PDA

View Full Version : Studii post liceale in domeniul artei fotografice

Geamba
06-08-2009, 02:20 PM
Sunt in clasa a11a.
Vreau sa studiez arta fotografica la nivel universitar, in afara granitelor tarii, pentru ca am inteles, ca la noi nu exista inca o scoala serioasa in acest domeniu.
Problema mea - nu stiu unde si dece ? ( as putea sa vreau sa merg la fel de bine in Oslo sau Lilehamen/Norvegia - cu alte orase universitati si facultati samd umplem lista de posibile destinatii pe parcurs impreuna )
Ideea este - sa demaram o mica mare ampla sau nu ... operatiune prin care sa raspundem la intrebarea mai sus mentionata :

- De ce afara si nu la noi ?
- De ce in Lilehamen si nu in alt oras din Norvegia ?
- De ce in Norvegia si nu in alta tara ?

Urmand ca ulterior sa ne punem si intrebari legate de costuri, momentan ne gandim doar la calitatea studiilor. ( pentru ca pentru golurile financiare mai exista burse, pograme de finantare etc; dar pentru 6 ani pierduti aiurea, nu exista substitut )

Motivul pentru care am ridicat aceasta problema aici, este ca in alte parti nu am primit toate raspunsurile pe care le cautam.

Acum - eu personal bat moneda pe Norvegia pentru ca, daca la noi nu exista o scoala serioasa in domeniul artei fotografice, am inteles ca la ei exista. ( ei = tarile Scandinave )
M-am informat si am aflat ca in Norvegia si Suedia se poate beneficia de studii gratis, in schimb te costa traiul acolo. ( aproximativ 500 eur./luna ) - dar exista burse si programe de finantare despre care ne vom informa deasemenea, cum am mai spus.

ad_y
10-08-2009, 04:21 PM
De ce afara si nu la noi ?
poi la noi e plin de babaci care o sa te critice in ultimul hal daca nu faci poza exact cum scrie in carte (fara sa conteze ca poza ta poate e extraordinar de buna).
La noi nu te invata sa creezi si sa te descurci. Te invata sa tocesti acele carti scrise de profesori ca sa se imbogateasca.
Pe ce stil de foto vrei sa te axezi?

Geamba
11-08-2009, 04:53 PM
http://www.universities.ro/destinatii/danemarca.html
Am dat peste acest site astazi, arata interesant, eu o sa-i iau pulsul mai tarziu ... faceti si voi al fel, spor!

Multumesc pentru raspuns! ( chiar ajuta o astfel de parere )

Ce intelegi prin stil foto ?

Geamba
28-08-2009, 12:27 PM
Lumea e extrem de interesata de acest topic ... ma bucur obor.