PDA

View Full Version : Heil Flyer (low poly)

xelubest
21-06-2009, 04:06 AM
Salut... n-am mai postat de mult ceva facut de mine...

sooo de curand m-am apucat sa fac low poly-uri (sau cel putin sa incerc)

lcurez la un joculetz "SWIFT" dar acolo nu prea sunt modele complexe.... nvm that

asa ca (for fun) am inceput sa fac un fel de space cargo ship

3.200 poly so far

(si inca nu am umblat la smoothing groups... sooo scuzati poligoanele alea ASPRE)

momentan arata cam urat dar sper sa arate better pe parcurs si sa NU ma plictisesc pana la texturare... (unde o sa fie chin total)

http://img32.imageshack.us/img32/2551/hailflyerwip2.jpg

astept critici cat mai dure... fara mila :D

Zyan
21-06-2009, 04:55 PM
Imi place cum arata. E ceva original care promite sa iasa bine. Mai ai de clarificat niste elemente care ar trebui sa fie mai explicite ca forma. Adica, daca de exemplu pe elementul din fata ai doua prize de aer ca la motoarele cu reactie, ele nu par sa se termine nicaieri cu o o instalatie de fortaj asa cum ar trebui. Tunul din fata pare cam clasic. Nu reiese deocamdata ce rol are turela de deasupra, iar elementele laterale nu stiu daca sunt containere sau motoare, inca nu reiese. Dupa forma pe care i-ai dat-o nava nu poate fi decat cu decolare-aterizare verticala si se mentine in zbor doar din propulsie. Vezi sa gandesti motoare potrivite pentru asta, sau sa sugerezi mai clar ca are ceva dispozitiv antigravitational, sau o propulsie cate tine de tehnologii avansate. Ai de lucru daca vrei sa continui si neaparat tine cont ca va iesi ca lumea daca ai in vedere relatiile functie-forma, o sa-i dai credibilitate astfel. Nu strica sa studiezi mai atent solutiile actuale, reale sau fanteziste si sa-ti faci o parere cam in ce directie vor merge in viitor.

xelubest
21-06-2009, 08:17 PM
da... e facut dupa un desen .. gasit pe net nu m-am gandit foarte mult la functionalitate....

si da... chiar n-am idee ce sa-i pun dedesubt... roti? sau orice sistem de landing... chiar n-am idee

lash lasa asa... adica... nu toate navele trebuie sa aterizeze :-" (bullshit) =)

acum m-am apucat sa umblu pe la smoothing groups si sa bibilesc fiecare piesa a modelului in parte...

(turreta aia sferica de pe el nici eu n-am idee pentru ce e.. dar sa presupunem ca-i un fel de laser)

siiii the drawing :)

http://img91.imageshack.us/img91/8581/nchhailflyer.png

da stiu ca desenu arata AWESOME fatza de modelu meu TT_TT

Zyan
21-06-2009, 11:13 PM
Si modelul tau arata bine. Sunt sigur ca dupa ce-l finisezi va arata la fel de awsome. Important e sa-l termini si sa fii multumit ca a iesit cum ai vrut. Asta e mai important decat parerile oricui. Nu imi dau seama in ce program ai lucrat.

xelubest
21-06-2009, 11:22 PM
max 2009 :D

conteaza si parerile altora :P imi place sa fac ceva sa le placa tuturor nu numai mie :)

(updates soon)

xelubest
22-06-2009, 04:43 AM
Am umblat la smoothing groups.. si nu sunt sigur daca sa mai bag detalii din modele sau sa las textura sa faca treaba asta??? deja are 3.300 poly

http://img221.imageshack.us/img221/7417/hailflyerwip3.jpg

rares-eu
22-06-2009, 10:04 AM
Modelarea e nice, dar mai bine lasai proportiile desenului ( corpul la fel de lat si de inalt cum e capul, capul se ingusteaza in jos pe toata lungimea nu doar la primii vertecsi, coada mai lunga ) cum l-ai modificat tu arata butucanos