PDA

View Full Version : si eu, ca toata lumea

supermommy
07-05-2009, 10:05 PM
Salutare,
Iata-ma si pe mine la inceput de drum, cam tarziu ce-i drept dar zice lumea ca mai bine mai tarziu decat niciodata...Am asteptat multi ani sa-mi scot la iveala pasiunea si sunt putini cei care stiu ca o am, pt ca am preferat sa n-o fac deloc, decat s-o fac prost sau fara rost. Asa ca, daca nu cer prea mult, poate primesc o critica-doua, mi-ar fi de un real ajutor avand in vedere ca sunt chiar primele. Cu photoshopul inca nu sunt familiarizata, am incercat cate ceva dar aproape toate sunt exact asa cum le-am facut. Apropo, sunt norocoasa posesoare a unui Nikon D80 (cu doua obiective: 50mm si un 18-55). Nu stiu exact ce dimensiune ar trebui sa aiba fotografiile dar le pun asa si daca e nevoie, le modific. Mersi mult celor care vor avea rabdare si pt ale mele :)

des3crator
09-05-2009, 02:12 PM
hey,primul cadru mi se pare cel mai reusit ,e altceva, focusul e unde trebuie, tonurile mi se par ok (sunt curios cum ar fi arata daca incercai o compozitie hikey), iar incadrarea e regulamentara :nice: desi nu stiu daca nu sustinei mai bine ideea fotografiei cu o incadrare in care sa incluzi si manuţele bebelului intinse spre obiectiv, daca restul cadrelor tale vor fi cel putin de nivelul acesta eu zic ca a meritat investia in d80 ala ,
toate bune !

supermommy
09-05-2009, 11:11 PM
Mersi mult pt apreciere. Si mie imi place intr-adevar prima si adevarul e ca vazandu-le asa, la rand, celelalte nu mai au nimic altfel. Da...si mie mi-ar fi placut ideea cu manutele dar bebe (Iasmina mea) doar ma tragea de pantaloni si n-am putut mai mult de atat. Oricum, ochisorii ei spun totul si m-am bucurat ca am reusit sa surprind in ei exact ce simtea ea. Pentru mine asta face de fapt fotografia si sper ca la un moment dat sa pot sa o fac si corecta dpv tehnic.
Salutari

Mora
10-05-2009, 10:33 AM
oh, imi place prima!!! the kid is crying and you're like: wait, let me take a picture :) probabil asa voi fi si eu intr-o zi, cu copiii mei :)
anyway, welcome to va. keep up

supermommy
11-05-2009, 12:20 PM
Trebuie sa recunosc ca ea e principalul meu subiect pt fotografii si am noroc ca este si un copil foarte expresiv dar draga Mora, vei vedea si tu someday ca nu poti sa-l lasi sa planga ca sa obtii vreun cadru care-ti place tie. Oricum copiii iti ofera destule instantanee frumoase prin natura lor, nu e nevoie sa-i provocam noi :)
Uite chiar mai am vreo cateva simpatice
Salutari

supermommy
11-05-2009, 12:32 PM
Ma straduiesc sa invat Photoshop-ul dar pana atunci mai adaug cate ceva neatins de minunata retusare :)

spargluna
11-05-2009, 02:22 PM
Supermommy, felicitari pentru.. tot :)

Din punct de vedere fotografic insa, daca o tii tot asa, iti pierzi vremea aici pe forum.
O sa tot spun asta - pentru pus poze pe net exista o gramada de saituri gratis cu spatiu garla, unde poti sa'ti inviti prietenii si cunostintele sa se minuneze de ce prinzi tu in poze.

Aici incercam sa discutam cu oameni care vor sa faca ceva mai mult, oameni care incearca sa foloseasca fotografia ca un mijloc de expresie. Asta presupune multa multa munca, exercitiu, experiment, si asa mai departe.

Daca vrei sa treci pragu' asta, ai gasit locul potrivit.
Daca insa tot ce vrei e sa postezi poze facute orbeste (iarta'mi expresia, e fara intentii jignitoare), te rog, nu aici.

Fa cat mai multe poze, oricand, oricum, insa nu le posta pe toate.
Aplica putina selectivitate si pune doar ce consideri ca reprezinta ceva bun/nou/original, cat se poate de obiectiv. Abia dup'aia trebuie sa intervina forumul in critica pozelor tale.

Te rog sa n'o iei personal. E ceva ce am repetat si repet multor oameni de pe'aici, sperand ca o sa iasa ceva (mai) bun.

FiveseveN
11-05-2009, 02:31 PM
Ok, ai subiect bun, mai trebuie sa ai grija la lumina si fundal.
De exemplu in postul nr. 5, a doua poza ai pozitie, ai contrast complementar, ai bokeh, mai trebuia doar putin contrast pe fundal, methinks.

supermommy
11-05-2009, 04:40 PM
Multumesc celor care au avut macar bunavointa de a-si pierde macar cateva minute scriindu-mi o vorba. Eu cam de-asta aveam nevoie, de ajutor la inceput de drum dar se pare ca aici nu e locul meu. Voi incerca prin alte cai sa cer si parerea altora pt ca mi se pare jignitor ceea ce fac unii pe aici si cum de se permite batjocorirea unor simple fotografii, fie ele si gresite. Sincera sa fiu m-am mai uitat si eu la ceea ce posteaza altii si chiar daca nu sunt perfecte, n-am vazut sa se faca ceea ce Dariz a avut lipsa de bun simt sa faca. Daca asta are de facut un administrator...eu nu mai am nimic de spus

Dariz
11-05-2009, 06:59 PM
Hei Supermommy imi cer scuze pentru postul respectiv. Am exagerat si nu mi-am dat seama. Am sters postul si imi cer scuze din nou.

Dexx
12-05-2009, 08:05 PM
vai cat am ras...

trecand la subiect, sa stapanesti sanatoasa d80-u ala. Si eu am unul si crede-ma cand iti zic ca ai ce face cu el. Obiectivul de 18-55 poti sa-l folosesti daca vrei tu neaparat cel MULT in vacante, pozari la masa cu rudele, etc. Cand iti vine chefu de fotografie, insa......ramai pe 50-u ala (banuiesc ca f1.8) ca e f bun.
ma uit de exemplu la poza cu soarele, printre gratiile alea pe care se vede blitzu....'auto' cumva? :) Treci pe manual..si joaca-te cu timpii d expunere si diafragmele...vezi ce iese. Si uite-te pe net ca sunt multe tips & tricks foarte utile.
Bafta