PDA

View Full Version : Incepator. Need advice.

CezaraD
02-08-2009, 10:12 AM
Buna! Ma numesc Cezara si de ceva timp ma pasioneaza arta fotografica. Ma gandeam ca ar putea fi chiar o optiune pentru o cariera in viitor, dar nu stiu sincer de unde sa incep. As dori, daca puteti, sa imi dati niste sfaturi (atat referitor la tehnica, cat si la compozitie), critici constructive. :help:

Va multumesc!

Geamba
03-08-2009, 11:55 AM
Nu o sa zic decat, ca a3a poza e ok ... dar ai mai vazut-o si tu probabil in alte parti ... restul hmm hmm.
Nu stiu ce sa zic, as ruga membri mai experimentati sa te ghideze ... ei stiu mai bine.

Ziua buna :)

CezaraD
03-08-2009, 12:34 PM
Cum adica am mai vazut si eu a3a poza?

FiveseveN
03-08-2009, 03:59 PM
Adica the Simpsons did it first. Sau cadrele sunt executate corect dar subiectele sunt banale.
Poate la ultima n-ar fi trebuit sa tai din cot si a IV-a ar fi beneficiat de ceva fill.
E un inceput bun. Ce poti face mai departe? La fel ca orice domeniu "creativ", inveti tehnicile si particularitatile estetice si culturale. Pe scurt: ce s-a facut, ce se poate face, de ce si cum.

CezaraD
04-08-2009, 11:53 AM
Multumesc!
As mai avea o intrebare.
Unde as putea sa ma duc la niste cursuri pentru fotografie? Vreau sa invat cat mai multe lucruri despre fotografie si despre tehnici de lucru and stuff. Vreau sa dau la Iasi la Universitatea de arte "George Enescu", la foto-video si trebuie sa fac un portofoliu de 20 de lucrari pe teme diferite.
Nu conteaza orasul in care se fac cursurile. Eu am cautat in Bacau si nu am gasit nimic.
Ma poate ajuta careva?

snowdog
05-08-2009, 10:16 PM
din experienta personala iti pot spune ca un prim pas in a patrunde in tainele fotografiei este sa-ti cumperi cateva carti de referinta. daca cunosti cat de cat engleza iti recomand calduros sa te uiti pe amazon.co.uk pt ca au o multitudine de titluri din care poti alege atat pe partea de tehnici de iluminare cat si pe compozitie, estetica fotografiei precum si carti specializate pe anumite genuri: wedding, commercial, fashion, glamour etc. bafta !

Snowdrop
28-08-2009, 12:50 PM
ah...am impresia ca ultima poza am vazut-o pe deviantart,probabil pe profilul tau, si mi-a placut (sper sa nu confund).Imi mai place a doua poza din postul #5. Imi plac culorile. Imi dau o senzatie de puritate. E chiar faina. Imi mai sare in ochi poza a 4-a tot din postul #5, desi dupa parerea mea, ar fi fost mai interesanta dc subiectul ar fi stat in centru, ci nu in drepta, sau daca ar fi ramas mai mult spatiu intre subiect si marginea fotografiei. Oricum, pentru inceput este foarte bine. Avem timp sa invatam. Astept sa mai postezi :)

Ozana
07-09-2009, 02:14 AM
Ultima poza din primul post... se vede clar ca domnul statea de vorba cu cineva, pacat ca nu ai prins si persoana respectiva. Inca ceva, daca domnul se uita in partea dreapta, trebuia ca el sa fie prins in marginea stanga si invers (aceeasi treaba si la poza a 4-a din postul 5) .
La ultima poza, ai facut vreun crop sau pur si simplu asa ai prins-o?
Cea mai ok mi se pare poza cu fetita in anotimpul toamna. :D

P.S. ca sfat, daca decorul este haotic (ca-n poza cu toamna) personajul trebuie obligatoriu sa fie ceva simplu si deschis. ;)

CezaraD
07-09-2009, 11:34 AM
domnul nu vorbea cu nimeni, dadea mancare ratelor.
si ultima poza asa am prins-o. am inca o varianta : http://cezarad.deviantart.com/art/summer-moved-on-118111598

thegiver
08-09-2009, 09:53 AM
eu ca incepator cred ca ultimile 3 foto is dragute. e bine dar se putea si mai bine..mai pune poze

milo_d
15-10-2009, 11:10 PM
nu mai taia din fotografii in directia de privire a subiectului ... adica in ultimele 2 ar da mai bine daca am vedea si noi la ce se uita fetele...sau sa vedem unde aterizeaza tipu fara tricou...de asemeanea in fotografie exista o regula nu prea e bine sa tai mainile de la incheieturi decat ca gest dramatic si tu nu ai facut asta aici la mosulica la tipa cu mana in par... iar la fototgrafia cu bicicleta sunt oamenii gelosi daca iesea putin mai in focus bicicleta era genial .. aici mai e important si norocul
Numai bine

CezaraD
24-10-2009, 10:25 AM
inca cateva