PDA

View Full Version : Moments in time

zekegirl
14-02-2009, 11:43 PM
Buna! Ana ma numesc si sunt dependenta... :)

Aceasta este Cristina intrand in "cubul cu trairi" :

martzafo3
15-02-2009, 12:00 AM
Bine ai venit:)

Trebuie sa recunosc:) Este o serie reusita dar mai mult de atat , a doua imagina mi se pare mai reusita decat celelalte, focus destul de reusit si un colaj de culori care induce o stare destul de ok. :whatever:

Sa ai grija cu umbrele, observ ca tinzi sa umbresti un pic cam mult anumite zone, iar asta poate dauna calitatii compozitiei..

Curaj si la mai multe!

zekegirl
15-02-2009, 12:35 AM
@martzafo3: Iti multumesc pentru comentariu si incurajari. Si eu recunosc ca a doua este si preferata mea :)
In legatura cu umbrele, la a 4a am dorit sa fie intentionat umbrita acea jumatate.
A fost un pic mai complicat cu lumina si umbrele...softbox improvizat si alte nebunii :D

zekegirl
15-02-2009, 06:20 PM
Cateva note de toamna

martzafo3
16-02-2009, 12:33 AM
Felicitari pentru a doua fotografie:)

I like it.:victory:

zekegirl
16-02-2009, 12:51 AM
Merci!! :)

zekegirl
17-02-2009, 02:50 AM
Apus in Herastrau

Maxim
17-02-2009, 08:53 PM
Cristina nu este in rolul ei. Nu pare sa fie un model "de poza." Las-o-n pace si fura-i starile!
La fel faci si cu frunza: un close-up ne-expresiv.
"Radacinile" puteau, si ele, sa fie interesante, dar iar ne fortezi sa ne uitam la radacinile tale interesante; nu ne lasi sa le descoperim.
La fel si amurgurile: "Uitati ce skyline, ce rosu, ce albastru, ce chestie!"

Ana, daca n-as banui sensibilitate din parte-ti, n-as fi postat aici. Dar una e trairea in momentul "prizei" si alta prezentarea rezultatului noua, pentru a ne impresiona si pe noi.
Fotografiaza ce n-ai mai vazut. Si astfel si noi vom vedea ce nu s-a mai vazut!:whatever:

zekegirl
19-02-2009, 12:17 AM
Cristina nu este in rolul ei. Nu pare sa fie un model "de poza." Las-o-n pace si fura-i starile!
La fel faci si cu frunza: un close-up ne-expresiv.
"Radacinile" puteau, si ele, sa fie interesante, dar iar ne fortezi sa ne uitam la radacinile tale interesante; nu ne lasi sa le descoperim.
La fel si amurgurile: "Uitati ce skyline, ce rosu, ce albastru, ce chestie!"

Ana, daca n-as banui sensibilitate din parte-ti, n-as fi postat aici. Dar una e trairea in momentul "prizei" si alta prezentarea rezultatului noua, pentru a ne impresiona si pe noi.
Fotografiaza ce n-ai mai vazut. Si astfel si noi vom vedea ce nu s-a mai vazut!:whatever:

Multumesc pentru vizita si pentru cele spuse.

zekegirl
20-02-2009, 10:01 PM
Autoportret... intr-o oglinda sparta ( ca sa-l citez pe regretatul Paler)

Maxim
20-02-2009, 11:46 PM
Premeditare sau instinct, rezultatul e acelasi: seria autoportretelor este un teaser bunvestitor.

zekegirl
22-02-2009, 06:22 PM
Multumesc!

zekegirl
23-02-2009, 12:13 AM
Rosu plus rosu.

martzafo3
23-02-2009, 10:46 AM
Te sfatuiesc sa ai girja cu noise`ul si blur`ul . Din ultima serie decat ultima fotografie pare sa aiba un focus proiectat vizibil. Ultima fotografie imi place, culori calde, focus, si o stare , toate placute. Singura observatie: pastreaza un crop mai..."larg" astfel incat sa nu tai din model sau accesoriile ce si le tin in maini:)

Daca ai de ales intre fotografii fara nici un fel de noise sau blur, fotografii cu cele doi pitici mai sus mentionati .. si altele cu zone de interes si focus. te sfatuiesc sa le pastrezi pe cele complet curate si mai ales, cele cu focus [de preferat cat mai bine "asezat"]

Pace si lumina buna si tie:)

Maxim
23-02-2009, 11:19 AM
la cropuri martzafo3 a sesizat ceva ce am observat si eu; ceva de genul asta?

zekegirl
23-02-2009, 02:16 PM
Dap, se poate spune ca am o mica "obsesie" cu blur-ul si noise-ul, e posibil sa le fi folosit eu mai mult decat trebuia, astfel dand senzatia ca fotografiile nu sunt foarte bine focus-ate.
Originalele sunt focus-ate, cu cadre mai largi, toate reincadrarile sugerate de Maxim se pot realiza.
Va multumesc pentru sfaturi si voi tine cont de ele pe viitor. :)

Maxim
23-02-2009, 02:39 PM
N-am zis nimic de blururi si noizuri.
In seria asta imi par OK.
Dar e bine de vazut si varianta "zero".

Sunt doua pareri usor diferite si ar fi bine ca variantele sa fie cunoscute si de o parte si de cealalta pentru a fi "judecate". Ar fi si interesant. Zic.

zekegirl
13-03-2009, 02:03 AM
Killing time

jiko
13-03-2009, 06:35 PM
Interesant

spargluna
14-03-2009, 04:32 PM
jiko, try again.

"interesant" nu foloseste la nimic si nu ajuta pe nimeni. nici macar nu e interesant :)
daca tot faci efortul sa scrii ceva, fa si efortul sa scrii ceva folositor.

zekegirl
14-03-2009, 10:35 PM
Well...macar a scris ceva, uneori chiar si un cuvant conteaza. Bineinteles ca mi-ar placea ca imi spuna si de ce.
Pana la urma, reprosandu-i lui ca nu a scris nimic folositor, nici tu nu ai scris nimic folositor...
Oricum, merci pentru vizite, cat si pt comentarii, scrise, nescrise, gandite sau negandite, rostite sau nerostite, bune sau rele.

rouge7777
14-03-2009, 11:47 PM
Ideea mi se pare buna, dar m-am uitat in vreo doua randuri la fotografie si am senzatia ca e dezechilibrata, ceasul sta sa cada, dar nu intr-un mod voit, ci intr-unul necontrolat. Poate ai vrea sa te mai joci cu incadrarea.

Toate bune!

Miss Black
15-03-2009, 12:50 AM
Blur-ul acela e de-a dreptul urat. Daca n-ai cu ce sa scoti DoF "de la mama lui" mai bine te abtii sa adaugi pentru a nu cadea in kitsch. Same thing in legatura cu portretele.

Straduieste-te mai mult in ceea ce priveste portretele, citeste, documenteaza-te. Sunt prea... simple, idei neduse pana la capat, prea puse in scena si totusi nestudiate indeajuns. Blurul acela (tot revin la el), in orice caz, le omoara complet.

zekegirl
15-03-2009, 01:44 AM
Multumesc mult pentru cele scrise. Voi tine cont de ele pe viitor.

Numai bine!