PDA

View Full Version : Fotografie

BIzZare
04-04-2009, 01:30 AM
Salut, as vrea sa aflu pareri referitor la pozele/fotografiile mele :D
Critica constructiva e foarte binevenita!

BIzZare
04-04-2009, 10:37 AM
Chiar nu se uita nimeni? :(

BIzZare
06-04-2009, 02:52 AM
Am hotarat sa-mi incerc inca o data norocul, poate primesc un comentariu vis-vis de poze :)

IMPERIAL
06-04-2009, 05:05 PM
O parere (nu profesionala, dar totusi):

La prima nu prea-mi plac culorile. Poate umbra pe alb era altfel... asa ma deranjeaza putin contrastul.

A doua imi place cel mai mult. Eu vad putin blur creanga, ceea ce ar fi singurul defect (dar poate din cauza ca sunt obosit).

A treia e interesanta. Pacat ca nu se distinge chiar asa usor ploaia.

A patra nu ma atrage.

Ultimele doua, iar, imi plac foarte mult, special culoare din a doua.

Spor in continuare.

BIzZare
08-04-2009, 10:37 PM
IMPERIAL, multumesc mult! O sa tin neaparat cont de obsevatiile tale. Sunt inca la inceput de drum si mai am multe de invatat!

BIzZare
08-04-2009, 10:41 PM
Tin sa postez neaparat fotografii de la protestele din Chisinau mai mult in scop informativ decat artistic, imi cer scuze daca astfel abuz de spatiul acordat. Criticile sunt binevenite, chiar daca am FOARTE putina experienta in domeniul fotojurnalisticii.
Va rog sa nu ramaneti indiferenti!

BIzZare
08-04-2009, 10:46 PM
Dorin Chirtoaca face declaratii pentru presa.

BIzZare
10-04-2009, 03:06 PM
Cateva poze de la revolutia inabusita

IMPERIAL
10-04-2009, 07:06 PM
Sa nu va lasati fratilor...

Primele 2 imi plac, au o oarecare atmosfera.

La a 3-a mergea alt cadru care sa cuprinda tot personajul.

Bafta!

Frekazoid
10-04-2009, 08:03 PM
la faza cu " nu se uita nimeni"sunt si eu:))) ( bine nu am de ce sa ma plang abia azi mi-am facut contul si am deschis un thread ) si in legatura cu pozele, nu sunt pofesionist nici n-am cum, dar iti dau totusi parerea mea despre ele : sunt interesante si imi plac :P

BIzZare
21-04-2009, 10:17 AM
IMPERIAL, merci, la #3 din pacate n-am o poza unde sa se vada integral protagonistul :(

BIzZare
26-04-2009, 03:56 PM
Cele mai reusite rezultate din vreo 100 de poze

kantzorf
26-04-2009, 06:38 PM
Imi place a doua, dar cred ca ar fi fost mai bine ca focusul sa fie pe fata personajului.

Ce nu imi place la prima e ca pana din centru se confunda cu fundalul.

VooDooLyna
27-04-2009, 12:31 PM
imi plac pozele din postul#3 mai ales al 2-lea cadru, imi place primul cadru din postul#1
la cele din domeniul fotojurnalisticii nu stiu ce sa spun.. imi place prima postata bine surprins momentul...
iar la ultimele 2 cadre postate , la primul e prea intunecata pana mare.. poate daca era un pic mai luminata sa se vada un pic mai bine textura era mai bine.. iar la a 2-a cred ca ar fi mers mai mult spatiu in partea de sus...

imi plac! spor si lumina buna in continuare !

BIzZare
28-04-2009, 12:35 AM
@kantzorf, ma bucur ca plac, la prima imagine ai perfecta dreptate, insa cu toate tentativele mele nu reusea sa nu ating stativul, care e cam firav, si se misca aparatul :(
la poza cu penele, am mai multe variante, doar ca in celelalte "desenul" din spate nu corespunde cerintelor mele...
@VooDooLyna, merci pentru vizita, o sa incerc sa luminez mai uniform si mai eficient data viitoare

BIzZare
29-04-2009, 07:32 PM
inca o poza cu tematica fifty-fifty
v-as fi foarte recunoscator pentru sfaturi si comentarii

VooDooLyna
02-05-2009, 11:10 PM
mmm nu stiu ce sa zic despre incadrare.. parca e totusi un pic prea centrata.. imi place jocul de culori 50-50 cum ai spus tu

BIzZare
03-05-2009, 12:30 AM
ca incadrare eu o vad cu deplasare la dreapta, dar o miscare mai drastica mi-ar fi schimbat ideea :(

BIzZare
03-05-2009, 12:31 AM
am hotarit sa profit de ploita de azi ca sa "trag" cateva cadre, cred ca asta e cel mai reusit, cu o deosebita tenta patriotica

VooDooLyna
03-05-2009, 12:35 AM
da ai dreptate.. e usor spre dreapta.. numai ca modelul priveste tot spre dreapta.. si de aici o mica senzatie ciudata... cred .. nu stiu.. poate sunt eu prea obosita la ora asta..

Keenox
03-05-2009, 02:38 AM
sal. imi place ce ai postat pana acum. experimentele alea cu lumina sunt foarte interesante. in legatura cu ultimul portret, trebuie sa tai din stanga. stiu ca vrei sa pastrezi fundalul, dar daca vrei sa salvezi fotografia... puteai sa o rogi sa stea mai in stanga, ca e cam nefericita incadrarea.
ceva cam asa...

macelaru de culor
03-05-2009, 03:05 PM
cum ai realizat efectul din poza #12?

FiveseveN
03-05-2009, 04:01 PM
Expunere lunga, sursa de lumina miscata... un breloc/lanterna cu LED, presupun. Tehnica permite aplicatii diverse: http://en.wikipedia.org/wiki/Light_painting

BIzZare
03-05-2009, 10:20 PM
merci pentru interventia rapida FiveseveN, e un link bun :D
in cazul meu sursa de lumina rosie e mouse-ul...

spargluna
04-05-2009, 02:18 AM
Keenox + restu' care o dati orbeste dupa reguli - sunt poze care "ies" dupa tipare, si poze care ies tocmai pentru ca incearca sa contrazica tiparele. Poza de mai sus, cu domnisoara centrata, e mult mai bine in versiunea originala, si mi se pare ciudat ca nu va dati seama, cu'atat mai mult cu cat se vede cu ochiu' liber cat de prost arata dupa crop.

Keenox
04-05-2009, 02:22 PM
nu ma dau orbeste dupa reguli, numai ca incadrarea asta (personal) nu mi se pare prea fericita, mai ales ca subiectul se uita dintr-o parte. in fine, poate sunt doar eu. pana la urma cred ca e vb de preferinte.

BIzZare
04-05-2009, 11:50 PM
@spargluna - merci frumos

@keenox - e bine sa-ti imparti preferintele cu apropiatii :), multumesc

Keenox
05-05-2009, 12:14 AM
ok... sa inteleg ca nu accepti sugestii. o sa retin data viitoare. scz de interventie.

spargluna
05-05-2009, 02:25 AM
Ba cred ca incerca sa zica exact pe dos, ca apreciaza interventia :)

BIzZare
06-05-2009, 02:53 PM
@keenox - ai interpretat gresit adresarea mea, o sa incerc sa fiu mai explicit data viitoare
@spargluna - ai dreptate chiar apreciez critica, mai am multe de invatzat

BIzZare
11-05-2009, 08:01 PM
partea a 2-a

oanarchia
16-05-2009, 09:14 PM
imi place mult poza cu clestii de rufe...e foarte haioasa...in rest folosesti niste culori faine...e o chestie de care multi am vazut ca se feresc

BIzZare
17-05-2009, 10:20 PM
V-as fi foarte recunoscator daca ati putea sa-mi dati vreun link cu vreun tutorial pentru prelucrarea calitativa/interesanta a pozelor alb-negru, cred ca asta e ramura din fotografie despre care as vrea sa stiu mai mult :)
Multumesc anticipat

BIzZare
27-05-2009, 02:54 PM
inca un b/w pentru colectie.
Chiar mi-ar prinde bine niste comentarii ca sa stiu cum pot sa-mi imbunatatesc pozele.

spargluna
27-05-2009, 04:11 PM
recomandarea mea foarte personala e ca la portretele de genu' asta (full frontal) sa incadrezi mult mai larg si sa te joci cu adancimea de camp.

..si ar mai fi niste chestii :)
ca sa nu le insir pe toate aici, si ca sa intelegi mai bine ce vreau sa spun, baga o tura prin pozele lu' baiatu' asta (http://www.flickr.com/photos/vord/) (care mie mi se pare genial).

spor!

BIzZare
28-05-2009, 02:22 AM
spargluna, multumesc mult, o sa studiez la greu portretele alea!

posse
28-05-2009, 10:00 AM
uite vin si eu cu cateva referinte : asta (http://mediocre-matt.deviantart.com/art/AND-THUS-BEGINS-PHILOSOPHY-109995013) asta (http://mediocre-matt.deviantart.com/art/slight-of-mind-and-cluttered-i-122602321) asta (http://mediocre-matt.deviantart.com/art/you-vs-the-world-99842221) si asta (http://mediocre-matt.deviantart.com/art/tigress-68502876) iar daca vrei sa-i vezi tot portfolioul fotografului uite aici (http://mediocre-matt.deviantart.com/)

eu ash zice ca cel mai important intr-un portret e sa ai un subiect interesant de pozat . ultima poza (mai specific cel din imagine) nu imi zice nimic si nu cred ca o incadrare mai larga ar ajuta cu ceva si nici alte trucuri in reglaje .
cauta subiectele in primul rand si o sa vezi ca dupa sa zicem 1000 de cadre (si chiar nu e asa de greu sa faci 1000 de cadre chiar intr-o sapt) o sa incepi sa-ti formezi ochiul pt portrete.

f buna ideea cu trimitere la alte portfolii :)

BIzZare
28-05-2009, 09:08 PM
posse, multumesc mult pentru referinte, pozele sunt foarte reusite, conceptuale, insa, dupa parerea mea, succesul se datoreaza mai mult postprocesarii decat faptului ca modelele sunt inedite sau au ceva de spus, dar asta e doar viziunea mea asupra lucrarilor, fapt ce nu stirbeste din prestigiul si calitatea lor.

Nu vreau sa abuzez de spatiul si timpul acordat, insa va rog sa va pronuntati asupra acestei poze:

spargluna
29-05-2009, 12:39 AM
Zonele de negru sunt foarte inecate, si are un usor aer de imbacsit din cauza asta.
Arata a prelucrare exagerata.

BIzZare
29-05-2009, 08:51 PM
Atunci cred ca poza mea arata exact asa cum trebuie (ma refer la imbacsit)
Referitor la gradul de prelucrare, cred si eu ca e prea mult, insa am vrut sa scot in evidenta factura lemnului si mainile negre. Nu am gasit o metoda mai buna sa o fac :(
Multumesc mult pentru interventie, spargluna

BIzZare
01-06-2009, 01:51 PM
am incercat sa transpun fotografia intr-un stil mai "vechi" si mai caldut - astept critici sugestii si recomandari. Multumesc anticipat

BIzZare
04-06-2009, 10:47 PM
doi m0rti, trei raniti si iarasi muzica - cam asa arata threadu meu de fotografie :haha:
La prima poza am incercat nitica desaturare, sper ca nu mi-a iesit prea rau, iar a doua simt ca e o oroare fotografica, insa e o tentativa de ceva "deosebit".
Have no mercy la critica :suicide:

BIzZare
05-06-2009, 01:42 AM
stiu ca le-am postat azi, (deja ieri) dar cred ca nu se uita nimeni :(
sper sa mearga faza asta :D

iuliarradu
05-06-2009, 04:09 PM
bai misto pozele ..

FiveseveN
05-06-2009, 09:59 PM
Eu cred ca tentativa ta e chiar interesanta. As trage punctul de alb putin inspre stanga (marind luminuozitatea si contrastul in consecinta) si poate ar fi avut un rol mai clar afisele din fundal daca era cadrul mai larg.

BIzZare
06-06-2009, 12:10 AM
iuliarradu - merci mult, apreciez
Fiveseven - multumesc, incerc acu sa mai fac inca una, tinand cont de sugestiile tale, mai am o poza, doar ca e orizontala, cand termin o postez sa vad daca se observa careva imbunatatiri

BIzZare
06-06-2009, 01:00 AM
cam asta e rezultatul, nu stiu daca e mai bun :(

BIzZare
11-06-2009, 12:15 AM
Mai postez cateva fotografii in speranta ca se observa careva progrese. Am si denumiri pentru ele :haha:
"Concrete spine" si "Inaltimi" - sper ca macar denumirea sa aduca o lamurire referitor la ceea ce vad eu, daca pozele nu sunt suficient de bune :sad:

BIzZare
15-06-2009, 09:28 PM
Un colaj cu poze de la un spectacol
.
.
.

Maxim
16-06-2009, 10:38 AM
Prima, rece, pacat de cablurile alea - dar ce sa le faci?:)
La coloane, as fi deplasat incadrarea un pic mai la dreapta.
La "colaj", ultimele doua sunt OK, dar la primul cadru taiarea e fortata: subiectul pare ca privea in obiectiv, iar tu ai taiat privirea asta; o astfel de incadrare era mai nimerita daca fotografia era facuta, ca si celelalte, fara "participarea" subiectului.

BIzZare
17-06-2009, 05:06 PM
Multumesc mult pentru vizita, Maxim, la prima cablurile chiar sunt de prisos si cred ca ar fi iesit mai bine fara ele :(
la poza cu coloanele am fost nevoit sa fac un crop deoarece erau inca 2 persoane in cadru care n-aveau deloc legatura cu ideea mea despre poza, din cauza aceasta am taiat coloana :(
referitor la colaj, zic ca ai perfecta dreptate, asupa fotografiilor percepute ca un tot intreg, mie insa imi place foarte mult prima poza (eu cred ca are stare :) de aceea cred ca trebuia sa pun alta in locul ei si pe ea sa o postez aparte.
Multumesc mult pentru critica, mi-a facut placere.

BIzZare
18-06-2009, 02:13 AM
O fotografie facuta pe pelicula (Zenit ET, Helios 77m-4, kodak b/w)
Nu are pretentia sa fie buna, insa imi pare interesanta ca "realizare" si as vrea sa mai aflu pareri releferitoare la poza.
Multumesc

BIzZare
05-07-2009, 02:44 PM
Ana

BIzZare
22-07-2009, 03:07 AM
Inca cateva poze din aceeasi serie, v-as fi foarte recunoscator pentru careva comentarii, mi-ar prinde bine.
Multumesc anticipat pentru timpul acordat!
P.S. Cum pot sa separ imaginile (sa las spatiu intre ele)?

Maxim
22-07-2009, 09:38 AM
...si modelul este frumos!
Ana are aceeasi expresie si este prea..."constienta"
Fura-i cateva cadre si vezi. SI SA VEDEM SI NOI :)

FiveseveN
22-07-2009, 06:47 PM
Cele din urma sunt mai bine expuse (sau mai favorabil pt. subiect) decat prima. Dar raman tot portrete "standard" si cam fortate, cum zice Maxim.
De "separat imaginile" atasate din pacate nu se poate, ar trebui modificat script-ul forumului si stim cu totii cat de greu se schimba o linie de cod pe-aici...

BIzZare
25-07-2009, 10:47 AM
@maxim - foarte destructiva critica, insa foarte motivanta :) am inteles ce ai in vedere, si care sunt lacunele vis-a-vis de expresie si o sa mai lucrez, odata cu aparitia unor poze mai reusite la capitolul dat, le postez. Multumesc mult!
@FiveseveN - cred ca ai dreptate la capitolul lumina, am asteptat destul de mult sa o "prind", pentru ca sa ridic calitatea lucrarii. E pacat de faptul ca nu se poate de separat imaginile, desi sunt sigur ca am vazut pe un thread niste puncte intre imagini (pe verticala)care confereau suficient de mult spatiu ca sa fie vizualizate independent.

BIzZare
25-07-2009, 04:03 PM
Inca o incercare, care cred ca tot la capitolul poza si nicidecum fotografie se incadreaza, insa, "dum spiro, spero"

BIzZare
08-08-2009, 12:11 AM
inca o poza

FiveseveN
08-08-2009, 01:40 AM
Asta chiar arata interesant, pare mai deliberata. Si compozitia si tonurile sunt ok, atat doar ca apa e cam plata; daca se reflecta un cer "aglomerat" in ea era perfect. Daca mai ai sursa ai putea incerca un "mix" cu mai putin albastru si mai mult rosu de exemplu. Incearca si tu mai multe variante si vezi care ofera un contrast mai mare.

BIzZare
09-08-2009, 11:59 AM
Merci FiveseveN, nu am mare exprienta in domeniul manipularilor cu filtre, desi am mai citit cate ceva. O sa incerc neaparat, deoarece mai am originalul.

snowdog
10-08-2009, 10:08 AM
fotografia cu clestii de rufe este superba !

BIzZare
18-08-2009, 10:44 AM
multumesc :)

BIzZare
18-08-2009, 10:46 AM
:nice:

FiveseveN
18-08-2009, 02:03 PM
Haha, oi fi eu somnoros dar cand am vazut-o pe prima initial am crezut ca e un om in makeup :)
Atat ai facut? O zebra iti ofera multe ocazii pentru fotografii interesante. Doua cu atat mai mult. In plus, de ce trebuie sa fie galbene?

BIzZare
18-08-2009, 08:31 PM
Sunt galbene, deoarece zebrele mele-s diferite de restul zebrelor :)
Nu sunt doar astea, am mai multe, insa au nevoie de recadrari...

BIzZare
23-10-2009, 11:53 PM
Am incercat sa fac cateva poze mai "abstracte", insa pana in momentul de fata, ele imi plac doar mie :(
Puteti va rog sa va expuneti parerea vis-a-vis de ele?
Si daca aveti careva sugestii referitor la compozitie, nu ezitati sa le inaintati.

BIzZare
23-10-2009, 11:54 PM
inca una

BIzZare
10-03-2010, 02:03 AM
Deci, mai bag si eu (vreo) 2 poze si tare-as mai vrea sa imi ziceti ce credeti.