PDA

View Full Version : Tasara Salon

Apokalyptic
23-09-2008, 09:57 PM
heya :) sunt nou pe aici >.> asa ca nu stiu unde trebuia sa ma prezint asa ca va voi spune pe scurt in postu asta.
15 ani
brasov
am inceput de la 12 ani sa lucrez in photoshop ( signatures ) http://s96.photobucket.com/albums/l164/Snoopy_038/
momentan lucrez in web building ( www.TasaraSalon.eu )
astept comentarii :)

PS: si sora mea e pe acest forum. Blackmaiden :) that's her :D

FiveseveN
23-09-2008, 10:54 PM
*sigh*
E bine ca ai cromatica si grafica consistenta, in rest se citeste stangacia: trebuie sa privesti din perspectiva utilizatorului, sa te gandesti cum a ajuns acolo, ce cauta, cum l-ai putea indruma catre scopul final (sa viziteze salonul, sa-si faca un abonament etc.).
Momentan nu e bine structurat; nu trebuie sa-l faci pe utilizator sa caute (i.e. sa-i trantesti o lista mare) ci sa-i oferi tu informatia relevanta.
Nu folosi tabele pentru layout, ci pentru a reprezenta date tabulare. In plus, sunt multe greseli de markup. Daca nu te descurci singur cauta sa lucrezi cu un programator.
Trebuie sa te obisnuiesti cu workflow-ul "corect". Practice makes perfect.

ketzy
23-09-2008, 11:02 PM
Salut.

E dragut site-ul, simplu. clean si la obiect. Reuseste sa-si faca treaba.

Cateva lucruri care nu mi se par ok :
- textul cu "Cel mai bine vizualizat cu Mozilla Firefox." ar trebui sa dispara. S-a dus vremea textelor de genul asta, iar la un site asa simplu cum e al tau nu ar trebui sa existe probleme de compatibilitate intre browsere.
- dupa lista de stiluri din startul paginii de cod suspectez Dreamweaver ? Nu aia e important, ce e important e ca structura se bazeaza pe TABLE, o structura HTML forte invechita pentru layoutul unei pagini. Stiu ca nu e forumul pentru asa ceva, dar incearca sa te apuci de layout conform standardelor, foloseste DIV si bazeaza-te pentru design doar pe CSS.
- meniul de limba nu merge (presupun ca temporar)
- reclama nu are nici o treaba cu restul paginii.... e exact inafara designului.. incearca sa ii cauti alta pozitie
- ar mai fi o problema cu dimensiunea fontului de la meniul din stanga... desi sunt eu pe o rezolutie mare, totusi e prea mic pentru a fi usor lizibil

Spor.

sfpavel
25-09-2008, 02:15 PM
designul e f ok, dar ma deranjeaza teribil faptul ca e facu cu tr td tr td, scrollul ala de flash si bannerul din dreapta

Apokalyptic
25-09-2008, 09:58 PM
nu stiam ca tr si td e un mod invechit de a face un site, dar cu ce deranjeaza atat de mult?

in legatura cu reclama aia. Sunt poze din salon iar sa le scot sau sa le pun altundeva nu pot ca nu ma lasa clienta.

ms de comments.
o sa ma apuc sa invatz css full. Probabil ca urmatoru site va fi bazat numai pe css.

ketzy
30-09-2008, 09:36 AM
Designul folosind tabele nu se mai foloseste de multa vreme. E impotriva standardelor prin cantitatea de markup necesara pentru a crea layout-ul unui site. Atunci cand faci o pagina, conform standardelor, e bine sa ai cat mai putin cod HTML folosit la layout. Codul HTML trebuie folosit pentru definirea structurii informatiei, iar pentru design e bine sa apelezi cat mai mult la CSS.

De exemplu, ce s-ar intampla daca vrei sa modifici radical designul la site ? Trebuie sa mergi si sa schimbi majoritatea codului HTML (rearanjare celule tabel, mutare date etc.). Cat de multe ar trebui sa schimbi ca sa faci meniul principal vertical ?

Referitor la reclama, nu zice nimeni sa o scoti, dar din punct de vedere vizual e ca nuca-n perete.