PDA

View Full Version : help

xelro
02-11-2008, 11:37 PM
salutare, am nevoie de ajutorul vostru!

sunt incepatoare in ale grafic designului si cineva m-a solicitat sa-l ajut cu un ambalaj pe folie flexo in 8 culori.

in primul rand nu prea imi dau seama cum "numar" culorile alea, adica mi-e clad daca am culori solide, dar daca am gradienturi ce numar?

pe urma nu prea inteleg eu cum fac cu trapingul, am gasit vreo doua articole, dar nu mi-au fost suficiente ca sa ma lamuresc (cateva in engleza m-au bagat in ceata)

poate ma puteti ajuta cu niste linkuri sau chiar un exemplu, doua

multumesc

phidias
05-11-2008, 06:40 PM
La gradient, numeri pixel cu pixel. Cand ajungi la doua milioane, scoti radical de ordinul 5. :))
Fata draga, gradientul poate fi si la o culoare si la policromie. e o iluzie optica in care culoarea se pierde in 0 sau in alta culoare. Adica trecere uniforma. Daca ai policrimie, ai 4 culori CMYK + 1 = albul pentru folie transparenta. Daca folia e argintie, raman cele 4 culori care se suprapun. Daca ai culori liniare, numeri culorile. Poti avea si culori speciale, adica preparate .. Pantone. .. bafta ! Trappingul -exemlu: daca ai un obiect care intra in alt obiect. La tipar, datorita abaterilor masinii, te rezesti ca acel obiect apare deplasat cu 0.2-0.3 mm fata de locul unde trebuia sa intre la fix. Atunci obiectul initial il maresti cu 0,3 mm (vezi contur in Corel). Atentie, la text black nu se aplica trapping, pentru ca e black over print. Adica negrul acopera tot si e ultima culoare. Sa te feresti sa bagi text mic cu alta culoare decat black. Mai poti baga text pe spartura de culoare liniara. Daca nici acum nu-ti iese, iti fac eu lucrarea si facem 50/50 % :)

xelro
06-11-2008, 10:33 AM
si uite asa invatam noi in romania... cu siguranta intrebarile mele sunt de incepator, poate nu-s bine formulate, dar totusi...

referitor la traping am un logo de pus pe gradient si ma intrebam retoric sau nu cum rezolv (am auzit de contur in corel si nu numai si culmea l-am si folosit in nenumarate randuri)

nedumeririle mele sunt mai mult pentru confirmari, nu neaparat ca aveam intentia sa numar pixel cu pixel... acu ma duc sa-mi iau o matura si poate gasesc un colt de strada de maturat

multumesc

phidias
07-11-2008, 01:41 AM
Ei nici chiar asa ! Sunt lucruri care se invata in ani. Nici Einstein n-ar fi putut altfel. Trust ! ... Si tot inveti pana la sfarsit. Cand zici ca stii tot, apre o noua tehnologie, un nou material .... si peste ani, ti-aduci aminte, cu nostalgie ... eu de ex: prin '93 scanam cu foarfeca, apoi lipeam taieturile din poze pe o coala alba, ma duceam in tipografie, si prin sistem opto-mecanic se facea separatia de culori. Si trappingul se facea la retus cu pensula.:) Apoi sunt lucruri de care te lovesti o data la tz ani si le uiti daca nu lucrezi :))

CrazyMan
07-11-2008, 02:50 PM
Stati asa ca spuneti prostii p'aicea....

Overprint inseamna ca obeictul de deasupra ia atributele de culoare al obiectului de dedesubt. Adik... Textul de sus este 0C 0M 0Y 100K, setat cu overprint. Obiectul de jos este 0C 100M 100Y 0K. Pe film va aparea textul in felul urmator 0C 100M 100Y 100K. Asta se face pentru a evita erorile de tiparire si aparitia dungii de alb pe marginea textului. Black overprint este o setare automata a RIP-ului si de obicei cei de la prepress o lasa asa. Adik ei automat iti dau cu black overprint orice document pt a-i ajuta pe masinisti, chiar daca dtp-istul n-a auzit in viata lui de treaba asta.

Trapping este procedeul care se aplica pentru obiecte care se suprapun, folosit in special pentru obiecte la culori speciale (Pantone). Practic faci un outline al obiectului de max. 0.2 mm (mai mare se vede cu ochiul liber si arata urat) pe care il setezi cu overprint din optiunile illustrator/corel.

Pt etichete se folosesc culori speciale, care se numara ca atare. Degradeurile le poti face fie in photoshop care le trateaza automat ca overprinturi (se fac prin paleta de channels din photoshop, suprapunerea a 2 canale cu transparenta de culori speciale iti va crea degradeul de care ai nevoie) sau in ill/corel si la print softul le va interpreta ca 2 culori si va da filmele ca atare. Diferenta fata de degradeul CMYK este ca programele nu iti mai interpreteaza pasii intermediari din alte culori (de ex degradeul de la 0C 100M 100Y 0K la 0C 20M 20Y 0K va avea in pct de mijloc o culoare independenta si anume 0C 60M 60Y 0K, lucru pe care rip-ul il vede practic, ca alta culoare) ci iti va interpreta procentul din culoarea respectiva (de la 100% Pantone 1205 la 100% Pantone 298, la mijloc vei avea - aproximez - 50% P1205 si 30% P298, adica tot 2 culori).

Cam lung postul. Daca nu intelegeti pot face si niste print scren-uri cand reusesc sa-mi fac timp....