PDA

View Full Version : Ajutor pentru 3D Studio Max

patriciu
03-02-2009, 05:34 PM
Salut, am descoperit acest site de ceva vreme si am ramas foarte placut impresionat de ceea ce am vazut pe aici, modelarea 3D. As dori sa ma apuc si eu de Max, am versiunea 9 impreuna cu un pachet de scripuri si plug-inuri dar as dori sa imi spuneti de ce am nevoie exact pentru a putea face sa zic orice... de ce plug-inuri am nevoie sa pot face orice am nevoie si daca imi puteti spune si site-uri cu texturi, materiale, ceva folositor. Va multumesc si sper ca am postat unde trebuie, daca nu, cineva sa il mute in locul bun.

rasputin2003
03-02-2009, 07:09 PM
imi spuneti de ce am nevoie exact pentru a putea face sa zic orice..ma ce sa zic..fara studiu cat casa nu prea am gasit alta varianta...buton de genul CEVA MISTO nu exista in max..
io zic asa..instaleaza maxul si eventual pluginurile alea de care zici tu...vezi ca in bara de sus la max ultimul menu se numeste HELP daca arunci uneori ochii acolo o sa castigi enorm..dupa asta..da si tu cautare in google( ca e gratis...ma rog ai nevoie de un abonament la net dar banuiesc ca ai)..cauta 3dstudio max tutorials..si gasesti de o sa ai de studiat cel putin 2 ani...uite hai sa o luam metodic..io zic asa..vezi ca in helpul maxului gasesti si tutoriale..piese de sah sfere colorate chestii asa de inceput pana intelegi cam cum merg treburile in programul asta sau ma rog in programele 3d...dupa ce ai inteles cat de cat incearca sa cauti tutoriale..eventual video..ITI SUGEREZ DIN SUFLET sa nu vrei sa fie primul tau proiect o masina sau anatomie..ca o sa fii tare dezamagit ca nu o sa-ti iasa nimic sau ma rog aproape nimic...referitor la texturi..si astea se gasesc slava domnului..dar o sa descoperi foarte curand ca nu merge treaba chiar perfect daca izbesti o textura gasita pe net..texturile se fac ..sau ma rog hai sa ma exprim altfel..se combina..
cu alte cuvinte io iti propun....asa pt inceput...tema saptamanii pt tine (daca zici ca esti super incepator)..un pahar..sa zicem unul unul din ala simplu de baut rachiu. http://www.nastradini.org/Forumi/dlattach.html;topic=2385.0;attach=3291;image
daca vrei iti pot arata cateva modalitati de modelare pt asa ceva aici in acest Thread
sper ca nu te-am jignit(si ma refer aici la nivelul tau de pregatire in 3d)..

mihai.lupu
05-02-2009, 11:15 PM
@patriciu: incearca http://www.maxplugins.de/ si http://www.pluginz.com/ . Aici sunt multe, ai de unde sa alegi. Citeste cu atentie descrierea pentru fiecare plug-in si vezi ce iti trebuie.

@rasputin2003: Tu poti sa citesti ce ai scris mai sus? Mie unul mi-a fost greu sa inteleg ce ai vrut sa spui tu acolo de prima oara. Ca sfat, incearca sa folosesti punctul si virgula pe viitor, daca vrei sa intelega cineva ce ai scris acolo. (no ofence)

patriciu
06-02-2009, 09:35 AM
Mersi mult justml, insa al doilea site nu merge... Oricum mersi, primul cred ca imi este de ajuns:)

Verrochio
09-02-2009, 04:33 PM
nu iti trebuie nici un plugin, maxul vine cu tot ce iti trebuie default.
ai mental ray
ai particle flow
ai character studio
ai nishte tool-uri de modelare foarte decente
ai tool-uri de unwrap decente

pana nu stapanesti foarte bine ceea ce stie maxul sa faca de capul lui nu ai nevoie de nici un plugin.
pune mana si invata sa modelezi, texturezi, shade-ezi, rendezi, animezi, rendezi animatie. si apoi gandeste-te la plug-in-uri