PDA

View Full Version : Nikon D80

Ozana
30-12-2008, 12:06 PM
Vreau sa imi updatez uneltele, adica sa renunt la acel Sony H7 pentru un aparat d-srl ca d80, dar sunt paralela cu obiectivele.

Nu-mi dau seama care e diferenta dintre:
- 50 mm
- 18-55 mm
- 55-200 mm
- 18-135 mm

s.a.m.d.

Este cineva aici care are rabdare sa-mi explice de ce unele nu sunt bune, pentru ce e bun fiecare obiectiv si ce ar trebui sa iau? :)

sburatorul
31-03-2009, 02:08 PM
din decembrie si pana acu ai aflat? ca daca nu o sa incerc sa-ti explic eu atat cat ma pricep

cristis
31-03-2009, 03:21 PM
Explica daca ai timp,te rog,ca m-ar interesa si pe mine.:)

sburatorul
31-03-2009, 03:40 PM
ok. de mentionat ca la nikon sunt lentile care focalizeaza automat pe orice body si altele care nu focalizeaza automat pe d40 d40x si d60, astea din urma sunt cele care nu sunt AF-S. Lentila de 50mm e superba pentru portrete si pentru conditii de lumina slaba. are o diafragma foarte larga la f1.8 sau chiar 1.4 versiunea mai scumpa. problema e ca focalizeaza doar pe camere de la d80 in sus, a aparut cred si o versiune AF-S dar e mult mai scumpa.
18-55 e lentila de kitt. e bunicica pentru inceput. la 18 mm e chiar wide iar zoom-ul te ajuta putin. are ceva aberatii cromatice dar nimic grav. e bine daca o gasesti pe cea cu VR. de mentionat ca aceasta e AF-S
55-200mm e un telefoto destul de bun. eu il am si sunt multumit. e AF-S si deci focalizeaza pe d60-ul meu. VR-ul chiar isi face treaba. e o lentila care completeaza foarte bine lentila de kitt 18-55. la inceput eram putin in dubii daca sa merg pe asta sau pe tamron 70-300 dar cei 100mm in plus nu au justificat in cazul meu lipsa vr-ului care se simte la un telefoto daca esti prea lenes sa cari trepiedu peste tot.
de cea 18-135 nu stiu mare lucru dar presupun ca e buna ca every-day lens, acopera o plaja bunicica de focale si probabil nu tre sa schimbi de fiecare data lentila. sper ca te ajuta... daca am gresit cu ceva imi cer scuze si cine poate sa ma corecteze :)

Miss Black
31-03-2009, 03:46 PM
Pe scurt: 50mm, 18-55mm, samd reprezinta distanta focala a unui obiectiv sau a altuia. Un obiectiv cu distanta focala de 50mm este "fix", pe cand la obiectivele de x-y, 18-55, 70-200 etc. focala variaza de la x la y (in termeni foarte profani, obiectivul "are zoom").
O distanta focala mica (wide) se traduce printr-un camp mare de vizibilitate (hence, o accentuare a perspectivei, foarte folositoare in cazul fotografiei de arhitectura).

(Mult) mai multe detalii, precum si explicatiile cuvenite aici (http://www.photoaxe.com/understanding-the-lens-focal-length-and-aperture/) sau aici (http://www.paragon-press.com/lens/lenchart.htm).

L.E.: sburatorul: nu cred ca lumea se referea la calitatea obiectivelor, ci la semnificatia valorilor mentionate. In orice caz, pentru reviews la aparatura si alte cele recomand dpreview (http://www.dpreview.com/).

L.L.E. Ca acum am citit si ultimele randuri ale Ozanei: Pentru ce e bun fiecare obiectiv gasesti explicat in linkurile de mai sus.
In ceea ce priveste cat de bune sunt obiectivele A, B sau C, depinde foarte mult de producator, de calitatea "sticlei" si, to some extent, de cost.
Ca sa iti dai seama ce ar trebui sa cumperi trebuie intai sa te gandesti la ce vei folosi respectivul echipament.

echo
31-03-2009, 04:35 PM
as adauga ca pentru a afla distanta focala corecta in cazul in care obiectivul e pus pe un aparat cu senzor de 22.5x15mm valoarea in milimetri se inmulteste cu 1.6. prin urmare, un 18-55mm este defapt un 28-88 mm, care nu mai e chiar atat de wide. valorile raman neschimbate pentru fullframe. eu nu folosesc nikon, dar din cate stiu d-80-ul nu e full frame...

sburatorul
31-03-2009, 09:39 PM
thanks guys... niciodata nu m-am priceput sa explic altora ce stiu intr-un mod ordonat din care sa inteleaga ceva:)

Ozana
27-04-2009, 06:05 PM
Ce surpriza! Ah, multumesc mult! :D Ati reusit sa lamuriti o habauca! :D :haha: