PDA

View Full Version : Cateva incercari...

Amidala
18-01-2010, 11:19 AM
Salutare!

E ceva de capul lor? Nu am camera performanta, fotografiez ce imi place si cred ca exprima ceva. Cred ca important este sa "vezi" acel ceva deosebit in momentele surprinse si mai greu este sa redai. Nu am nici un fel de pregatire. As vrea sa ma inscriu la un curs, dar astept sa inceapa noua sesiune. Cred ca nu sunt fotografii reusite tehnic, ma intereseaza mai mult daca vi se pare ca transmit ceva. Astept critici.

1. Bucurie pura
2. Far Havana
3. Pasiune
4. Oglindire in cer
5. Ingrijorare

SiminaT
18-01-2010, 10:05 PM
1. ce echipament ai?
2. data din ultima poza o strica.
3. a 2-a trebuia sa o uploadezi la rezolutie mare si restul la rezolutie mai mica.
4. a 4-a nu exprima nimic.

Amidala
18-01-2010, 10:32 PM
1. echimpament e mult spus. Fujifilm S9600 la 1,3 si 4. O camera Sony mica, de buzunar, la cele din Cuba.
2. stiu, dar am vazut abia dupa ce le-am incarcat ca am uitat sa o retusez.
3. a doua nu a mers incarcata la rezolutie mai mare, nu stiu de ce

multam fain pentru raspuns.

inca ceva: as vrea un soft din ala sa pot pune rame negre sau albe fotografiilor, aveti idee de vre-unul?

FiveseveN
19-01-2010, 06:10 AM
as vrea un soft din ala

Nu prea are sens, dar daca tii neaparat poti incerca GIMP, Photoshop Elements, Lightroom sau chiar uneltele de editare din XnView, ACDSee, Picasa etc. Astfel vei putea aplica si corectii tonale si de culoare, redimensionari s.a.m.d.

"Oglindire in cer" pare interesanta. Ne poti spune ceva despre ea?

Amidala
19-01-2010, 09:14 AM
"Oglindire in cer" este o poza controversata, mai ciudata. Si mie mi s-a parut interesant, dar f putin impartasesc parerea asta. Fotografia este facuta pe terasa din varful turnului Galata din Istanbul. In interiorul turnului se afla un restaurant cu ferestre de jur imprejur. Mie imi place ca se vad oamenii si chiar o parte mica din privelistea de pe cealalta parte, prin ferestrele restaurantului, in timp ce privelistea de partea noastra se oglindeste.

Pozele sunt deja editate in Picassa, dar nu are rame.

M-ar ajuta daca mi-ati spune cateva cuvinte despre fiecare, ce e rau, ce e bine...

SiminaT
19-01-2010, 09:19 AM
incearca photoshop, sunt foarte multe tutoriale pe net si e cel mai complet. trebuie doar sa ii dedici ceva timp. mai posteaza si alte poze, iesi acum afara si fa una :D

Amidala
19-01-2010, 09:24 AM
Hehe, as iesi dar sunt cam legata de statul in casa, cu un bebelus pe care nu am cu cine sa il las singur.

Hai ca mai pun azi ceva poze.

FiveseveN
19-01-2010, 10:20 AM
incearca photoshop

N-am recomandat Photoshop pentru ca
- te costa de la 700$ in sus
- e un program complex si dureaza cativa ani pana il inveti pe de rost
Ca orice Gigi il poate fura si il foloseste la nici 10% din capacitate e altceva.

@Amidala: atata timp cat ceea ce faci iti aduce bucurie ce relevanta are parerea altora?
Ai de facut lucrari cu o anumita tema, pentru un anumit public sau client? Sau vrei macar sa exersezi o astfel de abordare?
Vrei sa tratezi o relationare culturala de actualitate sau poate un concept mai abstract prin intermediul fotografiei? Vrei sa devii "fotograf"?
Atunci putem vorbi mai concret. Altfel pe langa propria "sensibilitate artistica" cu care lumea poate rezona sau nu ne raman doar chestiuni tehnice.
Tehnic vorbind, sunt destul de slabe, si n-ar trebui, pentru ca bridge-ul ala S9600 e OK. Partea buna e ca tehnica se invata usor.

Amidala
19-01-2010, 11:20 AM
Multumesc pentru raspunsuri!

Nu stiu inca daca vreau sa fac ceva concret, poate vreau sa devin fotograf, cine stie? De fel sunt deschisa lucrurilor noi si nu ma dau in laturi. Ce stiu acum este ca, chiar daca este doar pentru mine, imi place sa imbunatatesc si sa invat mai mult intr-un domeniu care imi place. Acesta este sensul postului meu. Pana voi avea ocazia sa discut cu cineva care se pricepe, am indraznit sa postez aici.

SiminaT
22-01-2010, 08:06 PM
am recomandat ce e bun. nu picasa si alte nebunii cu care mai rau incarca pozele. daca il foloseste, cumpara nu e decat alegerea ei. sunt curioasa ce program folosesti tu si daca l-ai cumparat.