PDA

View Full Version : un fel de reclama

mihaib0nciu
23-02-2009, 09:30 PM
salut. sper ca am postat bine aceasta lucrare...
astept comentarii

mihaib0nciu
23-02-2009, 09:31 PM
se vede cam nasol
alte culori decat pe monitorul meu.:(

mihaipr
24-02-2009, 12:16 AM
ideea e interesanta insa are ceva bug-uri (si la propriu si la figurat).
Fontul din zicala nu are nicio treaba nici cu brandul nici cu povestea.
Nu stiu daca era necesara replicarea logoului si sus.
Planurile astea nu mi se par o alegere potrivita (”masa” pe care trag furnicile, respectiv zidul)
Imi plac ideile ”clear” dar parca ai exagerat cu spatiul nefolosit aici.

tassdj
24-02-2009, 05:01 AM
Ursus este unul din brandurile destul de cunoscute din aceasta tare care pentru a se comunica (sunt aproape sigur ca) se bazeaza pe anumite reguli stricte, un manual de identitate daca iti este cunoscut termenul. Acolo vei gasi regulile de folosire si plasare a logoului, fonturile cu care poate fi asociat, fundalurile pe care poate fi folosit cat si anumite exemple de folosire ce se recomanda a fii evitate. [later edit: dintr-o cautare rapida pe g am gasit ca responsabili de acel manual ar fii BRANZAS (http://www.branzas.ro/) cu cateva detalii suplimentare aici (http://www.branzas.ro/referinte/ursus/) si aici (http://www.branzas.ro/referinte/ursus_breweries/)]

Daca imaginea de mai sus vrea sa se inscrie in linia brandului ai nevoie de acele reguli de comunicare a acestuia, si in acest caz nu cred ca te apropii de ceea ce se vrea promovarea Ursus pe piata locala.

Daca este vorba doar de un exercitiu grafic pot spune ca ideea este interesanta, desi asa cum a observat si mihaipr nu mi se pare inspirata alegerea fontului folosit pentru slogan. De asemenea din ce imi pot da seama ai folosit o poza a sticlei de o calitate nu foarte buna. Puteai apela la o randare sau mergand tot pe ideea fotografiei o imagine mult mai clara mai detaliata a acesteia. Felul in care lumina pica pe ea si faptul ca partea superioara a sticlei se afla intr-un usor blur mie unul mi se pare destul de deranjant. Observa calitatea imaginilor din linkurile de mai sus si in special atentia la detalii. Ideea folosirii furnicilor este interesanta desi din nou din punct de vedere al executiei puteai incerca o diferentiere a acestora si nu plasarea aceleiasi in mai multe ipostaze.

Din punct de vedere al conceptului, si aici din nou voi fii excesiv de personal si subiectiv, funicile din ce imi amintesc tind sa fie atrase de dulce si nu de lichidul promovat care cred ca ar duce doar la innecul lor :). Nu pot spune ca mesajul este bine conturat. (Spre exemplu am vazut multe printuri in care furnicile erau folosite ca eroi principali in cazul unor acadele, sau bomboane...)

Eu unul nu inteleg sincer ce ai urmarit prin aceasta imagine, dand mai multe detalii banuiesc ca cei ce vor vizualiza threadul tau vor intelege ce aspect te-ar interesa in mod special si te vor sustine sau combate in dezvoltarea acestei lucrari sau chiar ale altora.

mihaib0nciu
25-02-2009, 10:58 PM
pai tocmai am spus mai sus ca poza se vede blur doar pe forum la mine e foarte clara...mersi pt comentarii..o sa mai studiez

spargluna
25-02-2009, 11:01 PM
lasand la o parte capitolu' art direction (sau design, sau vizual, sau ciorba de fasole), cred ca nu te'ai gandit destul inainte sa te'apuci.

"pe gustu' tuturor" - daca iti repetai sloganu' ursus (cu regele berii'n tara zmeilor) iti dadeai seama ca "pe gustul tuturor" e o propozitie care ar trimite firma ursus direct la agentia concurenta, iar pe tine, ca_copywriter te'ar trimite in somaj.

pai domnii astia se chinuie sa convinga pe toata lumea ca berea lor e numa' a lor, ca e sefu', ca e regele, ca e rara si extraordinara - si tu vii si zici ca'i pentru toata lumea?

(iti dai seama ca exagerez putin, dar sper sa iti dai seama si de ce)

..si furnicile alea unde duc berea?
..o beau ele pe toata, sau o impart cu..aa.. cu cine?

Daca insisti sa exprimi o idee care ti se pare tie geniala - "inclusiv bietele frunici, care se chiiiiinuie si isi cara propria greutate x 18 si'au pus in gand sa fure berea asta, inseamna ca berea sigur e buna" - repeta'ti'o in minte de multe ori, in toate felurile posibile, pana iti dai seama ca e facila si cauti altceva.

Vrei sa faci o reclama buna?
Vino cu o idee grozava. Surprinde'ma cu ceva (la care nu ma astept, evident). Fie ceva original, fie ceva care sa ma faca sa ma simt istet cand ma prind. Nu'mi da nici ghicitori, ca poate n'o sa am chef sa'mi bat capu', si nu'mi da nici ceva total pe langa produs, ca o sa'mi dau seama ca esti un diletant.

Daca n'ai o idee geniala, fa in asa fel incat reclama ta sa arate (sau sa sune) zapacitor de bine.

Simplu, nu? :)