PDA

View Full Version : Intrebari de incepator

Moofa
13-09-2008, 12:47 AM
Salutari,

Sper ca am postat la sectiunea potrivita.

Am niste nelamuriri. :)

Am pus mana de 2 zile pe un Canon S5 IS. Foarte tare jucaria, o gramada de setari pe manual,12x,macro f bun.

Prolema intervine in modul Auto.

IS vine de Image Stabilizer. Corect? Ei bine atunci de ce cand sunt pe auto imi ies pozele blurry(cand fac cu blitz e ok)(de mentionat: e testat doar in casa deocamdata, adica totul e static). Daca pun camera pe un suport si doar apas pe buton, pozele ies ok. Ideea e cu ce ma ajuta IS-ul daca si la cel mai mic si controlat tremur al mainii imi ies pozele neclar.

A doua chestie este una de tehnica, dar cu acelasi subiect.

Trec pe full manual si sunt in camera, unde lumina nu este nemaipomenita. Nu vreau sa folosesc blitzul asa ca trec la modificat setari.

Timp mic de expunere + deschidere mare a obturatorului ar trebui sa ma ajute. Nu? Ei bine dar ce fac atunci cand nu ma ajuta nici unul nici altul? Adica la un timp de expunere f mic nu am o deschidere a obturatorului destul de mare incat sa-mi iasa poza luminata, iar la timp de expunere mare imi ies pozele miscate?

Sper sa fi explicat cat de cat ok.

Ultima chestie tine de add-on-uri la softul camerei.

Cat de sigur este sa pun CHDK pe camera? Modifica firmware-ul in vreun fel? Poate strica ceva la firmware? Se pierde garantia?

Intreb asta pentru ca as vrea sa experimentez ceva time-lapse si camera nu vine dotata standard cu intervalometru.

Ma poate ajuta cineva?

pouf
13-09-2008, 01:31 AM
buna
am si eu un S5 pe care il folosesc mai rar acum, de cand am trecut pe dSLR. :D

Ideea e cu ce ma ajuta IS-ul daca si la cel mai mic si controlat tremur al mainii imi ies pozele neclar.

Pai... nu te ajuta.

Problema cu IS nu intervine doar in modul auto, ci si in celelalte moduri, atunci cand nu este lumina buna. Pentru asta, ai putea sa cresti sensibilitatea ISO (care, din pacate, la peste 400 cam zgarie pe ochi) sau, cel mai bine, folosesti un trepied. (Eu folosesc unul ieftin de aprox 130 ron si ma impac bine cu el, chiar si cand folosesc 400d-ul :D)

A doua problema tine tot de lumina si are aceeasi rezolvare ca prima.

Cat despre a treia problema.. uh.. nu stiu, scuze. Las pe altcineva sa-ti raspunda.

Moofa
13-09-2008, 01:34 AM
Am inteles chestia cu trepiedul. O sa achizitionez unul cat de repede.

Sa inteleg ca IS este doar un termen de marketing?

Sper sa trec si eu pe DSLR. Poate un 350D dupa bugetul meu.

pouf
13-09-2008, 01:43 AM
Mai bine luai un dSLR de la inceput :D
(pe de alta parte, cand mi-am luat S5-ul ma uitam ca matza-n lemne la el si e ceva mai simplu decat un dSLR... dar acum mi se pare ca un dSLR e mult mai usor de folosit :victory: )

Sa inteleg ca IS este doar un termen de marketing?

Se pare ca da, cu toate ca la lumina buna se comporta binisor. Are cateva puncte slabe S5-ul, dar am tras cateva cadre dragute cu el si ma bucur ca nu l-am vandut. It's fun to use sometimes :D