PDA

View Full Version : poze noi :)

Ignashov
04-08-2008, 08:48 PM
ceva poze care mi s-au parut interesante.....ce parere aveti ?

Ignashov
05-08-2008, 08:01 AM
chiar nimeni ....aaaa....am uitat sa precizez am un SONY DSC-H10

Miss Black
05-08-2008, 12:25 PM
Bine ai venit!

Pozele... nu prea sunt interesante.In prima, interesant era apusul, dar nu l-ai prezentat intr-un mod deosebit. Cu ce sunt primele trei poze diferite intre ele? :) Trebuia sa alegi una singura si sa o postezi. A doua e un haos de elemente taiate cu un nor in centru.

Invata despre compozitie, nu mai centra elementele principale, documenteaza-te. Aici (http://www.visualart.ro/forum/showthread.php?t=4908) ai tot ce ai nevoie la inceput :)

Ignashov
05-08-2008, 12:30 PM
ok....ms mult pt sfaturi :)

Ignashov
14-08-2008, 08:29 PM
ce parere aveti de aceste poze :) ?
e greu la inceput dar cred k ma obisnuiesc :)

Ignashov
17-08-2008, 03:32 PM
chiar nimeni :((

C0NY
17-08-2008, 07:13 PM
dak parerea unui om fara pic de experienta te face sa te simti bine...well mie mi sse par super pozele....:P le-am salvat ;)

Ignashov
18-08-2008, 08:22 AM
ok...ms :)

Ignashov
18-08-2008, 09:10 AM
ceva update-uri :)
scuzati claritatea la ultima poza insa este facuta cu telefonul mobil si mi s-a parut destul de interesant momentul ......eram la Constanta..... in durm spre Galati mai exact :)

hamano kuroda
19-08-2008, 12:06 PM
Nu ma pricep foarte bine la fotografie dar imi place ceasul din ultimul post.

Ignashov
19-08-2008, 12:19 PM
ms....il am mai demult insa dupa cum vezi s-a spart geamul si trebuie sa-l schimb....insa am profitat k este spart si i-am facut o poza :)

C0NY
19-08-2008, 09:17 PM
mie-mi place lumanarica :D si modul in care e privita!..Ignashov..au inceput sa se adune fanii /admiratorii :P

Miss Black
20-08-2008, 12:42 PM
Mai e de lucru.

La inceput de tot, toti fotografiaza ceea ce cred ca este interesant. Asta in detrimentul unei compozitii, unei prezentari cu impact, etc. Cea cu fulgerul nu trebuia postata pentru ca nu are calitatea necesara pentru a putea fi numita fotografie.

Cea cu ceasul poate intra in categoria fotografie de produs pentru ca ii lipseste atmosfera care sa sustina ideea, si un context/fundal diferit de banalul alb. Din pacate nu mai gasesc exemplul pe care vroiam sa ti-l dau in legatura cu aceasta. In orice caz, chiar ca fotografie de produs, are un minus la felul in care pica lumina. Se puteau scoate mai multe reflexii si atenua umbrele prin folosirea unei a doua surse de lumina din cealalta parte.

In rest, la cea cu orga inca nu m-am decis daca e ok blurul acela pe margini. S-ar putea sa mearga, insa evita sa il mai folosesti de aici incolo, este nenatural si deranjeaza in momentul in care nu diferentiaza planurile asa cum ar trebui.

In "departamentul" How To al sectiunii Fotografie de pe forum sunt tutoriale, tips&tricks, basically tot ce ai nevoie ca sa inveti. Apuca-te si citeste ce gasesti acolo :)

Ignashov
20-08-2008, 12:58 PM
ok...multumesc mult pt critici si sfaturi :victory: sper sa se vada un progres :D

Ignashov
28-08-2008, 10:07 AM
am fost intr-o mik excursie si am facut cateva poze :) ce parere aveti ?

Ignashov
28-08-2008, 10:09 AM
tot de acolo niste poze poze :)

Ignashov
28-08-2008, 10:12 AM
upgrade :)

Ignashov
28-08-2008, 10:14 AM
astept sugestii si comentarii :D :)

Miss Black
28-08-2008, 11:45 AM
Dude, seriously. Nu trebuie sa iti faci un nou thread de fiecare data cand ai cateva poze de pus. Am dat merge la cele trei thread-uri de-ale tale de la Candidatura, si te-as ruga sa continui pe acesta.

Cele cu veverita sunt interesante, poate pentru faptul ca ai reusit sa o prinzi de aproape. Although, nu ai aparatul necesar ca sa poti sa scoti un material foarte bun. Same goes for the nightshots, sunt foarte noisy. A doua din 16 este si miscata.

In rest, nu pot sa spun ca vad o evolutie din ultimul batch de poze si pana acum. In unele ai o compozitie, in altele nu (vezi cele cu florile lila si albina care abia se distinge), ceea ce inseamna ca inca privesti acesta ca pe un lucru rather optional. Este problematic si ca nu poti face inca diferenta intre un cadru fotografic si o poza pentru Hi5 (ma refer la ultima din #16).

In fine, din cate stiu, ti-am mai dat sfaturi si te-am mai invitat la sectiunea How To... well te invit din nou. Cu cat citesti mai mult de la Tutoriale (si mai ales, intelegi), cu atat mai bine. Succes

Ignashov
28-08-2008, 12:02 PM
ok...multumesc mult pt sfaturi...si am sa continui pe acest threat :D scuze k am deschis asa multe :)

Ignashov
28-08-2008, 12:06 PM
si poza despre care ai zis k e ca o poza pt hi5 :D am pus-o mai mult k sa se vada k veverita a venit foarte aproape de mine (nush cati au ocazia :D :P )