PDA

View Full Version : Thread interactiv de fotografie si critica fotografica

Miss Black
12-09-2008, 09:33 PM
Pentru ca la sectiunea Fotografie a forumului - Candidatura Foto, cu precadere - lucrurile sunt destul de acoperite de praf in ceea ce priveste aportul userilor la formarea comunitatii in general, si pentru ca se cere destul de mult si se ofera foarte putin in materie de critica, am decis sa deschid acest thread.

In cateva cuvinte, scopul thread-ului este sa va familiarizeze cu modul de a critica o fotografie. Acest lucru se va face post-by-post, in sensul ca persoana care posteaza o lucrare va trebui sa ofere critica constructiva celei anterior postate. Astfel va veti putea dezvolta capacitatea de a analiza o fotografie ca un ansamblu, ca o succesiune de elemente cu relatiile aferente, si ca un obiect generator de impresii si trairi. Acest lucru va va ajuta, de asemenea, sa va dezvoltati si spiritul autocritic.

Acest thread este deschis tuturor. As prefera, however, ca persoanele care posteaza sa ia in serios regula de mai sus si sa ofere mai mult decat trei cuvinte referitor la ultima lucrare, pe care trebuie sa o comenteze. Posturile care nu contin niciun comentariu, sau cele in genul "tare, uite-o pe-a mea" vor fi sterse. Acestea pot fi postate si in thread-ul personal cu acelasi efort.

In legatura cu modul de critica, v-as ruga sa aruncati un ochi pe articolul
Doing a photo critique (http://photocritic.org/doing-a-photo-critique/) de pe Photocritic.org (http://photocritic.org/). Explica mai bine decat as explica eu.

Nu in ultimul rand, daca cineva considera ca ar mai avea lucruri de adaugat in ceea ce priveste critica unei fotografii mai dinainte, este incurajat sa o faca - pe langa cuvintele pe care le spune la adresa fotografiei imediat anterioare.

Mi-ar placea foarte mult sa vad ca se dezvolta acest thread, si ca ia amploare. Asadar, curaj: este dedicat cu precadere beginnerilor, care din cate vad (si eu, si altii), inca mai au o timiditate in ceea ce priveste exprimarea unei pareri. Nu se poate intampla nimic rau, cel mult vor completa altii ce ati spus dupa aceea.

Sa purcedem, deci. Incep eu, continuati voi.

http://i284.photobucket.com/albums/ll27/sabina_dimitriu/Sunday-Monday.jpg

Mrs. Parker
14-09-2008, 12:45 AM
intai si intai salut initiativa.
as fi vrut sa nu fiu eu prima care sparge gheata (din motive "personale" evident) dar cum nimeni nu se inghesuie...

ce imi place: un contre-jour foarte delicat cu detaliile fetei foarte clare; jocul de culori complemantare portocaliu-albastru. cred ca asta vine de la lumina apusului, pe la orele astea culorile tind sa se satureze mult, corectati-ma daca gresesc.
ce as putea adauga: ma deranjeaza putin reflexia din dreapta de pe stalp, imi distrage oarecum atentia. eu as fi dat un crop astfel incat sa scap de ea pe de o parte, iar de pe alta parte, ca sa descentrez subiectul, sa para mai putin static. stiu ca in general e de dorit lasarea unui spatiu in directia privirii mai ales in cazul portretelor, insa as face exact opusul ca obtin o atmosfera mai putin conventionala.

next in line please

http://i305.photobucket.com/albums/nn224/miss_slayer/cdada.jpg

Mister Magenta
14-09-2008, 02:07 AM
ok let's kick the tires and light the fires.

@Miss Slayer
Ce-mi place:

Expresia ei (a fost spontana fotografia?).Incadratura / crop-ul.

Ce as fi modificat:

As fi umblat putin la contrastele din background si foarte usor la saturatie, globla.
Anyway, it's a fine piece, thumbs up.

Vin si eu cu o fotografie, un homepage-less pe o plaja. :D

spargluna
18-09-2008, 04:24 PM
^ dude's almost skinnier than me.

..stai ca vin si io acu.

omar
19-09-2008, 06:19 PM
hop si eu
@sabina: pur si simplu superb. Atat iluminarea cat si subiectul sunt deosebite. Da-ne mai multe detalii pls referitoare la executie. Ai folosit cumva blitz sau vreo blenda? (spun asta intrucat fata personajului este iluminata uniform)
@Miss Slayer: bine surprins
@Mister Black: imi place dinamica si perspectiva surprinsa
tineti va rog cont ca le ceea ce am scris mai sus am scris din perspectiva unui simplu privitor intrucat nu am nici o tyreaba cu fotografia, mai degraba cu pozatul...
cheers

danna
19-09-2008, 10:39 PM
@omar-imi place f mult atmosfera si cromatica
-ma deranjeaza coltul din dreapta jos, si poate as fi incadrat astfel incat sa obtin un dreptunghi cu latura mare verticala si subiectul mai in colt(eventual coltul din stanga si sa prind mai mult din discul ala-toba, sau cum s-o chema)
me:
(de 4 ore am si eu camera normala:inlove:,inca ma obisnuiesc cu ea si cu reglajele)

*Ina*
24-09-2008, 06:35 PM
Salut si eu initiativa Sabinei
@danna: mi-se pare cam miscata poza si background-ul prea incarcat.

Mini.LOL
26-09-2008, 10:43 PM
Joining the Black side, sper sa rezist :). Critica constructiva...mai are cineva ceva de zis in fata fortei wide realizata de Mister Black? Eu nu. Imi place contrastul, atmosfera captivanta idea destul de originala.Apropo de "light the fires" :crazypilot:

Miss Black
26-09-2008, 11:01 PM
@Mini.LOL: Fara suparare, dar mai citeste o data "cerinta" thread-ului.

Mini.LOL
26-09-2008, 11:11 PM
*Ina*: pare o idee draguta, cred ca o expunere mai mica compensata cu diafragma ar fi realizat un efect mult mai fluent si mai clar.
PS: MissBlack: Imi cer scuze, am fost luat de val si am omis partea cu ultimul post.

pouf
03-10-2008, 09:41 PM
@ Mini.LOL: Imi place atmosfera surprinsa. Frumoase artificiile. As mai umbla insa la contrast si as fi setat o deschidere a diafragmei mai mica, pentru ca siluetele si copacii sa apara mai sharp.

pencil_kid
01-11-2008, 02:56 PM
@ pouf
->imi place cromatica pozei, cum se realizeaza trecerea de la verde la galben, si mai apoi la rosu
->nu imi place calitatea pozei, mi se pare ca este cam blurata poate si din cauza ca ai fotografiat prin geamul acvariului, asi fi folosit un pic mai mult contrast ca sa scot subiectul in evidenta

here`s the next one

lex131
05-11-2008, 12:12 PM
Salutare tuturor,
@the last photo - tenta de sepia este placuta insa, ma deranjeaza faptul ca doamna din fotografie este 90% negru lipsit de detaliu, iar barbatul din fotografie de la brau in jos. In fotografie nu vad zone foarte deschise care ar fi supraexpus fotografia daca ar fi fost per total mai deschisa, asta inseamna ca pur si simplu trebuia mai multa lumina in poza, exposure compensation, longer shutter speed, smaller apperture, una din astea.

just my 2 cents - sper ca nu supar pe nimeni :)

si acum aportul meu la acest workshop:

http://www.alexiordache.com/images/phocagallery/thumbs/phoca_thumb_l_sfantaana8.jpg

astept pareri..

BIzZare
06-04-2009, 03:37 AM
E faina contorsionarea trunchiului, ca subiect de fotografie, doar ca, imho, poza este apasatoare (banuiesc ca e un crop) din cauza izolarii in partea superioara si cea inferioara cu tonuri intunecate si nu e prea bine echilibrata, cred eu, centrul compozitional fiind concentrat in partea dreapta. In pofida acestui fapt imi place mult reflectia din apa.

Si poza mea, pentru o critica dura :D

nih
17-04-2009, 01:09 AM
Bravo, bravo!
Tipu' e bine definit, culori plăcute, decor potrivit şi sugestiv.
Īmi place alăturarea "tovărăşească" dintre albastrul cerului, albastrul casei şi cel al ochilor.
O poză pe care n-o uiţi prea uşor, mi-ar plăcea să văd aceeaşi poză cu altă persoană, puţin mai expresivă.

a mea: http://www.visualart.ro/forum/attachment.php?attachmentid=82403&stc=1&d=1239916029
DSC04466sere.JPG

Ozana
10-06-2010, 12:55 PM
Eu o sa incalc o regula si anume, voi critica si penultima poza [scuzati, nu ma puteam abtine].

@BIzZare
Pare o fotografie spontana, iar tipul acesta de fotografii sunt rare, ar fi pacat sa n-o "gusti" pana la maxim. Ma mir cum de nu te-ai gandit s-o faci alb-negru si eventual un crop mai restrans sau un 1x1.
Daca poti, incearca sa scapi si de omul acela din dreapta, pare-mi-se-ca va creea un dezechilibru atunci cand o vei facei alb-negru... :)
Eu zic ca omul este suficient de expresiv, doar ca nu-mi prea da bine [cel putin mie] sa vad un om batran sarind [in cazul de fata] ca un copil. Vreau sa spun ca in opinia mea, nu ai ales bine felul in care ai vrut sa evidentiezi expresivitatea omului.

@nih
Ce ai vrut tu sa spui prin poza aceea, nu stiu.
Bad points.
Albul acela de jur imprejur combinat cu efectul acela de sepia. Cu siguranta, poza originala, e vai de capul ei. Nu cauta sa salvezi pozele prin efecte si dand explicatii precum: "asa am vrut sa fie".
Incearca teme mai interesante, nu precum un tip ce se da pe o bita. Fac pariu ca aparatul tau nici macar nu poate surprinde "viteza".

Am zis sa inviu topicu' asta. :)
Sa vedem, parerile altora.
http://fc05.deviantart.net/fs71/i/2010/144/0/2/Subway_by_M_Ozana.jpg