PDA

View Full Version : Want an DSLR camera

Rae
06-04-2009, 06:36 PM
Hey guys...
M-am hotarat sa trec la un DSLR,L si nu stiu ce sa aleg. Nu vreau ceva foarte performat, ceva modest, ca pentru un amator. Aaa..si bugetul...mi-e si rusine sa spun:sandy: cam 1100 ron...M-as fi orientat spre un Nikon D40, dar are 6 Mp, si zoom nema...(asa am vazut)
Thanx:)

Miss Black
06-04-2009, 07:33 PM
Niciun dSLR (digital single lens reflex) nu are "zoom", pentru ca nu are obiectiv incorporat. Obiectivele se cumpara si ele, separat sau nu (in cazul lentilelor kit) fata de body-ul aparatului.
Pentru moment, cred ca si D40-ul iti depaseste bugetul. Eu zic sa mai astepti, si intre timp sa te documentezi in legatura cu dSLR-urile, punandu-ti in acelasi timp problema daca ai nevoie pe moment de asa ceva. E important si pe ce vrei sa te axezi, pentru ca asta influenteaza alegerea obiectivelor (iar din punctul meu de vedere cel putin, acestea sunt mai importante decat body-ul).

P.S. Letting aside goana dupa mega-hiper-giga pixeli din zilele noastre, si "sapunierele" nou-aparute care au in medie 10MP (ceea ce mie mi se pare absolut inutil), 6MP poate parea putin, insa nu este. Iti poti face treaba bine si cu asa ceva atata timp cat nu vrei sa scoti print-uri mai mari de A2.

Rae
06-04-2009, 07:42 PM
stii..este si vina mea aici..m-am supraestimat:|
dar vreun aparat mai stralucit...care macar sa-mi ofere DoF..
de exemplu...eu am vazut asa...Fujifilm FinePix S5700 e bun?:|

Miss Black
06-04-2009, 08:05 PM
Nu e vorba ca te-ai supraestimat. Sunt multi cei care incep direct pe dSLR. Insa putin chin cu o compacta nu cred ca a stricat nimanui, mai ales la inceput, pentru ca in lipsa unui "DoF frumos" inveti sa te descurci prin alte metode si sa pui accent mai mult pe compozitii destepte decat pe eye-candy.

Sfatul meu este in continuare sa astepti, pentru ca daca vrei ce spuneai mai sus tot spre slr trebuie sa te orientezi. Despre S5700 nu-ti pot spune multe pentru ca nici nu stiu, am auzit doar ca este o camera destul de buna. Te poti uita pe dpreview.com dupa ea daca doresti o parere avizata.

IMPERIAL
06-04-2009, 09:07 PM
M-as fi orientat spre un Nikon D40, dar are 6 Mp, si zoom nema...(asa am vazut)
Thanx:)

6 Mp sunt mai mult decat suficienti. Aia inseamna o rezolutie maxima de 3008x2000. Pentru inceput iti garantez ca nu-ti trebuie mai mult.
In plus, conteaza mai mult bit depth, decat "megapicselii".

Eu mi-am luat, relativ recent, D40 kit (obiectiv 18-55 mm) + un card mai mare, te duce undeva la 1500 lei.

Si dupa cum spunea si Miss_Black, mai intai documenteaza-te putin despre dSLR-uri.
Fuji ala nu e un dSLR. E doar o trecere de la compact.
Principala caracteristica a dSLR-urilor e faptul ca-i dai jos obiectivul si pui altul, mai mare, mai bun...

Am lucrat putin cu Fuji ala, mie unul nu mi-a placut.

Rae
06-04-2009, 09:14 PM
puteti sa-mi recomandati ceva?va rooooooog:D

spargluna
06-04-2009, 11:57 PM
Ia'ti un aparat cu film, si film de toti banii. O sa'mi multumesti la anu' :)

..sau ia'ti o solnita digitala si continua sa faci 30 de poze submediocre pe zi.

Rae
08-04-2009, 03:31 PM
am deja o solnita digitala...si m-am saturat de ea
m-am hotarat..cred:|..Fuji FinePix S1000fd
din ce am citit..e o camera bunicica, potrivita pt nivelul meu

spargluna
08-04-2009, 03:54 PM
e o alta solnita. succes.

BOG
08-04-2009, 04:16 PM
Eu ti-as recomanda sa cumperi un dslr la mana a doua daca nu poti sa mai pui bani sa iei ceva nou, gen Canon 400D sau 1000D. Cel mai frumos ar fi sa incepi cu un obiectiv fix de 50mm, care pt Canon este foarte ieftin: 400 ron, dar care "face niste poze" excelente! In conditiile in care nu ai un obiectiv foarte bun, rezolutia de 10Mp se vede de fapt ca la 6Mp dar marita, adica imaginea este usor blurata! Cel de 50mm scoate o imagine mult mai clara. Tot ce nu e dslr se traduce printr-un senzor inferior si deci o calitate mult mai slaba a imaginii, mai ales in conditii slabe de iluminare! Cele mai scumpe sapuniere nu ofera o calitate nici pe jumatatea celui mai ieftin dslr, indiferent cati Mp are!

oanarchia
16-05-2009, 09:03 PM
vad ca nimeni nu a explicat si de ce aparatele compacte au atatia megapixeli...k si eu am avut o discutie cu un coleg cand mi-am luat d80 si i-am zis k are 10 mpx si a fost dezamagit...
ce conteaza mai mult e senzorul nu rezolutia...la un aparat compact ai un senzor mic si o mega-rezolutie ceea ce inseamna ca pixelii aia se suprapun iar la un crop se vede urat...adica ai pete in loc sa ai pixeli...eu am avut inainte un nikon coolpix 8700 (care nu se mai fabrica din 2006 cred) ....aveam 8 mpx pe el si un senzor de 2"x3" si scotea poze mai faine decat un Sony Cyber-shot DSC-H9(nou noutz) cu aceeasi rezolutie dar cu un senzor de 1"x2.5"
deci ideea e sa nu te lasi purtat de val cand cumperi un compact k are 100mpx si zoom 1000x...k nu face mare lucru in plus daca nu are si un senzor pe masura :dance:

rasputin2003
17-05-2009, 08:04 AM
ce nu inteleg io..de ce multi amatori sunt incantati cand vad megapixeli si zoomuri?..si am obs ca f multi vor asta..megaaapixelliii..mi-am luat acum vrio 3 ani un nikon d50 si cand l-am scos la poze..toti colegii mei ma intrebau uaii ce misto e aparatull da cati mega pixeli are.?.si zic 6mgp..toti au fost tare dezamagiti cand au decoperit ca are doar 6 mega..unul chiar imi spunea..pai stii am untelefon nokia cu 6 mgp inseamna ca si al meu face poze ca acest aparat:))...dupa care vine inevitabila intrebare..da ce zoom are..de parca zoomul unui obiectiv ar fi un fel de binecuvantare...eu unul acum sunt mult mai incantat de un ob wide eventual fix cu un F1,4. indiscutabil aici depinde si ce vrei sa fotografiez cu el..
dar cel mai interesant lucru este ca producatorii de sapuniere cunos ''slabiciunile'' clientilor si uite asa gasesti scrise in caracteristicile camerelor foto/video zoom 1000x si jde megapixeli inutili pusi pe un senzor de 10 dolari..

varianta cu d40 e putin cam cu 2 fete..din cate stiu eu pe d40 merg doar obiectivele cu motor pe ele ..am inteles ca au scos motorul de pe aparat de focus..si atunci te trezesti ca dai 15 mil pe aarat iar cel mai ieftin ob cu motor e 10 mil..adica cat ai dat pe aparat..asta in cazul in care iti iei un kit si ramai o viata cu obiectivul din kit..sper sa nu vorbesc prosti la faza asta.dar parca asa am auzit io despre d40

oanarchia
17-05-2009, 10:22 AM
ideea e sa ia ochii cumparatorului neavizat...care isi doreste performanta la pret mic dar nu prea stie ce inseamna performanta...it's kindava scam ;)

FiveseveN
17-05-2009, 01:57 PM
Draga, nu e nici un scam :)
Cine are cap se documenteaza, cine nu isi ia teapa; se cheama selectie naturala.

oanarchia
17-05-2009, 02:00 PM
ca sa nu fie scam ar trebui ca producatorul sa te informese de toate performantele aparatului...eu nu am vazut in nici un magazin in descrierea unui aparat dimensiunea senzorului...
p.s. nu sunt adepta teoriilor conspiratiei...sunt doar impotriva marketingului ;)

FiveseveN
17-05-2009, 03:16 PM
A te documenta nu inseamna a te uita pe rafturile primului magazin care-ti iese in cale dupa cea mai roz si mai cute sapuniera.
Inseamna sa stii dinainte ce vrei si esti in stare sa te uiti putin pe situl producatorului si/sau pe dpreview et al. Si mi se pare inacceptabil sa n-o faci in prealabil si sa te plangi ca ti-ai luat o prastie avand in vedere ca nu te-a obligat nimeni si acces la Internet are si tanti Marcica de la Pocreaca.
PS: Nu confunda marketing-ul cu advertising-ul.

ad_y
17-05-2009, 05:03 PM
sfat! uitativa si la pentax.
Puteti lua la el obiective vechi de cand lumea cu o optica super tare la un pret super mic, singurul dezavantaj este ca nu are autofocus :( da nu e ceva fara de care sa nu te descurci

spargluna
17-05-2009, 07:41 PM
ad_y, fii serios. Discutam de oameni pentru care un p&s e prea complex.

Eu sustin in continuare sugestia pe care o dadusem mai devreme, chiar daca total degeaba - aparat pe film. Si daca - vorba lu' ad_y - nu'ti place autofocusu', ia'ti un rangefinder.

ad_y
17-05-2009, 11:38 PM
de ce sa dai peste 3000 lei pe un aparat daca il folosesti ca un P&S? doar ca sa vada fetele ca ai "scula" mare? Eu am ales canon in favoarea lui pentax pentru ca am avut o oferta de nerefuzat : 30D + 12-24 tokina la 900 euro ... ceea ce e super ok ... daca nu faceam schimbu asta acuma aveam pentax k20-ul.
Scuzati ca a sunat cam agresiv dar o poza buna se poate face si cu un P&S si inveti mult mai mult pe un P&S. Un DSLR e un mare dezavantaj pt un incepator, ai viteza prea mare pt indemanarea ta. La un compact tre sa gandesti umpic cadru ca daca nu-l gandesti il piezi complet. Un dslr apesi si faci 3-5 cadre si asta e...
Film? E old style si nu prea tine la oamenii din ziua de azi. Filmul dureaza prea mult pana obtii rezultatul, dar daca obti un rezultat pe film ai tot respectul meu si calitatea pe care putini in romania o au ;)
bafta

pouf
18-05-2009, 07:57 AM
inveti mult mai mult pe un P&S. Un DSLR e un mare dezavantaj pt un incepator, ai viteza prea mare pt indemanarea ta.

nu cred

La un compact tre sa gandesti umpic cadru ca daca nu-l gandesti il piezi complet. Un dslr apesi si faci 3-5 cadre si asta e...
Film? E old style si nu prea tine la oamenii din ziua de azi. Filmul dureaza prea mult pana obtii rezultatul, dar daca obti un rezultat pe film ai tot respectul meu si calitatea pe care putini in romania o au ;)
bafta

din nou, nu sunt de acord. Indiferent daca e film sau digital (p&s sau dSLR) trebuie sa gandesti cadrul. Un cadru esuat nu va arata mai bine tras cu un (d)SLR.

ad_y
18-05-2009, 09:07 PM
mda in principiu orice cadru tragi trebuie sa-l gandesti, dar cand esti undeva si sti ca aparatu tau face 3 fps-uri nu-mi zi u mie ca un incepator va sta sa gandeasca, va trage rafala sa vada lumea.

thegiver
20-06-2009, 09:11 PM
eu sunt de acord cu Spargluna :)) nu am aparat scump..am un Zenit E si un Panasonic DMC-LC43 (un jaf de digital dar care poate face minuni) aparatul pe film e cel mai bun pentru inceput..asa intelegi mai bine ce inseamna expozitie, diafragma si celelalte setari. crede'ma ca o sa ai mai multa satisfactie de la un Zenit (care scoate un sunte incredibil) decat orice alta marca de aparat foto..sau is eu inapoiat si am ramas inca la stadiu de film.. :))

thegiver
20-06-2009, 09:16 PM
cu digitalu faci o mie de poze din care alegi 30-40 poze reusite..cu Zenitu' te limitezi la 34 pozitii si inainte de a fotografia te gandesti de doua ori -rezulta- 34 de poze da reusite :))

ad_y
20-06-2009, 09:36 PM
thegiver credema ... am facut si eu poze si nu am reusit sa scot 34 de poze reusite dintr-un film. Ori sunt eu foarte n00b ori asa e. Faza cu filmul e in felul urmator. Faci 36 de poze, te duci acasa, le developezi, si din toate alea ai 4-5 poze bune, te mai duci o data mai faci si am vreo 6-7 bune. Asa era la mine. Daca tie iti ies 34 de poze din 36 tot respectu ;)
bafta all