi-ati zis mam uitat la un obicet si am desenat
Calitate proasta deoarece e facut cu telefonul 2 mega mixeli:( adevarat arata un pic alt fel

Pandrey
18-06-2008, 11:28 AM
o sefera am gresit putin cu pata ceea neagra ..:( sry timp cam 30 minute.

Sickbrush
18-06-2008, 11:41 AM
un pas bun ar fi sa nu mai intinzi cu degetul. incearca sa hasurezi.
mergi pe la workshop-desen liber si vezi ca sunt niste exemple bune de desene.
spor

Pandrey
18-06-2008, 12:44 PM
mersi o sa ma uit 4B e bun creionu sau e si mai rau decat HB?

Pandrey
18-06-2008, 03:47 PM
am cumparat un B o sa incep sa il folosesc mersi de sfat:victory::), o sa ma apuc de un desen

Talullah
18-06-2008, 04:42 PM
mersi o sa ma uit 4B e bun creionu sau e si mai rau decat HB?

Ok, sa-ti explic cum sta faza cu b, 2 b etc.. Creioanele cu H sunt tari, cu cat cifra de langa H e mai mare cu atat e mai tare mina, si in loc de negru iese mai gri, zgarie foaia etc. Alea le poti folosi in diverse cazuri, dar nu pt desen de linie. HB face trecerea intre H-uri si B-uri. B-urile, sunt din ce in ce mai moi la mina cu cat gri-ul creionului trece spre negru, si se consuma mai repede tre ascutite mai des, dar cu atentie ca fiind mina moale se si rupe mai usor. Capichi?

FiveseveN
18-06-2008, 04:49 PM
Nu se pune problema la modul "4B e mai bun decat HB". Literele astea se refera la duritate: cu cat are mai multe H-uri (HH=2H, HHH=3H, pana pe la 10H) cu cat e mai dur (si in consecinta lasa o urma mai subtire si mai deschisa). HB e la mijloc, iar cu cat are mai multe B-uri e mai moale (de obicei se gasesc pana la 9B, dar sunt destul de rare si impractice). Pentru ce vrei sa faci tu sunt suficiente un HB, F sau 2H pt. costructie si un 2B si 4B pt. valoratie. Si o guma buna.
Se gasesc creioane bune sau proaste de toate duritatile, dar abundenta de HB-uri chinezesti e covarsitoare. Eu (desi desenez din an in Paste nowadays) prefer produsele Faber-Castell dar sunt bune si Staedtler, Koh-i-noor etc.
Ai sa ajungi sa mananci creioanele ca pe paine daca te apuci serios de treaba si iti gasesti singur duritatile de care ai nevoie, dar pana atunci vezi ce-a spus tovarasul Slayer.

PS: damn, mi-a luat-o Talullah inainte :P

Talullah
18-06-2008, 04:54 PM
Lasa eu am explicat babeste tu ai explicat cum trebuie, plus lectia de zi XD Macar sa inteleaga :D

Pandrey
18-06-2008, 05:06 PM
mersi pt sfaturi am inteles..:) ce am eu este un B un HB un 4B...asta inseamna ca 4B e mai moale decat B asai? si spuneti-mi va rog cam asa:
contur:HB
si tot asa daca nu va suparati:)

Talullah
18-06-2008, 05:11 PM
Constructie HB desi eu foloseam 2H pt constructie, B contur si valoratie 4B accente

Pandrey
18-06-2008, 05:20 PM
multumesc mult talullah sper ca pana o sa inceapa anul sa invat cate ceva. se vad rau desenele pe calculator..:( trebe sa imi iau un digital sau un scanner

Pandrey
18-06-2008, 05:23 PM
lafel la 4B se rupe si varfu repede nu mi se par asa bune Koh-i-noor... eu numa dealea am...practic..eu toata ziua mai citesc tutoriale si desenez..

vali
18-06-2008, 06:16 PM
copile
sfatul meu de a desena cu 3 sau 4 b nu era un sfat de handicapat
ca sa desenezi direct cu 3 sau 4 b inseamna un risk
dar cine nu risk nu cashtiga
incearca
plaja e f mare
poti renuntza oricand la 3 sau 4 b
a incepe un desaen direct cu 4b e ceva ce orice prof de desen ti-ar interzice
eu zic asa
risk!!!!
nu ai nimic de pierdut:)
viatza trebuie traita la maxim....si daca asta implica riscuri....so be it!!!!:vali::vali::vali:

Pandrey
18-06-2008, 06:37 PM
vali stiu nu e de handicapat ai tot respectul meu sa stii ma refeream ca eu am creoane ieftine:).mersi am inceput unu si nu pare a iesi prea rau :victory:

Pandrey
18-06-2008, 06:38 PM
o sa revin diseara...va multumesc tuturora..nici o jignire...ma bucur ca ma ajutati..

vali
18-06-2008, 07:38 PM
procesul de a invatza desenul este unul lung si nu lipsit de obstacole
vei afla ca nu trebuie sa te deprimi la primul desen nereushit....
suma unor desene nereushite se va vedea intr-unul reushit:)

Pandrey
19-06-2008, 05:14 PM
multumesc am mai terminat doua desene:D