PDA

View Full Version : Perindari

Sinthyex
16-10-2008, 03:56 PM
Pozele originale sunt la 7.2mp, fiind doar micsorate.

LE: scuzati greseala, aveam mai multe ferestre deschise si-am nimerit la Beginners 3d in loc de FOTO.

Mr. Harry

Sinthyex
16-10-2008, 03:56 PM
Two nuts holding hands.

Sinthyex
16-10-2008, 03:57 PM
Stay longer.

Maxim
16-10-2008, 10:03 PM
Spune mai multe despre tine, Sinthyex. O prezentare e de rigoare. Si ajuta;)
Doar dupa lucrarile postate, nu e de zis decat ca si la FOTO exista o sectiune Beginners.

Miss Black
16-10-2008, 10:48 PM
Maxim, il mutase cineva de la 3D la Foto in loc de Beginners. Rectificat.

Sinthyex, bine ai venit.
Te sfatuiesc sa te apuci de invatat bine-bine daca vrei sa faci din Fotografie un hobby. Pe forum, la sectiunea How To in cadrul subforumului Foto exista atat tutoriale cat si linkuri la surse celebre de inspiratie, reviste on-line, samd. Cauta si citeste despre compozitie, despre anumita geometrie pe care trebuie sa se sprijine un cadru, despre lumina, focus si subiecte.
Ce ai postat acum e slabut, prima fiind mai mult un dof-test, a doua o simpla poza cu subiect centrat si niste degete taiate (cropped), iar ultima... puteai exprima conceptul de "stay longer" mult mai bine.

Ozana
17-10-2008, 02:36 PM
Mi s-a spus [ca-ncepatoare ce sunt] ca daca vreau sa fotografiez maini, trebuie ca mainiile sa fie fabuloase, extraodinare, expresive, nu poti fotografia orice fel de maini... De exemplu, du-te la tara, la bunicii tai, si fotografiaza-l pe bunicul sau pe bunica ta cum curata cartofii, adica cum mesterste ceva, si-o sa vezi cat de expresive vor iesi :).

spargluna
17-10-2008, 03:29 PM
ozana - cel putin la fel de expresive ca alte 3000000 de poze de pe tot netu'.

Lasati frate mizeriile astea de clisee si faceti ce va vine. Daca nu iese, asta e, faceti altceva. N'are rost sa va chinuiti degeaba cu tot felu' de retete complexe si dup'aia sa va frustrati ca moaaama ce rea e lumea. Fiecare e bun la ceva, nu toti la toate.

Ozana
17-10-2008, 04:32 PM
@spargluna - am vazut ca a fotografiat maini, deci, inseamna ca asta vrea sa fotografieze, nu? si-am incercat doar sa ajut.

Sinthyex
17-10-2008, 08:18 PM
Alex, 21 ani, student in an terminal la REI, pasionat de culturism, nutritie, it si fotografie, in ordinea asta. Imi pare bine!

Nu am studii de specialitate, dar voi urma sfaturile voastre si ma voi documenta, insa impresia mea generala este ca regulile ingradesc momentul creator, sentimentele dau structura si compozitia unei poze. Eu asta am incercat sa fac.

Daca in poza cu mainile le prindeam de-a intregul, centrul de atentie s-ar fi mutat prea departe. Subiectul sunt alunele. "Nebunii".

Mai am cateva poze in repertoriu care ar putea starni interes si comentarii, le voi posta si pe acestea urmand in viitorul apropiat sa vin cu unele mai nebeginneresti.

Maxim
17-10-2008, 08:48 PM
Ozana, spargluna facea un statement; nu se indoia de bunele tale intentii, asa cum faceam si eu cu invocarea "sectiunii Beginners".

Sinthyex, abia intrat pe forumul VA, postand fotografii oarecare, tu promiti ca vei urma sfaturile noastre, DESI nu crezi in reguli, si ca vei posta altele starnitoare de interes si comentarii. Nu esti singurul care face lucrurile astea, vai! Este NORMAL sai lasi pe ceilalti sa "comenteze". NORMAL este sa vrei observatii, indrumari sfaturi. NORMAL este sa postezi ce ai mai bun. NORMAL este sa ai o pasiune pentru fotografie.

Fotografia, la mine, ar veni undeva pe acelasi loc cu filmul, dupa desen, literatura, muzica.