PDA

View Full Version : Naimae photography

Naimae
29-06-2008, 09:26 PM
:)

ionascu_cristi
29-06-2008, 11:23 PM
bun venit pe VA. imi place portretul alb negru, ochii sunt crystal sharp si imi place si a 3-a. de cand ma chinui sa obtin un fundal alb ca asta... din partea mea sedere placuta si cat mai multe fotografii!

Naimae
30-06-2008, 07:51 AM
Thank you!:D

Naimae
30-06-2008, 09:26 AM
here's more:crazypilot:

Naimae
30-06-2008, 09:45 AM
well...astept ideile si parerile voastre care sper sa ma ajute sa observ acel "ceva" care lipseste(daca lipseste) din fotografiile mele.

GhitaB
30-06-2008, 10:32 AM
A doua din primul post şi prima din #4 īmi plac cel mai mult. :) Spor la fotografiat!
Ce aparat foto ai?

Naimae
30-06-2008, 03:09 PM
Am primit acum cateva luni un Canon 400D si sunt foarte multumita de el;)).

Miss Black
30-06-2008, 10:57 PM
Salut!

Si mie imi place a doua din primul post. USM pe ochi :D? O sugestie: compozitia nu as zice ca sufera, dar totusi crop-ul creeaza o senzatie de disconfort, mai ales in partea dreapta. Ai fi putut incerca sa faci un cadru landscape, eventual sa tii subiectul tot in centru si sa te joci putin cu elemente in fundal - pe baza regulii treimilor, de exemplu.

De prima fotografie nu pot sa spun nimic, pentru ca e prea mare si vad cate o jumatate de imagine odata.
Dimensiunile celorlaltor imagini sunt ok, exceptand cele ale ultimei din #4 (totusi prea mica, IMHO). Tot la aceea as mai avea ceva de spus: la portrete nu este indicata lumina frontala; poate atunci cand vrei sa prelucrezi un anumit cadru high-key. Nici crop-ul nu prea avantajeaza imaginea, probleme sunt tot in partea dreapta cu mana bebelusului si fata ei taiate cam ciudat.

A patra din primul post imi place. In ceea ce le priveste pe celelalte, incearca sa gasesti subiecte si unghiuri mai dinamice, mai neconventionale, si sa mai bagi elemente in compozitie atunci cand faci still-life. Nu ar strica sa iti arunci un ochi si pe tutorialele de la Fotografie :)

Spor, si mai posteaza :)

P.S. Si eu am drept jucarie un 400D. It has never let me down so far.

Naimae
01-07-2008, 09:18 AM
In a2a poza din 1 am taiat in partea dreapta pt ca nu era nimic decat continuarea capului....se pare ca fotografia nu era incadrata prea bine de la bun inceput.Ultima fotografie arata ciudat pentru ca eu atunci cand am editat-o am vrut sa surprind emotia de mai aproape dar am neglijat-o alte puncte de vedere.
Am mai citit articole foto si atunci cand le citesc e una dar cand trebuie sa pun in practica ce am citit e mai greu pentru ca mi se intampla sa uit sau sa nu tin cont de ele cum trebuie.Oricum stiu ca sunt o gramada de lucruri care trebuie sa le imbunatatesc si cred ca o sa ma ajute faptul ca am postat pozele aici;)).
intrebare:o data ce am postat pozele le mai pot schimba?as vrea sa redimensionez prima poza pentru ca in dimensiuni mai mici arata foarte bine.

Miss Black
01-07-2008, 12:41 PM
Nu cred ca iti mai poti edita post-urile anteriorare. Ti-am micsorat-o eu :)

GhitaB
01-07-2008, 12:59 PM
S-a schimbat ordinea pozelor. :)
Aşa că īn loc de: "A doua din primul post", se va citi: "prima poză (cea cu fata alb-negru)". :) (Asta pentru cei care vor citi mai tārziu topicul...)

Naimae
01-07-2008, 01:01 PM
E mult mai bine acum!Mersi:*!

Naimae
02-07-2008, 12:13 PM
Am reusit sa o conving sa ma lase sa ii fac cateva poze:dance:
Here they are;))

Miss Black
03-07-2008, 12:20 AM
Problema principala cu seria de mai sus este ca... e prea mare :) Primul cadru si ultimul ar fi fost arhisuficiente, avand in vedere ca toate seamana indeajuns de mult incat de la doua fotografii in sus odata sa devina plictisioare toata treaba (acelasi model, aceeasi lipsa de background, aceeasi prelucrare).

In legatura cu prelucrarea... mi se pare mie, sau e putin Gaussian Blur in poveste? Daca da, incearca sa nu il mai folosesti, chiar daca se spune ca portretele trebuie sa fie soft. Tot DoF-ul de la mama natura a camerei da cel mai bine intotdeauna.

Cum spuneam, prima si ultima mi se par bune, deci felicitari pentru ele. De acum incolo insa, chiar daca iti e greu, incearca sa postezi numai un cadru, doua pe aceeasi tema - cele pe care le consideri tu mai bune. Eu intr-un shooting fac... nu stiu, vreo 4Gb de imagini, dintre care prelucrez si postez doua, trei, foarte rar mai multe.

Spor!

Naimae
03-07-2008, 08:34 AM
Am postat mai multe pentru ca toate mi-au placut asa de mult:D.Adica mie mi s-au parut cele mai reusite din 200 de poze sau cate erau.Mersi de indicatii o sa le iau in considerare.A da si...parca numai tu esti pe tot forum-ul:|,ca daca tot vb numai noi doua iti mai las o poza pe mail si gata...lol.

Miss Black
03-07-2008, 12:57 PM
Ahah. Well, e vara, deci presupun ca restul sunt amortiti de caldura. Si altii mai norocosi sunt plecati la mare sau prin alte parti pe vremea asta :)

ionascu_cristi
03-07-2008, 08:02 PM
bine zis "altii mai norocosi" ca unii asa ca mine stau in casa si invata pentru admitere :)) dar oricum in pauzele de la toceala mai arunc cate un ochi aici sa vad ce a mai postat lumea. din ultimul tau post imi plac doua fotografii. cea cu pustiulica si cea cu norii de furtuna. stiu ca unii ar spune ca e un cliseu toata chestia cu norii and sunset sau raze de soare dar uneori imi place o fotografie si doar pentru culori.

Naimae
03-07-2008, 08:37 PM
Ma bucur ca am reusit sa iti captez atentia:).Defapt poza cu norii e facuta chiar dupa ploaie si era si apus.Nu imi palce nespus de mult sa fac poze la cer dar apusul ala dupa ploaie chiar mi-a atras atentia.

Naimae
03-07-2008, 09:33 PM
Inca doua:dance:

Naimae
07-07-2008, 08:54 AM
anyone?chiar nu aveti nimic de spus?:(

Naimae
11-07-2008, 09:32 PM
Another one...

Naimae
11-07-2008, 09:34 PM
Cred ca sunt adorabili:D...puppet show:))

Naimae
13-07-2008, 03:32 AM
hmmm...ceva diferit fata de ce am postat pana acum:crazypilot:

Naimae
13-07-2008, 04:11 AM
:lol:

Naimae
16-07-2008, 10:39 PM
mai dar chiar nu mai posteaza nimeni?!:|...

Miss Black
17-07-2008, 02:02 AM
Cred ca nu posteaza nimeni pentru ca toata lumea asteapta ceva nou :)

Tu ai inceput bine, in forta, si uite ca pe pagina aceasta ai lasat-o foarte moale. Ultimele trei lucrari postate sunt... nu stiu, mai mult teste de focus. Ai un aparat bun, asta se simte, dar mai trebuie sa lucrezi pentru ca nu ai compozitie si subiectele iti sunt centrate (vezi #22, #23, chiar si #19).

Excluzand fotografiile cu fetita pictata pe fata, toate celelalte sunt facute la subiecte considerate de tine interesante, dar care nu reusesc sa transmita acel ceva unei terte persoane.

"Mutunachii" sunt draguti, dar as fi spus acelasi lucru si daca i-as fi vazut pe raft. Una dintre primele chestii pe care trebuie sa le inveti ca fotograf este diferenta intre cum privesti un obiect si cum il fotografiezi, il prezinti. Este evident ca trebuie sa ai lucruri diferite in minte atunci cand faci poze la un obiect ca sa il arati prietenilor, si atunci cand fotografiezi acelasi obiect, intr-un set-up, cu un concept in minte, ca sa il prezinti mai apoi in galerie.

Anyway. Spui ca lumea nu mai posteaza. Da, si nu: da, pentru ca este si a fost intotdeauna un trafic destul de redus la sectiunea fotografie, si nu, pentru ca nu a ramas necomentat pana acum un cadru bun - sau care sa demonstreze o evolutie a autorului. Priveste si din perspectiva aceasta, si hai la treaba :)

P.S. In legatura cu "furtul pozelor": asta se intampla peste tot. Eu asa am aflat si am intrat pe forum, imi daduse cineva un link la un habauc nou venit care postase ceva "fotomanipulare" a unei fotografii de-ale mele. Dar originalul era luat de altundeva. And so on.
Gandeste-te asa: in momentul in care cineva gaseste o imagine de-a ta intr-atat de appealing incat sa si-o atribuie, e moment de veselie. Daca insa e vreo companie care face asta, well... incepi sa vorbesti de alte lucruri, care pot fi la fel de "appealing".
In fine. Parerea mea e ca frica de furt e... ma rog, n-ar trebui sa fie. Daca e sa se intample oricum se intampla sooner or later, si daca vrei sa faci fotografie, nu ai sa o poti face toata viata pe hartie in momentul in care, fara discutie, modul cel mai bun de propagare a informatiei si a lucrarilor ramane tot internetul.
Here's a little something to show the inevitable (se pare ca a ajuns MMS pe la arabi)
http://www.wardaa.com/uploads/0949b6bb82.gif

Naimae
17-07-2008, 10:08 AM
Fara sa stii tu?!?!Mersi de incurajari o sa incerc sa vin cu ceva mai nou,dar faptul ca nu a postat nimeni ma facut sa imi pun niste semne de intrebare...o sa incerc sa vin cu ceva nou sa vedem cum merge...dar pe bune cum sa fure poze asa mai?adica la urma urmei tu iti postezi aici fotografiile la fel ca si noi...pt un sfat pt o critica pt o lauda sar nu sa le fure altii pt ca sunt moca:|.

Miss Black
17-07-2008, 12:07 PM
Fara sa stii tu?!?! dar pe bune cum sa fure poze asa mai?
Hahaaaa :)

Take a deep breath, si invata sa o iei ca pe un lucru care pur si simplu este. Cel mai rau se suteste de pe site-uri din afara, de catre oameni straini (sau de pe deviantart si se pune pe hi5).

adica la urma urmei tu iti postezi aici fotografiile la fel ca si noi
Aici dar si in multe alte locuri. Pe VA nu sunt probleme de genul asta, sau nu au fost pana acum.

o sa incerc sa vin cu ceva mai nou
Please, do that :)

Naimae
19-07-2008, 11:52 PM
Painting with light:D...un mic experiment...la inceput,ma gandeam la cu totul altceva,dar pe parcurs am cam deviat de la idee.

Naimae
23-07-2008, 12:48 PM
Pareri?:)

Naimae
30-07-2008, 12:00 AM
:suicide:

Miss Black
30-07-2008, 05:16 PM
Why the suicide smilie? E foarte ok fotografia, mie imi place. In ceea ce priveste crop-ul insa, as fi preferat sa prinzi toata petala din stanga si sa mai tai putin de sus (pana la un deget mai sus aceeasi petala).

Se vede ca iti dai drumul in ceea ce priveste dorinta (si reusita) de a experimenta, si pana acum e foarte bine. We want more :)

Naimae
02-08-2008, 02:29 AM
Raluca , inca o data;))

Dogu`
02-08-2008, 01:21 PM
asta ultima nu era chiar nashpa daca era ceva mai buna calitatea pozei, nu stiu cu ce aparat faci pozele dar incearca sa ai multa lumina atunci cand fotografiezi si experimenteaza sa vezi pe ce mod ies cel mai bine anumite poze :) si alegeti backgroundul mai cu atentie :)
spor

Naimae
02-08-2008, 03:53 PM
am ajuns la parerea ca nu numai calitatea fotgrafiei contreaza:).am vazut fotografii care in ciuda faptului ca poate calitatea nu e prea buna sau sunt miscate sunt totusi apeciate.in fine sunt inca in perioada cand experimentez si incerc sa imi dau seama ce ar fi bine sa folosesc si cum:).mie mi-a placut fotografia asta datorita expresiei amicei mele.in mod normal as considera o fotografie ca asta total nereusita privind partea tehnica,dar incerc sa vad dincolo de asta.

Dogu`
02-08-2008, 03:59 PM
scuza`ma fotografiile mishcate sau care duc lipsa de calitate de obicei sunt oarecum smooth si nu se citesc pixelii sau zonele arse dupa ce ai exagerat cu contrastul, calitatea conteaza mereu pentru ca atunci cand te uiti la o imagine care pur si simplu arata rau ca si prezentare nu cred ca poti sa vezi dincolo de asta

Miss Black
02-08-2008, 05:33 PM
Am o intrebare: te-ai jucat cumva cu contrastul *dupa* tonare? Pentru ca, cel putin in jurul ochiului, culorile sunt mai saturate.

In rest, expresia imi place, dar ai niste probleme sus la background si e deranjanta partea din stanga jos; mai bine o lasai neagra sau cel putin evitai haloul din jurul bratului si al top-ului.

Naimae
02-08-2008, 09:19 PM
Dogu':mersi si in cazul asta cred ca ai dreptate si o sa tin minte:D
Miss Black:la contrast am umblat foarte putin chiar la inceput si dupa nu m-am mai atins de el.imi dau seama ca background-ul nu e chiar asa de potrivit si stica poza.o sa incerc sa fiu mai atenta.
mersi pentru sfaturi!!

Naimae
07-08-2008, 06:20 PM
:d:d

Naimae
09-08-2008, 02:46 AM
ok,pai in fotografia asta am vrut sa se vada ca si cand ar fi fost facuta pe film si in viziunea mea cam asa arata.ca de obicei,astept critici:D
In poza anterioara am avut o viziune legata de gravitatie...cum i se ridica parul si lantul si chiar mi-a placut expresia fetei;;).

Naimae
22-09-2008, 06:32 PM
ufff mult timp am cam stat degeaba astept a vina inspiratia si productivitatea...pana atunci o sa postez 2 fotografii mai vechi,iar una din ele e chiar pe site,dar i-am adus niste imbunatatiri si acum chiar pot spune ca arata cum ar trebui sa arate:).ahhh da si totusi inca astept pareri cu privire la posturile anterioare.

Naimae
30-09-2008, 09:46 PM
ok,sper ca sectiunea foto nu a murit chiar de tot...:slayer:

hypnossa
30-09-2008, 11:00 PM
din ultimul post imi place prima :) e foarte draguta , are si atmosfera si culori frumoase. a 2-a insa e mai slabuta decat prima si nu are o calitate tocmai buna

Naimae
01-10-2008, 07:42 AM
asa o fii cu ultima cu toate ca nu imi pot da seama de ce pentru ca a fost realizata la rezolutie maxima si dupa redimensionata.probabil da impresia de calitate slaba din cauza norilor care pe margini au un contrast f puternic din cauza soarelui.or maybe your right:D.

Miss Black
03-10-2008, 02:15 PM
N-a murit sectiunea, dar e nitel in coma :)

Mie imi plac amandoua. Ai ceva artefacte pe marginile norilor (pixeli pixeli), dar nu se vad foarte tare decat daca maresti contrastul. Poate e din cauza redimensionarii si calitatii la care a fost salvata; oricum, incearca sa folosesti Save for Web pe viitor, la o calitate cat mai mare, si nu cred sa mai ai probleme.

In ceea ce o priveste pe ultima, ai putea obtine mai mult din ea din punct de vedere al impactului daca ai incerca sa maresti cantitatea de negru din cyan-ul cerului (Selective colors). Just a thought :)

Naimae
07-10-2008, 10:05 PM
ok se pare ca ai avut perfecta dreptate:D!chiar arata mult mai bine decat cea postata mai sus!thanks!:*

Naimae
01-11-2008, 10:36 PM
Revin:D

Naimae
01-11-2008, 11:14 PM
:whatever:

danna
02-11-2008, 12:05 AM
prima, cea cu cainele... :victory: trebuia sa nu-i fi taiat din labuta din partea stanga...si parca e prea puternic albul ala de pe botul lui...in rest, frumos prins! si la ultima imi plac culorile si cum se leaga unele cu altele... dar iar... incadrarea... spor si sa mai vedem! :)

Naimae
02-11-2008, 09:31 AM
Ok,alta varianta a primei fotografii de data asta fara sa ii tai din partea stanga si m-am gandit ca de data asta sa o las color:D.La cea cu discul poate te dernjeaza faptul ca am taiat partea stanga si nu am lasat intreg abtibildul de pe disc.Da,am observat si asta dar nu mi sa parut ca deranjeaza chiar asa de tare.Am si cu partea aceea intreaga dar pe moment nu am consirerat ca ii da un aspect mai placut.

pouf
02-11-2008, 09:57 AM
Ultima mi se pare putin supraexpusa. Ai 400D, nu? Tragi jpeg? Cred ca mai bine incerci RAW. Poti apoi sa corectezi imaginile sub/supra expuse foarte usor.

Naimae
02-11-2008, 10:13 AM
La mine apare perfect normala...adica diferenta dintr-o imagine ok si una supraexpusa stiu si eu sa o fac:))...la mine apare super ok si am dat-o si unor prieteni si si la ei pare ok imaginea...poate e din cauza monitorului sau ceva altfel nu imi explic.

pouf
02-11-2008, 10:33 AM
uite, vorbeam de zona asta

just my 2 cents :)

Naimae
02-11-2008, 10:45 AM
stiu la ce zona te refereai dar la mine nu apare supraexpusa...zona aia e doar alba cum ar trebui sa fie si cam asta e dar nu o vad ca fiind supraexpusa.poate chiar mi se pare:-?

Naimae
02-11-2008, 11:24 AM
Better?:suicide:

tripleB
02-11-2008, 11:32 AM
vezi usor daca e sau nu supraexpusa pe histograma iin photoshop la poza in original, neajustata, la un ajustata (cum e a ta) poti vedea de ex tragand de gri-uri in levels spre dreapta, daca albul arata detalii nu e arsa, daca se inchide ca o pata gri..e arsa. sper ca ajuta!

Naimae
02-11-2008, 11:52 AM
am verificat pe camera(si pe camera imi arata daca e arsa sau nu)si nu se intuneca partea aceea deci nu pare sa fie arsa sau supraexpusa:-??.

tripleB
02-11-2008, 12:11 PM
da :D am uitat sa scriu vad :D asta vroiam sa spun de nu e arsa

P.S. totusi pentru a clarifica problema (si pentru membri mai noi care poate nu stiu) nu inseamna ca daca in camera nu e arsa nu poti sa o arzi prelucrand-o, chiar daca la finalul ajustarilor histogramam arata ok, poti fara sa vrei sa miscorezi "Dynamic Range"-ul ca sa zic asalimitand output levels. Dar epet nu e cazut acestei fotografii care nu e arsa. Desi citind mai atent pouf zice ca e supra expusa nu arsa (2 lucruri diferite) si aici e subiectiv raspunsul fiecare dupa propriul simt artistic, si mie mi se pare ca putea fi putin mai mica expunerea sa se vada mai multe detalii pe blana.

danna
02-11-2008, 12:12 PM
da... si mie imi apre putin supraexpusa... in fine.. cea discul... better :P