PDA

View Full Version : bine am venit, bine v-am gasit

caramizi
15-02-2009, 01:42 AM
Zenit-E este camera. film: Kodak Color si un iso de 200. Timpul de expunere este de 1/500, 1/250 (la majoritatea) diafragma preferata 5,6. Prima fotografie (gradina mea) timp de expunere undeva intre 30 sec si mana mea inghetata, trepied: gardul si o bucata de zapada. Fara strop de photoshop, bine mint, am reglat marimea sa incapa pe sait si mi-am adaugat semnatura. in rest nimic

martzafo3
15-02-2009, 02:27 AM
Because we love sharing:P

Bine ai venit asta mica:)

First advice: Lower rezolution:-"

And i say bye bye.

PS. Nicely done so far, kids are adorable.

caramizi
15-02-2009, 11:34 AM
nu stiam, m-am luat dupa ei..pacat, data viitoare....lovely week :mamba:

Mrs. Parker
16-02-2009, 04:58 PM
salut. ma bucur sa vad film :)
imi plac ultimele 2, au atmosfera, sunt vii bine compuse.
vezi rezolutia si as sugera un alt watermark, ceva mai subtil..

Mini.LOL
16-02-2009, 09:28 PM
Felicitari pt traditie, dar ai grija la expunere in rest totul e promitator. Ai cam supraexpus la cea cu peisaju de iarna, iar la a3a...poate un pic mai subexpus decat iti zicea celula fotosensibila ;) trial and error.

caramizi
26-02-2009, 05:27 PM
multam...vor fi si cateva fotografi caute cu un pinhole dintr-o cutie de suc, dar e inca in constructie aparatul. Nu e chiar traditie cat e experiment ;)

caramizi
26-02-2009, 05:51 PM
si altele, si altele. no after party in photoshop, acelas zenit-E, acelas kodak color ce-l gasesti la toate colturile
1-run little pappy
2- 1 persoana, 2 umbre in oglinda
3- martzafo is in the house
4- asteapta si ea

macelaru de culor
02-03-2009, 12:39 AM
Bine ai venit!
-un singur sfat am pt tine "Grija la ISO!".

caramizi
02-03-2009, 12:50 AM
erm grija la iso? sunt pe film ;) poate grija la expunere;) da stiu..grija la expunere..o am, de aceea nu vei vedea poze perfecte la mine:D (cateva simple lucruri despre iso http://www.scribd.com/doc/11251449/Foto) si pentru mai multa fotografie experimentala pe film please check out www.lomo.nimic.org

macelaru de culor
02-03-2009, 12:57 AM
-felicitari ca ai ales fotografiea clasica dar eu as merge pe digital si doar pt ergonomia pe care ti-o ofera:)oricum felicitari,si spor la cadre!

caramizi
02-03-2009, 01:04 AM
am trecut prin asta..iti spun, nu sunt aceleasi satisfactii...nici pe departe, multumesc la fel

macelaru de culor
02-03-2009, 03:00 PM
te cred...iti urez succes si poate scrii un articol pt www.artavie.wordpress.com despre foto-clasica.

caramizi
02-03-2009, 06:14 PM
s-ar putea chiar sa fac asta..dar deocamdata sunt propriul meu invatacel. Multumesc ori cum

caramizi
02-03-2009, 07:11 PM
universitate, zenit-E , iso 200 film Kodak Color, no photoshop after party

caramizi
02-03-2009, 07:24 PM
daca e cineva care poate sa-mi mai dea cateva sfaturi pentru film, va rog frumos, inca totul e experimental. Sfaturi de genul: distanta focala, timp de expunere, diafragma. As aprecia tare mult. Multumesc :victory:

Miss Black
02-03-2009, 08:33 PM
Errr... e mai complicat de atat. Atata timp cat exista situatii in care afara este innorat si totusi te dor ochii de la lumina (si expui la f/2 si 1/4000s), este foarte greu sa iti dai seama de la inceput de valorile T/F sau sa incerci sa aplici tabele din carti pentru situatii de-afara. Cel mai bun sfat pe care ti-l pot da este sa faci rost de un exponometru sau sa iei si o digitala cu tine. Iti vei face ochiul in mai mult sau mai putin timp si vei putea aproxima la 1, maxim 2 stopuri expunerea corecta.

In ceea ce priveste distanta focala, totul depinde de ceea ce vrei sa faci. Nu ai fost foarte clar/a in legatura cu informatiile pe care le doresti.

caramizi
03-03-2009, 08:36 PM
merci, asta si vroiam sa aud, cu mici exceptii, nu stiu eu dar cel putin la zenit nu exista 1/4000s. mi se pare cam monstru asa. Poate la digital o exista, nu bag mana in foc. Nu intodeauna se preteaza digitalul la un analog. Multam de sfat. Mai postez pe aici atata timp cat primesc raspunsuri pertinente. :D

Mini.LOL
04-03-2009, 10:04 PM
Apropo de viteza de expunere, digitalele pot ajunge la 1/8000s :) curentul electric e mai rapid decat un mecanism. Intrebare la zenit nu ai exponometru? nu ai celula aia foto sensibila in fata si iti arata ce expunere sa folosesti?

caramizi
04-03-2009, 11:35 PM
ba da, sigur ca ai (http://zenit.istra.ru/mans/zenit-e/zenit-e-eng.html) dar nu e indicat intodeauna sa-l folosesti, cel putin pentru mine. Pana ajustezi tot, poti pierde repede momentul. Bine e sa-ti formezi ochiul, si asta o faci doar prin experienta. Mi-ar fi placut in schimb sa vad mai multe fotografii pe film pe aici. Desi nu-i rentabil. La digitale nu ma bag. Am avut un Ben-Q care acuma sta si se prajeste la lumina lampii, iar pe Nikonul unei prietene folosesc cam aceleasi setari ca pentru analog..mai mult sau mai putin. No...cam atata, pierzi bani da mai inveti ceva.:fans:

caramizi
05-03-2009, 08:01 PM
iulia..noroc cu aparatul ei, un Nikon D80..si un obiectiv de 50mm.

caramizi
05-03-2009, 08:03 PM
no...

hypnossa
06-03-2009, 12:38 AM
ptiu sa nu fiu de deochi :)).
you know i like it.

thegiver
13-03-2009, 10:50 PM
tare....si eu am un zenit-e cu obiectiv helios...de abia astept sa fac rost de niste bani sa-l dau la reparatie:))

caramizi
14-03-2009, 02:00 PM
yup, do that;)

thegiver
14-03-2009, 02:41 PM
nu stiu ce naiba are , nu pot seta expozitia decat la 60 si 500...la celelalte nu merge...

caramizi
14-03-2009, 09:22 PM
vezi daca nu-i trecerea foarte fina a timpului de expunere ...la 60, 30x, b si 500 cade frumos. invarte in ambele directii. Daca nu merge si nu merge...mergi la cu el la un magazin specializat si vezi ce-ti spun, daca nu-l vad, nu-mi pot da seama. Uite un tutorial, pe mine m-o ajutat http://zenit.istra.ru/mans/zenit-e/zenit-e-eng.html. La ce ma pot gandi acum..e sa nu fie trecerea timpului de vina...asta-i marea problema a aparatelor vechi..praf, rugina si alte minunati.

thegiver
18-03-2009, 08:50 PM
vezi daca nu-i trecerea foarte fina a timpului de expunere ...la 60, 30x, b si 500 cade frumos. invarte in ambele directii. Daca nu merge si nu merge...mergi la cu el la un magazin specializat si vezi ce-ti spun, daca nu-l vad, nu-mi pot da seama. Uite un tutorial, pe mine m-o ajutat http://zenit.istra.ru/mans/zenit-e/zenit-e-eng.html. La ce ma pot gandi acum..e sa nu fie trecerea timpului de vina...asta-i marea problema a aparatelor vechi..praf, rugina si alte minunati.
asta-i singura chestie care nu merge la el:cool:...am fotografiat pana acuma doar cu expozitia la 60 si 500:)) azi am facut rost de bani, merg maine sa-l iau de la reparatie:dance::dance::dance: vad poate deschid si eu thread la beginners cu fotografii:))

Griet
19-03-2009, 12:38 AM
Buna,

Imi place ce ai postat, mai ales datorita faptului ca lucrezi pe film and I love that Zenit feeling - sunt si foarte subiectiva, probabil. O sa ma limitez in a-ti spune cat de mult imi place foto a 2-a din postul #7 - cromatica e absolut superba, deja salivez admirand-o intr-o stare de profunda fascinatie :). As fi vazut-o intr-un format patrat - partea superioara cropata - si fara watermark-ul ala.
In ceea ce priveste sfaturi legate de expunere & stuff, cred ca dupa cateva zeci de filme vei capata mai multa experienta si vei invata mai multe decat poate oricine sa-ti insufle.

caramizi
19-03-2009, 07:28 PM
@thegiver: haha, abea astept sa vad:D
@Griet: servus, multumesc mult..sunt si eu increzatoare in lucrul asta"cred ca dupa cateva zeci de filme vei capata mai multa experienta si vei invata mai multe decat poate oricine sa-ti insufle.". Si de crop...nu prea sunt eu de acord cu prelucratul fotografiilor pe film...ma refer la photoshop sau ori ce alt program:D nu se prea pupa. Acum doar daca e cazul..adica dai banii pe film, dai bani pe scanat si developat si vezi ca nu ai facut nimic..iti cam bagi picioarele si le mai ajunstezi in photoshop. Recunosc, am pacatuit la 3 poze de la ultimul film scanat:D

hypnossa
19-03-2009, 09:27 PM
baga-l pe chicago boy de la sighi blues.

Griet
19-03-2009, 09:43 PM
caramizi, :) Exact acelasi sentiment il am si eu in cand vine vorba de film, parca simt ca nu-i lipseste nimic, deci nu am de ce sa folosesc PS-ul (poate doar un crop, stergerea catorva zgarieturi si maybe putin la culori). Aveam impresia ca doar eu simt asta - desi nu am probleme in a folosi PS-ul pana la saturatie cand vine vorba de altceva decat film.
Oricum, PS e prietenul nostru, nu ai pacatuit :).

caramizi
20-03-2009, 01:13 AM
din seria sighisoara blues festival,jam session:D
1 scratch my back dude
2 sarpalaul:))

caramizi
20-03-2009, 01:16 AM
Recunosc, ultima am bagat-o in ps si am mai deschis-o un pic, era subexpusa si tipul era musai sa fie "supraexpus":D yup...guilty as charge

thegiver
22-03-2009, 12:17 PM
aaaa..ultima imi place:) mai pune:))

caramizi
22-03-2009, 01:51 PM
aaa..multumesc mult:D mai pun, to be continued:))

caramizi
28-06-2009, 12:47 AM
Bulgaria: smena 8, film: kodak, iso: 200
Romania (masini): zenit e, film: foma iso 200, expirat